Jump to content

İslam'ın Kökeni Hıristiyanlık mıdır?

Recommended Posts

Hiç bir şey ispatlamıyor.Kaldıki Hz Muhammedin yaşadığına dair hiçbir tarihi kesin delil gösteremezsiniz.Diyelimki tarihte böyle bir sel baskını oldu .Bu neyi ispatlarki?

Nasıl hiçbirşey ispatlamıyor?Tarihte o güne kadar bilinmeyen bir olayla ilgili bu kadar detaylı bir anlatım yapmışsa ve bu bilgi 1900 küsürlerde ispatlanmışsa bu hiçbirşeyin mi göstergesidir?Bahsettiğin gibi Hz.Muhammed'in olmadığını varsayalım.Bu kitabı kim yazdıysa bu bilgilere nerden ulaştı sence?Niçin kitabı kendi üzerine değil de olmayan bir şahıs olan Hz.Muhammed'in üzerine yazsın?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 453
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bu tür yazı videoları çok gördük biz uzydan gelmedik bende müslümandım bunları biz yaşadık gördük daha ne iftiradan bahsediyorsun hayatınız hep başklarına çamur atmakla meşgülsünüz islama bu iftira ati yok mason neden korkuyorsunuz iftira atsınlar dini inacının ne kadar çürük olduğunudan korkuyorsunuz

İftira attın demiyorum,sorduğum şeye niye cevap vermedin diyorum?Öyle birşeyden korksam ateist forumlarda niye gezineyim,yıllardır farklı farklı sitelerde ateistlerin çok argümanlarını okudum.Onlara çok şeyler de sordum,bazılarına cevap veremediler.Bu bence onların da bazı şeylerden korktuğunu gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Hiç bir şey ispatlamıyor.Kaldıki Hz Muhammedin yaşadığına dair hiçbir tarihi kesin delil gösteremezsiniz.Diyelimki tarihte böyle bir sel baskını oldu .Bu neyi ispatlarki?

haklısın isbatlanamıyor kainatı onun yüzü suyu hürmetine yaratmış allah diyorlar müslümanlar ama ne hiktmese mezarı bile nerde bilen yok

Sitelerde Paylaş

İftira attın demiyorum,sorduğum şeye niye cevap vermedin diyorum?Öyle birşeyden korksam ateist forumlarda niye gezineyim,yıllardır farklı farklı sitelerde ateistlerin çok argümanlarını okudum.Onlara çok şeyler de sordum,bazılarına cevap veremediler.Bu bence onların da bazı şeylerden korktuğunu gösteriyor.

ben anlmadım geri dönüp okuyorum soru göremiyorum ne sordun anlamdım bir daha sor

Sitelerde Paylaş

Nasıl hiçbirşey ispatlamıyor?Tarihte o güne kadar bilinmeyen bir olayla ilgili bu kadar detaylı bir anlatım yapmışsa ve bu bilgi 1900 küsürlerde ispatlanmışsa bu hiçbirşeyin mi göstergesidir?Bahsettiğin gibi Hz.Muhammed'in olmadığını varsayalım.Bu kitabı kim yazdıysa bu bilgilere nerden ulaştı sence?Niçin kitabı kendi üzerine değil de olmayan bir şahıs olan Hz.Muhammed'in üzerine yazsın?

Olayın yemen taraflarında olduğu söyleniyor.O devirde o kavmin lisanını bilenler olabilir.O kavimle ilgili yazıtlar toprağın altındada kalmamış.dolayısıylada O yazılarıda çözmüş olabilirler.Üstelik Mushafta belirtilen kavimle o kavimde aynı olmayabilir.Kaldıki Mushaf bir Tarih kitabı değil tarihte bu gösterdiğiniz olaydan çok daha önemli insanlık tarihine ışık tutacak olaylarr var.Mesela Dinazorlar yaşadımı? yaşadıysa hangi tarihte yaşadılar? Neden yok oldular? yeryüzündeki ırklar nasıl oluştu? Kainat nasıl halkoldu? Yoksa kainat hep varmıydı?

Mushaf Hz Muhammed isminden dört defa bahseder.Ama diğer peygamberlerden misliyle bahseder.Onlarında tarihte yaşadıklarına dair ilahi kitaplardan gayrı kanıt yoktur.Benim inanç ve kanaatim onların İnsan ruhunun yücelmesinde rol alan makamlar olduğudur.Ve anlatımların esasıda Tarih,Bilim ,coğrafya olmayıp Ruhun yücelmesi yani İRŞATTIR.

tarihinde gerçekçi53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Olayın yemen taraflarında olduğu söyleniyor.O devirde o kavmin lisanını bilenler olabilir.O kavimle ilgili yazıtlar toprağın altındada kalmamış.dolayısıylada O yazılarıda çözmüş olabilirler.Üstelik Mushafta belirtilen kavimle o kavimde aynı olmayabilir.Kaldıki Mushaf bir Tarih kitabı değil tarihte bu gösterdiğiniz olaydan çok daha önemli insanlık tarihine ışık tutacak olaylarr var.Mesela Dinazorlar yaşadımı? yaşadıysa hangi tarihte yaşadılar? Neden yok oldular? yeryüzündeki ırklar nasıl oluştu? Kainat nasıl halkoldu? Yoksa kainat hep varmıydı?

Mushaf Hz Muhammed isminden dört defa bahseder.Ama diğer peygamberlerden misliyle bahseder.Onlarında tarihte yaşadıklarına dair ilahi kitaplardan gayrı kanıt yoktur.Benim inanç ve kanaatim onların İnsan ruhunun yücelmesinde rol alan makamlar olduğudur.Ve anlatımların esasıda Tarih,Bilim ,coğrafya olmayıp Ruhun yücelmesi yani İRŞATTIR.

Bilebilir demekle olmaz o işler,net bilgi varsa elinde getir.Bir zamanlar bunları kutsal kitapların masalları diye eleştiriyordunuz,ortaya çıkınca da eskiden kalma yazıtlar vardı belki diyorsunuz.Böyle bir krallığın olduğuyla ilgili tarihi kaynaklar da 1850lerde ortaya çıkmış ilk defa.İncilde geçen ismiyle güney krallığı,Tevrat'ta da Süleyman kıssasına deyinilir.İslami birçok kaynakta da Yemen taraflarında olduğu geçer ama kesin olarak ispatlanması dediim gibi 1900lerdeki arkeolojik kazılarla olmuştur.

Kuran tarih kitabı değil dediin gibi,zaten bu tarz olaylara değinmesinin nedeni de insanları uyarması,ders çıkarmalarını istemesi.Yoksa dinazorların yaşamış olmasının ne önemi var insanlar için.Allah'ın kainatı yoktan var ettiği Kur'anda yazar,bir gün yaratıldığı gibi yok olacağı da.İnsanlar Hz. Ademden üremiştir ve yer yüzüne dağılarak farklı medeniyetler,farklı kültürler,farklı milletler meydana getirmişlerdir,bunda da değinir dolaylı olarak.

4 kere veya daha az veya daha fazla ne fark eder?Sonuçta kitabın bir muhatabı var değil mi?İsmi de Muhammed olarak geçiyor.Bundan çok daha eski tarihlere ait şahisyetler ve devletlerle ilgili bilgilere ulaşabiliyoruz.Sence bu süreçlre göre daha kısa olan 1400 yıllık bir süreç bir insanın gerçekten var olup olmadığını kanatlamak konusunda yeterince kısa değil mi?Üstelik bu şahsiyet üstüne en çok yorum yapılan bir kişi.Bana dediğin şeyler hiç mantıklı gelmiyor.

Sitelerde Paylaş

Bilebilir demekle olmaz o işler,net bilgi varsa elinde getir.Bir zamanlar bunları kutsal kitapların masalları diye eleştiriyordunuz,ortaya çıkınca da eskiden kalma yazıtlar vardı belki diyorsunuz.Böyle bir krallığın olduğuyla ilgili tarihi kaynaklar da 1850lerde ortaya çıkmış ilk defa.İncilde geçen ismiyle güney krallığı,Tevrat'ta da Süleyman kıssasına deyinilir.İslami birçok kaynakta da Yemen taraflarında olduğu geçer ama kesin olarak ispatlanması dediim gibi 1900lerdeki arkeolojik kazılarla olmuştur.

Kuran tarih kitabı değil dediin gibi,zaten bu tarz olaylara değinmesinin nedeni de insanları uyarması,ders çıkarmalarını istemesi.Yoksa dinazorların yaşamış olmasının ne önemi var insanlar için.Allah'ın kainatı yoktan var ettiği Kur'anda yazar,bir gün yaratıldığı gibi yok olacağı da.İnsanlar Hz. Ademden üremiştir ve yer yüzüne dağılarak farklı medeniyetler,farklı kültürler,farklı milletler meydana getirmişlerdir,bunda da değinir dolaylı olarak.

4 kere veya daha az veya daha fazla ne fark eder?Sonuçta kitabın bir muhatabı var değil mi?İsmi de Muhammed olarak geçiyor.Bundan çok daha eski tarihlere ait şahisyetler ve devletlerle ilgili bilgilere ulaşabiliyoruz.Sence bu süreçlre göre daha kısa olan 1400 yıllık bir süreç bir insanın gerçekten var olup olmadığını kanatlamak konusunda yeterince kısa değil mi?Üstelik bu şahsiyet üstüne en çok yorum yapılan bir kişi.Bana dediğin şeyler hiç mantıklı gelmiyor.

Sitelerde Paylaş

Sebe videosunu yapanlar bol bol yalan söylemişler. Neden hayret etmedim yine yav!

Marib Barajı'nın tarihcesi MÖ 3000 yıllarına kadar uzanıyor. Süre içinde bir çok sefer, muhtemelen onlarca kez bozuluyor ve onlarca kez tekrar tamir ediliyor. MS 4. yüzyılda bir çok sefer yine çatlak oluşuyor ve yine tamir ediliyor. Kayıtlara da geçmiş son çatlakların tarihleri MS 449, 450 ve 542 (veya 548). 542 yılının çatlağından hemen sonra Sebe kralı tamirat yaptırmak için 200 000 koyun, 50 000 çuval un, 26 000 kasa hurma binlerce işç/usta vs. göderiyor. Tam tarihi belii olmasa da 542 ile 570 yılları arasında Marib Barajı tekrar çatlıyor/yıkılıyor ve ülke iflas bayrağını çektiği için bir daha da tamir edilmiyor/edilemiyor. Ta ki 1986 eski barajdan 3 km daha uzakta yeni bir baraj yapılıncaya kadar.

Sebe'nin gerilemesinin nedeni baraj veya sel felaketi değil, ticaretin gerilemesi. Ticaret geriledikce, baraj bakımı yapılmadığı için barajda iki de bir çatlaklıklar oluşması gayet doğal. Ayrıca Sebe halkı helak olmuş değil, MS 550-600 yılların kadar gelebilmiş bir halk/devlet.

400'lü ve 500'lü yıllarda oluşan baraj çatlamalarının değişe değişe araplar arasında yayılmasının ve ve 200-300 yıl sonra masalımsı ve yalan-yanlış bir şekilde Kuran'a da girmesinde hayret edilecek hiç bir şey yok.

Sebe için bak: http://de.wikipedia....i/Saba_(Antike)

Marib Barajı için bak: http://de.wikipedia....udamm_von_Marib

Benim müslanım yalan söylemezse rahat edemez.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sebe videosunu yapanlar bol bol yalan söylemişler. Neden hayret etmedim yine yav!

Eeeeee bu kadar şey yazmışın da benim dediklerimle ne alakası var?Zaten videonun söylediği şeyleri tekrarlamışsın.Videodan tek farkı senin barajın yıkılmasına gerekçeyi ticaretin gerilemesini göstermen.Ama düşününce dediğinin hiç de mantıklı olmadığı ortaya çıkıyor.Ticaret gerilediği için baraj yıkıldı tezini nerden çıkardın onu da söyle de anlayalım.

Yalan yanlış diyorsun da bildiğin en net şekliyle anlatılmış olay Kur'anda.Biraz gözü açıp izlemek lazım.

Sitelerde Paylaş

Eeeeee bu kadar şey yazmışın da benim dediklerimle ne alakası var?Zaten videonun söylediği şeyleri tekrarlamışsın.Videodan tek farkı senin barajın yıkılmasına gerekçeyi ticaretin gerilemesini göstermen.Ama düşününce dediğinin hiç de mantıklı olmadığı ortaya çıkıyor.Ticaret gerilediği için baraj yıkıldı tezini nerden çıkardın onu da söyle de anlayalım.

Yalan yanlış diyorsun da bildiğin en net şekliyle anlatılmış olay Kur'anda.Biraz gözü açıp izlemek lazım.

Videoda geçen yalanları gerçekten hala anlamadın mı?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sel baskınıyla bir barajın yıkılmasının İnsanlara verilecek dersle ne illiyeti vardır? Anlayamadım.Bugünde ona bakarsanız İslama çok ters çok toplumlar var.Onlara neden dersler verilmiyor?Bir zamanlarda Pompei harabelerinin Lut kavmi olduğu iddia ediliyordu.? :)

Sonsuzluktan var oladuğu kabul edilen Allah neden kainatı yaratsın? Neden tabiatı ortaya çıkarıp Oradaki topraktan Ademi yaratsın?Ve onlardan Irklar meydana gelsin?Peki dünyanın neresinde ? hangi topraktan yaratmış? Hvvayı nasıl yaratmış? Bu İnsanlar nasıl çoğalmışlar? Benim dediğim mantıksız geliyor ama sizin dediklerinizin neresi mantıklı? Sizinki Hiçbir mantığa dayanmayan kuru inançtan öteye gitmiyor?

Kitabın muhatabı olan Hz Muhammed tarihte yaşamış biri değildir.O Muhattap Beş ve altıncı nefs makamı olan Razıyetül Mardiyye makamı yani Abdiyet manevi makamıdır.Aynı zamanda Muhatap Beşeri toplumlarda değildir. İnsan maneviyatıdır.Yani Ruhudur. Ruhi yaşamdır.Yoksa Hayata müdahale yoktur.Ruhi yaşama din denir,Maddi yaşama ise hayat denir.

Kaldıki Sebe suresi mealini okuduğunuzda gayet muğlak bir ayettir.İnsanlar Şehirler ve şehirler arası kasabalar yapmışlar,Yollar yapmışlar .Şehirler arası mesafeyi azaltmak için .Daha Sonra ey Rabbimiz bu mesafeyi uzat demişler,Şeytana uyarak. Rabde onlara kızmış ve onları lanetlemiş! Allah aşkına olacak şeymi bunlar?Hele ondan sonra gelen ayetler hiç anlaşılmıyor.Devamlı "Deki"ler şeklinde ayeler var.iAma Diyorum Tıpkı bir üç boyutlu resim gibi İnsan Ruhunu anlatıyor.tamamern müteşabih ifadelerle dolu manayı anlayamazsan .On kere oku istersen Bir haftada unutursun.

tarihinde gerçekçi53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

wikiyi kaynak olarak gosterirsek ve semavi dinlerin hepsinde gecen ilk insan adem dusunuldugunde, hepsinin birbirinden turedigi soylenebilir. ademle ilgili en eski kaynakta sumer mitolojisi olarak gozukuyor.

Sümer mitolojisinde yaratılmış ilk insan ve ilk kral olan Adapa diğer bazı unsurların yanında isimsel olarak ta Âdem inancının kökenini oluşturmuş gözüküyor. Âdemin çamurdan, kaburga kemiğinden eşinin yaratılması, cennetten kovuluş, yasak meyve, yılan,[1] Âdem’in bin yıla yakın yaşaması temaları Sümer efsaneleri ile örtüşen motiflerdir.

Adapa mitinin öyküsü

Mite göre Adapa tanrısal soydan gelen bir fanidir. Balıkçı teknesini devirdiği gerekçesiyle Güney Rüzgârı'nın kanatlarını kırınca cennetin ve tanrıların tanrısı olan Anu'nun önünde hesaba çekilmesi gerekir. Adapanın koruyucu tanrısı olan Enki, cennetteyken yeyip içmemesi gerektiği konusunda onu uyarır. Bu aslında bir aldatmadır, böylece Adapa'nın ölümsüz olma şansını elinden almıştır. Bu mite göre ise insanların ölümlü oluşu Adapa'nın aptallığından kaynaklıdır. Enki (Ea), oğluna bilgelik vermiş, ama ölümsüz yaşamı vermemiştir. Bir gün Adapa'nın önüne ölümsüzlüğü elde etme şansı çıkar, ancak Adapa reddeder. Tanrı Anum'un huzuruna çağrılır. Ea, önceden ona orada ölüm için yiyecek ve içecek verileceğini, onlardan tatmamasını haber verir. Hüküm verileceği gün, öteki tanrılar onu tutarlar ve yumuşayan Anum, ölümsüzlük yiyecek ve içeceğini getirtir. Adapa bunları da almak istemez. Anum, şaşırıp nedenini sorar. Adapa şöyle yanıtlar: "Bir başkası yemeyeceksin, içmeyeceksin, dedi". Anum, buna bakıp Adapa'nın yeryüzüne atılmasını emreder.

kaynak:

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%82dem

http://tr.wikipedia....dapa_(mitoloji)

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Muhammed, hiristiyanlktan esinlenmis olsada, hiristiyanligi tam anlayamadigi icin, Kurana yazdiklari bir kopyeden ileri gitmemektedir.

Isanin tanrisi bu dünyayi seytana birakiyor. Peygamberi Isa bu dünyada fazladan kadin, köle veya ganimetlerden %10 pay istemiyor! "Benim ödülüm öbür dünyada, tanrinin yaninda" diyor.

Kimseyi zorla tanriya inandirmasi gerekmiyor. Toplumun en zayif kismina tanrisini anlatiyor, inanmayanlara karsi siddet kullanmiyor. Ve siddeti degil barisi tesvik ediyor.

Muhammed ise kendi tanrisindan bu dünya icin özellikler elde ediyor. Diger inanirlardan fazla kadin, ganimetlerden pay gibi. Bu dünyada zor kullanarak kendi dinini yaymaya calisiyor, kücük kizlarla yatiyor.

Hiristiyanlara göre Muhammed tanriyla degil, seytanla isbirligi yapiyor!!!!

Bu dünya icin bir cok özel istekleri Muhammedin tanrisi tarafindan Ona veriliyor. Isanin tanrisi zor kullanilarak kendisine inanilmasini istemiyor Ama Muhammedin tanrisi kendine inanmayanlari, kendi öbür dünyada yakacak olmasina ragmen, bu dünyada da öldürülmelerini istiyor.

Hatirlayalim: Isanin tanrisi degil seytani bu dünyaya karisiyor. Bu dünyanin efendisi seytan!

Incildeki peygamberlerle devamli tanri kendisi iletisime gecmistir. Muhammed tanriyla konusmamistir, Cebrail sandigi seytanla görüsmüstür!

Islamin sartlari, hiristiyanliga kiyas, rituallerden ibarettir. Islam güzel ahlak iyilik gibi isanin önem verdigi seyleri unutmustur.

2. Korintiler 11:14-15 Buna şaşmamalı. Şeytan da kendisine ışık meleği süsü verir. Ona hizmet edenlerin de kendilerine doğruluğun hizmetkârları süsü vermesi şaşırtıcı değildir. Onların sonu yaptıklarına göre olacaktır.

Matta 7:15-17 “Sahte peygamberlerden sakının! Onlar size kuzu postuna bürünerek yaklaşırlar, ama özde yırtıcı kurtlardır. Onları meyvelerinden tanıyacaksınız. Dikenli bitkilerden üzüm, devedikenlerinden incir toplanabilir mi?Bunun gibi, her iyi ağaç iyi meyve verir, kötü ağaç ise kötü meyve verir.

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...