Jump to content

Kuran'da bir çelişki

Recommended Posts

"Kuran'da çelişki yok" diyenlere, büyükleri hangi kutsal kitap gösterirse göstersin, yine çelişki olmadığını iddia edeceklerdi.
Çünkü zihniyet baştan şartlanmış. bir kitaba inanmadığında sonsuza kadar yakılacağına inanan biri, her şekilde kuran'ı doğrulamak için uğraşacaktır.       

Sitelerde Paylaş
  • İleti 132
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 2.5.2017 at 21:41, Dindarr said:

Senin kadar salak ve gerizekalı biri daha yok

ben çok dikkatlice baktım ama senin kadarını görmedim 

çok dikkat ederim bu konulara :DAdasa

Ya Sen manyak mısın yoksa Salak mı

Bak namaz denilen şey:

peygamberimizin yaşadığı yıllardan beri

iman edenler tarafından 

her gün günde beş defa tekrar edilerek günümüze gelen bir ibadetdir

hadis kitaplarında yazıyor diye müslümanlar öyle namaz kılmazlar

müslümanlar öyle namaz kılıyor diye

hadis kitaplarında öyle yazar

A benim şaşkınım isacı hıristiyan kardeşim 

Yazacak fazla bir şeyin kalmadı galiba, artık hakaret etmeye başladın!!!

Namazın, mezhepler arasında ayrı kılındığını ben değil müslüman din adamları söylüyor. 
Namaz, abdest gibi şeylerin mezhepler arasında farklı olmasının nedeni Muhammedin bir gün "osurmak abdesti bozar" deyip de öbürsü gün "boşver osurmak abdesti felan bozmaz" demesi mi acaba, eğer müslümanlar namazı direk Muhammedden öğrendiyse?

Bir de benimle her yazışmanda konuyu İsaya, hristiyanlığa getirmenin nedeni hristiyanlığa olan ilgin mi diye düşünmüyor da değilim. Bak senin için Kuranda bir ayet buldum, doğru yoldasın :D;):D

Ehlikitap'tan her biri ölümünden önce ona(İsa'ya) mutlaka inanacaktır. Kıyamet günü de o, onlar aleyhine bir tanık olacaktır. Nisa-159

Sitelerde Paylaş
On 05.05.2017 at 04:09, poiuz said:

Yazacak fazla bir şeyin kalmadı galiba, artık hakaret etmeye başladın!!!

Namazın, mezhepler arasında ayrı kılındığını ben değil müslüman din adamları söylüyor. 
Namaz, abdest gibi şeylerin mezhepler arasında farklı olmasının nedeni Muhammedin bir gün "osurmak abdesti bozar" deyip de öbürsü gün "boşver osurmak abdesti felan bozmaz" demesi mi acaba, eğer müslümanlar namazı direk Muhammedden öğrendiyse?

Bir de benimle her yazışmanda konuyu İsaya, hristiyanlığa getirmenin nedeni hristiyanlığa olan ilgin mi diye düşünmüyor da değilim. Bak senin için Kuranda bir ayet buldum, doğru yoldasın :D;):D

Ehlikitap'tan her biri ölümünden önce ona(İsa'ya) mutlaka inanacaktır. Kıyamet günü de o, onlar aleyhine bir tanık olacaktır. Nisa-159

A benim Kıristiyan kardeşim Bir mezhebde el bağlanır ,bir mezhebde bağlanmaz. 

Bir mezhebde cemaat içinde fatihayı okur bir mezhebte okumaz Bunların hiç birisi indi kanaat değildir. Peygamberimiz bizzat bunları böyle yapmıştır

Ebuhanefi de babasından anasından hocasından gördüklerini düşünmüş

Ben bunu tercih ediyorum elimi bağlayarak kılıyorum demiştir

Şafiide bende resülüllahın bu şekilde namazını tercih ediyorum demiştir

Yoksa Bunların hiç bir indi kanaat değildir

mezheb imamları öyle diyo diye millet elini bağlamıyor

reslüllah öyle yapmış diye mezheb imamları öyle yapıyor  

A benim aptal kardeşim ne zaman akıllanıcan

Dur Şu Nisa 159 mealini yazayım da. osuruk var o osuruğu gör

Teşekkür edeirm 

Nisa 159 Allah diyor ki (Ey insanlar bilakiz ey sevdiğim müminler) 

Nisa 159

"Ehli kitaptan (müminlerden değil)  ölmeden evvel İsa'ya İman etmeyen hiç bir kimse yoktur.

Fakat o imanın faydası olmıycaktır.

İnsan ölüm anında iken perde-i gaflet açılır işin hakikati meydana çıkar.

İşte o perde-i maneviyye açıldığı vakit,

İşin hakikatini anlayacaklar

İsa'nın Ruhuhllah namında bir peygamber olduğunu tasdik edecekler.

Yahudilerde Onun bir peygamber olduğunu iman edeceklerdir

hazreti İsada  yevm-i kıyamette onların aleyhinde hakkıyla şahit olucaktır."

Ehli Kitap hırsitiyanlar buna iman edecekler ama

Allah onlara şöyle diycek " Faydası yok Peygamberime hakaret ettikten sonra mı İman ediyorsunz!!! bunların ağzını osssurun ossurun sulu sulu" :D

Tabi öyle olunca bunların laf ağızlarına tıkanıcak.

bir şey diyemiycekler Ahıı ahıı Ahıııı :Dasas böyle imanın faydası olmıycak

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

malta eriği senin de bir Türkçe klavyeye ihtiyacın var ama, orada bulunmuyorsa internetten sipariş etmelisin.

Ben olsam var ya acayip kıllanırım, öyle "alistik" filan çıkacak yazdığım, kafayı yerim. Tamam ben obsesif olabilirim biraz ama biraz da takmak lazım kafaya bazı şeyleri küçük ölçüde...

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, Dindarr said:

A benim Kıristiyan kardeşim Bir mezhebde el bağlanır ,bir mezhebde bağlanmaz. 

Bir mezhebde cemaat içinde fatihayı okur bir mezhebte okumaz Bunların hiç birisi indi kanaat değildir. Peygamberimiz bizzat bunları böyle yapmıştır

Ebuhanefi de babasından anasından hocasından gördüklerini düşünmüş

Ben bunu tercih ediyorum elimi bağlayarak kılıyorum demiştir

Şafiide bende resülüllahın bu şekilde namazını tercih ediyorum demiştir

Yoksa Bunların hiç bir indi kanaat değildir

mezheb imamları öyle diyo diye millet elini bağlamıyor

reslüllah öyle yapmış diye mezheb imamları öyle yapıyor  

A benim aptal kardeşim ne zaman akıllanıcan

Dur Şu Nisa 159 mealini yazayım da. osuruk var o osuruğu gör

Teşekkür edeirm 

Nisa 159 Allah diyor ki (Ey insanlar bilakiz ey sevdiğim müminler) 

Nisa 159

"Ehli kitaptan (müminlerden değil)  ölmeden evvel İsa'ya İman etmeyen hiç bir kimse yoktur.

Fakat o imanın faydası olmıycaktır.

İnsan ölüm anında iken perde-i gaflet açılır işin hakikati meydana çıkar.

İşte o perde-i maneviyye açıldığı vakit,

İşin hakikatini anlayacaklar

İsa'nın Ruhuhllah namında bir peygamber olduğunu tasdik edecekler.

Yahudilerde Onun bir peygamber olduğunu iman edeceklerdir

hazreti İsada  yevm-i kıyamette onların aleyhinde hakkıyla şahit olucaktır."

Ehli Kitap hırsitiyanlar buna iman edecekler ama

Allah onlara şöyle diycek " Faydası yok Peygamberime hakaret ettikten sonra mı İman ediyorsunz!!! bunların ağzını osssurun ossurun sulu sulu" :D

Tabi öyle olunca bunların laf ağızlarına tıkanıcak.

bir şey diyemiycekler Ahıı ahıı Ahıııı :Dasas böyle imanın faydası olmıycak

Kuranda Allahın bilmediği ve adı geçmeyen bir organ var, BEYİN!
Şimdi sen bu beynini kullanmaya çalış!!!

1) Ben bir hristiyan olsam, burda kendini ateist olarak tanımlayan gizli müslümanlar gibi "ahlak yoktur", " hür irade yoktur" gibi konularda ateistlere saldırırdım, "tanrı olabilir" felan derdim. Çünkü ben hristiyan olsam bir tanrının varlığına inanıyor olurdum. Ama tanrı yok!!!

2) Ben hristiyan olsam bir müslümanın ateist olması bana hiç bir şey getirmezdi. Sizin gibi "bonus sevap" kazanabilmek için bir müslümanı hristiyan yapmam gerekirdi sanırım. 
Tanrıya inanır birini (müslümanı), tanrıyı red eder (ateist) birisi yapmanın bir hristiyana ne gibi getirisi olabilir!?!

Hristiyanlığa karşı bir aşağılık kompleksi içinde olduğunu fark ediyorum.
Korkma o da sizin islam gibi uydurma bir din :D;)

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, poiuz said:

Hristiyanlığa karşı bir aşağılık kompleksi içinde olduğunu fark ediyorum.
Korkma o da sizin islam gibi uydurma bir din :D;)

Senin yazılarını okuyanlar yazılarında bazen hırsitiyanlık sempatizmanı yaptığını biliyorlar

Zaten şu cümlenlede kendini ispat ediyorsun "Hristiyanlığa karşı bir aşağılık kompleksi içinde olduğunu fark ediyorum"  

Su hıristoslar yok mu :D

yemin ediyorum kendi dinlerini saklayıp atesit olarak yazıyorlar.

Sebebi de bunların kelime-i şehadeti şu :D  : 21. yüzyılda etten kandan kemikten bir üçtür üç birdir şeklinde bir Allah olduğuna inanıcaksın

Ve O Allah'ın yarattığı varlıktan faydanlanma yoluna gidip (onu becerip) oğul edindiğine iiman edeceksin :D

bunan inanmayan Hırsitiyan olamaz :Dasasasas

Ah şu batı dünyası

müslümanların da hazreti İbrahime musaya isaya davuta nuha inandıklarını bilseler.

Yemin ediyorum bunun böyle olduğunu duydukları anda, hepsi birden karbon salınımı yapıp

kiliselerı o osurukla yıkarlar  :Dasasa

Sitelerde Paylaş
On 03.05.2017 at 20:01, sağduyu yazdı:

Kuran arapların kitabı değilmiş, ancak aptallar ve gerizekalılar Kuran'ın bir arap kitabı olduğunu fark edemez.

Neyse, daha önce de dediğim gibi artık sen düzelmezsin, bu arap dini sende akıl, mantık bırakmamış, papağan gibi arapların sana empoze ettiği zırvaları tekrarlayan bir kukladan farkın yok.

Yahu bu din seni bilime bile düşman yapmış, bilime bile düşman olan bir beyinsize laf anlatmanın imkanı olabilir mi? Arabın zırvaları, hayali cenneti uğruna insanın tek ve gerçek rehberi, insana ekmek veren, ilaç veren, sağlık veren, hayatını kurtaran, hayatını kolaylaştıran bilime bile saldıran bir meczuba laf anlatılabilir mi?

sen bana düzelmez diyen bir acizsin bense sana gerçeği gösterebilecek gücü Rabden Alıyorum.

Bilimi yüceltmişsin Hadi dediğiniz gibi olsun Kuran arapların Uydurdugu Kitap olsun Haşa.

Peki incil, Tevrat, Zebur.

Herkes yanlış hz isa hz davut hz musa Ama siz Bilimin sizi nereye götürdüğüne dair bir Bilginiz olmamasına ragmen bana burada hakaret ediyorsunuz.

Kötü söz aciz insanların yazdıgı yazılara denir.

ben sana marulla akrabalıgını açıkla desem açıklarmısın?

yada ben sana ne sordumda bana marulla akrabalıgını kanıtlamaya calıstın?

59136cb8577bc_EkranAlnts.PNG.c4ff0b04e5a9587f3d681d2bb35b85d2.PNGSizi mantıgınızla yürüyecek olsaydım Dilini Dışarı Çıkarıp duran Birine "Ağzını fazla açık tutma sinek kaçacak" derdim ama sizin gibi değilim şükür

Sitelerde Paylaş
On 01.05.2017 at 18:06, güven yazdı:

Aslını İNKARMI EDİYORSUN sen bizden deyilsin  sen enset ilşkiden gelen ademin yavrularısınız:D maymunun nesini beynemdin la sen soluncanda olabilrdin

mayamunb%C4%B0zdendey%C4%B0laslini%C4%B05642incio5590046.jpg

Resmini atmana gere yoktu Ben zaten tahmin edebiliyordum.

aslını inkarmı ediyorsun demişsin  Ben birşeyi inkar etmiyorum ben diyorumki

Sizin dediğiniz gibi olsun Kuranda evrimde bilinmeyen 2 inanç olsun diyorum.

1.Kuran yaşarsan İyi Yaşa cennete git diyor kötü yaşarsanda ebedi yaşa diyor.

Yılımızdada hapis ve işkence var.

2.si ateizm toz bulutundan oluşan bir dünya heran tekrar bir toz bulutu ile kaybolabilen bir dünya.

ve buna inananlar yanındakine saygılı dünyadakilerden çalmayan Çırpmayan zina yapmayan insanlar?

Sence Ötekisi olmayan dünyada saygıya ne ihticın varki bunu en başından beri diyorum.

aslım herhangi ikisinden biri olacağaına inanacaksam bu dünyada Acı Çekerim İmtihan Olurum

Haa Sizin dedinizi Gibi olsu Allah yok , cennet cehennem yok Diye olsun Ben sadece ölmüş olurum.

ama benim dediğim gibi çıkarsa siz ebedi ateşte yanacaksınız ki çıkacak.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Dindarr yazdı:

Senin yazılarını okuyanlar yazılarında bazen hırsitiyanlık sempatizmanı yaptığını biliyorlar

Zaten şu cümlenlede kendini ispat ediyorsun "Hristiyanlığa karşı bir aşağılık kompleksi içinde olduğunu fark ediyorum"  

Sebebi de bunların kelime-i şehadeti şu :D  : 21. yüzyılda etten kandan kemikten bir üçtür üç birdir şeklinde bir Allah olduğuna inanıcaksın

Ve O Allah'ın yarattığı varlıktan faydanlanma yoluna gidip (onu becerip) oğul edindiğine iiman edeceksin :D

Ah şu batı dünyası

müslümanların da hazreti İbrahime musaya isaya davuta nuha inandıklarını bilseler.

Yemin ediyorum bunun böyle olduğunu duydukları anda, hepsi birden karbon salınımı yapıp

Dindarr en başından Beri ben zaten bunu diyorum Hz Musanın Kitabı Tevrat Hz isanın Kitabı İncil Hz davutun Kitabı zebur ve Hz muhammedin kitabı Kuran

Bir Kurana Arap Kitabı diyorlar  ama incil tevrat zebur aynı şeyleri anlatıyor?

Hak adalet saygı Adillik Beni inancımda en baştan beri var Fakat ateizm?300 yıl

Her zaman dediğim gibi isterse 1000 yıl olsun

benim inancım en başından beri var

Sitelerde Paylaş
On 9.5.2017 at 20:51, Dindarr said:

Ah şu batı dünyası

Sadece bana "hristiyan" desen "Hadi neyse" diyeceğim.

Ama sen forumun yarısına "hristiyan" dediğini için bence sorun sende :D

İyi günler

Sitelerde Paylaş
On 03.05.2017 at 17:58, bir_akil_insan yazdı:

Söylediğiniz hemen her şey yanlış veya temelsiz.

yahudi, hıristiyan ve müslüman adamlar gerçekten mümin kişilerdi -> kanıtlayın

ibrahim peygamber diye biri yaşamış -> kanıtlayın

kuranda anlatılanlar ile nereye varılacağı gösterilir -> kanıtlayın, gerçekten bunlara uyanların, söylenen yerlere vardığını kanıtlayın

islam, eskilerin masallarından derlenmiş bir zırva yığınıdır. kuranda ibrahimin yanısıra, dini masallardan pek çoğu anlatılır. kimi yunan inançlarından, kimi sümerlerden, kimi yahudi, kimi hıristiyanlıktan gelen masallar derlenmiş toparlanmış ve kuranı oluşturmuş. içinde ibrahimin de olması, nuhun da olması, iskenderin de olması bu nedendendir.

buyrun, masallardan bir demet sunduğum konuyu okuyun

11- İnkar edenler, iman edenler için dediler ki: 'Eğer O hayırlı bir şey olsaydı, ona bizden önce koşup-yetişemezlerdi.' Oysa onunla hidayete ermediklerinden: 'Bu, eski bir yalandır' diyecekler. Ahzab Suresi

Bu dediğin Kurandada Geçer.

Ve Bana Demişsin Kanıtla Diyerek, Ben sana Şunu Diyebilirim: Bir İnsan Dogum sahnesini Yani Doğdugu yeri Bilir*

Peki bunu kanıtlayabilirmi?

einstainin yaşadıgını kanıtlayabilirmisin? Sence Her İnsan Yaptıgı şeyleri bilebilirmi?

gece gördüğün rüyayı bana kanıtlayabilirmisin?

evrimi bana kanıtlayabilirmisin?

Sorularınız O kadar Çelişkili ki

Kuranın İçinde İskenderin oldugunu bana Kanıtlayabilirmisin?

Senin Bana sordugun soruyu bende sana sorabilirim?

Hayatının her anında yaptıgın her işi temelini hazırlayarak yapabilirmisin? yıkılamayan bir temel

Sen peki Ölmemeyeceğini düşüebilip inanabilirmisin?

Sen sordugun sorunun karşındakine nasıl bir algı ile varabileceğinden eminmisin?

Sen Bu gece Ölüp ölmeyeceğinden Eminmisin.

Ben sana Hz İbrahim vs Gibi Temellerden kanıt getiriyim illa istiyorsan.

Sence Dünyanın Bir toz Bulutu ile olması Her kişinin Gün İçerisindeki Düşünceleri kendisiyle alakalı arkadaşıyla annesiyle babasıyla hatta Düşüncelerini etkileye çiçek  köpek kedi kuş  gibi şeylerin olması mantıklımı

Her gün vücudunun içerisinde olan hücrelre akciğer karaciğer kalp böbrek beyin bir sürü hormon seni ağlatan güldüren sevinciden hüzününe geçiren annenin veya bir sevdiğinin ardından seni hüzün içinde bırakan onlarca hormon.

Düşüncelerini etkileyen hastalıkların bazen Düşüürken ağlayacak gibi olup aklından Bütün Düşünceleri Silen Hastalıkları Vücudunda Barındıran Onlarca Hormon Organ Hatta Yediğin içitiğini biryerden sonra kesmen için mideni bulandıran vücud.

Hergğn yada her ay Her yıl vs Bu siteye girip Burada Yazı Atmanı sağlayan isteğin duygun düşüncen.

Hissettiklerin, Yada Bir Çocugun varsa Onu en iyi aşamalarda Büyütme istegin yoksa eğer kendini En iyi yerlerde yaşatmanın isteği?

Sence bir tozbulutumu?

Uzayda Her Gezegenin birbirinde olan Mesafekerinde 2cm kayma olsa Tüm evrenin yıkılması bilimsel bir teoridir yalan yada yanlış demeyeceğim

aralarındaki 2cm Mesafesin 1000lerce yıl yaşaması toz bulutuna mı bağlı.

Senin ve sizin gibi düşünelim.

yaşayan varlıkta olan herşeyin içinde atom olması Bir toz bulutunamı bağı?

İnsanın maymundan gelmesi bile Bir toz bulutuna mı bağlı? Adalet yaşadıgımız her ülkede var değilmi ve Kullandıgın kimlikte Şu vardır Eğer Kimliğimi kullanacaksan Oy vereceksin Suç işlediğinde Hapse Doğru yaşadıgında İşime Gireceksin?

Hastahanemi kullanacaksın. Paramı Kullanacaksın der değilmi?

Her yerde Her zaman var değilmi Bir Biat ve onda Hapis ve Huzur?

TC Cumhuriyetinde yanlış olan hapisinde cezasını çeker, Doğru yaşayan ise yaralarını kullanır.

peki cennet ve cehennem neden zor gelir ki anlamak.

Benim inancımda Kitabımda Şunlar Yazar: Gaybın peinden Koşmayın(Sizin Yaptıgınız Gibi) Hakkında Bilginiz olmayan Şeye Yorum yapmayın(Sizin yaptıgınız Gibi)

Haram Yemeyin bana Şirk koşanlara Uymayın Firavunlara Nemrutlara uymayın (sizin yaptıgınız gibi).

Senin inancının bana yapmamı gerektiren birşey söylediğni gördünmü duydunmu?

Senin inancının ötesi varmı? En başında beri dedim bir akıl insan Eğer dediğin gibi ise Ötesi olmaya dünya ise neden birilerine birşey kanıtlmaakla ömürünü harcıyorsun neden Site kurallarına uyuorsun neden adletlisin saygılsın?

Rahat yaşasana Sence Dediklerimin temeli şidi nereye varıyor

Sitelerde Paylaş
24 minutes ago, poiuz said:

Sadece bana "hristiyan" desen "Hadi neyse" diyeceğim.

Ama sen forumun yarısına "hristiyan" dediğini için bence sorun sende :D

İyi günler

Kendini gizleme aklama çabaları mı bunlar yoksa :asasad

bak ister hırsitos ister yahidos ister çitos :Dasa ol benim için farketmez ben yemiyorum

fakat münafıklık yapıp, dini gizleyip ateist kılığında islama saldırıp arada Hırsityanlık güzelmiş gibi gösterilerde bulunduğunda sana verilen tepkiye ne kız nede yadırga

bence öz eleştiri yap

islama saldırıp iseviliğe hoş göstermem böyle tepkilere neden oluyor de

ve İnancını alay edecekler tiye alacaklar diye saklamak doğru değildir

İsanız size kızar

neden bana olan sevgini saklıyorsun A salak kardeşim der 

babanın çocuğu değil misin

babanın çocukları bunu yapmaz der :DAsasas Aaa hahah Aaaaaa hahah

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Single Realistic yazdı:

Resmini atmana gere yoktu Ben zaten tahmin edebiliyordum.

aslını inkarmı ediyorsun demişsin  Ben birşeyi inkar etmiyorum ben diyorumki

Sizin dediğiniz gibi olsun Kuranda evrimde bilinmeyen 2 inanç olsun diyorum.

1.Kuran yaşarsan İyi Yaşa cennete git diyor kötü yaşarsanda ebedi yaşa diyor.

Yılımızdada hapis ve işkence var.

2.si ateizm toz bulutundan oluşan bir dünya heran tekrar bir toz bulutu ile kaybolabilen bir dünya.

ve buna inananlar yanındakine saygılı dünyadakilerden çalmayan Çırpmayan zina yapmayan insanlar?

Sence Ötekisi olmayan dünyada saygıya ne ihticın varki bunu en başından beri diyorum.

aslım herhangi ikisinden biri olacağaına inanacaksam bu dünyada Acı Çekerim İmtihan Olurum

Haa Sizin dedinizi Gibi olsu Allah yok , cennet cehennem yok Diye olsun Ben sadece ölmüş olurum.

ama benim dediğim gibi çıkarsa siz ebedi ateşte yanacaksınız ki çıkacak.

Dinsizler sana göre çalıp çırpiyoprlar yalanın danışkası ahlak dinde deyil sana sapık hacı hocalrın sapılıklıklarını buraya astırma bana şimdi.diniz islamda çalma çırpma yoksa ganimet atleri neyin nesi. dinizde ahlah varsa ahzap 50 ve ahzap37 ayti oku bakıyım ne ahlağında bahsediyosun zina nedir fuhuş dimi fuhuşu yasklayan ayet varmı sadece yapmayın diyor niye cehnneme atacağım demiyor  yan cebime koyun demek istiyor fuhuşun islamda var ve peygamber dediyin adam kuranı oku ne ahlaksızık yaptığını bir oku ahzap 37 oğluğunun karsını alıyor köle cariye zatem tescilidir kuranda boş boş konuşma git kitabın kuranı oku ners,nde ahlak var, sana bir soru sorayım bir müslüman karsını başka biriyle sevişirken yakladı ne yapması lazım:???

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...