Jump to content

İslam'ın Kökeni Hıristiyanlık mıdır?

Recommended Posts

• İleti 453
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hacei, hristiyan ne menem şey olduğu hiç önemli değil. önemli olan derlemenden çıkan sonuçtur..

ellimizde bilmece gibi bir kitap var ..benim gördüğüm bundan ibaret.

diyelim ideolojik bir kitap yapmak için ordan burdan bir şeyler oluşturuldu..

hala anlamını çözemediğimiz derleme var elimizde.

Sitelerde Paylaş

hacei, hristiyan ne menem şey olduğu hiç önemli değil. önemli olan derlemenden çıkan sonuçtur..

ellimizde bilmece gibi bir kitap var ..benim gördüğüm bundan ibaret.

diyelim ideolojik bir kitap yapmak için ordan burdan bir şeyler oluşturuldu..

hala anlamını çözemediğimiz derleme var elimizde.

Doğrudur Hacının elllerine sağlık.Yani öyle bir Hiristiyanlıkki Sünnet oluyorlar ve Üçlemeye karşılar.

Sitelerde Paylaş

Daha çok Arap paganizminin baş tanrısını (al-İlah ) tek tanrı olarak kabul ederek köleci Hubal kültüne meydan okuyan, Arap Feodalizminin monark , dolayısı ile Tek tanrıcı olmasını gerektiren bir inanç sistemi.yani islamın ekonomik anlamda ortaya çıkış sebeplerinden biri Feodalizmi toplum nezdinde kabul ettirmek ve yeni bir üretim sürecine geçmek için ( büyük baş hayvan üretimini yaygınlaştırmak için domuzun yasaklanması gibi) gerekli bir manevi sistem. Hristiyanlıktan çok Yahudiliğin özürlü kuzeni gibi.

Sitelerde Paylaş

Daha çok Arap paganizminin baş tanrısını (al-İlah ) tek tanrı olarak kabul ederek köleci Hubal kültüne meydan okuyan, Arap Feodalizminin monark , dolayısı ile Tek tanrıcı olmasını gerektiren bir inanç sistemi.yani islamın ekonomik anlamda ortaya çıkış sebeplerinden biri Feodalizmi toplum nezdinde kabul ettirmek ve yeni bir üretim sürecine geçmek için ( büyük baş hayvan üretimini yaygınlaştırmak için domuzun yasaklanması gibi) gerekli bir manevi sistem. Hristiyanlıktan çok Yahudiliğin özürlü kuzeni gibi.

bunun domuz etini yasaklamayla alakası yok.

domuz eil gücü temsil eden dumuzi'den başkası değil..

kökenide araplardan gelmiyor..

http://www.webhatti.com/mitoloji/89516-inanna-dan-leyla-ya.html

Sitelerde Paylaş

Güzel bir yazi olmus, zevkle okudum :)

Bence, Kuranin böyle karisik yazilisinin nedeni daha cok dünyevi :)

Muhammed önce Al-ilahla baslayip Lat, Uzza`yi da katarak "puta" tapanlari yanina ceker. Diger dinlerle iyi gecinmeye calisir.

KÂFİRÛN - 6 Sizin dîniniz sizin ve benim dînim benim.

sonrada sabiileri de yanina ceker.

BAKARA - 62 Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler, bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardır, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olacak değillerdir.

MÂİDE - 69 Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, sabiiler ve hıristiyanlar her kim Allah'a ve ahiret gününe iman edip de dürüstçe çalışırsa, artık onlara korku yoktur ve onlar üzülecek de değillerdir.

HACC - 17 İman edenler, yahudi olanlar, sabiiler (yıldıza tapanlar), hıristiyanlar, mecusiler (ateşe tapanlar) ve müşriklere gelince, muhakkak Allah kıyamet günü bunların arasını şüphesiz ayıracaktır; çünkü Allah herşeye şahittir.

Önceleri yahudilerle arasi iydir. Yahudilikle örtüsen ayetler gelir ve yahudilik övülür

BAKARA - 47 Ey İsrailoğulları, size ihsan ettiğim nimetimi ve vaktiyle sizi diğer varlıklara üstün yaptığımı hatırlayın.

sonralari Muhammed yahudilerden istedigi ilgiyi görmeyince yahudilik kötülenir ve isa övülür.

Sitelerde Paylaş

bunun domuz etini yasaklamayla alakası yok.

domuz eil gücü temsil eden dumuzi'den başkası değil..

kökenide araplardan gelmiyor..

http://www.webhatti.com/mitoloji/89516-inanna-dan-leyla-ya.html

olayların kökeni sadece teorik değildir , pratik boyutları vardır.Nüfusu artırmak ve büyük çapta üretim yapmak istiyorsan hayvancılık sektöründe büyükbaş hayvancılığı teşvik etmen gerekir.mesele bu kadar basittir.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

aslında dusunceler saygılı bır kısı oldugum ıcın bu yazdıklarını okuyup anlama gıbı bır mezıyete gırıstım lakın her bırınızın yazdıgı cevaplarda aklıma tek sey geldı oda sudur 4 dın oldugunu varsayarsak ( ben elhamdulillah musluman bırıyım sızın acınızdan dusunuyorum ) ve bu dınlerın en sonuncusunun ıslamıyet oldugu soyledıklerını farzedersek

ıslamıyetın gelıs sebeplerının en basında gelen seyın dıger dınlerın zamanla bozulup ( kıtapların sılınmesı veya uyarlanması dır bu konu kı ıncıl sızınde dedıgınız gıbı roma donemınde kralın tum ıncıllerı toplatarak zamana ayak uydurmak maksatlı yaptıgı degısımlerdır kı bu ıncılın hukmunu gecersız kıldı

ıslamıyetın gelısı kacınılmazdır yanı kısacası her dının cokus veya kaldırılma temelınde dının ınsanlar tarafından degıstırılmesı yatıyor

gelelım aralarındakı benzerlıge yazarı aynı olunca ( yaratıcı dıyorsunuz sanırım ) kıtaplarında benzerlıgı kacınılmazdır yanı bır mıcrosofttan macos benzerı bı ısletım sıstemı beklenemez tabanı bellıdır cunku .dınlerdekı emırler ve yasaklar tamamen aynı olabıldıgı gıbı ıbadetlerde aynı olabılır

ıslamıyet asla kendısı harıcındekı dıger 3 dını yalanlamamıstır hepsı hak ve peygamberlerıde dogru ve hak tır bunu hıcbır musluman zaten soyleyemez dınden cıkar

e halı ıle dıger peygamberlerın adının gecmesıde mısal vermek acısından normaldır

herseye ragmen benım sızı ınandırmak gıbıb maksadım olmadıgını bılmenızı ısterım ama dın ınsanların kullanma klavuzudur onu uygular ısek kendımızı nasıl kullanacagımızı bılırız tanıdıgım bırcok dınsız arkadasımda bu sayacaklarının adı ınsanlık olarak densede ( kımsenın hakkını, yemem mazlumu korurum, coluk cocuga dıkkar ederım ,hayvanlara ıyı davranırım, kımsenın karısına kızına. bakmam ) ben bır ınsanın deselerde aslında yaptıkları sey aslında tum dınlerın emrettıklerını yapmaktan baska bırsey degıl

merak edıyorumkı acaba bu dusunceye sırf muhalıf olmak ıcınmı yoka ılgı cekmek ıcınme veya aykırı olmaktan holandıkları ıcınmı yapıyorlar

1-3=2 oldugu gıbı aslında normalıde 3-1=2 dır yanı olanın tersınden dusunmek belkı hoslarına gıdıyordur ama aslında ıkısıde dogrudur ama herkesın yaptıgını yapmak degıl herkesten farklı dusunmek onlara gore guzeldır basarılar :)

Sitelerde Paylaş

Gelenekleri, buyurdukları ve Muhammed'in ticaret ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda daha çok yahudilikten esinlenen bir din olduğu kolayca göze çarpmaktadır. Yahudilerin besinlerdeki kısıtlamalarını deve ticaretiyle uğraşan arapların domuz yasağı almış, haftalık ibadetler üç dinde de süregeldiği gibi devam etmiş, yasak ve kısıtlamalar da çoğunlukla olduğu gibi geçmiştir.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Gelenekleri, buyurdukları ve Muhammed'in ticaret ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda daha çok yahudilikten esinlenen bir din olduğu kolayca göze çarpmaktadır. Yahudilerin besinlerdeki kısıtlamalarını deve ticaretiyle uğraşan arapların domuz yasağı almış, haftalık ibadetler üç dinde de süregeldiği gibi devam etmiş, yasak ve kısıtlamalar da çoğunlukla olduğu gibi geçmiştir.

.

olabilir kesinlikle islam ın kökeni hristiyanlık olabilir:))

doğrudur çünkü hiçbir müslüman hirisityanlık musevilik yahudilik yalandı ve paygamberleride birer yalncıydı diyemez hepsi kökenen tek yaratıcı olan ( ALLAH ) ın dinidir fakat zamanla değiştirildikleri için yerine yenisi gönderilmiştir. son din olan islamiyet değiştirilmediği için bugune kadar gelmiş özelliğini korumuştur.

Sitelerde Paylaş

Her ne kadar İslam kaynakları bu tarihi Muhammed’in peygamberliğini ilan ettiği 610 yılı olarak kabul ederlerse de, öyle bir tarihsel başlangıcın söz konusu olmadığına eminiz.

İslam’ın başlangıç tarihini kesin olarak bilmiyoruz. Kur'an bu konuda bizi ilginç bir şekilde aydınlatıyor.

Kur'an'la ilgili geişmeler İslam'ın başlangıcının Muhammed olmadığını kantılıyor.

bu sözü tabela yapıp duvara asmak istiyorum o kadar duygulandım yani.darısı tüm ateistlerin başına.kuran bu konuda bizi aydınlatıyor yazmışya bittim.kuarnı klavuz alan doğruyu mutlaka bulur.

Hristiyanlık o devirde teslis kavramını kabul edenler ve etmeyenlerden oluşmuştur.

Roma kilisesi tarafından kabul edilen teslis, Mısır ve Kuzey Afrika Hristiyanları tarafından ılımlı karşılanmamaktadır.

Daha da ötesi Orta Doğu’daki Hristiyan kiliselerinin çoğu üçlü birlik kavramı ile birlikte, Hrsitiyanlığın resim ve heykellerle simgelenmesine de şiddetle karşı çıkmışlardır.

Hristiyanlığın bu yorumu ile İslam arasında bir ilişki olabileceğine dikkatleri çekmek istiyorum.

doğrudur direk alakalıdır islamla.

Muaviye’den sonra onları nisbeten daha net olarak tanımak ve tarihsel gelişmelerini izlemek mümkün olmuştur.

Tahmin edildiği kadarıyla 750 yılına kadar yörede, ilkeleri ve ritüelleri saptanarak, geliştirilmiş bir İslam dini mevcut değildir.

Ama bu İslam’a benzer bir dinin olmadığı ve İslam’ın sonradan aniden ortaya çıktığı anlamına gelmemeli.

Proto-İslam dinin, yani İslam dini öncüsü bir dinin ortaya çıkıp, ortamda yayılmaya başladığı bir zamandır bu zaman.

kısmen doğrudur.onun öncesi kuranın dini olan islam hakimdir.sonradan ritüeller oluşturulmuştur.
Sitelerde Paylaş

acizane boş bir yazı olmuş, aklı başında hiçbir müslüman zaten islamiyetin kendinden önce gelen ilahi dinlerin içeriklerinin bir karması oludğunu inkar etmez.bu karma ayetler eski dinlerinin bozulmamış şeklinden alınmıştır derler. eğer ki bir argüman üretme çabasıyla yazılmışsa gereksiz bir çabaya girilmiş. bu ilahi! dinlerin eleştirisinin vicdan mefhumu üzerinden yapılmasının daha olumlu sonuçlar vereceğini düşünüyorum. sözüm ona vicdanı kendi tekellerine alan ve ötekileştirdiklerini vicdansız olarak niteleyen dinlerin faşist tanrılarının yüzsüzlüğünü gün yüzüne çıkarmalı. kendi ahlak sislemlerini evrensel ahlak yasaları olarak gören, kendi dışındaki vicdani sesleri alaya alan pislik bir akıl donmuşluğu. kutsal kitabın iliklerine kadar işlemiş zenofobik anlayışı körükleyen allah iken mütedeyyinlerin bu türlü davranmaları yadırganamaz tabi.

Sitelerde Paylaş

Ben yeni üye olduğum için başlık açamıyorum heralde.O yüzden buradan yazayım dedim.

Sebe halkı ve Arim seli hikayesini hepiniz okumuşunuzdur.Şimdi bu hikaye Tevrat ve İncil'de de geçmekle beraber,oralarda farklı yönlerden değinilmiştir bu konuya.Yani Kur'an'ın bahsettiği şekilde nasıl helak olduklarıyla ilgili bir bilgi yoktur.Hatta zamanında Kur'an'a bu bağlamda Arap mitoloji efsanelerinden biri diye iftira da atılmış.Şu video'yu izleyip ne tarz bir eleştiri getirebilirsiniz,bekliyorum : http://www.youtube.com/watch?v=DH3HR3j9vsc

Sitelerde Paylaş

Güzel bir yazi olmus, zevkle okudum http://www.ateistfor...fault/smile.gif

Bence, Kuranin böyle karisik yazilisinin nedeni daha cok dünyevi http://www.ateistfor...fault/smile.gif

Muhammed önce Al-ilahla baslayip Lat, Uzza`yi da katarak "puta" tapanlari yanina ceker. Diger dinlerle iyi gecinmeye calisir.

KÂFİRÛN - 6 Sizin dîniniz sizin ve benim dînim benim.

sonrada sabiileri de yanina ceker.

BAKARA - 62 Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler, bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardır, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olacak değillerdir.

MÂİDE - 69 Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, sabiiler ve hıristiyanlar her kim Allah'a ve ahiret gününe iman edip de dürüstçe çalışırsa, artık onlara korku yoktur ve onlar üzülecek de değillerdir.

HACC - 17 İman edenler, yahudi olanlar, sabiiler (yıldıza tapanlar), hıristiyanlar, mecusiler (ateşe tapanlar) ve müşriklere gelince, muhakkak Allah kıyamet günü bunların arasını şüphesiz ayıracaktır; çünkü Allah herşeye şahittir.

Önceleri yahudilerle arasi iydir. Yahudilikle örtüsen ayetler gelir ve yahudilik övülür

BAKARA - 47 Ey İsrailoğulları, size ihsan ettiğim nimetimi ve vaktiyle sizi diğer varlıklara üstün yaptığımı hatırlayın.

sonralari Muhammed yahudilerden istedigi ilgiyi görmeyince yahudilik kötülenir ve isa övülür.

hacı güzel bir yazı olmuş öyrendiyim çok şey oldu teşkür ederim diyer yazanlarda teşkür edrim

şu yukarıdaki ayetler geçekten ilgimi çekti fakat anlamkta zorlandım anlayan birsi beni aydınlatırsa sevinim kırmızıyla yazılı olan ayetet bunları kuran onaylıyormu ateşe yıldıza mecusileri onaylıyormu?

Sitelerde Paylaş

Ben yeni üye olduğum için başlık açamıyorum heralde.O yüzden buradan yazayım dedim.

Sebe halkı ve Arim seli hikayesini hepiniz okumuşunuzdur.Şimdi bu hikaye Tevrat ve İncil'de de geçmekle beraber,oralarda farklı yönlerden değinilmiştir bu konuya.Yani Kur'an'ın bahsettiği şekilde nasıl helak olduklarıyla ilgili bir bilgi yoktur.Hatta zamanında Kur'an'a bu bağlamda Arap mitoloji efsanelerinden biri diye iftira da atılmış.Şu video'yu izleyip ne tarz bir eleştiri getirebilirsiniz,bekliyorum :

http://www.youtube.com/watch?v=DH3HR3j9vsc

git onu islamı sitede paylaş burda kimmse itibar etmez neyini izliceyiz islam yalan üzerine kurulu. ürtmeye devam edecekte çünkü dünyanın en gelişmiş hata kainatın en gelişmiş yalan sanayisine sahipsiniz sizin dininiz hiç bir zaman yok olmaz

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

git onu islamı sitede paylaş burda kimmse itibar etmez neyini izliceyiz islam yalan üzerine kurulu. ürtmeye devam edecekte çünkü dünyanın en gelişmiş hata kainatın en gelişmiş yalan sanayisine sahipsiniz sizin dininiz hiç bir zaman yok olmaz

Ben ne diyorum sen ne diyorsun.Cevap verebiliyorsan cevap ver,kuru kuru lafla olmaz bu işler.Herşeyi siz müslümanlara sorun,biz birşey sorduk mu cevap vermeyin,ohh ne ala.

Sitelerde Paylaş

Hiç bir şey ispatlamıyor.Kaldıki Hz Muhammedin yaşadığına dair hiçbir tarihi kesin delil gösteremezsiniz.Diyelimki tarihte böyle bir sel baskını oldu .Bu neyi ispatlarki?

Sitelerde Paylaş

Ben ne diyorum sen ne diyorsun.Cevap verebiliyorsan cevap ver,kuru kuru lafla olmaz bu işler.Herşeyi siz müslümanlara sorun,biz birşey sorduk mu cevap vermeyin,ohh ne ala.

bu tür yazı videoları çok gördük biz uzydan gelmedik bende müslümandım bunları biz yaşadık gördük daha ne iftiradan bahsediyorsun hayatınız hep başklarına çamur atmakla meşgülsünüz islama bu iftira ati yok mason neden korkuyorsunuz iftira atsınlar dini inacının ne kadar çürük olduğunudan korkuyorsunuz

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...