Jump to content

Projeksiyon ve Allah

Recommended Posts

Psikolojide Yansıtma (projeksiyon): Kendi duygu ve isteklerini eşlik edilen kabuledilemez duygular nedeniyle başkalarına atfetme ve kendisinde değilmiş, dışarıdan kendisine yöneltilmiş gibi algılanması.

Bu tanım eşliğinde islamdaki Tanrı'nın insan gibi öfkelenen, davranan, muhammed'in eşleriyle ilişkilerini düzenleyen, muhammed söyleyemiyor ama çok sıkılıyor yemeğinizi yiyince beklemeyin çıkın vb ayetleri daha iyi anlayabiliyor muyuz acaba?

Sitelerde Paylaş

Aslında gayet açık ama

Psikolojide Projeksiyonun tanımı:

Kişinin kendisinde algıladığı ama asla kendine yakıştıramadığı bir takım dürtü,duygu,düşüncelerini bastıramadığı,yadsıyamadığı duygu,düşünce vb.'nin kendisinde değil de dışarıda,başkalarında olduğunu ve kendisine yönelik olumsuz şeyler yapılacaği biçiminde bir düşünce geliştirmesidir. Birisine çok öfkelenen ve bilinçdışı olarak onu öldürmek isteyen kişi bu duygunun,düşüncenin ne kadar kötü olduğunu algılar ve o düşüncenin kendisine ait değil falanca kişiye ait olduğunu ve kendisini suçladığını,öldürmek istediğini vb. söyler. Özellikle paranoid (şüpheci) hastalardaki en temel mekanizma budur. Nefret ettiği,yok olmalarını istediği kişilerin kendisinden nefret ettiklerini,kendisini zehirleyip vb. yolla öldüreceklerini söyleyebilir.

Bu tanıma göre islamda tarif edilen Allah insansılığı, öfkesi, cenneti cehennemi, vaadleri, duygularıyla aslında muhammed'in bir projeksiyonu değil midir diye soruyorum.

Sitelerde Paylaş

ADını tam olarak hatırlayamadığım modernist İslam anlayışına sahip bir zat bu konuyla ilintili bir takım açıklamalarda bulunmuştu..

Şu anda insanların zihinlerinde yaşayan tanrı modelini insanların kendileri uydurmuştur...Yani Allah'ın sıfatlarını günlük olaylar neticesinde kendileri oluşturmuşlardır.

Misal vermek gerekirse savaşı kaybeden inananların Allah'ı intikam alıcı olarak görmeleri,hasta olanın Şifa veren bir Allah düşünmesi v.s...

Mantıklı.

Sitelerde Paylaş

benzer bir şeyi başka bir yerde okumuştum.

o kitapta dünyada akıllı canlılar insanlar değil de köpekler olsaydı onların tanrısı heryerdeki kokuları alabilen, dişleri güneş kadar büyük, herşeyi duyabilen, en hızlı vb şeklinde tanımlanırdı diyordu.

köpeğe göre köpeksi tanrı insana göre insansı tanrı.

not:anlaşılıyordur gerçi, burda köpeği hakaret amaçlı kullanmıyorum ama ne olur ne olmaz :)

Sitelerde Paylaş
o kitapta dünyada akıllı canlılar insanlar değil de köpekler olsaydı onların tanrısı heryerdeki kokuları alabilen, dişleri güneş kadar büyük, herşeyi duyabilen, en hızlı vb şeklinde tanımlanırdı diyordu.

köpeğe göre köpeksi tanrı insana göre insansı tanrı.

Eğer öküzler ve atların elleri olsaydı ve insanlar gibi elleriyle sanat eserleri yapabilselerdi, atlar Tanrı’yı simgeleyen atlar, öküzler de Tanrı’yı simgeleyen öküzler yaparlardı.

Xenephanes of Colophon

Sitelerde Paylaş

Aktifus çok iyi bir konuya değinmiş. Ama sandığınızdan çok daha karmaşık. Projeksiyonun çeşitleri de vardır, ayrıca bildiğiniz gibi, projeksiyon defans mekanizmalarından birisidir. Defans mekanizması kısaca bireyin imaj zedelenmesinin önüne geçmek için reel olaylara karşı oluşturduğu tepkidir. Bu, ego-defans da olabilir, projeksiyon da olabilir ve bunun gibi binlerce... Freudyen yorumlar olduğunu da hatırlatayım bunların...

Sitelerde Paylaş

Xenephanes of Colophon de iyi söylemiş zacalufinon. :)

Saolasın rexino, konu pek ilgi çekmedi ama olsun :)

bu defans mekanizması muhammedin eti kemiği gibi bir parçası ise ve 40 yılda oluştu ve eşi haticenin müjdesi ile peygamberlikle sonuçlandı ise bu mekanizma kendisini ve çevresini bir dine sürükleyen motivasyonun da kaynağı olabilir.

özellikle muhammed söyleyemiyor ama ben söylüyorum, veya kalbinde olani biliyorum kıblenin mekke olmasını istiyorsun tarzı ayetler beni böyle düşündürüyor.

Sitelerde Paylaş

AKTIFUS aslan parcası o ki beni kendi suretıyle işledii..doğaldır psikolojısı aynı olur...sana ruh duygu kan can acı öfke verenın bunları bılmesi gerek allah bılmediği şeyi verirse sizin dilinize düşer bu şuna benzer ben senın kafan mermi sıksam ne olur hiçbişiy olmaz canın yanar mı acırmı yada adaletmi demem ama bana aynını yapsalar canım yanr acır adalet isterim yani senle ben aynı duygu ve düşünce içinde olmamız lazım değil mi aslanım...SEN ALLAHI HİSSEDERSEN ELBET O DA SENİ HİSSEDER..ananla baban sen olmadan ne hissetti aşk ve cinsel güdüyü...eee sen hissetmedin mi tosunum anam babam beni yaratıyor...sevgi sonsuzdur ışıktır serapis değildir sır hiç...konuşurken ıspatlı konuş psikolojiyede yazan insan çürütende insan aynen demirden araba ve hurdalıktan geri dönüşüm gibi...VE HERKES ÖZE DÖNECEK ONA DOĞRU...SİZİN gibi maddeciliği bitmiş maneviyatı bitmiş olanlar geri dnüşümle yeniden yaratılacaktır....kafamda bir allah şablonu yok ve illahi allah bu şu demem araştırırım ama resmini çizemem tıpkı sen sendeki ruhu bilipte bana gösteremen ve bana vermemen gibi..tıpkı kalb mi yürek mi hangisiyle sversin gibi..aslanlar gün geldiğinde ve vaki olduğunda sizi cehennemde bekler olucağım sizle yanmak güzel diyeceksiniz ki sen neden cehennemdesin dğilmi bende madem allah yok neden sorarsın...evlad

post-4310-1209294292_thumb.jpg

Sitelerde Paylaş
.. ben senın kafan mermi sıksam ne olur hiçbişiy olmaz canın yanar mı acırmı yada adaletmi demem ama bana aynını yapsalar canım yanr acır adalet isterim yani senle ben aynı duygu ve düşünce içinde olmamız lazım değil mi aslanım...

Kayfaya kursun SIKARsan ölüm olur ölüde adalet isteyemez. Biraz gercekci olun..örneklemelerinizide daha iyi secin. Allahinizda tipki insana benziyor.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Psikolojide Yansıtma (projeksiyon): Kendi duygu ve isteklerini eşlik edilen kabuledilemez duygular nedeniyle başkalarına atfetme ve kendisinde değilmiş, dışarıdan kendisine yöneltilmiş gibi algılanması.

Bu tanım eşliğinde islamdaki Tanrı'nın insan gibi öfkelenen, davranan, muhammed'in eşleriyle ilişkilerini düzenleyen, muhammed söyleyemiyor ama çok sıkılıyor yemeğinizi yiyince beklemeyin çıkın vb ayetleri daha iyi anlayabiliyor muyuz acaba?

evet bu şuna benziyor...

bir ateistin sırf kini nedeniyle tanrıyı yada muhammedi kbul etmemesi ve bunu bilime dayandırması...

iyi bir yansıtma örneği..

yada yaratılışı reddetmeye çalışan birinin yaratılışı reddedip işi evrime dayandırması..

bak büyüklerimiz öyle diyoooooo...ayaklarına yatması..

nasıl yansıtma örneklerim hoş mu...

Sitelerde Paylaş
evet bu şuna benziyor...

bir ateistin sırf kini nedeniyle tanrıyı yada muhammedi kbul etmemesi ve bunu bilime dayandırması...

iyi bir yansıtma örneği..

yada yaratılışı reddetmeye çalışan birinin yaratılışı reddedip işi evrime dayandırması..

bak büyüklerimiz öyle diyoooooo...ayaklarına yatması..

nasıl yansıtma örneklerim hoş mu...

modern psikoloji senin hakkında ne diyor?

hatta seninki biraz psikolojinin sınırlarının dışına çıkıyor.

psikiyariye kaymış biraz.

ateistlerin bi halttan çakmadıklarını gösterme takıntısı.

yada tamamen kıllık. :lol:

Sitelerde Paylaş
modern psikoloji senin hakkında ne diyor?

hatta seninki biraz psikolojinin sınırlarının dışına çıkıyor.

psikiyariye kaymış biraz.

ateistlerin bi halttan çakmadıklarını gösterme takıntısı.

yada tamamen kıllık. :lol:

mürted dinden çıkmış demektir..

daha önce müslümanmıydın?

Sitelerde Paylaş
herhangi bir cemaate miydin?

mesela süleymancılardan iyi ateist çıkar. oradan mısın?

hayır süleymancılarla işim olmadı.

bir iki sene kadar nurculara takıldım.

ben mutlak ateist değilim bu arada.

agnostik bile sayılabilirim.

(viyana 1949)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...