Jump to content

DUKAN DİYETİ

Recommended Posts

Çoğumuz zaten bu diyeti zaten duymuştur.

P.tesi iki arkadaş başlıyoruz.

Kitabını aldık.

P.tesi günü size başlangıç kilomu yazacağım.

Sonra da kilo kaybı olursa burdan sizinle paylaşacağım.

Öncesi sonrası fotosu da yaparız.

Kendimi forum için feda ediyorum :p

Ben tombiş bir kadınım, ve ömrüm diyet arayışlarıyla geçti.

Neyse, P.tesi başlıyoruz. Hazır olun :)

tarihinde Afrodit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

istisnası vardır

ama genellikle bütün lezzetli yiyecekler zararlı.

p.tesiden itibaren 5-7 gün arası sadece yağsız protein yiyeceğim. sınırsız.

bir de yulaf kepeği, bolca.

fakat dediğim gibi tombişim, başarır mıyım bilemiyorum, daha önce 17 kilo vermiş biri olarak p.tesi günü savaşa başlayacağım :)

Sitelerde Paylaş

Benim eşim uyguluyor bu Dukan diyetini bir süredir ve bayağı bir kilo verdi.

Bu da benzerine çok rastlanan o protein diyetlerinin bir türü. Atkins diyetine benziyor.

Ben kendim pek diyet falan takip etmem. İhtiyacım da pek olmadı zaten. Bir ara normal kilomun çok üstüne çıkmıştım ve bazı sağlık sorunlarına yol açmaya başlayınca o dönemde doktor tavsiyesiyle kilo vermiştim. 7-8 kilo verince normal kiloma inmiştim ve sağlığım düzelmişti tekrar. İşte sadece o dönemde "Akdeniz Diyeti" (Mediterranean Diet) denen diyeti uygulamıştım. Ama zaten o diyet bizim Türkiye'deki normal beslenme şeklimizden çok farklı birşey sayılmaz. Onun için onu seviyorum.

İşin aslı, ben eğer normal kilomun birkaç kilo üzerine çıkıp, biraz kilo vermem gerektiğine kanaat getirirsem, herhangi bir diyet takip etmek yerine, sadece yediğim miktarı azaltıyorum. Normalde yediğimin yarısını yiyorum her öğünde. Bir de karbonhidratı azaltıp, protein ve meyve sebzelere ağırlık veriyorum o dönemde. Benim için işe yarıyor ve bu kadarı yetiyor.

Sitelerde Paylaş

Eğer Dukan diyetinin bilimsel olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Bence bütün yapacağınız günlük aldığınız kaloriyi saymak ve aşırı kalori almamaya çalışmaktır.

Bu konu Ateistcafe için çok uygun. Orada hem eğlenin hem kilo verin.

Sitelerde Paylaş

Ben diyeti hiç kimseye önermem. Her şeyin sağlıklısına başvurun. Her şeyden önce özenle beslenin. Hiç bir şeyi abartmayın.

Ben de yaklaşık 2008 ilâ 2010 arası %50'ye varan bir şişkoluk rekoruna ulaştım. Su içsem, yarıyordu. Açlık krizi geçiriyordum! Çünkü bomba gibi şişmeye devam ediyordum.

2010 ekim ayından sonra 3 ay gibi kısa bir sürede normal kiloma indim.

Ve artık açlık krizinde değildim. 2 ilâ 2.5 yılda yiyemdiğim yemeği, bir anda yemeye kalkıştım. Yemek yemenin özlemini pek kimse anlamaz.

Haaa! Ne yaptımda ânîden kilo verdim?

Hemoroitlerimden ameliyat oldum. :D:lol:

tarihinde Wild Justice tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Diyet olayına şahsen bir türlü ısınamadım. Geçmişte bende kafama göre bir diyet yapmış ve istediğim kiloya ulaşmıştım.

Şu an da 10 kg kadar fazlam var ancak yemek alışkanlığımı değiştirmeyi ve hafif spor yapmayı planlıyorum.

Diyet bittikten bir süre sonra tekrar kilo almak kadar kötü bir şey yok. Yıllarca yulaf yiyecek halimiz yok ya :)

Bilmediğim bir şey varsa açıklayın vereyim şu 10 fazlasını :)

Sitelerde Paylaş

Dukan diyeti nedir? Atkins diyetinin Türkçesi mi acaba?

Her neyse Atkins diyetiyle kilo atan arkadaşlar tanıyorum. Başarılı oluyormuş..Size de başarılar dilerim..Umarım istediğiniz sonucu elde edersiniz.

Onun bir versiyonu evet.

Sitelerde Paylaş

Eğer Dukan diyetinin bilimsel olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Bence bütün yapacağınız günlük aldığınız kaloriyi saymak ve aşırı kalori almamaya çalışmaktır.

Bu konu Ateistcafe için çok uygun. Orada hem eğlenin hem kilo verin.

Bilim forumunda açmamın tek nedeni belki sen beslenmeye bilimsel bir kaç yorum yaparsın diyeydi :)

Neyse.

Sen uzun zamandır kaymaklı ekmek kadayıfı yemedin sanırım. Ya da misafir olarak gittiğin evlerde burnuna bir tabak poğaça börek dayamıyorlar.

Yok işte, napalım bu memleket böyle, yemeden yedirmeden duramıyoruz, irade de zayıf.

Sitelerde Paylaş

Yazık size. Nasıl başarıyorsunuz fazla kilo almayı hiç anlayamadım. Büyük oranda genetik kaynaklı olmalı.

Hiç yoktan bir uğraş çıkıyor, kilo vermek için uğraş.Ne zaman kaybı ama. Gereksiz bir çile.

Çağımızda da sağlık sektörüne en çok para kazandıran alanlardan biri. Birde alternatif tıp şarlatanlarına kazandrıyor ki...

Bence boşverin diyeti filan, zayıf olmak her istediğini yiyebilmek kadar keyif verici olabilir mi?

Hayat zaten kısa, zayıf ama sıkkın öleceğine şişman ama mutlu ölmeyi seçmek, fazla kilolu biri için en mantıklı seçenek olabilir bence.

Sitelerde Paylaş

Bence temel prensip karbonhidrat alımınını kısıtlamaktır. Zaten dukan atkins gibi bir çok diyetin ana prensibi budur. Karbonhidratlar kolayca yağa dönüşebilir. Gerçekten de bakıldığında kilo almaya meğilli olan insanların sayısı daha fazladır. Lipid ve karbonhidrat metabolizmaları birbirine çok ortak döngüler de çalışırlar. Belki de bunun sebebini metabilişsel evrimin, biyolojik evrimden daha hızlı gitmesine bağlayabiliriz.Tabiki özellikle insanlar için.

Sitelerde Paylaş

neden bütün diyetler pazartesi başlar B)

Para! Para! Para!

Diyet demek, birilerini zengin etmek demektir.

Bakın dünkü beslenmemin listesi:

Kahvaltı: Peynirli, salamlı yağlanmış 3 dilim ekmek. Ayrıca bir domates ve bir kaç dilim hıyar.

Öğleye: 2 sığır sucuğu, patates ve bolca lahana! Tabiî ki önceden karmışık salata.

Akşam: Boloneze tarzı spagetti makarna (bol kıymalı).

Bunları niye anlattım?

Kadınların kilo almasında sınırsız etken var.

Bunların etkenlerin çoğunluğunun sebebi östrojenlerdir. Onun için kadınlar gerçektn özenle yemek ymeli.

Acele ya da seyrek ve çok yemakten kaçınmalılare. Günde iki büüyük öğün değil de 5 küçük öğün yemeliler.

Peki erkekler öyle mi?

Erkeklerin aşırı kilo almasının 3 ana sebebi var.

1) Koltuğa yapışma hastlığı :D,

2) Düzensiz ve fazla yemek yeme haylazlığı ve

3) Hemoroid (basur) ve benzeri, tedavisi mümkün olan hastalıklar.

Sitelerde Paylaş

neden bütün diyetler pazartesi başlar B)

hafta sonu alışveriş yaparak hazırlanmak için.

diyet az yemek gibi gözükse de maliyetli bir eylemdir.

bir de, hafta sonu son son yiyip içip dağıtayım duygusundan olabilir :)

neyse, yarın başlıyoruz ...

Sitelerde Paylaş

Eğer tıbbı bir neden yoksa fiks bir diyeti izlemek yanlıştır.

Zaten çoğu kere onlar etkili ve yararlı da değillerdir.

O diyeti - ki ne olduğu hiç önemli bile değil, izlerken kilo verebilirsiniz. Çünkü her diyetle az kalori alınca kilo verebilirsiniz.

Ama onu bütün ömür izleyemeyeceğiniz için, zayıfladıktan hemen sonra kilo almaya başlarsınız.

Zayıflamak ve sağlıklı yaşamak isteyenler diyet izlemezler.

Bir sakıncası yoksa her türlü besin maddelerini, kısıtlı olmaları şartı ile, yerler.

Burada kısıtlı derken bazı gıda maddelerine değinmiyorum. Onların günlük kalori sayısına değiniyorum.

Bütün yapacağınız kendinize kolaylıkla izleyebileceğiniz ve bütün ömür sadık kalabileceğiniz bir rejim hazırlamaktır.

Herkesi için ayrı bir gıda rejimi vardır. Ne kadar çekici olurlarsa olsunlar başkalarının hazırladığı diyetlerle kilo veremezsiniz.

Verseniz bile o geçici bir başarıdır.

Diyeti kendiniz dizayn edeceksiniz. Yani o yaşa kadar izlediğiniz ve bütün ömür kolaylıkla izleyebileceğiniz bir diyeti seçecek, kalori sayacaksınız.

Önce mevcut ağırlığınızı idame ettirmek için kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu hesaplayacaksınız.

100 kg ağırlığında bir insanın kilosunu idame ettirmek için günde yaklaşık 3200 kilo kaloriye ihtiyacı vardır.

Her 7000 kilo kalori yaklaşık bir kg'a karşılıktır.

100 kg ağırlığında olan bir insan günde 1000 kilo kalori az alırsa, bir haftada yaklaşık bir kg kaybeder.

Yani her gün aldığınız ve kilonuzu idame ettiren kalori miktarını azaltmakla-ki fazla bir zorlukla da karşılaşmayacaksınız, kesin olarak haftada bir kg kaybedeceksiniz.

Bütün yapacağınız günlük aldığınız kaloriyi doğru hesaplamaktır.

Bu sadece bir başlangıçtır. Kilonuz düştükçe düşen kilonuzu idame ettirecek kalori miktarı da azalacaktır.

Önce kaç kiloya düşmek istediğinize karar vereceksiniz ve kilo vermeye başladıktan sonra düşmeyi planladığınız kilonuzu idame ettirecek günlük kalori rejimini izleyeceksiniz.

Tıbbı bir sakıncası yoksa her türlü gıdayı belli miktarlarda yiyebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...