Jump to content

Dünya düz mü ?

Recommended Posts

Kuran ayetleri ışığında Dünya.

Rad 3. ayet

Yeri döşeyen, onda oturaklı dağlar ve ırmaklar yaratan ve orada bütün meyvelerden çifter çifter yaratan O'dur. Geceyi de gündüzün üzerine O örtüyor. Şüphesiz bütün bunlarda düşünen bir toplum için ibretler vardır.

Hicr 19. ayet

Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik, yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik.

Kaf 7. ayet

Yeryüzünü de döşedik ve ona sabit dağlar koyduk. Orada gönül açan her türden (bitkiler) yetiştirdik.

Naziat 30. ayet

Ardından dünyayı yaydı uzattı.

Gaşiye 20. ayet

Yeryüzünün nasıl yayıldığına bir bakmazlar mı?

Nebe 6. ayet

Biz yeryüzünü bir döşek, yapmadık mı? (küre şeklinde bir döşek görmediyseniz bu döşek düzdür.)

Kehf suresi

86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz: Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin, dedik.

90. Nihayet güneşin doğduğu yere ulaşınca, onu öyle bir kavim üzerine doğar buldu ki, onlar için güneşe karşı bir örtü yapmamıştık. (eğer muhammed dünyanın küre şeklinde olduğunu bilseydi, Zülkarneyn güneşin battığı yere varıp güneşi bir balçığa batarken göremezdi)

Şuara 28. ayet

Musa devamla şunu söyledi: Şayet aklınızı kullansanız (anlarsınız ki), O, doğunun, batının ve ikisinin arasında bulunanların Rabbidir.

mavi-dunya.jpg

Eğer dünya böyle küre şeklinde olsaydı

en doğu ile en batının arasında hiçbir mesafe olmayacak yani endoğu ve enbatının arasında hiçkimse olmayacaktı dolayısıyla allah hiçkimsenin rabbi olucaktı.

d%C3%BCnya_d%C3%BCz1.jpg

ama böyle düz bir dünya düşünüyorsa muhammed

en doğu ve en batı zaten bellidir dolayısıyla en doğu ile en batının arasıda bellidir.

yani ayetler gösteriyorki dünya düzdür aksini iddia eden kafirdir.

tarihinde galileo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 121
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi müslümanlar siz yanlış yorumlamışsızını yea o öyle değil bi kerem diye girişecekler. Bunlara bakınca içerisinde ağır anlamlar barındıran mecazi cümleler görüyorlarsa o zaman bu bir edebi eserdir. Bir roman, bir şiir kitabı gibi birşeydir. Daha fazlası değil.

Sitelerde Paylaş

kuran dünyanın yuvarlak olduğunu bilseydi. yuvarlak olmasından kaynaklanan gün çizgisi sorununu da çözerdi.

islama göre dünyada oruca ilk kim başlayacak belirsizdir. oruca japonya mı amerika mı önce başlayacak.

mekkeden çıkan ve sürekli doğuya giden bir müslüman tekrar mekkeye ulaştığında mekkede bulunanlara göre bir sonraki günü yaşar.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

yıl olmuş 2012 tartışmaya bak

:) sen gerçekten de dünyanın düzmü yoksa küre biçiminde olduğunu tartıştığımızı sandın heralde.

müslümanlar aksini iddia ettiği için biz kuran dünyanın düz olduğunu iddia ediyo diyoruz sen tartışmaya bak diyorsun sanırım konu açabilmek için boş mesaj atıyosun ciddiysen ciddiyim yazda gülmeye başliyim.(gülmedim çünkü)

tarihinde galileo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Rad 3. ayet

Yeri döşeyen, onda oturaklı dağlar ve ırmaklar yaratan ve orada bütün meyvelerden çifter çifter yaratan O'dur. Geceyi de gündüzün üzerine O örtüyor. Şüphesiz bütün bunlarda düşünen bir toplum için ibretler vardır.

Hicr 19. ayet

Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik, yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik.

Kaf 7. ayet

Yeryüzünü de döşedik ve ona sabit dağlar koyduk. Orada gönül açan her türden (bitkiler) yetiştirdik.

Naziat 30. ayet

Gaşiye 20. ayet

Dünya küre değil, elips şeklindedir.

Nebe 6. ayet

Biz yeryüzünü bir döşek, yapmadık mı? (küre şeklinde bir döşek görmediyseniz bu döşek düzdür.)

Küreden döşek olmayacağına ve döşek olmayan bir şeyin üzerine uzanılamayacağına göre kumsala, toprağa, çayıra-çimene de uzanılamıyordur demektir.

Kehf suresi

86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz: Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin, dedik.

90. Nihayet güneşin doğduğu yere ulaşınca, onu öyle bir kavim üzerine doğar buldu ki, onlar için güneşe karşı bir örtü yapmamıştık. (eğer muhammed dünyanın küre şeklinde olduğunu bilseydi, Zülkarneyn güneşin battığı yere varıp güneşi bir balçığa batarken göremezdi)

kehf-86-ayet-resmi.jpg

Güneş balçığa batıyor izlenimi veriyor.

Şuara 28. ayet

Musa devamla şunu söyledi: Şayet aklınızı kullansanız (anlarsınız ki), O, doğunun, batının ve ikisinin arasında bulunanların Rabbidir.

mavi-dunya.jpg

en doğu ile en batının arasında hiçbir mesafe olmayacak yani endoğu ve enbatının arasında hiçkimse olmayacaktı dolayısıyla allah hiçkimsenin rabbi olucaktı.

d%C3%BCnya_d%C3%BCz1.jpg

en doğu ve en batı zaten bellidir dolayısıyla en doğu ile en batının arasıda bellidir.

Gün doğumu ve gün batımı diye bir şey var.

Sitelerde Paylaş

Bu müslümanların topunun cahil olması bir zorunluluk mu? E, bunların profu bile adem dinozorlarla mücadele etmesi için bilmem kaç metre boyunda yaratılmıştı derse tabii olacağı bu! En alimi bu kadar cahilse, gerisini koyver gitsin!

Sen ilkokula da mı gitmedin bilader? Elips yüzeydir, hacim değildir! Daire ile küre, kare ile prizma gibi, çaktı? Dünya az miktar kutuplarından basık bir küredir, bu basıklık ihmal edilebilecek kadar az olduğu için yerküre denir! İlkokul kitaplarını bir daha oku!

Küreden döşek olmayacağına ve döşek olmayan bir şeyin üzerine uzanılamayacağına göre kumsala, toprağa, çayıra-çimene de uzanılamıyordur demektir.

Bilader! Biz burada çayıra çimene yayılan koyun insanlardan değil, evreni yaratan tanrı iddiasından söz ediyoruz. Evreni yaratan bir tanrı çayırda çimende yayılmayacağı için, küre olan dünyaya döşşek demez! Çölde deve güden bir bedevi der. Çaktı?

He var bilader. Var da, güneşin battığı yere gidemez ve orada bir kavim bulamazsın! Güneşin battığı bir yer ve orada yaşayan bir kavim yoktur. Her kavim güneşin battığı yerde yaşar. Çaktı?

Sitelerde Paylaş

Yere halı gibi çul gibi bir yaygı yayarsanız, ne yaparsınız? Sabit dursun diye üzerine taş ağırlıklar koyarsınız değil mi? Çölde sert rüzgar esiyor, halı uçacak oluyorsa kazıklar çakarsınız.

İşte allah da çöl bedevisi olduğu için öyle diyor. Yeri yaydım, dağları kazık yaptım diyor. Dünyanın küre olduğundan haberi bile yok bu allahın.

Sitelerde Paylaş

Rad 3. ayet

Hicr 19. ayet

Kaf 7. ayet

Naziat 30. ayet

Gaşiye 20. ayet

Nebe 6. ayet

Kehf suresi

Şuara 28. ayet

mavi-dunya.jpg

d%C3%BCnya_d%C3%BCz1.jpg

Bismillahirrahmanirrahim

"Enbiya Suresi 33. Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O'dur. Bunların her biri kendi dairesinde dolaşmaktadır."

gördüğün gibi tüm kainat dümdüzmüş! ama her birinin yörüngesi varmış!

Sitelerde Paylaş

"Enbiya Suresi 33. Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O'dur. Bunların her biri kendi dairesinde dolaşmaktadır."

:lol: Eee? Başka? Dünya niye yörüngesinde dolaşmıyormuş? Kazık dağlarla sabitlendiği için mi? :lol:

Rezalete bak ya! Gece gündüz bile yörüngede dolaşıyor, nasıl oluyorsa, ama dünya yörüngede dolaşanlar arasında yok!

Ebem de güneşle ayın gökte yay çizdiğini herhalde görüyor, kör değil! Muhammetten onbin sene önceki insanlar da görüyordu, Stonehenge tapınağını yaptılar! Buna laf söyledi bal kabağı'dan başka bir şey denmez, kusura kalmasın allah efendi, laf söylemiş aklı sıra! Kendinden onbin sene önce yaşamış insanları bile aşamamış!

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

dünya yuvarlak ise islama göre gün nerede başlar. yeni zellandalı müslüman hangi ayete göre ibadet edecek. mekkeden önce mi sonra mı

kuran dünyanın yuvarlak olduğunu bilseydi. yuvarlak olmasından kaynaklanan gün çizgisi sorununu da çözerdi.

islama göre dünyada oruca ilk kim başlayacak belirsizdir. oruca japonya mı amerika mı önce başlayacak.

Sitelerde Paylaş

Elips iki boyutludur. Yani dünya elips şeklinde ve dolyısıyla düz müdür diyorsun?

Bu arada haklısın dünya küre şeklinde değildir, kutuplardan basık olduğu için tam şekli "oblate spheroid" dir.

Sitelerde Paylaş

Elips şeklinde olan yörüngedir, dünya ise elipsoiddir.

Küre deyince aklına birkaç metre çaplı birşey geliyorsa, öyle düşünmen normal. Ama dünyanın çapı yaklaşık 12.700 km. dir.

Güneş balçığa batıyor izlenimi veriyor.

Evet, sadece izlenimini veriyor, ama aslında balçığa batmıyor. Kuran'da ise balçığa battığı yazılı, izlenim falan değil.

Orada asıl belirtilen kısım altı çizli kısım. İkisinin arası deyince, iki uç arası, 2 nokta arası demektir.

Sitelerde Paylaş

:lol: Eee? Başka? Dünya niye yörüngesinde dolaşmıyormuş? Kazık dağlarla sabitlendiği için mi? :lol:

Rezalete bak ya! Gece gündüz bile yörüngede dolaşıyor, nasıl oluyorsa, ama dünya yörüngede dolaşanlar arasında yok!

Ebem de güneşle ayın gökte yay çizdiğini herhalde görüyor, kör değil! Buna laf söyledi bal kabağı'dan başka bir şey denmez, kusura kalmasın allah efendi, laf söylemiş aklı sıra!

ilkel bir savunma mekanizması..

bilgin varsa buyur..yoksa sussan daha iyi..

Sitelerde Paylaş
bilgin varsa

Söylediklerim salt bilgidir. Senin kuranında yazandan çok daha kesin ve yararlı bilgi... Öğrenirsen faydalanırsın. Beni eleştireceğine söylediklerimi eleştir bakayım, becerebilirsen! Hiç çaren olmadığını, kuranının yerle bir olduğunu gördüğün ve onu yerden kaldırmanın, toparlamanın mümkün olmadığını gördüğün için beni eleştiriyorsun. Söylediklerimi eleştiremediğin sürece beni eleştirmenin hiç bir kıymeti yok...

Sitelerde Paylaş

Söylediklerim salt bilgidir. Senin kuranında yazandan çok daha kesin ve yararlı bilgi... Öğrenirsen faydalanırsın. Beni eleştireceğine söylediklerimi eleştir bakayım, becerebilirsen! Hiç çaren olmadığını, kuranının yerle bir olduğunu gördüğün ve onu yerden kaldırmanın, toparlamanın mümkün olmadığını gördüğün için beni eleştiriyorsun. Söylediklerimi eleştiremediğin sürece beni eleştirmenin hiç bir kıymeti yok...

beni tanıyorsan kişilerle işim olmadığını bilirsin..senin kim olduğun,kişiliğin,yaşam tarzın vs. beni hiç ilgilendirmiyor..sokakta karşılaşsak birbirimizi tanırmıyız..tabiki hayır..gördüğüm bir insan olacaktır..insanlar benim için değerlidir..benim karşı çıktığım tek şey İslam dışındaki ideolojik akımlardır..Ateizm sadece bir tanesi..

sen işine gelmeyen şeylere kulp takıp eğlenmek peşinde gibisin..bu doğru değil..fikren çatışırız..kazanmak veya kaybetmek hiç önemli değil..ama gerisi çok önemli..

Sitelerde Paylaş
kişilerle işim olmadığı

Senin kafan iyi mi bilader? Yok ben sana yaşam tarzımı öğrenmek için meraktan çatlıyor olmalısın, ama önemli değil, sokakta görsen "aaa! İşte! O!" dersin mi diyecektim?

Siz laftan anlamıyorsunuz, belki ironiden kafanıza bir şey girer diye böyle söylüyorum. Dogmatiklere normal yoldan bir şey anlatılabildiğini hiç ama hiç görmedim de, kusura kalma...

Benim ironi de olsa yanlış yazdığım tek sözüm yoktur. Becerebiliyorsan yanlışımı bulur, sen de benimle eğlenirsin. Hodri meydan!

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...