Jump to content

Kölelik ve cariyeliği artık çözelim..

Recommended Posts

• İleti 448
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

neyi seversin peki :)

Sistemin içinde devam etmesi değil konumuz, kanunla yasak mı değil mi, onu söyle?

Sonra bir de dön Kuran'a bak ve bana köleliğin ve cariyeliğin yasaklandığı bir ayet getir. Gerisi boş laftır. Kem küm etmeye gerek yok.

İşte böyle direk konuşmayı, kıvırmadan, kem küm etmeden ama başkaları da yapıyor diyerek savunma yapmadan.

Kölelik BM tarafından yıllarca önce açıkça yasaklanmış, peki Kuran'da?

Sitelerde Paylaş

Sistemin içinde devam etmesi değil konumuz, kanunla yasak mı değil mi, onu söyle?

Sonra bir de dön Kuran'a bak ve bana köleliğin ve cariyeliğin yasaklandığı bir ayet getir. Gerisi boş laftır. Kem küm etmeye gerek yok.

İşte böyle direk konuşmayı, kıvırmadan, kem küm etmeden ama başkaları da yapıyor diyerek savunma yapmadan.

Kölelik BM tarafından yıllarca önce açıkça yasaklanmış, peki Kuran'da?

kardeş sen müteşabih ayetleri anlamıyorsun ki

bir şeyin yasak olması için önce var olması gerek

BM yasaklamış ama modern köleleri görmezden geliyor

Sitelerde Paylaş

kardeş sen müteşabih ayetleri anlamıyorsun ki

bir şeyin yasak olması için önce var olması gerek

BM yasaklamış ama modern köleleri görmezden geliyor

1. Sen Muhammed'in zamanında ve yaşadığı yerde kölelik yoktu mu diyorsun?

2. Yasaklamış mı yasaklamamış mı ona bak sen. Modern köle de nasıl oluyor? Yani IPhone kullanan köle modern, kullanamayan eskikafalı köle gibi mi?

Sitelerde Paylaş

1. Sen Muhammed'in zamanında ve yaşadığı yerde kölelik yoktu mu diyorsun?

2. Yasaklamış mı yasaklamamış mı ona bak sen. Modern köle de nasıl oluyor? Yani IPhone kullanan köle modern, kullanamayan eskikafalı köle gibi mi?

kardeş sen olaya farklı bakıyorsun

köleliği ortandan kaldıran kuran zaten sen hiç bir ayette köle edinin diye birşey gördün mü

yine tekrar ediyorum sen müteşabih ayetleri farklı anladığın için olaya farklı bakıyorsun

iphone kullanmak köle olmamak anlamına gelmez adın üstünde modern köle

insanlar bu hayatta neyin esiri bir bak bakalım

Sitelerde Paylaş

kardeş sen olaya farklı bakıyorsun

köleliği ortandan kaldıran kuran zaten sen hiç bir ayette köle edinin diye birşey gördün mü

yine tekrar ediyorum sen müteşabih ayetleri farklı anladığın için olaya farklı bakıyorsun

iphone kullanmak köle olmamak anlamına gelmez adın üstünde modern köle

insanlar bu hayatta neyin esiri bir bak bakalım

Köleliği düzenleyen sürüyle ayet var, cariyelikle ilgili de. Nasıl yasaklamış oluyor bu ayetler varken?

Sitelerde Paylaş

Kuranı yazanlar;

1)Köleliği kaldırdım diyememiş mi? DİYEMEMİŞ

2)Müslümanı müslümana köle yapmış mı? YAPMIŞ

3)Köleliği yasaklayan ayet var mı? YOK

4)Müslüman ülkelerde kölelik ne zaman kalktı ve nasıl? YAKIN ZAMANDA BATININ BASKISIYLA

5)Köleliği meşrulaştıran AYETLER var mı? VAR

Fazla söze gerek yok sanırım.

Sitelerde Paylaş

Kuranı yazanlar;

1)Köleliği kaldırdım diyememiş mi? DİYEMEMİŞ

2)Müslümanı müslümana köle yapmış mı? YAPMIŞ

3)Köleliği yasaklayan ayet var mı? YOK

4)Müslüman ülkelerde kölelik ne zaman kalktı ve nasıl? YAKIN ZAMANDA BATININ BASKISIYLA

5)Köleliği meşrulaştıran AYETLER var mı? VAR

Fazla söze gerek yok sanırım.

sen böyle anladıktan sonra başka söze gerek kalmıyor

köle olmaktan mı korkuyorsun :) bu eleştiriyi getiriyorsun

Sitelerde Paylaş

Nisa 25 - Sizden kim hür mü'min kadınlarla evlenmeye güç yetiremezse o zaman elinizin altındaki mü'min cariyelerinizden biriyle evlensin. Allah, imanlarınızı (sizden) daha iyi bilir. Hepiniz birbirinizdensiniz. Şu halde onları, iffetli olmaları, zina işlememeleri ve gizli dost edinmemeleri şartıyla sahiplerinin izinleriyle nikahlayın ve bu durumda mehirlerini de güzelce verin. Evlendiklerinde eğer bir fuhuş işlerlerse hür kadınlara uygulanan cezanın yarısı ile cezalandırılırlar. Bu izin, içinizden kötü yola sapma korkusu olanlar içindir. Ancak sabretmeniz sizin için daha hayırlıdır. Allah çok bağışlayıcı çok merhamet edicidir.

Ayeti okuduğumuzda Kuran'ı yazanların cariyelere bakışını net şekilde görürüz. Ayetle ilgili tespitler aşağıdadır;

1) Müslümanların kadın köleleri vardır.

2) Müslümanların, kadın kölelerin bir kısmı Müslümandır.

3) Bazı müslümanlar hür kadınlarla evlenecek maddi güce sahip değildir.

4) Eğer bir Müslüman hür kadınlarla evlenecek maddi gücü yoksa kadın müslüman kölelerle evlenebilir.

5) Bir Müslümanın, müslüman bir kadın köle ile evlenmesi ancak çaresizlik (maddi imkansızlık) durumunda tercih edilmelidir. Mümkünse Müslüman bu yola tevessül etmeyip sabretmelidir.

6) Müslüman kölelin evliliği sahibin onayıyla olabilir. Sahibi izin vermezse evlenemez.

7) Kadın kölenin aşık olma, sevme hakkı yoktur.

8) Kadın kölenin ciddi bir iffet sorunu vardır. Bu yüzden zina yapması halinde en fazla 50 sopayı hak eder. Müslüman kadın köle ile evlenen Müslüman erkek de mezhebinin biraz geniş olduğunu, evliliğinin başında kabul etmiş olur.

KISACA : Ancak sabretmeniz sizin için daha hayırlıdır

Sitelerde Paylaş

sen böyle anladıktan sonra başka söze gerek kalmıyor

köle olmaktan mı korkuyorsun :) bu eleştiriyi getiriyorsun

Öyle gülerek geçiştirilecek, hafife alınacak bir konu değil bu, insanlık ayıbı ve bu insanlık ayıbın müslümanlar yüzyıllarca işlemişler. Yani sırf koltuk öyle anlamamış, bu dinin mucitleri bile öyle anlamış.

Şu anda bile dünyada milyonlarca köle var, modern köle falan diye köleliği sulandırmak köleciliğe destek vermekten başka bir şey değil ve çok ayıp.

Sitelerde Paylaş

Öyle gülerek geçiştirilecek, hafife alınacak bir konu değil bu, insanlık ayıbı ve bu insanlık ayıbın müslümanlar yüzyıllarca işlemişler. Yani sırf koltuk öyle anlamamış, bu dinin mucitleri bile öyle anlamış.

Şu anda bile dünyada milyonlarca köle var, modern köle falan diye köleliği sulandırmak köleciliğe destek vermekten başka bir şey değil ve çok ayıp.

sen anlamıyorsan ben ne yapayım kızayım mı tabiki gülecem kardeşim içini ferah tut ben senin köle olmana izin vermem :)

Sitelerde Paylaş

bir memleketle savaştınız ve kazandınız. O memleketin çocuk nüfusu 15.000, kadın nüfusu 10.000 kalan erkek nüfusu 100 onlarda ya sakat ya da topal.

önce allah uğruna savaşarak SORUN u yaratıyor, insanları öldürüyor, kadınları dul çocukları yetim bırakıyor sonrada dul kalmış karıları geride kalanlarla evlendirerek ÇÖZÜM buluyorsunuz. vay annssını ya

Sitelerde Paylaş

Bir ilkelci/primitivist olarak zaten bir erkeğin çoklu dişiye sahip olmasının DoĞAL ve bu sebeple NORMAL ve SAĞLIKLI olduğunu düşünüyorum. Her canlının erkeği etrafında çoklu dişi ile gezer, akvaryumdaki balıklardan ormandaki aslana kadar 2-3 erkek 7-10 dişi li koloniler halindedir. insan da bir çeşit hayvan olarak diğerlerinden farklı değildir aslında. bu sebepledirki çoğu erkek hukuken bir dişi ile birlikte olsa da içgüdüsel olarak başka dişilerlede çiftleşme içgüdüsüne sahiptir.

İnsanoğlu da diğer canlılar gibi dişi elde etmek için savaşan bir canlıdır, fakat evrimin bir evresinde düşünme gücüne sahip olduğu andan itibaren geliştirdiği sosyolojik kavramlar kanunlar ve kurallarla bu kavgaları en aza indirme gayreti içindedir (genede tecavüzler aldatmalar bitmez)...

Uzun sözün kısası aslında çok eşlilik gayet doğaldır, fakat bunu allah istedi diye değil, doğanın kendisi zaten böyle kurguladığı içindir.

Sitelerde Paylaş

sen anlamıyorsan ben ne yapayım kızayım mı tabiki gülecem kardeşim içini ferah tut ben senin köle olmana izin vermem :)

Sen mi anlamıyorsun yoksa ben mi? Kuran'da köleliği yasallaştıran ayetler var, hadisler var, Muhammed ve adamlarının uygulamaları var, varoğlu var. Milyonlarca hayatı heba olmuş insan var. Bütün bunlara gözlerini kapayan, başını kuma gömen sen anlıyorsun ha? Bir de yok modern kölelik falan diye bir de konuyu sulandırmaya çalışıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Bir ilkelci/primitivist olarak zaten bir erkeğin çoklu dişiye sahip olmasının DoĞAL ve bu sebeple NORMAL ve SAĞLIKLI olduğunu düşünüyorum. Her canlının erkeği etrafında çoklu dişi ile gezer, akvaryumdaki balıklardan ormandaki aslana kadar 2-3 erkek 7-10 dişi li koloniler halindedir. insan da bir çeşit hayvan olarak diğerlerinden farklı değildir aslında. bu sebepledirki çoğu erkek hukuken bir dişi ile birlikte olsa da içgüdüsel olarak başka dişilerlede çiftleşme içgüdüsüne sahiptir.

İnsanoğlu da diğer canlılar gibi dişi elde etmek için savaşan bir canlıdır, fakat evrimin bir evresinde düşünme gücüne sahip olduğu andan itibaren geliştirdiği sosyolojik kavramlar kanunlar ve kurallarla bu kavgaları en aza indirme gayreti içindedir (genede tecavüzler aldatmalar bitmez)...

Uzun sözün kısası aslında çok eşlilik gayet doğaldır, fakat bunu allah istedi diye değil, doğanın kendisi zaten böyle kurguladığı içindir.

Biz doğayı Allahın kurguladığına inanıyoruz zaten akıllı.
Sitelerde Paylaş

İslamda kölelik seyri.

islam geldiğinde müslümanların ellerinde ve tüm dünyada köleler vardı.

İnsanlar savaş yoluyla, kaçırma yoluyla,borluları ve kimsesizleri kölelştirme yoluyla ,köleler elde ediyorlardı.Bazen bir insanın binlerce kölesi olabiliyordu.

islam geldi.Bazı kölelre ve köle sahipleri müslüman olmaya başladı.

Müslüman olan köleler, müslümanlar tarafından, müslüman olmayan sahiplerinden satın alındılar.Özgür bırakıldılar.

Bu arada hala daha müslümanların ellerinde, müslüman olan ve olmayan köleler var.

Bu kölelre bir günde özgür bırakılmadı.

İlk önce yaşam şartları iyileştirldi.Efendisinin yediğinden yemek, giydiğinden giymek, kötü muameleye maruz kalmamak,onlara köem yerine evladım, kızım gibi hitaplar.her insanın tek nefisten yaratıldığı, insanların birbirinden farkının olmadığı.

Müslümanlar kölelerini azada teşvik edildi, ve akabinde isteyen köleye özgürlüğünü isteme hakkı muhkem ayetle verildi.

Özgürlüğünü isteyen köleye , efendisinin ,müslümanlar ve devletin yardım etmesi, ayetlerle muhkemleştirildi.

köleler hızla özgürleşti.

ya sonra.

ashaptan sonra kölelik yeniden canlandı.Nasıl mı.

hadisler uydurularak.Alimlere siyasi güçlerin baskılarıyla.

akıl sahipleri öğüt alırlar.Yokmu düşünen.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...