Jump to content

Kaç yaşında ve neden

Recommended Posts

• İleti 46
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

27 yaşındayım ve bence 2 yıldır müslümanım..islami geleneklerin yaşandığı bir aileye sahip değilim..

bizim evde namaz kılan,oruç tutan,camiye giden ya da kurban kesen tek bir insan yoktur..

hatta çocukken sabah ezanını duyduğum zaman korkup yorganı kafama sarardım..

islam hakkında çok bilgim olmamasına rağmen her zaman yaratıldığımıza inandım..insanların toplu bir şekilde belirli bir yaşam biçimini benimsemesi her zaman ilgimi çekmiştir..üç semavi din,budizm,lord krishina vb...hatta anlamsızca bir ağaca çul çaput bağlayan insanlar bile..

yarattıklarından çok farklı olması gereken bir yaratıcıya inandığıma göre de gideceğim yol kesinlikle islam..

çok araştırdım okudum ve de hiç bir çelişki bulamadım..

bana ergenlik döneminde ülkü ocağına gidenleri anımsattınız...bence aynı neden yatıyor altnda..sosyal bir gruba aidiayet ihtiyacı..ailesinde göremediği sevgiyi bilinçaltında başka yerlerde arama, kendini güvende huzurda hissetme..

benzer durum yine Futbol fanatizminde vardır..

burada bazı ateist arkadaşlar komünizmle dinleri benzetmek için çırpınırlar ama aslında Dinle futbol fanatizmi birbirine çok benzer..

futbol fanatikliğine bulaşanlar yada yanında yöerisnde görenler anlayacaklardır..

Sitelerde Paylaş
bana ergenlik döneminde ülkü ocağına gidenleri anımsattınız...bence aynı neden yatıyor altnda..sosyal bir gruba aidiayet ihtiyacı..ailesinde göremediği sevgiyi bilinçaltında başka yerlerde arama, kendini güvende huzurda hissetme..

benzer durum yine Futbol fanatizminde vardır..

burada bazı ateist arkadaşlar komünizmle dinleri benzetmek için çırpınırlar ama aslında Dinle futbol fanatizmi birbirine çok benzer..

futbol fanatikliğine bulaşanlar yada yanında yöerisnde görenler anlayacaklardır..

sevgili othello,

sizde bana arif verimli hocayı hatırlattınız..:)))

sevgisiz bir aile ortamında yetişmedim..hatta falasıyla sevgi verdiklerini düşünüyorum..yani bir acziyet yada ihtiyaç duygusundan bahsedemeyiz..

bu başlığı çok derinleştirmek istemiyorum ama şöyle ifade edeyim..bana göre benim varlığımın sebebi sadece yaratan olabilir ve ölüm yeniden doğuştur..

Sitelerde Paylaş
sevgili othello,

sizde bana arif verimli hocayı hatırlattınız..:)))

sevgisiz bir aile ortamında yetişmedim..hatta falasıyla sevgi verdiklerini düşünüyorum..yani bir acziyet yada ihtiyaç duygusundan bahsedemeyiz..

bu başlığı çok derinleştirmek istemiyorum ama şöyle ifade edeyim..bana göre benim varlığımın sebebi sadece yaratan olabilir ve ölüm yeniden doğuştur..

:lol::lol:

Sevgiden ne kast ettiğinizde önemli ama...sevgiden ziyade güven mevzuu vardır işin aslında...tabii sizde belkide varoluşsal nedenler vardır...

ölüm korkusu mevzusu....İnsanlık 1000 lerce yıldır ölüme karşı savunma mekanizmaları geliştirir...en önemliside öteki hayata inançtır...bu aslında sonsuz yaşam arzusunun neden olduğu birşeydir...

Sitelerde Paylaş

Çevremde müslüman olmayan kimse yoktu ki, başka bir ihtimal düşüneyim. Birde yetmezmiş gibi evde, okulda İslam eğitimi veriyorlar.

Yalnız 13 yaşımda kendimce deneme yapardım. Eğer Allah varsa, şu yerdeki yumak herket etsin derdim. Tabii etmezdi. Defalarca denedim :D Tabii yok bir hareket. Varsa neden yumak hareket etmiyor diye düşünüp kalmıştım. Ama sonra unutup gidiyor insan, yıllar sonra aklıma gelmiştir bu yaptığım deneme. Gülümseyerek hatırlıyor insan, bu kadar kolay bir sonuca varılsaydı ohoooooo. Meğer ne çok tartışılan bir konuymuş bazı çevrelerde, görüyoruz.

Müslümanlığa son bir kaç yıla kadar çok fazla eğilimim olmadı. O savaşlar, dökülen kanlar beni hep biraz itti. Son bir kaç yıl tasavvufla karışık İslamı çok okumaya ve ilgilenmeye başlamıştım ki, bu şeytani :D site beni yoldan çıkarttı. Aklımı başıma getirdi.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben sanırım hiç müslüman olamadım.Hep annem beni Allah'ın adıyla korkuttugu için kim lan bu diiyp soverdim boyna.

Bana küçükken sorarlardı sure biliyor musun diye? ben hep ne gerek var derdim.

Aslında ateist olan bi müslüman hiç bir zaman tam anlamıyla müslüman olamamıştır.

Sitelerde Paylaş
Yalnız 13 yaşımda kendimce deneme yapardım. Eğer Allah varsa, şu yerdeki yumak herket etsin derdim. Tabii etmezdi. Defalarca denedim :D

Hahaha yalnız değilmişim. Bende böyle deneme yapmıştım çok. En son "Varsan beni öldürsene lan!"a kadar gitti olay, sonrasında hatlar koptu tabi :)

tarihinde Marxist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hahaha yalnız değilmişim. Bende böyle deneme yapmıştım çok. En son "Varsan beni öldürsene lan!"a kadar gitti olay, sonrasında hatlar koptu tabi :)

Oooooo aklıma bile gelmez o kadarı be. Sende ipin ucunu fazla kaçırmışsın arkadaş.

Sitelerde Paylaş

17 yaş ile 21 yaş arasında git gellerle süren bir müslümanlık sürecim oldu.. 17 yaşında arkadaş çevremden, o dönemki erkek arkadaşımdan ve anaannemden etkilendiğim için öyle olmaya çalıştım.. çok beceremedim aslında.. mesela hiç oruç tutamadım.. namaz eh şöyle böyle diyebiliriz.. çünkü ezbere bildiğim dua, sure sayısı kısıtlı komik gelecek belki ama hala subhanekeyi ezberleyemedim.. bi ihlas, fatiha, kevser le namaz olmayacağı için anaannemi taklit ederek bu 3 sureyle ne edebiliyosam ederdim.. çünkü bana dini anlatan pek olmadı.. bi namaz hocası geçtiydi elime ama olmadı.. sanırım çok da içime sinmiyordu.. bilmiyorum ki.. biraz ruhi dalgalanmalarım vardı o zamanlar.. ezan duydum mu ağlardım.. ne alaka hala bilmiyorum.. ama dedim ya şiddetli bir depresyonun pençesindeydim.. ne zamanki onun etkileri silindi üzerimden bende özüme döndüm.. o yıllar benim için kayıp yıllar zaten o yüzden çok bişey hatırlayamıyorum..

Sitelerde Paylaş
Müslüman olarak doğdum müslüman olarak yaşım ilerliyor ..

Köküm müslüman çünki Osmanlıyım ben

Karamanoglu olmadigini nereden biliyorsun kokunun?

Menteseoglu?

Veya Akkoyunlu.. Turkmen?

Osmanlilar bu halklari yenmeden senin kokun hala Osmanliydi yani? Sogutlumusun?

Ben cikip kokum "Hun" desem nolacak? Osmanlilardan daha eskiye dayaniyor, veya "Gokturk'um" desem?

O zaman senin yazdigin cumleyi su sekilde yazmam gerekirdi:

Tengriye tapan olarak doğdum Tengriye tapan olarak yaşım ilerliyor ..

Köküm samanist tengrici çünki Gokturk'um ben

Mantikli mi?

degil..

Sitelerde Paylaş

valla bi zmna kdr pek fazla inanmiordum daha sonra 15 yasindaken fln böle inanmaya basladim yani daha öncedende cami fln gidiordum ama inanarak diil daha sonra iste bisiler fln oldu bende bilmiorum birden imanim kabardi :P ama simdi bilmiorum müslüman olup olmadimi bisiler yapiorum ama neyse...

Sitelerde Paylaş
  • 11 years later...
On 23.04.2008 at 18:56, DreiMalAli yazdı:

Bir kaç sefer burada sorulmuştu...

Neden ateist oldunuz?

Kaç yaşında ateist oldunuz?

diye.

Ya soranın merakdan olsa gerek.

Ya da garip bir durumla karşılaşmış olduğundan.

Peki soruyu tersine çevirip sorsaydık...

Nasıl cevaplar gelirdi?

Kaç yaşında ve neden müslüman oldunuz?

:D

Sevgiler

Çok hoş soruymuş yalnız. :)

Sitelerde Paylaş
On 23.04.2008 at 18:56, DreiMalAli yazdı:

Bir kaç sefer burada sorulmuştu...

Neden ateist oldunuz?

Kaç yaşında ateist oldunuz?

diye.

Ya soranın merakdan olsa gerek.

Ya da garip bir durumla karşılaşmış olduğundan.

Peki soruyu tersine çevirip sorsaydık...

Nasıl cevaplar gelirdi?

Kaç yaşında ve neden müslüman oldunuz?

:D

Sevgiler

kalu beladan beri müslümanız.

Ama Allah'a verdiğim sözü,  nerede? ne zaman ? verdiğimi hatırlamıyorum.  :)

https://www.islamveihsan.com/kalu-bela-nedir.html

Sitelerde Paylaş

Dini savunmaya çıktığım lise yıllarıydı, okuldaki feminist deneycilerin, "Erkeklere birden fazla eş var, biz de çok erkek istiyoruz" laflarına, mürekkep yalamış halimle "Biyolojik olarak 9 ay içinde taşıyacağın kişiye muhtaçsın, dediklerin de deli saçması" gibi boş laflar etmiştim. 

Oysa kafam yeteri kadar çalışmamış ki, saf iyilik içeren cennetin katmanlı olduğu saçmalığı, çöpteki pisliklere beslenen cinler saçmalığı, hatta bizim inşaat ettiğimiz evlerde yaşayan cinler, karısını kendi elleriyle muhammede siktiren zavallı zeyd gibi basit şeyleri göremedim. 

Dini savunduğumda müslümandım, ama ne namaz vardı ne oruç, ağzımızdan küfür eksik olmazdı, bir hevesls takım tutar gibi tuttuk onu. 

Şimdi ne galatasaraylıyım ne de müslümanım. 

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Ezan sesi hoşuma gider. Neden acaba?:D

Henüz konuşmayı çözemeden, kulaklarımız bu tür dini ritüelle tecavüze uğrarsa, olacağı bu. Bazıları araştırdıktan sonra dindar olmaktan falan dem vurmuş, bunlar boş laf. Gerçek olan şu ki; ilk dinsel tohumlar ailenizden, çevrenizden, mahalledeki minareden/kliselerden/tapınaklardan vs. insanlara enjekte olur. Bilhassa çocuk yaşta bizlere dikte edilenlerden kurtulmak, bir haylı zordur.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, kavak yazdı:

Ezan sesi hoşuma gider. Neden acaba?:D

Henüz konuşmayı çözemeden, kulaklarımız bu tür dini ritüelle tecavüze uğrarsa, olacağı bu. Bazıları araştırdıktan sonra dindar olmaktan falan dem vurmuş, bunlar boş laf. Gerçek olan şu ki; ilk dinsel tohumlar ailenizden, çevrenizden, mahalledeki minareden/kliselerden/tapınaklardan vs. insanlara enjekte olur. Bilhassa çocuk yaşta bizlere dikte edilenlerden kurtulmak, bir haylı zordur.

:)

Araştırarak müslüman olduğunu söyleyen birisi gözümüzün içine baka bakak yalan söylüyordur. Hele üstelik de "hiç bir çelişki görmedim" diyorsa, betonlaşmış bir yalancıdır.

Sadece 3 büyük dini (İslam, Hristiyanlık, Yahudilik) araştırmak + karşılaştırmak bir ömür sürer! Orijinal kaynaklara erişmek, onları bulmak bulmak ise -kaynağın dilini gayet iyi bilsen dahi- bir servet ister. :D

Öysa "araştırdım", "çelişki görmedim" diye burada hava atanlar ise ancak karnını doyurabilen, Türkçeden başka dil bilmeyen, okumayı zaten sevmeyen, sorsan kütüphanenin yolunu dahi bilmeyen zavallılardır.

Malum; bir müslüman yalan söylemezse, rahat edemez!

Bak: Kelime-i şehadet = Yalancı şahitlik.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...