Jump to content

Sansur ile ilgili basin aciklamamiz

Recommended Posts

Ben yeni geldim foruma. Siz düşünmüşsünüzdür mutlaka ama bununla ilgili bir tartışma göremedim. Forum yöneticileri arasında avukat yok mu? Ya da forumun hukuk danışmanı yok mu ?

http://www.ate..m.org/ da sadece "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir " yazıyor. Mahkeme karar-dosya no v.s. belirtilmemiş. Gerekçesi nedir erişim engellemesinin? Forum yöneticileri hukuki bir girişimde bulunmadı mı?

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
  • İleti 46
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Avrupa Bigliginden aldigimiz ve Turkiye'nin tam uyeligi degerlendirmelerinde dusunce ozgurlugu kapsaminda ateizm.org'un kapatilmasinin da dikkate alinacagini soyleyen resmi mektubun bir ornegi de bu konuda actigimiz blog'da yer almaktadir:

http://creationistsbanatheism.blogspot.com/

adresine gidip The European Commission Support link'ine tiklayabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Tum bu yankilara ragmen, turk yazili basininda ya da genel olarak medyada hic sozu bile edilmedi bizim kapatilmamizin.

Aslinda firsat bulursam laiklik konusunda duyarli bazi gazetecilere duyurmak istiyorum bu konuyu.

Internette ve yurt disinda bu kadar yanki koparan bu konuyu, Turkiye'de en azindan bir duyurmayacak misiniz demeyi dusunuyorum gazetecilere.

Katilimcilarimizdan da basinda tanidiklari olanlar, ya da olmasa bile bu ise vakit ayirip ilgilenmek isteyenler bu meseleyi bu sekilde duyurabilirler.

Avrupa Birligine girisimizde bile bir etken olacak (cunku dusunce ozgurlugu ile ilgili) boyle bir konuya Turk basininda yeterli ilgi gosterilmemesi cok aci.

Sitelerde Paylaş

Turk gazetecilerine ve aydinlarina eskiden beri kizginligim var bu konuda zaten.

Yani bizim site meselesi degil bu. Ama "Ateizm" kelimesinden bu derece urkmeleri ve islam aleyhine tek kelime etmeye bu derece cekinmeleri eskiden beri beni cok ofkelendirmistir.

Kendisi ateist, en azindan deist ya da agnostik olan aydinlarin bile bu ise bulasmak istemedigini biliriz eskiden beri.

Gerekce olarak da derler ki, bu cok hassas bir konu, halkin manevi duygularini incitmenin anlami yok. Bu is bu sekliyle alenen savunulmamali. Onun yerine laiklik konusuna onem verilmeli.

Ama tek basina laikligin lafi edildiginde, ortalama vatandasin beynine yeterince girmiyor konu.

Cunku karsi tarafin argumani daha guclu oluyor. Dinci diyor ki, insan hata yapabilir ama Allah yapmaz, biz Allah'in dinini savunuyoruz.

Bu adamlarla "Tabi ki Islam Allah'in dinidir, cok da iyi, hos bariscil ve guzel dindir, ama biz yine de din isleri ile devlet islerini ayiralim, laik olalim" dediginizde, bir inandiriciliginiz kalmiyor.

Bu yuzden bizim yaptigimiz sey cok onemli ve cok dogru.

Aydinlarin bu derece korkak ve pisirik olmalari beni cok rahatsiz ediyor. Ki burada ateist olduklarini alenen ilan etmelerini falan talep etmiyoruz ama en azindan ateizm konusunda yayin yapan bizim gibi web sayfalarinin fikir ozgurlugunu savunmalilar ve bunu hukuk adina, dusunce ozgurlugu adina, laiklik adina yapmalilar.

Kendileri ile baglanti kurarken bu noktalarin da uygun sekilde ifade edilmesinde fayda var diye dusunuyorum. (Tabi bu kisileri kirmadan, benim yukarida yaptigim turde acik ithamlari dogrudan kendilerine yapmadan).

Sitelerde Paylaş
Ayrica American Atheist dergisi de basin aciklamamizi hem online hem de normal baskilarinda duyuracaklarini soylemislerdi. Bu dergiye uye olmadigim icin basip basmadiklarini bilmiyorum. Buyuk ihtimalle gecen Subat ya da Mart sayilarinda yer almis olmali bizim basin aciklamamiz.

http://www.atheists.org/aam/

Ben üyeyim..

Mart ve Nisan2008' de yokuz.

Şubat dikkatimi çekmemiş.. Mecmuayı bulamadım..

Ama orada da yoksa, fıstık Ellen Johnson'ı arayacağım yarın.

Şikayet edeceğim..

Sitelerde Paylaş

Religious Watch: Preaching Tolerance whilst Practising Intolerance

Bu site de basın bildirisi hakkında bir yazı yayınlamış... Ayrıca 'See Full Article' diye OPEDNEWS.COM sitesine ait olan bir link eklemiş. OPEDNEWS.COM'da konu hakkında Kelly O'Connor bir şeyler yazmış.

Today we got a letter from the head of the number one Turkish atheist site which has been removed by the Turkish government twice.
tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
elinize saglık tabii ttnet araplara satıldı islerine gelmedi adilerin bu haklı davamızda sonuna kadar arnızdayım arkadaslar

Kesinlikle haklısın Türkçe'si hazırlanınca benim de göndereceğim birkaç yer var hazırlanınca eğer yetkili arkadaşlar duyururlarsa veya bana iletirlerse sevinirim kolay gelsin arkadaşlar...

Sitelerde Paylaş

Ingilizce olarak hazirladigimiz uzun basin aciklamasinin turkce bir benzerini hazirlamayi dusunuyorduk onceleri, fakat sonra daha kisa ve oz, temel noktalara odaklanan yukaridaki gibi bir mektubu bazi turk gazetecilere gondermeyi uygun bulduk.

Oguz'un yukariya astigi bu mektubu su ana kadar cok az sayida turk gazeteciye gonderdik. Onlardan da ilgilenen cikmadi.

Site takipcileri arasindan bu tur bir yaziyi gazetecilere ulastirmak isteyen olursa, yukaridaki mektubun bir benzerini gonderebilirler. (Sitenin uyelerinden biri olduklarini, sitenin Turkiye'deki belli basli ateist sitelerden biri oldugunu, belki de en onemlisi oldugunu, sitenin basina gelenleri basina duyurmak istediklerini, vs yazabilirler. Isterlerse yukaridaki yaziyi bir taslak olarak kullanabilirler).

Sitelerde Paylaş

Bu arkadaşı yorumsuz bırakıyorum ve doğrudan yönetici arkadaşlara danışarak bu konunun kamuoyuna duyurulmasında yapabileceğimiz bir şey olup olmaması konusunu sunuyorum.

Belki, klasik yayılma yöntemi ile yazıyı bulabildiğimiz tüm noktalara asmak, gönderebildiğimiz tüm kaynaklara göndermek ve arkdaşlarımıza birbirimize gönderdiğimiz fw mesajları gibi dolaştırmak fikrini nasıl karşılıyorsunuz?

Çünkü bu fikir özgürlüğü ve laiklik ile ilgili hassas bir konu, Müslümanlardan da destek veren çıkıcaktır.

Sitelerde Paylaş
Katılımcılar tarafından raporlandı, raporlama uygun görüldüğünden başlık silindi..

Başlığınızı yeniden ama daha uygun ifadeler seçerek açabilirsiniz..

mesajın kopyası elimde yok lütfen iletiyi bana geri gönderebilirmisiniz

düzenlemek istiyorum

tarihinde isturbo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...