Jump to content

İMAN nedir?

Recommended Posts

Bir hristiyan berbere gitmeye fırsat buluyorsa, filim seyretmeye fırsat buluyorsa içki içmeye fırsat buluyorsa İslam'ı bulmaya fırsat bulamadım derse mahşerde sence bu geçerli olur mu?

Ya Cübbeli biraz insaf yaa..

Sen haşa Kuran değil de, Tevrat doğruysa nerden biliyorsun şu an?

Sen Kuran'a inanan halinle, birgün Tevrat'ı sorguladın mı? Baktın mı bu kitap gerçek mi diye?

Müslüman halinle atıp tutmak kolay diyorum anla beni.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 524
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sorgulamaktan ne anladığın önemli olan. Ben ailemden duyduğum için Allah'a inananlardan değilim. Mesela ben de düşündüm,

Allah var mı diye?

Kainatın kusursuz düzenini görünce, canlıları gözlemleyince aksini iddia edemeyeceğim şekilde karşıma çıktı;

Allah kesin vardır.

Az evvel ne diyordun?

Sen hristiyan doğsaydın, %99.9 sen de asla sorgulamazdın...

Ama olay sana gelince:

Ben ailemden duyduğum için Allah'a inananlardan değilim. Mesela ben de düşündüm,

Allah var mı diye?

Kainatın kusursuz düzenini görünce, canlıları gözlemleyince aksini iddia edemeyeceğim şekilde karşıma çıktı;

Allah kesin vardır.

Sitelerde Paylaş

Az evvel ne diyordun?

Sen hristiyan doğsaydın, %99.9 sen de asla sorgulamazdın...

Ama olay sana gelince:

Ben ailemden duyduğum için Allah'a inananlardan değilim. Mesela ben de düşündüm,

Allah var mı diye?

Allah kesin vardır.

İyi de Allah'ın varlığını hristiyanlar da, museviler de kabul ederler. Sorun varlığını sorgulamak değil ki.

Sorun: teslisi sorgulamak. Bunun fırsatını bulacak insanı Allah bilir, bunun hükmünü de Allah verir...

Sitelerde Paylaş

Baktım tabi.

Tamam baktın.

Tevrata inananlar sana ne diyor? Tevrat gerçek kutsal kitap, musevilik gerçek din.

Neden gidip musevi olmuyorsun?

Yaaa aynı mesele değil mi?

Bir hristiyan da bal gibi kesin kanaat getirdiği bir inanç olan İncil'e inanmayı reddetmeyebilir. Bunun aksini düşünmek saçmadır..

tarihinde Doğrucu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Boyuna ayet asma, cehennemle korkutma, kulaklarına suyu kaçır ve çekil.

Şu ateistlerin cehennemle korkutunca sinirlenmesine anlam veremiyorum. Aslında ateistler çok korkuyor ama yüzleşmek istemiyorlar bence. Oysa biz onları kurtarmaya çalışıyoruz, farkında değiller. :)

Sitelerde Paylaş

Sen niye olmuyorsun?

Ben olmuyorum, çünkü benim inancımın en doğru olduğuna kanaat getiriyorum. Bana mantıklı geliyor.

Bir museviye de kendi inancı aynen dediğim gibi mantıklı gelebilir. Ve sorgulamayabilir.

Ama Allah'ın bir şekilde sorgulama fırsatı çıkardığı ve İslam'ı gerçekten anlama fırsatı verdiği bir insan İslam'ı tercih etmelidir...

Ama diyelim ki sorguladı ve Kuran'ı mantıklı bulup iman etti.

Ya diğer milyarlarca insan ne olacak? Çoğu dediğim gibi aklına bile getirme fırsatı bulamadan ölüyorlar..

tarihinde Doğrucu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ama Allah'ın bir şekilde sorgulama fırsatı çıkardığı ve İslam'ı gerçekten anlama fırsatı verdiği bir insan İslam'ı tercih etmelidir...

Bu sözüne göre suçlu Allah. Allah sorgulama fırsatı verirse İslamı bulurlar ama vrmezse bulamazlar. Öyle mi? :blink:

Sitelerde Paylaş

Bu sözüne göre suçlu Allah. Allah sorgulama fırsatı verirse İslamı bulurlar ama vrmezse bulamazlar. Öyle mi? :blink:

Hayır, fırsat verdikleri İslam'ı tercih edebilir. Vermedikleri de belki kendi dinlerine göre değerlendirilir. Yani iyi bir insan olup olmadığını değerlendirebilir.

Ama asla samimi bir hristiyanın ebediyen yanacağına inanmıyorum. Tıpkı yahudilerin olduğu gibi..

Yanmayacaklar demiyorum dikkat edin, ebediyen yanacaklarına inanmıyorum...

Sonuçta yanmayacak müslüman kaç tane de, hristiyan yanmasın.. :huh:

Sitelerde Paylaş

İçinde Allah'ın hükmü bulunan Tevrat yanlarında dururken seni nasıl hakem yapıyorlar da ondan sonra da dönüveriyorlar? Onlar inanıcı değillerdir.

İçinde hidayet ve nûr bulunan Tevrat'ı, elbette biz indirdik. Müslüman olan peygamberler, yahudiler hakkında hükmederler, kendilerini Tanrıya adamış zâhitler, âlimler de, Allah'ın kitabını korumakla görevlendirildiklerinden (onunla hüküm verirler) ve onun Allah'ın kitabı olduğuna şahitlik ederlerdi. İnsanlardan korkmayın, benden korkun, âyetlerimi az bir paraya satmayın. Kim Allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.

Biz Tevrat'ta onlara, cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş ve yaralara karşılıklı kısas (ödeşme) yazdık. Bununla beraber kim kısas hakkını bağışlarsa, bu kendi günahlarına keffaret olur. Ve kim Allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar zalimlerin ta kendileridir.

O peygamberlerin ardından, yanlarındaki Tevrat'ı doğrulayıcı olarak Meryemoğlu İsa'yı gönderdik ve ona içinde hidayet ve nur olan, kendinden önceki Tevrat'ı tasdik eden ve Allah'dan korkanlar için bir hidayet rehberi ve bir öğüt olan İncil'i verdik.

İncil ehli de Allah'ın ona indirdikleriyle hükmetsinler. Kim, Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse, işte onlar fâsıkların ta kendileridir.

Sana da (ey Muhammed) geçmiş kitapları tasdik eden ve onları kollayıp koruyan Kitab (Kur'ân)ı hak ile indirdik. Onların aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet. Onların arzu ve heveslerine uyarak, sana gelen haktan sapma. Biz, herbiriniz için bir şeriat ve yol belirledik. Eğer Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı, fakat size verdiklerinde sizi denemek istedi. Öyleyse iyiliklere koşun. Hepinizin dönüşü Allah'adır. O, ihtilafa düştüğünüz şeyleri size haber verir.

Sitelerde Paylaş

Hayır, fırsat verdikleri İslam'ı tercih edebilir. Vermedikleri de belki kendi dinlerine göre değerlendirilir.

Peki Allah bu durumda adaletsizlik yapmış olmuyor mu? Sana bana fırsat verdi ve biz İslam'ı seçtik ama corca maykıla kıl kapmış ve fırsat vermemiş. Bu sence mantıklı mı?

Sitelerde Paylaş

Peki Allah bu durumda adaletsizlik yapmış olmuyor mu? Sana bana fırsat verdi ve biz İslam'ı seçtik ama corca maykıla kıl kapmış ve fırsat vermemiş. Bu sence mantıklı mı?

Allah'ın takdiri demek gerekir. Neden insan kız veya erkek doğmayı seçemiyor? Neden Amerikalı veya Türk olmayı seçemiyor? Neden zengin bir ailede doğmak yerine fakir doğuyor diyemediğimiz gibi, Allah insanların karşılarına kendi istediğini çıkarıyor. Neden diyemeyiz. Sen ve ben hayatta nelerle karşılaşacağımızı seçemeyeceğimiz gibi. Allah'ın takdiri..

Sitelerde Paylaş

Allah'ın takdiri demek gerekir. Neden insan kız veya erkek doğmayı seçemiyor? Neden Amerikalı veya Türk olmayı seçemiyor? Neden zengin bir ailede doğmak yerine fakir doğuyor diyemediğimiz gibi, Allah insanların karşılarına kendi istediğini çıkarıyor. Neden diyemeyiz. Sen ve ben hayatta nelerle karşılaşacağımızı seçemeyeceğimiz gibi. Allah'ın takdiri..

Hoppala o zaman ateistte suçsuz. Allah insanların karşılarına kendi istediğini çıkarıyor.

Bence sen Cüzzi İrade ve Külli İradeyi hiç okumamışsın.

Sitelerde Paylaş

Hoppala o zaman ateistte suçsuz. Allah insanların karşılarına kendi istediğini çıkarıyor.

Bence sen Cüzzi İrade ve Külli İradeyi hiç okumamışsın.

Ateist suçsuz değil asla. İnsanın fıtratında bir varlığa inanma ihtiyacı vardır. Ateistler bu inanma isteğini bilerek reddederler. Giderler evrime inanırlar. Ama isteseler de istemeseler de bilinçli bir yaratıcının olduğunu akıllarının bir kenarında bilirler. Bilmiyoru diyen, hipnozdadır.

Ama bir ateist tanrıya inanmaya başlarsa, dinini kendi seçecektir. Gel zorla İslam'ı seç demek mantıksızdır...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...