Jump to content

Dünya düz mü ?

Recommended Posts

• İleti 121
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bütün büyük gök cisimleri dönme hızına bağlı olarak bir parça kutuplarından basıktır! Sana basıklık ihmal edilecek kadar azdır dedik! Senin oynadığın futbol topunun şekli dünyadan daha bozuktur!

Güneş ile Yeryüzünün şekli tıpatıp aynı mıdır? Küre ile elipsoid birebir aynı mıdır?

Yalnız ayette ''batar gördü'' demiyor,''batar buldu'' diyor.Batar gördü dese tamam ilizyon türü olabilir fakat batar bulmak farklıdır.

"... halde bulmak" diye bir deyim vardır.

tarihinde thinker tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran'da Dünya sadece düz değil, aynı zamanda ''yaratılış haftası''ndan beri sabit. Kıtaların hareketiyle oluşan dinamik dağlar için ''sabit dağlar'' deniyor. Bundan rezili var mı?

bu ayeti unutmuştum teşekkürler.

anlayamıyolar verdiğim sadece 1 ayeti kullanıp yok efendim yayılma küre üzerindede olamazmı vs.

anlamak istemiyolar.

Sitelerde Paylaş

Asil soru su, Kuranda "dunya duzdur" aynen bu sekilde yazsaydi, bu kitaba hala inanacak miydiniz?

Müslümanlara şöyle bir soru sorsak mesela:

Diyelim ki dünyanın şeklinin henüz bilinmediği ya da yanlış (düz olarak) bilindiği bir yüzyılda yaşıyorsunuz. Kuranı okuduğunuzda dünyanın şeklinin ne olduğunu düşünürsünüz? Küre ya da geoid olduğu yönünde bir sonuca ulaşabilir misiniz?

Üstelik kuranda dünyanın şeklini net olarak belirten bir ayet de yok. Sanırsınız ki o zamanlarda herkes biliyormuş da dünyanın şeklini o yüzden yazmaya gerek görülmemiş.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlara şöyle bir soru sorsak mesela:

Diyelim ki dünyanın şeklinin henüz bilinmediği ya da yanlış (düz olarak) bilindiği bir yüzyılda yaşıyorsunuz. Kuranı okuduğunuzda dünyanın şeklinin ne olduğunu düşünürsünüz? Küre ya da geoid olduğu yönünde bir sonuca ulaşabilir misiniz?

Üstelik kuranda dünyanın şeklini net olarak belirten bir ayet de yok. Sanırsınız ki o zamanlarda herkes biliyormuş da dünyanın şeklini o yüzden yazmaya gerek görülmemiş.

Kurandaki 1400 yıl önce ne biliniyorduysa o vardı.

1 kuruşluk fazla bilgi yoktur, olma ihtimali de yoktu.

Ama mucize sevdalısı tayfa her harften kendi hayal alemi için bir mucize yaratmayı başardı.

Sitelerde Paylaş

kuranda bilgisayar ve internette yok,demekki kutsal kitap değil.

Bu kutsaldan ne anladığımıza göre değişir.

Kİtabın Tanrı sözü olduğunu varsayarsak elbette mükemmel olması beklenmelidir.

Ha tabi Tanrının bir kitap derlemesi baştan falso ama her halükarda kitap tanrıdan ise mükemmel olmalıdır.

1 numaralı kural budur.

Sitelerde Paylaş

Sen gerçeği bildiğin için farklı anlamlarda kullanılmış veya mecaz filan olabilir diyorsun.Peki dünyanın yuvarlaklığı keşfedilmeden önce yaşamış olsaydın da böyle der miydin,yoksa dünya düz mü derdin?

Diyelim ki mecaz,o halde dünyanın yuvarlaklığı bulunana kadar mecaz değildi sonradan mecaz oluverdi.Demekki Allah'ın hatasını insanalr düzeltti,keşfe kadar Allah dünyanın düz ve sabit olduğunu öğretti!

Şuan gerçeği bildiğim için ve o zamanın şartlarını tam olarak göz önüne getiremeyeceğimden dolayı birşey söylemem yanlış olur. Ama şu ayete dikkat ederdim.

ZUMER - 5 : O, gökleri ve yeri hak ile yarattı, geceyi gündüzün üstüne sarıyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıyor. Güneşi ve ay'ı emrine âmade kılmış, her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. İyi bil ki, çok güçlü ve çok bağışlayıcı olan ancak O'dur.

-----------------------------------

Alıntı:

Kuran'ın evreni tanıtan ayetlerinde kullanılan ifadeler oldukça dikkat çekicidir. Üstteki ayette "sarıp örter" olarak tercüme edilen Arapça kelime "yukevviru"dir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı, "yuvarlak bir şeyin üzerine bir cisim sarmak"tır. (Örneğin Arapça sözlüklerde "başa sarık sarma" gibi yuvarlak cisimleri içeren fiiller için bu kelime kullanılır.)

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Şuan gerçeği bildiğim için ve o zamanın şartlarını tam olarak göz önüne getiremeyeceğimden dolayı birşey söylemem yanlış olur. Ama şu ayete dikkat ederdim.

ZUMER - 5 : O, gökleri ve yeri hak ile yarattı, geceyi gündüzün üstüne sarıyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıyor. Güneşi ve ay'ı emrine âmade kılmış, her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. İyi bil ki, çok güçlü ve çok bağışlayıcı olan ancak O'dur.

Alıntı:

Kuran'ın evreni tanıtan ayetlerinde kullanılan ifadeler oldukça dikkat çekicidir. Üstteki ayette "sarıp örter" olarak tercüme edilen Arapça kelime "yukevviru"dir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı, "yuvarlak bir şeyin üzerine bir cisim sarmak"tır. (Örneğin Arapça sözlüklerde "başa sarık sarma" gibi yuvarlak cisimleri içeren fiiller için bu kelime kullanılır.)

yani diyorsun gece ve gündüz yuvarlak :)

bu ayetden gerçektende dünyanın yuvarlak olduğunu mu çıkardın yoksa ?

geceyi dünyanın üstüne sarıyor deseydi ha o zaman tamam derdik.

ama geceyi gündüzün üstüne sarıyorda nedir ya ?(benim baktığım tevsirlerde sarmak yerine örtmek tercih edilmişti gerçekten sarmak ise o kelimenin anlamı beni bir kez daha soğuttun islamdan)

tarihinde galileo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yani diyorsun gece ve gündüz yuvarlak :)

bu ayetden gerçektende dünyanın yuvarlak olduğunu mu çıkardın yoksa ?

geceyi dünyanın üstüne sarıyor deseydi ha o zaman tamam derdik.

ama geceyi gündüzün üstüne sarıyorda nedir ya ?(benim baktığım tevsirlerde sarmak yerine örtmek tercih edilmişti gerçekten sarmak ise o kelimenin anlamı beni bir kez daha soğuttun islamdan)

Gece ve gündüz yuvarlak denilebilirmi sence =) nyse,

Dikkatimi çeken bir ayeti yazdım. Alıntı yaptım, kendi yorumumu katmadım. Ama düşünmeden de edemiyorum,

Yuvarlak olan onlar değilse nedir? bu çevresini sarmak kelimesi neden kullanılmıştır ve neyin çevresini sarıyor?

Not : yukevviru : örter, sarar

ve yukevvir : ve örter, sarar, çevirir

Düşündüm de, o zamanda yaşasaydım kafamı kaldırdığımda güneşin yuvarlak olduğunu görürdüm zaten . Ay da hakeza. Tüm samimiyetimle söylüyorum, bu ayet ile birlikte dünyanında yuvarlak olabileceğini düşünebilirdim.

Arapça bilmediğim için kesin konuşamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu başlıktaki ayetlere gerek yok bunu anlamak için. Düz olduğu anlamı çıkıyormuş çıkmıyormuş tartışmak bile gereksiz.

Kuranda dünyanın küresel olduğuna dair en ufak bir ifade yoksa o kitabı yazan salak dünyayı düz sanıyor demektir. O dönemin insanının düz sanıdığını biliyoruz çünkü.

Kurdan binbir şifreyle mecazla gizlenmiş onca ottan boktan mucize bulunabiliyorda iki kelimeyle ''dünya yuvarlak'' mucizesi neden bulunamıyor diye sormalı. Çok mu zormuş yani allah için iki kelime yazmak bu konuda?

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gece ve gündüz kavramı sadece dünyamız içinmi geçerli :)

1-geceyi gündüzün üstüne örtemez zaten ışık yoksa gecedir.

tarafsız bir şekilde yaklaşırsan bu ayetten dünyanın yuvarlak olduğunu anlamak imkansız nasıl beceridin sen :)

hani medde kelimesi yaymak/uzatmak dediğim zaman bir kelime birden çok anlam taşıyabilir demiştin ya işte buda sarmak değilde örtmek olamazmı.

ki sarmak ise tamamen mantıktan yoksun bir ayet derim.

Sitelerde Paylaş

Gece ve gündüz kavramı sadece dünyamız içinmi geçerli :)

1-geceyi gündüzün üstüne örtemez zaten ışık yoksa gecedir.

tarafsız bir şekilde yaklaşırsan bu ayetten dünyanın yuvarlak olduğunu anlamak imkansız nasıl beceridin sen :)

hani medde kelimesi yaymak/uzatmak dediğim zaman bir kelime birden çok anlam taşıyabilir demiştin ya işte buda sarmak değilde örtmek olamazmı.

ki sarmak ise tamamen mantıktan yoksun bir ayet derim.

1- Peki bu şiirsel bir ifade olamazmı? Örneğin ; "gecenin gündüze yol vermesi" şimdi bunu söylediğinizde gece nasıl gündüze yol versin diye bişey düşünmezsin öyle değilmi ..

Gerçekten tarafsızca düşünüyorum. O zamanda yaşadığını tekrar düşün. Gökyüzünde gördüğün herşey yuvarlak. Güneş olsun, ay olsun, yıldızlar olsun... sende uzayın içindesin. Bu ayetteki "çevrelemek,örtmek,sarmak" manasındaki kelime bence senide düşündürebilirdi. Ben o zamanda bazı insanların dünyanında yuvarlak olabileceğinden şüpelendiğini düşünüyorum.

Bu arada Kuran bize dünyanın yuvarlak olduğunu direk söylemek zorundamı? tabiiki değil. Ayrıca yazılanlardan dünyanın düz olduğu sonucumu çıkıyor? hayır..

Ama dediğim gibi o zamana gitmeden bu ayetten ne anlayacağımızı kestirebilmek güç. Üstelik şuanki arapça bilgimizle ..

tarihinde lineerlxl tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Bu tanrının kutsal kitabımı yoksa bir şiir kitabımı ?

Eğer herşeyden mecaz anlamlar çıkarıcaksak ohooo işimiz var.

muhammed dünyanın düzmü yoksa yuvarlakmı olduğu konusunda kararsız kalmış olaki dünyanın yuvarlak olduğu hakkında hiçbir ayet yok.

yeryüzü değilde yerküre diyebilirdi mesela ayrıca bana eğer "dünya yuvarlaktır" diye bir ayet bile gösterirsen dünyanın düz olduğunu destekleyen onca ayetten sonra zaten inanmam o kitaba kendisi ile çelişmiş olur.

tarihinde galileo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1- Kuranda şiirsel ifadeler mevcuttur. Bunu ilk defa duymuyorsunuzdur umarım.

2- Kuran , dünyanın yuvarlak olduğundan direk bahsetmek zorundamıydı? "bahsetmediyse dünya düzdür diyor" mantığı ne kadar doğrudur?

Ayrıca , kullanılan kelimelerin "sarmak, çevirmek" manasına da gelmesi ilginç değil mi?

3- "kararsız kalmış" diyorsun. Bu ifadenden, o zamanda dünyanın yuvarlak olduğuna ihtimal verilmiş olduğunu düşündüğün sonucu çıkıyor.

4- Bahsettiğin ayetlerin açıklaması yapıldı. Ele aldığın ayetler , dünyanın küresel olduğunu düşündüğümüz de de gayet mantıklı duruyor.

Sitelerde Paylaş

Zümer 5 de gökyüzünden bahsediyor. Gökkubbe fikri çok eskidir. Zaten çıplak göz göğü kubbe biçiminde görüyor. Geceden örtü olarak da bahsedilir kuranda. Örtüyü kubbeye örtersen kubbeyi tabii sarar.

Kurana göre yer düz, üzerinde kubbe biçiminde gök var. Gökkubbeyi direksiz yukarda durduran, yere düşürmeyen allah! :D

Yersek böyle! Yani kurandan yine mucize çıkmadı! B)

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1- Kuranda şiirsel ifadeler mevcuttur. Bunu ilk defa duymuyorsunuzdur umarım.

2- Kuran , dünyanın yuvarlak olduğundan direk bahsetmek zorundamıydı? "bahsetmediyse dünya düzdür diyor" mantığı ne kadar doğrudur?

Ayrıca , kullanılan kelimelerin "sarmak, çevirmek" manasına da gelmesi ilginç değil mi?

3- "kararsız kalmış" diyorsun. Bu ifadenden, o zamanda dünyanın yuvarlak olduğuna ihtimal verilmiş olduğunu düşündüğün sonucu çıkıyor.

4- Bahsettiğin ayetlerin açıklaması yapıldı. Ele aldığın ayetler , dünyanın küresel olduğunu düşündüğümüz de de gayet mantıklı duruyor.

hahahah dünyayı küre olarak ele alırsak verdiğim ayetler mantıklı öylemi.

sen hiç güneşi balçıkta batar buldunmu ?

yada "doğu ile batının ve ikisinin arasındakilerin rabbi" derken dünya yuvarlak varsayarsak arada hiçbir mesafe kalmıyor yani senin rabbin doğunun batının ve hiçbirşeyin rabbi oluyor.

"Biz yeryüzünü bir döşek" buradaki döşek anlamından neler neler çıkarırsın sen şimdi.

"Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik, yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik." uzatıp yaymak küre için mantıklı bir şey ifade ediyormu sence ?

sırf senin için birazdan kuranda gökyüzü diye bir konu açıcam

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...