Jump to content

Allahı kim yarattı sorusu sorulamaz!

Recommended Posts

• İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Al işte bir yanlış anlama. Ben "yaratma kavramı insan icadı" derken, kavramı diyorum farkındaysan, yaratmayı insan yapar demiyorum. Yaratmak için bir güç gerekir ya hani, o güç Allah'tır buna inanırız. Ama biz kendi aklımızla deriz ki her eserin bir yaratıcısı var. Dolayısıyla bunu bizim aklımız bize dikte eder. Resim çizilirse, onun çizicisi de olmalı demek gibi. Ama bizi yaratan Allah, bu "yaratma" kavramının da yaratıcısı zaten, yani o ezelden beri var,

Ezelden önce ne var? Allah yine var, ondan daha önce ne var? Allah yine var.... İşte bu kısır sorular Alalh'ın kudreti için sorulmamalı, Allah'ın varolması için, yaratılmaya ihtiyaç tabi ki duymayacak, o bizim bunu düşünmemizi sağlayan zihni de yarattığı için, öyle sanıyoruz. Başka bir zihin türü yaratsaydı sormayacaktık.

Bu kısır döngüyü bırakın artık, Allah burada bahsi geçen varlık. Senin gördüğün, görmediğin, göremeyeceğin, görmek isteyeceğin, vs.. vs.. uzayıp giden, insan beyninin alamayacağı kadar sonsuz bir kudret. Açıklamalar bile kifayetsiz kalıyorken, bu saçma soruyu sormayın...

Soruyu ben değil sen soruyorsun.

Sana göre birşey varsa kesin yaratılmıştır.(Sana da bunun senin aklın mı dikte ediyor ondan da şüpheliyim.) Herhangi birşeyin yaratılmamış olma ihtimalini düşünemiyorsun.Bu sebepten müslümanlara allah yok diyince allah yaratmadıysa kim yarattı diye soruyorlar.Çünkü birşeyin olması için yaratılmış olması gerektiğine inanıyorlar/inanıyorsun.

Sen herseyin yaratılmış olduğu ön koşulunu sunup kanıt olarak da resimden ressamı buluyor ardından da kaninattan allaha ulaşıyorsun.

Sana allahı kim yarattı diye soran garibana da senin aklın almaz diyorsun.İnsan aklı bunu algılayamıyorsa bu insan için ne ifade eder? ( bu sorum samimi. cevap verirsen sevinirim)

Bana göre ise bir şey varsa ve ben bu işi kimin yaptığını/yada nasıl oluştuğunu bulamıyorsam bulamıyorumdur.

Yaratılmış olmasına tasarım ürünü olmasına da gerek yoktur.

Ressamın resim yaptığını gördük ama şu ana kadar bir tanrının güneşi doğudan doğdurma yada yeni bir gezegen yaratma eylemine şahit olmadık.

Düşünmek zor uydurmak kolaydır. Kolaycı olmayın

Sitelerde Paylaş

allah söyle sonsuz böyle anlaşılmaz böyle münezzeh...

ama kendi anlatırken sanki allahın herşeyini biliyor mubarek...

madem bilinemez bilmiyorum de de biraz dürüst ol...

Ben de senin gibi Allah'ı görmüyorum zaten. Ama doğaya bakıyorum, yaşam formlarına bakıyorum, hatta daha da önemlisi, teknolojinin gelişmesiyle öğrendiğim kadarıyla meğersem uçakla bile git git bitmediğini sandığımız koskoca dediğimiz dünya, "evrence toz bile değilmiş" bunu söylüyor NASA. Daha ne anlayacağım ben Allah hakkında, zihnim şaşıyor bu muazzam gücü düşününce...

Sitelerde Paylaş

Ben de senin gibi Allah'ı görmüyorum zaten. Ama doğaya bakıyorum, yaşam formlarına bakıyorum, hatta daha da önemlisi, teknolojinin gelişmesiyle öğrendiğim kadarıyla meğersem uçakla bile git git bitmediğini sandığımız koskoca dediğimiz dünya, "evrence toz bile değilmiş" bunu söylüyor NASA. Daha ne anlayacağım ben Allah hakkında, zihnim şaşıyor bu muazzam gücü düşününce...

hah şöyle şaşkınım de canımı ye...

Sitelerde Paylaş

Soruyu ben değil sen soruyorsun.

Sana göre birşey varsa kesin yaratılmıştır.(Sana da bunun senin aklın mı dikte ediyor ondan da şüpheliyim.) Herhangi birşeyin yaratılmamış olma ihtimalini düşünemiyorsun.Bu sebepten müslümanlara allah yok diyince allah yaratmadıysa kim yarattı diye soruyorlar.Çünkü birşeyin olması için yaratılmış olması gerektiğine inanıyorlar/inanıyorsun.

Sen herseyin yaratılmış olduğu ön koşulunu sunup kanıt olarak da resimden ressamı buluyor ardından da kaninattan allaha ulaşıyorsun.

Sana allahı kim yarattı diye soran garibana da senin aklın almaz diyorsun.İnsan aklı bunu algılayamıyorsa bu insan için ne ifade eder? ( bu sorum samimi. cevap verirsen sevinirim)

Bana göre ise bir şey varsa ve ben bu işi kimin yaptığını/yada nasıl oluştuğunu bulamıyorsam bulamıyorumdur.

Yaratılmış olmasına tasarım ürünü olmasına da gerek yoktur.

Ressamın resim yaptığını gördük ama şu ana kadar bir tanrının güneşi doğudan doğdurma yada yeni bir gezegen yaratma eylemine şahit olmadık.

Ressam örneği gibi, şuan bana bu cevabı yazman bile senin istemenle olması da aynıdır. Kendi kendine yazılmaz bu yazdıkların.

Çok net bir gerçek, hatta kilit birşeydir bu, "HİÇBİR ŞEY, BİLİNÇSİZ BİR TASARIM ÜRÜNÜ OLAMAZ!!" bu cümleden öte köy yok.

Daha fazla anlatımlar hep kısır döngü. Ya Allah'ın muaazam büyüklüğünü kavrarsan, zaten zaman mekan kavramını yaratan bir varlığın da, hep var olduğunu bilirsin. Yoksa Allah'ı yaratan bir tanrı, o tanrıyı yaratan bir tanrı ..... uzayıp gitmesi neden şart olsun, Allah ayrı bir kavram kardeşim, bu kadar net...

Sitelerde Paylaş

güneşin doğudan doğması sıradan olaydır diyorsun yani.

Sitelerde Paylaş

Onlar için sıradan kardeşim, insan bile tesadüfen olmuşsa, cansız bir güneş tabi ki onlar için "doğudan doğayım ben" diyebilir. Birgün bile batıdan doğmak istemez, çünkü dünya ters olarak dönmez. Bu tesadüfler de çok akıllı yahu... :)

Sitelerde Paylaş

Ressamın resim yaptığını gördük ama şu ana kadar bir tanrının güneşi doğudan doğdurma yada yeni bir gezegen yaratma eylemine şahit olmadık. demişim

Sıradan mı diyor burada?

Allah muntazam bir şekilde doğudan doğuruyor güneşi sıradan olurmu.

besbelli ki doğudan doğuyorsa bir allah var. kesin kanıt.

Uykunuz çok tatlı siz uyanamazsını...

Sitelerde Paylaş

Ressam örneği gibi, şuan bana bu cevabı yazman bile senin istemenle olması da aynıdır. Kendi kendine yazılmaz bu yazdıkların.

Çok net bir gerçek, hatta kilit birşeydir bu, "HİÇBİR ŞEY, BİLİNÇSİZ BİR TASARIM ÜRÜNÜ OLAMAZ!!" bu cümleden öte köy yok.

Daha fazla anlatımlar hep kısır döngü. Ya Allah'ın muaazam büyüklüğünü kavrarsan, zaten zaman mekan kavramını yaratan bir varlığın da, hep var olduğunu bilirsin. Yoksa Allah'ı yaratan bir tanrı, o tanrıyı yaratan bir tanrı ..... uzayıp gitmesi neden şart olsun, Allah ayrı bir kavram kardeşim, bu kadar net...

"HİÇBİR ŞEY, BİLİNÇSİZ BİR TASARIM ÜRÜNÜ OLAMAZ". Bu cümle herşeyi açıklıyor. Teşekkür ederim sorunları çözdün.

Size ön kabulleri neye göre nasıl yaptınız diye soracak oluyorum. Sonra içimede bir yılgınlık hasıl oluyor. Sıkılıyorum vazgeçiyorum.

Çünkü düşünmeyi unutmuşsunuz daha kötüsü belkide hiç öğrenemediniz.

Birşeyi sırf siz tasarım olarak tanımladınız "bu güzel bişeye benziyor dur bakalım bunu biri yapmış olmasın sakın" söylemleriniz le akılcı bir tartışma yapmak imkansız.

Sizin herhangi birşey için sebep- sonuca ya da sorgulamaya ya da kanıta ihtiyacınız yok.

İnanıveriyorsunuz biriyor.

Tüm bu dünya bu evren tasarımsa tasarımcısı sınıfta kaldı bilesiniz.

Sitelerde Paylaş

Onlar için sıradan kardeşim, insan bile tesadüfen olmuşsa, cansız bir güneş tabi ki onlar için "doğudan doğayım ben" diyebilir. Birgün bile batıdan doğmak istemez, çünkü dünya ters olarak dönmez. Bu tesadüfler de çok akıllı yahu... :)

Sağ üst köşede bir arama satırı var Search yazıyor hani. Oraya tesadüf yaz sonra enter tuşuna bas. Sonra biraz vaktini harca ve çıkan sonuçları oku.

Bak bakalım kaç tane ateist nerede tesadüfen oldu demiş.

Ben tesadüfen falan yazmadım. Bu forumda tesadüf diye tekerleyen bir ateiste de rastlamadım.

Ama adnan ağızlı bir sürü müslümanın hep aynı teranelerle aynı şeyleri yazdığına çok şahit oldum.

Olayları akılcı pozitivist bir bakış açısıyla açıklama çabam olmasaydı herşeyi allah yarattı savı benim için yeterli olurdu.

Ama yeterli değil.

Sitelerde Paylaş

Evrimcilerin aklı bunu algılamaktan uzak malesef. Ne desek anlamamakta ısrarcılar...

Sana ne diyorum? Sadece kör tesadüfler bir araya gelerek karmaşık sistemler oluşturamaz elbette. Yalnız, evrimin mekanizmalarından 2'si hariç hepsi non-randomdır.(rastlantısal olmayan)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...