Jump to content

En Az Teistler Kadar Zararlı Bir Güruh

Recommended Posts

Bazılarımız zorlu süreçlerden geçerek yıllarca inandığı dininden vazgeçerken bazılarımız için bu iş babadan abiden miras kaldı. Tıpkı dinini bilmeyen bir müslüman bulamayacağınız gibi, evrimi bilmeyen bir ateist de bulamıyoruz artık.(Sanki evrimi bilmek yada herhangi bir bilimsel bilgiye haiz olmak ateizmin ön koşulu!)

Tipik bir müslüman hastalığı olan "ben herşeyi araştırdım herşeyi kendi kafamda oturtum" hissiyatı ne yazıkki kendini ateist olarak tanımlayan insanlar arasında da yaygınlasmıs durumda.Şahsi kanaatim egonun ateizm düşüncesine ket vurduğu ve bir süre sonra sorgulayıcı eleştirel tavrın yerini ateizm üzerinden kendini ispatlama saplantısına dönüştüğü yönünde.

Toplumsal sürecin dinleri elediği ve sürecin bizi daha ateist bir dünyaya götürdüğü aşikar. Belki bir kaç insan ömrü sonunda dünyada ki dinlerin etkisi büyük ölçüde azalacak fakat yeni bir tehlike olarak dogmatik ateizm aklın ve düşüncenin önünde bu günkü dinler gibi konumlanabilirmi? Ve böyle bir konumlanmya karşı bu günden önlemler almak mümkünmü?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ayrıca da kız haklı beyler.

"Kiz"'dan inciler:

"Basortululerin unilerde okumalarina karsiyim."

"Basortululerin bu ulkede barinmalarina karsiyim."

"Benim hangi goruste oldugumu gorebiliyor musunuz?" (tabi tabi, koskocaman che'yi kimse gormedi tabi).

"dogmatik ateizm" icin o kiz gayet uygun bir ornektir.

Sitelerde Paylaş

"dogmatik ateizm" icin o kiz gayet uygun bir ornektir.

Kızın görüşleri ateizmle bağdaştırılamaz. Bu düşünceleri onun komünizm ideolojisine bağlı olmasından kaynaklanıyor. Özgürlükçü olup olmamak başka, ateist olup olmamak başka.

tarihinde TheQuestioningman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kızın görüşleri ateizmle bağdaştırılamaz. Bu düşünceleri onun komünizm ideolojisine bağlı olmasından kaynaklanıyor. Özgürlükçü olup olmamak başka, ateist olup olmamak başka.

Eminim komunist de "bu kizin komunizme alakasi yok" diyecektir. Ama anlasildi, bazi yobazlar gibi enazindan "kiz hakli" demiyorsun. :)

Bak gayet ciddiyim: Basortululerin unilerde okumalari dinsizlesme surecini sadece hizlandiracaktir. Zaten daha "dinci"ler unilerdeki basortusu yasagina karsi degiller, destekliyorlar(!). Niye mi? Uzakta, el-alem namahrem erkeklerin arasinda materyalist bir bilimi ogrenmenin insani dinden uzaklastiracagini biliyorlar da ondan! Bir kere: (Muslumanlar'a gore) kadinlar okuyup ta ne yapacakmis? COcuk yapmak icin diplomaya gerke yok. :D

Sitelerde Paylaş

Tipik bir müslüman hastalığı olan "ben herşeyi araştırdım herşeyi kendi kafamda oturtum" hissiyatı ne yazıkki kendini ateist olarak tanımlayan insanlar arasında da yaygınlasmıs durumda.Şahsi kanaatim egonun ateizm düşüncesine ket vurduğu ve bir süre sonra sorgulayıcı eleştirel tavrın yerini ateizm üzerinden kendini ispatlama saplantısına dönüştüğü yönünde.

Ne güzel söyledin... Ateizmi bir kulüp gibi görüyorum ben. O klübe girmek zor, girince de sanki zengin iş adamları golf klübüne girmiş gibi bir hava mevcut. O klübte kalmak da güç çünkü ateist olmanıza rağmen halen teizmle ilgili sorgulamalar, kafa karışıklıklarına sahipseniz çok ağır bir şekilde eleştiriliyor ve kuralları yazılı olmayan bu klüpten atılmakla karşı karşıya kalıyorsunuz. Aforoz edilmek gibi.

Bu söylediklerine ateizm bir ideoloji değildir diye karşı çıkanlar olacak. Peki ateizm bir ideoloji olmasın ama kavramların gerçekte ne oldukları ile nasıl aldıkları arasında fark olduğu aşikar. Sen öyle görmüyor olabilirsin ama büyük resme baktığında böyle bir algı var. Böyle bir aidiet olgusunu sen yaratmak istemedin ateizmde ama böyle olageldi. Zeitgesit hesabı.

Sigaraya hiç başlamadım heves de etmedim çünkü sigara içerek insanların kendilerini birşey sandığını, egolarını tatmin ettiğini, kırolar nasıl penis boyu ile erkeklik taslıyorsa aciz insanların da sigara içerek topluma kendini kabul ettirme çabası içerisinde olduğunu düşündüğümden hiç heves etmedim. Bir nevi kendini kandırma yani. Ateizmi de aynı sebepten benimsemiyorum. Kendi görüşlerine bir isim takmak zorunda değilsin.

Sitelerde Paylaş

Eminim komunist de "bu kizin komunizme alakasi yok" diyecektir. Ama anlasildi, bazi yobazlar gibi enazindan "kiz hakli" demiyorsun. :)

Kızın sözlerine zaten katılmıyorum. Kız bence haklı değil. Türbanlıların üniversitelere dolmasını istemem ama puan alıp sınavı kazanmış öğrenciyi sırf türbanlı diye okuldan atmak, kovmak saçma.

tarihinde TheQuestioningman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilim ve Ütopya dergisinde Ekim 2001 tarihinde yayınlanan "Safsata Anketi" isimli başka bir araştırmada ise İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve ODTÜ gibi çeşitli üniversitelerin tıp, biyoloji, fizik, kimya, astronomi, jeoloji gibi doğa bilimleri fakültelerindeki 1. ve 4. sınıf öğrencilerine "insan soyunun Havva ve Adem’den geldiği görüşüne inanıp inanmadıkları" sorulmuş ve İÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü 1. sınıf öğrencileri bu soruya % 73.13 ile "inanıyorum", % 16.42 ile "olabilir" ve % 10.45 ile "inanmıyorum" cevabı vermiştir. Aynı üniversitenin 4. sınıf Biyoloji bölümü öğrencileri ise % 75.00 "inanıyorum", % 18.75 "olabilir" ve % 6.25 "inanmıyorum" olarak yanıtlamışlardır. Bu oran İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencilerinde sırasına göre % 66.67, % 16.67 ve % 16.67 iken 4. sınıf öğrencilerinde ise % 74.71, % 9.20 ve % 16.09 ve İÜ İstanbul Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencilerinde % 67.86, % 21.43 ve % 10.71 iken, 4. sınıf öğrencilerinde ise % 80.00, % 20.00 ve % 0.00 olmuştur (yani burada 4. sınıf tıp öğrencilerinden kimse evrime inanmıyor).[281]

http://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim

Demek ki neymiş ? Öyle üniversite bitirmeyle şakkadanak insanlar aydınlanmıyormuş.

Türkiye gibi ülkelerde dinsiz olabilmek özel çaba gerektirir.

Başka ne öğrendik.Demek ki üniversiteden diploma almayla biyolog olunmuyormuş.O diplomanın hiçbir kıymeti yokmuş.

Bugünün dinci yapılanması ilkokul mezunu insanlardan mı oluşuyor sanıyordunuz ?

tarihinde Nolies tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorunu örneklerle zenginleştirebilir misin? Dogmatik ateizm dediğin tam olarak nasıl bir şey?

Dindar aileler tarafından yetiştirilen bireyler inandıkları din üzerine bir araştırma yapma ihtiyacı hissetmezler.Bunun gibi ateist ailelerin yetiştirdiği bireyler de ateizm adına bir birikim yapma hevesinden yoksun olurlar. Buradaki birikimden kastım dinlerin yanlışlığını gösteren ve aslında tartışılması bile gereksiz ayet hadis vb dini kaynakların tümüdür.

Dindarlıktan ateizme giden yol içerisinde bir çok sorgulama,ikilem,araştırma, toplumsal baskı barındırdığında kişi kendi durumu hakkında net bir mukayese yapabilir. İnanırken inanmama durumuna geçen birey halihazırda inanan insanların hastalıklı durumunu da sorgulayabilir.Uzun lafın kısası birey inançsızlık yolunda sorgulamayı "deneyimlemiş" olur. Bundan sonraki hayatında da sorgulayarak her sorunun kendince çözümün bulma şansı da vardır. Burada sorgulayıcı olma her zaman en iyi sonucu vermesede en azından dışarıdan yönlendirmeleri minimalize eder. Ancak ateist bir düşünce yapısının içine doğmuş olan insan sorgulanmış, tartışılmış ve karşı argümanları hazır bir sistem içerisinde kendini sorgulamak için gerekli motivasyondan yoksun bulabilir. Bu durumda kendisine verilen bilgileri sorgulamadan(her ne kadar bu gün için elde edebiliğimiz bilimsel veriler aksini söylemesede) hazır, dışarıdan aldığı birikimiyle kendini ateizmi savunurken bulabilir.(Bu tarz ateistlere ülkemizde sıkça rastlamak mümkündür.)

Sonuç olarak bu tip ateistler aslında sorgulanarak da ulaşılabilen verileri körükörüne ezberleyerek tipik bir müslümanın düştüğü bütün yanlışlara düşerler.Sorgulanarak ulaşılan verilere, gerçeklere dogmatik olarak baglanırlar. Bahsi geçen dogmatik ateizm de budur.(not lütfen ailenizin ateist olduğundan ve fakat sizin nasılda süper sorgulayıcı insanlar olarak yetiştirildiğinizden bahsetmeyiniz.Biraz düşünürseniz bu da tipik bir müslüman refleksidir.)

Sitelerde Paylaş

Kız yeni başlamış uniye, daha olgunlaşacaklar, bunu da alıp işte bunlar ateistler diye koymuş dinci televizyon.

Hani diyelim ki ben, cemaatin yurduna dalsam din adına daha korkunç şeyler yakalamaz mıyım? Yakalarım. Daha güzelini yakalar peşini de ayet hadis ile bağlarım.

Diyelim ki bu kızdan istediğini almış, adam neyi anlatmış, bu mizansenlere devam etmiş, diğer bir videoda sınıfta tespih çeken bir kızı öğretmen sınıftan çıkartırken çekmiş.

Yani bunların düzmece olduğu, mizansen yaratıldığı açık.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...