Jump to content

Karışan Duygular

Recommended Posts

Televizyonda bir deney vardı. Bu deneyde erkeklerle anket dolduran bir kız anket bittikten sonra erkeklere telefon numarasını veriyordu.

Bu işi 2 farklı yerde yaptı. 1.si normal bir sokakta 2.si bir nehir üzerinde hafiçe sallanan bir köprü üzerinde.

Sonra kıza telefon edip ondan etkilendiğini söyleyen erkekleri grupladılar. Korku uyandıran köprü üzerinde anket yapılan erkeklerin büyük bölümü kızı aramıştı sokaktakiler ise aramamıştı.

Bu deney insanların duygularının birbirine karışabileceğini göstermiştir. Köprüdeki erkekler korkuyu hoşlanma, aşk ile karıştırmışlardı. Tabi bilinçsizce.

Bu deneyi neden anlattığıma gelince. Dinlerden şu korkuları çıkarsak acaba iman kalır mı? İman dediğiniz şeyin yüzde kaçı korkudur?

Sitelerde Paylaş
Televizyonda bir deney vardı. Bu deneyde erkeklerle anket dolduran bir kız anket bittikten sonra erkeklere telefon numarasını veriyordu.

Bu işi 2 farklı yerde yaptı. 1.si normal bir sokakta 2.si bir nehir üzerinde hafiçe sallanan bir köprü üzerinde.

Sonra kıza telefon edip ondan etkilendiğini söyleyen erkekleri grupladılar. Korku uyandıran köprü üzerinde anket yapılan erkeklerin büyük bölümü kızı aramıştı sokaktakiler ise aramamıştı.

Bu deney insanların duygularının birbirine karışabileceğini göstermiştir. Köprüdeki erkekler korkuyu hoşlanma, aşk ile karıştırmışlardı. Tabi bilinçsizce.

Bu deneyi neden anlattığıma gelince. Dinlerden şu korkuları çıkarsak acaba iman kalır mı? İman dediğiniz şeyin yüzde kaçı korkudur?

aktifus bir gün tanrıdan korkmayan insan bile yapılabileceğini düşünüyorum. belki bir gün bilim adamları dinlerin dünyayı tolare edilemeyecek kadar zarar verdiğini görürlerse bu yolu deneyeceklerini düşünüyorum.

aşağıdaki haberden bunu görebilirsiniz. korku vb. içgüdüler tamamen genetiğimizde olduğu için ortaya çıkar. insanların korkuları da tamamen bundandır. bu korku genleri olmazsa insanların iman edebileceğini zannetmiyorum

http://www.ntvmsnbc.com/news/429471.asp

Sitelerde Paylaş

japonlar birşeyleri bozmuş olmalı.

0-6 yaş arası edindiğimiz korkular (karanlık, örümcek, yalnızlık, kapalı mekanda kalma, sosyal fobi vb) ve bunlara sebep olan çevre koşullarını biliyoruz.

Korkumuzla yüzleşince korkuyu da yenebiliyoruz.

Korkuyu harekete geçiren de üstesinden gelen de biziz ve sebebi düşüncedir genler değil.

Sitelerde Paylaş
japonlar birşeyleri bozmuş olmalı.

0-6 yaş arası edindiğimiz korkular (karanlık, örümcek, yalnızlık, kapalı mekanda kalma, sosyal fobi vb) ve bunlara sebep olan çevre koşullarını biliyoruz.

Korkumuzla yüzleşince korkuyu da yenebiliyoruz.

Korkuyu harekete geçiren de üstesinden gelen de biziz ve sebebi düşüncedir genler değil.

aktifus hissettiğiniz tüm duygular, hisler, korkular vs. bunların hepsi vucudunuzdaki biyokimyasal reaksiyonların bir sonucudur. vucuttaki tüm reaksiyonlar da genlerin kontrolündedir. hiçbiri sihir değil

Sitelerde Paylaş

Bence insanların Allah'ın varlığına iman etmelerini engellemek isterseniz o adamın düşünebilme yetisini ortadan kaldırın..Zira insanın Allah ın yokluğunu kabul etmesi yani varlığını reddetmesi akılsızlık düşüncesizlikten dolayıdır..Gerçi forumda çok var ama onlarında genlerindeki kimyasal reaksiyonların eksik olması buna sebep.

Sitelerde Paylaş
Bence insanların Allah'ın varlığına iman etmelerini engellemek isterseniz o adamın düşünebilme yetisini ortadan kaldırın..Zira insanın Allah ın yokluğunu kabul etmesi yani varlığını reddetmesi akılsızlık düşüncesizlikten dolayıdır..Gerçi forumda çok var ama onlarında genlerindeki kimyasal reaksiyonların eksik olması buna sebep.

İman etmek akıllılığın birincil gereği midir?

Dogmatik düşünce ile hiçbir bilimsel devinimin yapılamamış olması söylediğinizin zıddını gösteriyor ;)

Sitelerde Paylaş
aktifus hissettiğiniz tüm duygular, hisler, korkular vs. bunların hepsi vucudunuzdaki biyokimyasal reaksiyonların bir sonucudur. vucuttaki tüm reaksiyonlar da genlerin kontrolündedir. hiçbiri sihir değil

aramızdaki fark bu reaksiyonların ve düşünmenin de iradecisinin/sahibinin ruh olduğunu düşünmem sizin ise sadece madde olduğunu düşünmeniz.

Sitelerde Paylaş

Kendi adıma, ben düşünerek bir yaratıcıya veya yaratıcı güce olaşabiliyorum çünkü canlılığın, güzelliklerin, sanatın ve bilimin amaçsızca ortaya çıkamayacağını düşünüyorum, ama bu yartıcı gücün dinlerde anlatıldığı gibi insansı özellikleri, cenneti cehenneminin de olamayacağını görüyorum.

Dolayısıyla tekamül sistemi bana en mantıklısı geliyor ve her soruma (kendimi kandırmadan) cevap bulabiliyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...