Jump to content

Dünya düz mü ?

Recommended Posts

Elips iki boyutludur. Yani dünya elips şeklinde ve dolyısıyla düz müdür diyorsun?

Bu arada haklısın dünya küre şeklinde değildir, kutuplardan basık olduğu için tam şekli "oblate spheroid" dir.

Hayır, öyle demiyorum. Kuran'daki "yayıp uzatma" ifadesi ile yeryüzünün "elipsoid/oblate spheroid" oluşuna işaret ediyor olabileceğini söylüyorum.

Elips şeklinde olan yörüngedir, dünya ise elipsoiddir.

Bir şey değişmez, sonuçta yeryüzünün rugby topuna benzer bir şekle sahip olduğunu ifade eder.

Küre deyince aklına birkaç metre çaplı birşey geliyorsa, öyle düşünmen normal. Ama dünyanın çapı yaklaşık 12.700 km. dir.

Konuyu açan kişi yeryüzü yüzeyini birkaç metrelik döşek ile karşılaştırmış.

Evet, sadece izlenimini veriyor, ama aslında balçığa batmıyor. Kuran'da ise balçığa battığı yazılı, izlenim falan değil.

Kuran'da balçığa battı yazmaz. Güneş'in balçığa batıyor olarak bulunduğu yazar. (Gözlemci tarafından öyle gözlendiğini düşünebilirsiniz.)

Orada asıl belirtilen kısım altı çizli kısım. İkisinin arası deyince, iki uç arası, 2 nokta arası demektir.

Greenwich çizgisinin doğusu ve batısı arasındakiler nelerdir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 121
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Senin kafan iyi mi bilader? Yok ben sana yaşam tarzımı öğrenmek için meraktan çatlıyor olmalısın, ama önemli değil, sokakta görsen "aaa! İşte! O!" dersin mi diyecektim?

Siz laftan anlamıyorsunuz, belki ironiden kafanıza bir şey girer diye böyle söylüyorum. Dogmatiklere normal yoldan bir şey anlatılabildiğini hiç ama hiç görmedim de, kusura kalma...

Benim ironi de olsa yanlış yazdığım tek sözüm yoktur. Becerebiliyorsan yanlışımı bulur, sen de benimle eğlenirsin. Hodri meydan!

eğlenecek vaktim yok..

yanlışların çok..ama sana göre hiç yoktur..çünkü sen + isen ben - yim..

Sitelerde Paylaş
Gayb

Gaybubetül ilimden olub, ahir zamanda bu tarz sualler sual eden zındıklar türeyecektür. Mehdi aleyhisselam gelüb bu kafirleri kılıçla kesende, bu suallerin cevabunu getürecektür!

İmza: Ezherden alimül ulema şeyh acaibiddin efendi.

Sitelerde Paylaş

Ünlü islam alimi Şeyh Abdülaziz Bin Baz:

Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allah’ın, hem Kuran’ın, hem Peygamber’in reddidir. Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür ve malı da Müslümanlar’ın hazinesine katılır... Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi. Kıble’nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi. Velhasıl (bunların hiçbiri görülmediğine göre) bu iddia (dünyanın hareketli olduğu iddiası) sayması uzun sürecek birçok nedenden dolayı batıldır.”

Sitelerde Paylaş

Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allahın, hem Kuranın, hem Peygamberin reddidir. Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür ve malı da Müslümanların hazinesine katılır... Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi. Kıblenin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi. Velhasıl (bunların hiçbiri görülmediğine göre) bu iddia (dünyanın hareketli olduğu iddiası) sayması uzun sürecek birçok nedenden dolayı batıldır.

Sayın freand anladım ki sen bu Şeyh Abdülaziz Bin Bazı çok seviyorsun :D

Sitelerde Paylaş

"elipsoid/oblate spheroid"

Güzel. Öğreniyorsun!

Kuran'da balçığa battı yazmaz. Güneş'in balçığa batıyor olarak bulunduğu yazar.

Kardeş! Bak zülkarneyn güneşin battığı yere gidiyor, orada farklı bir kavim buluyor! Onlara ister iyi davran, ister azap et filan dedik diyor! Yani bu kavim, farklı bir kavim! Güneşin battığı yere özel bir kavim. Mesela sen kutuplara veya ekvatora gider, orada özel, farklı bir kavim bulabilirsin. Ama güneşin battığı yerde böyle bir kavim bulunduğunu söylemek, kutuplar gibi güneşin doğduğu bir yerle battığı özel bir yerler var diye iddia ediyorsun demektir! Anladın mı?

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allah’ın, hem Kuran’ın, hem Peygamber’in reddidir. Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür ve malı da Müslümanlar’ın hazinesine katılır... Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi. Kıble’nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi. Velhasıl (bunların hiçbiri görülmediğine göre) bu iddia (dünyanın hareketli olduğu iddiası) sayması uzun sürecek birçok nedenden dolayı batıldır.”

İnsanoğlu kendi fikrini desteklemek için her yolu denermiş..bu da minik bir örnek..

Sarı çizmeli mehmet ağa..

Sitelerde Paylaş

"döşek yapmak, döşemek" bir deyim olabilir. ( yaşanabilir hale getirmek gibi ) Arapçam olmadığı için detayına inemeyeceğim. Sadece buradan dünyanın düz olduğunun ima edildiği sonucuna varmak pek uygun olmaz.

Unutmayınız ki, çevirisi üzerinden yorum yapıyoruz.

"Yeryüzünün nasıl yayıldığına bir bakmazlar mı? " bu ifade den de dünya düzdür manası çıkarmak biraz ilginç olmamışmı? Küresel bir cismin üzerinde yayılma olmaz mı? Bunu "dünyanın düz olduğu söyleniyor" diye yorumlamak algıda seçiciliktir.

Bende size soruyorum. Yeryüzündeki kıtaların eskiden bir bütün olduğunu ve yer yüzünün nasıl yayıldığını , kıtaların nasıl ayrılıp yaşanabilir bir alan meydana getirdiğini okumadınız mı?

Not : Dünya haritasıda, kıtaların şekline dikkatlice bakın ve gözünüzle birleştirin. Bazı kısımların belirgin bir şekilde yerine oturduğunu göreceksiniz.

tarihinde lineerlxl tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"döşek yapmak, döşemek" bir deyim olabilir. ( yaşanabilir hale getirmek gibi ) Arapçam olmadığı için detayına inemeyeceğim. Sadece buradan dünyanın düz olduğunun ima edildiği sonucuna varmak pek uygun olmaz.

Unutmayınız ki, çevirisi üzerinden yorum yapıyoruz.

"Yeryüzünün nasıl yayıldığına bir bakmazlar mı? " bu ifade den de dünya düzdür manası çıkarmak biraz ilginç olmamışmı? Küresel bir cismin üzerinde yayılma olmaz mı? Bunu "dünyanın düz olduğu söyleniyor" diye yorumlamak algıda seçiciliktir.

Bende size soruyorum. Yeryüzündeki kıtaların eskiden bir bütün olduğunu ve yer yüzünün nasıl yayıldığını , kıtaların nasıl ayrılıp yaşanabilir bir alan meydana getirdiğini okumadınız mı?

Not : Dünya haritasıda, kıtaların şekline dikkatlice bakın ve gözünüzle birleştirin. Bazı kısımların belirgin bir şekilde yerine oturduğunu göreceksiniz.

o ayetlerdeki yaymak yerine kullanılan karşılık "maddah" ve aynı terim şu ayettede uzatmak anlamında kullanılıyor.

maddah kelime anlamı yaymak/uzatmak.

Furkan suresi 45. ayet

Rabbinin gölgeyi nasıl uzattığını görmedin mi? Eğer dileseydi, onu elbet hareketsiz kılardı. Sonra biz güneşi, ona delil kıldık.

Sitelerde Paylaş

Küresel bir cismin üzerinde yayılma olmaz mı?

Kıtalar ayrılmadan da yaşam vardı. Küresel cisim üzerine yayılma özel bir durumdur, mutlaka belirtilmesi gerekirdi. Yufka açar gibi yaymaktan ve dağlarla bu yaygıyı sarsılmasın diye üzerine taşlar koyar ve kazıklar çakar gibi sabitlemekten bahsediyor.

Küre üzerine yaymaktan bahsetse "sarmak, dolamak, çevrelemek" gibi bir fiil kullanırdı. Mesela tekvir gibi. Bunu güneş için kullanmıştır. Çünkü güneş açıkça görünüyor ki ateşten bir top!

Sitelerde Paylaş

Müslümanların Dünyanın düz olduğunu iddia etmesini nedeni işte aşağıdadır..

Ve haklıdırlar çünkü Kadınları kullanma kılavuzu öyle yazar.

HZ MUHAMMED NEDEN KUTUPLARI BİLMİYORDU

BAKARA SURESİ 187.AYET.. Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Sabahın beyaz ipliği , siyah ipliğinden ayırt edilinceye kadar yeyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın. Mescitlerde ibadete çekilmiş olduğunuz zamanlarda kadınlarla birleşmeyin. Bunlar Allah'ın koyduğu sınırlardır. Sakın bu sınırlara yaklaşmayın. İşte böylece Allah âyetlerini insanlara açıklar.

Yukarda Ayette görüldüğü üzere oruç tutma zamanı saat olarak verilmemiştir.Allahın peygamberin ,halifelerin saati bilmediğini düşünemeyiz.Allah saatin Müslümanlara lazım olacağını bildiği için..Mutlaka nasıl icad edilebileceğini vahiy yoluyla vermiştir. Ben kuran da bütün sureleri aramama rağmen bulamadım.

Gece ve Gündüzün Dünyanın güneş karşısında kendi etrafında bir tur dönmesiyle olduğunu da biliyorlardır. Dünyanın yuvarlak olduğunu da bildiklerine göre.

Kutupta bir gecenin altı ay gündüzünde altı ay olduğunu biliyorlardı.Kutuptaki Müslüman 6 ay bir şey yemeden aç duracaktı.

Öyleyse: kutupta yaşayan erkek ve kadının 6 ayda bir aynı yatağı paylaşmasını istiyorlardı. Diğer yandan Allah oruç tutan insanın altı ay aç kalamayacağını bildiği için sanırım kutupta yaşayan insanların ölmesini istiyordu.

İSLAM DÜNYA DÜZ DEMEKTEDİR

Suudi Arabistan’ın baş müftülerinden olan bu şeyhin bilim karşısında düştüğü rezalete sebep olan fetvası şöyle:Tarih: 1975

Kaynak: “Dünya’nın Sakin Güneş’in Hareketli Olduğuna ve Gezegenlere Çıkmanın İmkansızlığına Dair Akli ve Hissi Deliller”adlı kitabı.

Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allah’ın, hem Kuran’ın, hem Peygamber’in reddidir.

Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür ve malı da Müslümanlar’ın hazinesine katılır.Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi. Kıble’nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi. Velhasıl bu iddia sayması uzun sürecek birçok nedenden dolayı batıldır.”Fetva böyle.

Sitelerde Paylaş

o ayetlerdeki yaymak yerine kullanılan karşılık "maddah" ve aynı terim şu ayettede uzatmak anlamında kullanılıyor.

maddah kelime anlamı yaymak/uzatmak.

Furkan suresi 45. ayet

Rabbinin gölgeyi nasıl uzattığını görmedin mi? Eğer dileseydi, onu elbet hareketsiz kılardı. Sonra biz güneşi, ona delil kıldık.

evet. bir kelime iki manada da kullanılamaz mı?( sizde yazmışsınız zaten diğer anlamını) yani kesinlikle "yer yüzü düz deniliyor" manası çıkarmak bence olmamış.

Mesela biz "maya çalmak" diyoruz. ayrı ayrı ele aldığımızda ne kadar farklı anlamlar çıkıyor. Kaldı ki burdaki anlamlar birbiriyle paralel.

Sitelerde Paylaş

"yer yüzü düz deniliyor" manası çıkarmak bence olmamış.

Kuranda güneş için kullandığı "tekvir" fiilini dünya için kullansa, tamam bingo derdim! Dünyanın top gibi olduğunu bilmiş diye kabul ederdim. Ama bilememiş!

Sakın güneşi bilmiş ya filan demeyesin!

Sitelerde Paylaş

Kuranda güneş için kullandığı "tekvir" fiilini dünya için kullansa, tamam bingo derdim! Dünyanın top gibi olduğunu bilmiş diye kabul ederdim. Ama bilememiş!

Sakın güneşi bilmiş ya filan demeyesin!

=) daha once buna benzer bir cevap almış gibisin . Nyse,

yani sen şimdi "tekvir" fiilini kullanmadığı için mi "dünya düz deniliyor" diyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...