Jump to content

Cari Açık Rekor Kırdı.

Recommended Posts

Cari açık 77 milyar dolarla rekor kırdı, hata-noksan 12.4 milyar doları buldu

Cari işlemler açığı 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 65.3 artarak, 77 milyar 89 milyon doları buldu. 2011 yılında net hata noksan kalemi, 12 milyar 461 milyon dolar olarak hesaplandı. Bu rakam 2010da 2 milyar 733 milyon dolar düzeyindeydi

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19911375.asp

Enerji kaynaklarına sahip olmadan büyümede büyüme diye tutturursan, çürük temellere dayalı bir zenginlik yaratmaya çalışırsan, cari açık 77 milyar dolarda olur 300 milyar dolarda. Türkiye Cari açıkta 198 ülke arasında 196. sırada.

Durmak yok yola devam. :D

1,7 MİLYAR DOLARLIK CEP TELEFONU ALDIK

Türkiye'de cep telefonu çılgınlığı devam ediyor. 2011 yılında cep telefonu ithalatına 1,7 milyar dolar para harcadık. İthalat ise rekor yaptı.

http://www.aktifhaber.com//1,7-milyar-dolarlik-cep-telefonu-aldik-559985h.htm

Bakan ise bu konu hakkında şöyle bir açıklama yapmış:

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu duruma tepkisini şöyle dile getirdi: "İnsanlara 'telefon almayın' demiyorum. Ama 11 ayda bir cep telefonu değiştirecek kadar zengin bir ülke miyiz?"
:D
Sitelerde Paylaş

197 fransa, 198 amerika..

yani yaygara kopartmaya gerek yok. dünya devlerinin durumu da pek farklı değil. büyük ekonomi olmanın cilveleri bunlar :)

ABD ekonomisini ne sanıyorsun sen? Devletin ve eyaletlerin borcu gırtlağını aşmış. Halkın genel refah seviyesinde eskiye oranla büyük bir düşüş var ve bu sürekli devam ediyor. Üretim cenneti ABD çok gerilerde kaldı. ABD rüyası bitti. İşsizlik oranları rekor seviyelerde, kısacası ABD ekonomisi cortlayalı çok oluyor. Fransa da aynı durumda boşuna Libya saldırısına öncülük etmediler. Enerji kaynaklarına büyük ihtiyaçları var ve Libya nın petrollerinin en yarısını ülkelerine çekecekler.

tarihinde Collapse tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Enerji kaynaklarına sahip olmadan büyümede büyüme diye tutturursan, çürük temellere dayalı bir zenginlik yaratmaya çalışırsan, cari açık 77 milyar dolarda olur 300 milyar dolarda. Türkiye Cari açıkta 198 ülke arasında 196. sırada.

Durmak yok yola devam. :D

İsviçre'nin çok mu fazla enerji kaynağı var? Türkiye'nin yıldan yıla genişleyen cari açığının sebebi ithalata yönelik ekonomidir. Yerli üretim temelli bir ekonomimiz yok açıkçası. Zaten verileri incelersen cari açığın büyümesinin sebebi enerji değil, diğer ithalat kalemleridir. Bu döviz pariteleriyle de işimizi daha da zor.

Bütün uzmanlar yumuşak iniş gerçekleşir dese de yapısal problemlerimiz nedeniyle bence sert iniş daha büyük ihtimal. Belki de siyasal otorite korkusudur onları böyle konuşturan. Bilemiyoruz..

Son bi not daha: Önemli olan cari açığın sayısal büyüklüğü değildir. Milli gelire oranıdır. Yüzde10 seviyelerini geçmezse sorun yok. Ama 8den itibaren tehlike çanları zınk zınkk diye çalmaya başlar. Bizde şu an 10'a dayandı.

tarihinde İblis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

cari açığın üç büyük nedeni var...

1. enerjiye ve ısınmaya ödenen paralar (petrol doğal gaz ürünleri v.s)

2. makine techizat, teknoloji, hammadde alımları

3. bizim milletin ithal ürün sevdası

enerji meselesi:

77 milyar dolar cari açık varsa bunun rahat 35-40 milyar doları (belkide daha fazlası) petrol ürünleri ve enerji - ısınma için doğal gaza ödediğimiz paralardan kaynaklanıyor, o yüzden petrolden alınan yüksek vergi oranı normal, bu kadar yüksek vergi alınmasa cari açık dahada yükselir, enerji elde etmek için doğal gaza ödediğimiz parayıda azaltmak için Türkiye'nin enerji kaynaklarına yatırım yapması şart, yani bu ülke HES yada nükleer santral yada termik santral vs. yapmak istediğinde "cari açık" diye bağranlar susun lütfen, çıkıp doğa kirleniyor ağaçlar kesiliyor falan filan diye nutuk atıp sonrada "cari açık" diye sayıklamaları çelişkili bir durum, konutların ısınmasında kullanılan doğal gazı en aza indirmek için ısı yalıtımında yaygınlaştırılması vatandaşın teşvik edilmesi gerekiyor...

makine techizat, teknoloji, hammadde alınması meselesi:

gerçek şuki bu ülkenin sanayisini ve teknolojisini daha da ileriye taşımak için masraftan kaçmadan bu ürünlere yatırım yapması lazım, yahu cari açık artıyor o yüzden almayalım deme lüksümüz yok, zaten Türkiye sanayisi yeterince ihmal edilmiş durumda...

milletin ithal ürün sevdası:

ben çevremden gözlemliyorum, gerçekten konuşmaya gelince bizden iyi ballandıra ballandıra konuşan bir millet yok, "cari açık" diye bilip bilmeden veryansın edenlere bakıyorum adamın altına itha otomobil, ithal cep, vs. evet bu ülkede yeterince yerli üretim yok, ithal ürünlerde gerçekten kaliteli, fakat insanımızın 2 yılda bir otomobilini sıfırlaması doğrumu ?, yada bakanın dediği gibi her yıl cep telefonu değiştirmek doğrumu ?, işte bunlarda cari açığı artıran önemli unsurlar, bizim milletde tüketim bilinci yok, olmadığı içinde cari açığı devlet-millet elbirliği ile azdırıyoruz....

Sitelerde Paylaş

İsviçre'nin çok mu fazla enerji kaynağı var?

bilincli yasayan bir toplum oldugumuz icin bu konularda dünyaya hep örnek veriliriz. burda da tüketime dayali bir ekonomi anlayisi var ama toplum + yönetenler bilincli olunca agir krizler yasanmiyor. avrupa ve abd’ye gelince. suan 2. dünya savasi ertesi günlerine benzer durumdalar. hayali üretim, hayali kaynak yaratimi, hayali deger yaratimi vs. derken o kagittan gemiler batmaya basladi...

Sitelerde Paylaş

@İblis

Büyüme demek daha fazla enerji tüketimi demektir. Daha fazla enerji tüketimi, cari açığın artması demektir. Enerji kaynaklarına sahip olmadan büyüme sevdasına kapılırsan sonunda bir yerlerine kaçar.

tarihinde Collapse tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@İblis

Büyüme demek daha fazla enerji tüketimi demektir. Daha fazla enerji tüketimi, cari açığın artması demektir. Enerji kaynaklarına sahip olmadan büyüme sevdasına kapılırsan sonunda bir yerlerine kaçar.

İyide enerji kaynaklarına sahip değiliz diye büyümeyeceğiz mi, bence sorun biraz fazla hızlı büyüdük, büyüme yavaşlatılır (zaten şuanda faiz ve vergi artışları ile yapılmaya çalışılan bu büyümeyi yavaşlatmak) cari açık kontrol altına alınır hepsi bu...

Sitelerde Paylaş

Türkiye cari açığının, enerjiyle müthiş bir korelasyon içinde olmadığını, daha önemli başka faktörler olduğunu okumak isteyenler için asaf hocadan geliyor:

http://haber.gazetevatan.com/dis-acik-ve-enerji-ithalati/414582/4/Haber

meali:enerjiden kaynaklanan açığı finanse edebiliriz,dengeli seyretmiş ancak asıl dert enerji değil. Bunun yanında açığın önemli bir bölümü enerjiden kaynaklanıyor, bu da bize nükleer gibi seçenekleri düşündürüyor.

tarihinde İblis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

cari açığın üç büyük nedeni var...

1. enerjiye ve ısınmaya ödenen paralar (petrol doğal gaz ürünleri v.s)

2. makine techizat, teknoloji, hammadde alımları

3. bizim milletin ithal ürün sevdası

enerji meselesi:

77 milyar dolar cari açık varsa bunun rahat 35-40 milyar doları (belkide daha fazlası) petrol ürünleri ve enerji - ısınma için doğal gaza ödediğimiz paralardan kaynaklanıyor, o yüzden petrolden alınan yüksek vergi oranı normal, bu kadar yüksek vergi alınmasa cari açık dahada yükselir, enerji elde etmek için doğal gaza ödediğimiz parayıda azaltmak için Türkiye'nin enerji kaynaklarına yatırım yapması şart, yani bu ülke HES yada nükleer santral yada termik santral vs. yapmak istediğinde "cari açık" diye bağranlar susun lütfen, çıkıp doğa kirleniyor ağaçlar kesiliyor falan filan diye nutuk atıp sonrada "cari açık" diye sayıklamaları çelişkili bir durum, konutların ısınmasında kullanılan doğal gazı en aza indirmek için ısı yalıtımında yaygınlaştırılması vatandaşın teşvik edilmesi gerekiyor...

makine techizat, teknoloji, hammadde alınması meselesi:

gerçek şuki bu ülkenin sanayisini ve teknolojisini daha da ileriye taşımak için masraftan kaçmadan bu ürünlere yatırım yapması lazım, yahu cari açık artıyor o yüzden almayalım deme lüksümüz yok, zaten Türkiye sanayisi yeterince ihmal edilmiş durumda...

milletin ithal ürün sevdası:

ben çevremden gözlemliyorum, gerçekten konuşmaya gelince bizden iyi ballandıra ballandıra konuşan bir millet yok, "cari açık" diye bilip bilmeden veryansın edenlere bakıyorum adamın altına itha otomobil, ithal cep, vs. evet bu ülkede yeterince yerli üretim yok, ithal ürünlerde gerçekten kaliteli, fakat insanımızın 2 yılda bir otomobilini sıfırlaması doğrumu ?, yada bakanın dediği gibi her yıl cep telefonu değiştirmek doğrumu ?, işte bunlarda cari açığı artıran önemli unsurlar, bizim milletde tüketim bilinci yok, olmadığı içinde cari açığı devlet-millet elbirliği ile azdırıyoruz....

Sen devlet olarak tuketim ekonomisi yaratmak icin elinden geleni yapacaksin, millet araba alsinda bende vergiden voleyi vurayim diye atmadik takla birakmayacaksin, sonra cari acik patlayincada isin icinden "cep telefonu, araba almayin kardesim" diye cikacaksin. Peh peh peh. Turk parasinin degerine deger kattim diye meydanlarda millete delikanlilik yapmak kolay. Simdi cari acigida bir zahmet aciklayacaksin.

"Tuketim bilinci" lafinada ayrica guluyorum. Tuketimin bilinci olmaz. Tuketim dediginiz bir ekonomi modelidir. Facaniz yiyorsa bunu uygularsiniz, yemiyorsa uygulamazsiniz. Uyguluyorsaniz meshulu sizsiniz. Sonra cikip tuketiciyi bilincsizlik ile suclamak, adami salak yerine koymak oluyor.

Son olarak, bu nukleer mevzusu baya bir sinir bozucu hale geldi. Bunu bilerek mi yapiyorlar anlamiyorum. Kardesim, bu isin fizibilitesini yaptin mi? Burasi muz cumhuriyetimi ki bir bakan veya basbakan cikip "bize nukleer lazim, 2 tane kondurun" dediginde bizim hemen ise 4 elle sarilmamiz gerekiyor? Ben daha ortada tek bir bilimsel calisma gormedim, elektrik verimliligi nedir, nukleerin bize maliyeti ne olur, gunese gore, ruzgara gore avantaji dezavantaji nedir, bu atik nereye nasil deoplanir. Bizde isler "haydi bi el atinda su isi bir yapalim" mantigi ile oluyor. Tam bir mutehitlik anlayisi. Itiraz seslerinin yukselisi, Turkiye'de bunca degerli bilim kurumu varken, birisine bile "gel arkadasim, bu isi nasil yapsak" diye sorulmayisi. Ben simdi kime guvenecem? Isine gelince radyasyonlu cagi lakir lakir icen siyasetciye mi, yoksa bilgisine basvurulan tek kurum olan ve daha dune kadar paspasla nukleer atik temizleyen Kucukcekmecedeki Nukleer Arastirma Merkezine mi?

Yani ozetlersek, kardesim, nukleeri adam gibi yapmaya calistinda yapma mi dedik?

Sitelerde Paylaş

Son olarak, bu nukleer mevzusu baya bir sinir bozucu hale geldi. Bunu bilerek mi yapiyorlar anlamiyorum. Kardesim, bu isin fizibilitesini yaptin mi? Burasi muz cumhuriyetimi ki bir bakan veya basbakan cikip "bize nukleer lazim, 2 tane kondurun" dediginde bizim hemen ise 4 elle sarilmamiz gerekiyor? Ben daha ortada tek bir bilimsel calisma gormedim, elektrik verimliligi nedir, nukleerin bize maliyeti ne olur, gunese gore, ruzgara gore avantaji dezavantaji nedir, bu atik nereye nasil deoplanir. Bizde isler "haydi bi el atinda su isi bir yapalim" mantigi ile oluyor. Tam bir mutehitlik anlayisi. Itiraz seslerinin yukselisi, Turkiye'de bunca degerli bilim kurumu varken, birisine bile "gel arkadasim, bu isi nasil yapsak" diye sorulmayisi. Ben simdi kime guvenecem? Isine gelince radyasyonlu cagi lakir lakir icen siyasetciye mi, yoksa bilgisine basvurulan tek kurum olan ve daha dune kadar paspasla nukleer atik temizleyen Kucukcekmecedeki Nukleer Arastirma Merkezine mi?

Yani ozetlersek, kardesim, nukleeri adam gibi yapmaya calistinda yapma mi dedik?

http://www.youtube.com/watch?v=OGvg2As8N6M

Videoda Türkiye'nin enerji durumunu ortaya koyuyor. Bahçeşehir üniversitesi rektörü ki kendisi aynı zamanda alternatif enerjiler üzerine uzman. Videoyu izlersen bir çok soru işareti gidicektir. Süresine bakma, oldukça bilgilendirici bir video.

Sitelerde Paylaş

İyide enerji kaynaklarına sahip değiliz diye büyümeyeceğiz mi, bence sorun biraz fazla hızlı büyüdük, büyüme yavaşlatılır (zaten şuanda faiz ve vergi artışları ile yapılmaya çalışılan bu büyümeyi yavaşlatmak) cari açık kontrol altına alınır hepsi bu...

Kapitalist - Sermaye ekonomisi büyüme olmadan devam edemeyecek bir sistemdir zaten. Sistem borca ve borçlandırmaya dayalıdır. Ekonomi sürekli büyüyecek şirketler ve insanlar büyüyen ekonomiden daha fazla gelir kazanıp borçlarını ödeyeceklerdir. Büyüme olmazsa bu sistem çöker. Büyümeyi sağlayan en büyük argüman ise bol ve ucuz enerjidir. Enerji krizi dönemine girdiğimiz için sistem çok sert bir şekilde yere çakılacaktır.

Sitelerde Paylaş

http://www.youtube.com/watch?v=OGvg2As8N6M

Videoda Türkiye'nin enerji durumunu ortaya koyuyor. Bahçeşehir üniversitesi rektörü ki kendisi aynı zamanda alternatif enerjiler üzerine uzman. Videoyu izlersen bir çok soru işareti gidicektir. Süresine bakma, oldukça bilgilendirici bir video.

Bu videoda katilmadim tek bir nokta var, oda rektorun risk konusundaki yorumu. Unutmayalim, nukleer santralda tek bir olumsuzluk, nesiller boyu devam edecek bir drama sebep olacaktir.

Buradaki bilgiler ile bir degerlendirme yapma sansi yok. Bir karsilastirma gormem lazim. Yani is "nukleer soyle guzel, boyle guzel" demekle bitmiyor malesef. Hatta butun bunlari yapilacak satraller kapsaminda tartismak gerekiyor. Eger demokrasinin bir geregi olarak "nukleer santral yapalim mi yapmayalim mi?" diye bana soruyorsan, benim sana cevap verebilmem icin butun yonlerini bana anlatman gerekir. Yada anlatacak adamlara kostek olmak yerine onunu acman.

Ha dersen ki, "kimseye sormaya luzumu yok, ben dusundum kararimi verdim", ki basbakanin dedigide aynen budur, o zaman nukleerde yaparsin termikte, kimse sana zaten hesap soramiyor. Ama elestirenede azicik tahammul edeceksin. Sanki biz "yapmayin" dedik diye yapamiyormus gibi mizmizlanmayacaksin. Iki elinle bir ihale dogrultamayinca hemen nukleer karsitlarina giydirmeyeceksin.

Sitelerde Paylaş

Sen devlet olarak tuketim ekonomisi yaratmak icin elinden geleni yapacaksin, millet araba alsinda bende vergiden voleyi vurayim diye atmadik takla birakmayacaksin, sonra cari acik patlayincada isin icinden "cep telefonu, araba almayin kardesim" diye cikacaksin

Yahu cep telefonu araba almayın diyen yok, elbetteki alacaksın bunlar bugün için önemli ihtiyaçlar, fakat 5-6 ayda bir cep telefonu almak, 2-3 yılda bir arabayı sıfırlamak doğrumu, ben iki yıl önce almanyaya akrabağların yanına gezmeye gittim şaşırdım, inan tarafikteki eski otomobil sayısı bizim istanbulla kıyaslanmaz bile, millet bir otomobil aldımı 10-15 yıl kullanıyor, bakımını düzgün yaptığın sürece bir otomobil 15-20 yıl sorunsuz çalışıyr, bizde ise 2-3 yıl kullanıp hemen değiştirmek istiyoruz, 10 yaşında arabayı bizde hurda gören bir zihniyet var, tabi otomobil cep telefonu bunlar cari açıkda devede kullak, esas cari açığı enrji üretmek ve ısınmak için doğalgaza ödediğimiz paralar azdırıyor....

Sitelerde Paylaş

Yahu cep telefonu araba almayın diyen yok, elbetteki alacaksın bunlar bugün için önemli ihtiyaçlar, fakat 5-6 ayda bir cep telefonu almak, 2-3 yılda bir arabayı sıfırlamak doğrumu

ekonomiden pek anlamam fakat çikolatayı, cipsi bile ithal eden ülkeden cari açık çıkması normal.

millet telefon almazsa başka birşey alır :)

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...