Jump to content

Şimdi Küfürlü Başlık Açmayımda Ne Yapayım :)

Recommended Posts

Ben gerçek manada hiç beğenmedim. Ermeni yada İsrail'in her hangi bir simgesi benzeyebilir, tıpa tıp aynısıda olabilir. Sorun değil ancak bu simge cidden neye benziyor hiç anlayamadım.Twitter da bir kullanıcının dediği gibi Sterlin ve Euro'nun yasak ilişkilerinden fırlamış gibi cidden :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Para birimleri birbirine benzeyebilir. Ortadaki çift çizgi de simgesinin tasarımcısının açtığı yoldan giden çeşitli ülkele para birimlerinin benimsediği bir aksesuardır; Meksika Pezosu, Japon Yeni ve şu Ermeni Dramı gibi. Bu çift çizgi, Euro'yu taklit değil, evrensel kabul görmüş "para simgesi" anlaşılırlığını sağlamakdır. Aslında çıkıp o çift çizgi için köprü möprü, istikrar gibi açıklama yapacaklarına dürüstçe bu "dünyada kullanılan para simgesi aksesuarıdır" demeleri gerekirdi.

Dram'ın ters dönmesi düz olması bir mesele değildir. Pound ile eski İtalyan lireti, bir çizgi dışında aynıdır (ikisi de liret olduğu için). Ama isterseniz bizim süper orjinal, kendimize has, canavar gibi bir simgemiz olsun, o zaman bu simge o değil, öyle bir simge yapmak da zordur; ne kadar orjinal olursa dışarıdan "para birimi" olarak kavrayışı azalır.

Bu benim bizzat gönderdiğim çalışmalardan biri. Orhun alfabesindeki "L" damgasıdır. Bunu da Dram'a benzetecek misiniz?

post-1040-0-82486900-1330634134_thumb.jp

Sitelerde Paylaş

Bu benim bizzat gönderdiğim çalışmalardan biri. Orhun alfabesindeki "L" damgasıdır. Bunu da Dram'a benzetecek misiniz?

Hadi ya, güzel düşünceymiş seninki de.

Ama bence bu seçilen gayet güzel, ben beğendim. Drama, Euro'ya , dolara, Yen'e , benzemesi benim için bir sorun değil. Hem bir para birimi simgesi ne kadar orjinal olabilir ki ? Kenarına, köşesine bir yere ay-yıldız iliştirilseydi, çok mu beğenecektiniz ?

İlk bakışta yadırgadınız ama zamanla alışacaksınızdır.

Sitelerde Paylaş

Temple grandin Orhun alfabesinde bahsettigin L harfi bildigimiz L harfinin ters hali ortadaki iki cizgiyi nereden cikardin? Google'da basit bir aramada cikan butun sonuclar ortadaki iki cizgi olmaksizin cikiyor.

Bende yarismaya asagidaki simgelerle katilmistim neyini begenmediler anlamadim.

Sanirim sair burada biz ermenilerin tersiyiz demek istemis pardon illustrator demek istemis bunu.

post-9405-0-05946400-1330640646_thumb.jp

tarihinde AteTürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hadi ya, güzel düşünceymiş seninki de.

Ama bence bu seçilen gayet güzel, ben beğendim. Drama, Euro'ya , dolara, Yen'e , benzemesi benim için bir sorun değil. Hem bir para birimi simgesi ne kadar orjinal olabilir ki ? Kenarına, köşesine bir yere ay-yıldız iliştirilseydi, çok mu beğenecektiniz ?

İlk bakışta yadırgadınız ama zamanla alışacaksınızdır.

Ben de aynısını diyorum.

Bu arada grafik dizaynının çok yüce bir beceri olduğunu anladım.

Köşesine ay yıldız yerleştirmezsin, (istesen de yapamazsın, elle izilmesi kolay olmalı)

ancak ay yıldızı, elle çok kolay (iki vuruşta çizilecek) halde stilize edebilirsin, bu mümkün. Gönderdiklerimden biri de buydu. elini kaldırmadan iki vuruşta çizebilirsin.

Ateist forum üyeleri çok sevecek; çünkü islam simgesi kabul edilen "hilal" var.

post-1040-0-93187000-1330641996_thumb.jp

Sitelerde Paylaş

Temple grandin Orhun alfabesinde bahsettigin L harfi bildigimiz L harfinin ters hali ortadaki iki cizgiyi nereden cikardin? Google'da basit bir aramada cikan butun sonuclar ortadaki iki cizgi olmaksizin cikiyor.

Bende yarismaya asagidaki simgelerle katilmistim neyini begenmediler anlamadim.

Sanirim sair burada biz ermenilerin tersiyiz demek istemis pardon illustrator demek istemis bunu.

Ortadaki iki çizgi, her hangi bir harfin üstüne koyulduğunda onu para simgesi haline getirir. L damgasını da "Lira" simgesi haline getirir. Hem de Türk damgası olduğu için Türk lirası.

Epsilon'un ortasından bozma iki çizgi de olsa euro'nun tekelinde olmasına gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Adam orda iki çizginin ne anlama geldiğini , tarihi detaylara da girerek çok güzel de anlatmış.

Sitelerde Paylaş

Söyledigin gibi bir genelleme yok ama senin simgen su ankinden daha uygun olurdu aslinda en azindan köken olarak latinden cok göktürk derdik.

Evet yok, haklısın. Ama insanların kavrayışında bu hatırı sayılır ölçüde var; bir grafik dizaynırın da dikkate alması gereken bu.

Bence de benim simgem daha iyi olurdu, teşekkürler; bi de bunu jüriye anlat.

Sitelerde Paylaş

bu 3 adet Simge de benimkiler :)

askER

405623_10150601043577243_522727242_9010674_147682885_n.jpg

efeTL

419047_10150601026212243_522727242_9010631_918013996_n.jpg

KOÇum

407418_10150601050087243_522727242_9010692_735509904_n.jpg

AÇIKLAMASI:

165370_491256102378_538052378_6340705_4529552_n.jpg

TCMB - "TL SİMGE YARIŞMASI" (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması)

Tasarımın teması ile TLyi en iyi şekilde sembolize eden sebepler:

En başta Türkiye, Türk ve Türk Lirasının baş harfi olan ve günümüzde kullanılan Latin alfabemizdeki T harfinin bir benzeri olması ve Göktürk Orhun alfabemizde ise yine bir benzerinin olması

Şu an dünyaca bilinen ve tanınan diğer uluslararası para birimi simgelerine çift yatay çizgisi ile uygun olması ve kavisli olduğu halde elle kolay yazılabilmesi için tasarlanmış olması

Tarihi olarak ise binlerce yıl öncesine dayanan ve en eski çağlardaki ilk taşlara kazınan çivi yazı veya runik yazı damgalarının bir benzeri olması

En son örneğinin ise Esik Kurganı'nda bulunması, M.Ö. 4. yüzyıla dayanması ve en estetik son hali ilede bizim tarih ve medeniyetlerimizden biri olan Göktürk Devletinin Orhun Taş Yazıtlarında MS. 8. yüzyılda görülmesi (732-735 yıllarında). Göktürk Alfabesinde ve Orhun Yazıtlarında geçen TÜRK kelimesinden alınması ve Asker yani ER diye bilinen R, ER-RE damgasının bir benzeri olması (Orhun Tamgası R, ER-RE).

Simgenin, tüm dünyaca resmen tanınan (ISO 15924 Standart Orkh 175) Orta Asyadan Türkiyeye hatta Avrupaya kadar kabul edilip bilinen Orhun Alfabesine ait bir Türk damgasından esinlenerek kavisli olarak çizilmesi

Orta Asyadan Anadoluya Sümerler, Hititler ve Selçuklu Devletinde kullanılan Çift Başlı Kartal sembolü ve motifine benzemesi, bugünde tüm dünyaca kullanılan Çift Başlı Kartalı andırması

Türkiyeyi bu sağ ve sola bakan çift başlı veya çift kanatlı görünüm ile iki kıtayı (Avrupa-Asya) birleştiren bir ülke olarak Doğu ile Batı arasında köprü bir ülke olarak temsil etmesi

Çok bilinen ve belirgin Türk Kilim motiflerinden biri olan Koç Boynuzu andırması (Koç Boynuzu; bereket, doğurganlık, verimlilik, kahramanlık ve gücü simgelemesi)

Efe Zeybek Oyunu, Halay veya Folklor Halk Oyunları, Kafkas Oyunları duruşuna ve Kartal görünümüne benzemesi

Adalet Terazisine benzemesi ve andırması, mizan ve dengeli olması

Sitelerde Paylaş

Para biriminin simgesi hep klavye ile yazılmıyor ki, el yazısına da uygun olmalı ve göz aşinalığı yaratmalıydı.

Herneyse, şimdi malum yere telefon açtım Togan, kalayı da bastım, halen belli olmadı sonuç dediler.

Bunlardan bir halt olmaz.

Sitelerde Paylaş

teşekkürler Afro

:)

sanada bi sürü zahmet verdim

hakkını helal et

sevgiler

Togan :)

Ne zahmeti, zevkle ilgilendim.

Şu TL konusunda canım harbi sıkıldı ama.

Bir arkadaş daha katılacaktı, ama sonucun böyle olacağını tahmin ettiğinden katılmamış.

Sitelerde Paylaş

japon yeni ve cin yuanindan arak gibi geldi bana. sunun boynuzlanmis hali gibi :)

1325921023-1637.jpg

nerden esin olduğunu yazdım (tekrar edeyim)

AÇIKLAMASI:

165370_491256102378_538052378_6340705_4529552_n.jpg

TCMB - "TL SİMGE YARIŞMASI" (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması)

Tasarımın teması ile TLyi en iyi şekilde sembolize eden sebepler:

En başta Türkiye, Türk ve Türk Lirasının baş harfi olan ve günümüzde kullanılan Latin alfabemizdeki T harfinin bir benzeri olması ve Göktürk Orhun alfabemizde ise yine bir benzerinin olması

Şu an dünyaca bilinen ve tanınan diğer uluslararası para birimi simgelerine çift yatay çizgisi ile uygun olması ve kavisli olduğu halde elle kolay yazılabilmesi için tasarlanmış olması

Tarihi olarak ise binlerce yıl öncesine dayanan ve en eski çağlardaki ilk taşlara kazınan çivi yazı veya runik yazı damgalarının bir benzeri olması

En son örneğinin ise Esik Kurganı'nda bulunması, M.Ö. 4. yüzyıla dayanması ve en estetik son hali ilede bizim tarih ve medeniyetlerimizden biri olan Göktürk Devletinin Orhun Taş Yazıtlarında MS. 8. yüzyılda görülmesi (732-735 yıllarında). Göktürk Alfabesinde ve Orhun Yazıtlarında geçen TÜRK kelimesinden alınması ve Asker yani ER diye bilinen R, ER-RE damgasının bir benzeri olması (Orhun Tamgası R, ER-RE).

Simgenin, tüm dünyaca resmen tanınan (ISO 15924 Standart Orkh 175) Orta Asyadan Türkiyeye hatta Avrupaya kadar kabul edilip bilinen Orhun Alfabesine ait bir Türk damgasından esinlenerek kavisli olarak çizilmesi

Orta Asyadan Anadoluya Sümerler, Hititler ve Selçuklu Devletinde kullanılan Çift Başlı Kartal sembolü ve motifine benzemesi, bugünde tüm dünyaca kullanılan Çift Başlı Kartalı andırması

Türkiyeyi bu sağ ve sola bakan çift başlı veya çift kanatlı görünüm ile iki kıtayı (Avrupa-Asya) birleştiren bir ülke olarak Doğu ile Batı arasında köprü bir ülke olarak temsil etmesi

Çok bilinen ve belirgin Türk Kilim motiflerinden biri olan Koç Boynuzu andırması (Koç Boynuzu; bereket, doğurganlık, verimlilik, kahramanlık ve gücü simgelemesi)

Efe Zeybek Oyunu, Halay veya Folklor Halk Oyunları, Kafkas Oyunları duruşuna ve Kartal görünümüne benzemesi

Adalet Terazisine benzemesi ve andırması, mizan ve dengeli olması

tarihinde dogan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...