Jump to content

İslam'ın Kökeni Hıristiyanlık mıdır?

Recommended Posts

• İleti 453
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 11.09.2013 at 23:36, Levia yazdı:

Neden ingilizce ? bertram Serjeant dan vrdigim kaynak Medine yasasinin orijinal oldugu konusunda bir master tezi. Jacquel Chabbi ise Muhammedin baslangicta Ibrahim ve yahudilikle hiç alakasa olmayan, daha sonra bunlara yaklastigu konunuda onlarca makaleler yazmistir. Maxime Rodinson, hatta Muhammedin psykolojisi konusunda bir deneyim yazmistir... Biraz kaynaklarinizi çogaltiniz lutfen.

İyi de bu kişiler siyerleri ve mevcut islami literatürü sorgulamıyorlar ki zaten? Hadislerden ordan burdan yola çıkarak yorum yapıyorlar sorun zaten siyerlerin doğru kaynak olup olmamasındadır kaldı ki orada anılan Muhammet profilleri çelişkilerle dolu yahu 

Sitelerde Paylaş

Hristiyanlık kuranın kaynağı değildir, ama islamın kaynaklarından biridir. 

Muhammed yaşadı mı, yaşamadı mı? Abes ve boş bir çıkış. Muhammed, gayet somut halde var olan bir mefhumdur. Hiç varolmamış, uydurulmuş olabilir, yaşayan birinin şişirilmesi olabilir, cidden aynen öyle yaşamış olabilir, bunlar bir şeyi değiştirmez. Bu noktada okkamın usturası devreye girer. Muhammed'in yaşamış olması, bir sürü şeyi daha kolayca açıklayabilmektedir. O halde?

Ancak küçük insanlar şahıslarla uğraşır, yok o yaşadı, yaşamadı falan. Orta karar olanlar, olaylarla, büyük insanlar ise sistemler ile... 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, anibal yazdı:

Hristiyanlık kuranın kaynağı değildir, ama islamın kaynaklarından biridir. 

Muhammed yaşadı mı, yaşamadı mı? Abes ve boş bir çıkış. Muhammed, gayet somut halde var olan bir mefhumdur. Hiç varolmamış, uydurulmuş olabilir, yaşayan birinin şişirilmesi olabilir, cidden aynen öyle yaşamış olabilir, bunlar bir şeyi değiştirmez. Bu noktada okkamın usturası devreye girer. Muhammed'in yaşamış olması, bir sürü şeyi daha kolayca açıklayabilmektedir. O halde?

Ancak küçük insanlar şahıslarla uğraşır, yok o yaşadı, yaşamadı falan. Orta karar olanlar, olaylarla, büyük insanlar ise sistemler ile... 

Muhammetin yaşayıp yaşamaması ayrı konu ama islamın tarihinin incelenmesi sorgulanması boş iş değildir umarım daha da fazlası yapılır.  Ona bakarsan kurandaki çelişkileri temcit pilavı gibi yazıp çizmek de boş iştir sonucu değiştirmez inanan inanır yine .

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, faithnomoreV2 said:

Muhammetin yaşayıp yaşamaması ayrı konu ama islamın tarihinin incelenmesi sorgulanması boş iş değildir umarım daha da fazlası yapılır.  Ona bakarsan kurandaki çelişkileri temcit pilavı gibi yazıp çizmek de boş iştir sonucu değiştirmez inanan inanır yine .

Olayın boş iş tarafı, mevzuya dair herşeyin zaten ortada olduğu. Bunlara bakar, biri yaşadı, diğeri yaşamadı diyebilir, bu kadar. Ha, arkeoloji sürer, başka buluntular olur, o zaman bu bir daha bakılır. Ama şu an yapılan, kısıtlı bilgiden sonuç çıkarmaya çalışmak ki, bu aynen abesle iştigaldir. 

Velakin, kuran, siyer falan gayet somut, ortada olan şeylerdir ve elbette kritik edilebilir. Kuranı kritik etmek, kimse inanmasın diye değil, onun ne olduğunu göstermek için yapılabilir. 

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Soru yanlış bir şekilde sorulmuş. İslam'ın kökeni Hristiyanlık olamaz. Hristiyanlık'ın kökeni, İslam olabilir. Zira Allah'ın ta ilk başlangıçtan beri yeryüzüne indirdiği inanç sistemi, İslamiyetin bizatihi kendisidir. Allah yeryüzüne Hristiyanlık, Yahudilik diye bir din göndermemiştir. Bu dinler daha sonradan peygamberlerin tebliğ ettiği hanif İslam dinlinin tahrifi ile ortaya çıkmıştır. İçlerinde Allah'ın gönderdiği buyruklara ilişkin izler olabilir. Sonuçta tahrif edilmiş olsalarda çıkış noktaları, peygamberlerin kendilerine tebliğ ettiği dindir.

Bakara Suresi 135. ayet bu gerçekliği çok açık bir şekilde dile getiriyor;  '' Yahudi ve Hıristiyanlar (Müslümanlara) şöyle dediler; Yahudi veya Hıristiyan olun ki doğru yolu bulasınız. Deki; Hayır, biz hanif olan İbrahim’in dinine uyarız. O müşriklerden değildi (Hanif= hertürlü batıl dinden uzak durup yalnızca hak dine yönelen kişi)''

Ayette açık bir şekilde görüyoruz ki ta İbrahim'den beridir peygamberler tarafından tebliğ edilen din, hanif İslam inancının kendisidir.

tarihinde Bedevii tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 saat önce, Bedevii yazdı:

Soru yanlış bir şekilde sorulmuş. İslam'ın kökeni Hristiyanlık olamaz. Hristiyanlık'ın kökeni, İslam olabilir. Zira Allah'ın ta ilk başlangıçtan beri yeryüzüne indirdiği inanç sistemi, İslamiyetin bizatihi kendisidir. Allah yeryüzüne Hristiyanlık, Yahudilik diye bir din göndermemiştir. Bu dinler daha sonradan peygamberlerin tebliğ ettiği hanif İslam dinlinin tahrifi ile ortaya çıkmıştır. İçlerinde Allah'ın gönderdiği buyruklara ilişkin izler olabilir. Sonuçta tahrif edilmiş olsalarda çıkış noktaları, peygamberlerin kendilerine tebliğ ettiği dindir.

Bakara Suresi 135. ayet bu gerçekliği çok açık bir şekilde dile getiriyor;  '' Yahudi ve Hıristiyanlar (Müslümanlara) şöyle dediler; Yahudi veya Hıristiyan olun ki doğru yolu bulasınız. Deki; Hayır, biz hanif olan İbrahim’in dinine uyarız. O müşriklerden değildi (Hanif= hertürlü batıl dinden uzak durup yalnızca hak dine yönelen kişi)''

Ayette açık bir şekilde görüyoruz ki ta İbrahim'den beridir peygamberler tarafından tebliğ edilen din, hanif İslam inancının kendisidir.

Ben Müslümanlar'ın ilkiyim ayeti nolacak?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Desert Wind yazdı:

Ben Müslümanlar'ın ilkiyim ayeti nolacak?

Her peygamberin vaaz ettiği inanç temelleri bağlamında din birdir ama şeriat ve ümmet muhteliftir. Her peygamberin şeriatındaki buyruklar, muhteva olarak varolan şartların içerdiği farklılık sebebiyle değişiklik arz etmiştir. Bu Peygamber Efendimiz içinde geçerlidir. Dolayısı ile buradaki ilk sözü, içinde bulunduğu ümmet ve şeriatı ifade etmektedir. Celaleyn Tefsirinde de buna benzer şekilde söz konusu ayet tefsir edilmiştir.

tarihinde Bedevii tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 saat önce, Bedevii yazdı:

oysa ki, aynı kuranda şunu der:

nisa 47

Ey kendilerine kitap verilenler! Birtakım yüzleri silip de tersine çevirmeden, yahut cumartesi halkını lânetlediğimiz gibi onları lânetlemeden, yanınızda bulunanı (Tevrat’ı) doğrulayıcı olarak indirdiğimiz bu kitaba (Kur’an’a) iman edin. Allah’ın emri mutlaka yerine gelecektir.

bakara 41

Elinizdeki Tevrat’ı tasdik edici olarak indirdiğimize (Kur’an’a) iman edin. Onu inkâr edenlerin ilki olmayın. Âyetlerimi az bir karşılığa değişmeyin ve bana karşı gelmekten sakının.

Her şeyi hakkıyla bilen, islamın tanrısı diyor ki: ben biliyorum ki, sizin elinizde olan, yanınızdaki kitap, benim indirdiğim kitaptır ve yine son olarak indirdiğim kitap da onu tasdik eder-onaylar.

yine her şeyi hakkıyla bilen, islamın tanrısı diyor ki bakara 135'te: yahudi ya da hıristiyanlık, ibrahimin dininden farklıymış ve demek ki doğru yol değilmiş. ama yahudiler ve hıristiyanların kitapları aynen tanrının kendi indirdiği kitaplardır oysa ki.

yine aynı islamın tanrısı, maide 69da ve bakara 62'de  diyor ki:  Şüphesiz inananlar (müslümanlar) ile Yahudiler, Sabiîler ve Hıristiyanlardan (her bir grubun kendi şeriatında) “Allah’a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için hiçbir korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır” (diye hükmedilmiştir.)

yani aslında kitaplarına iman eden yahudiler ve hıristiyanlar aslında hanif olan ibrahimin dinine uymuş olacaklar. ama yukarda, yahudilik ve hıristiyanlığın ibrahimin dininden farklı olduğunu söylüyordu bu tanrı.

sonra yine aynı tanrı diyor ki al-i imran 85'te: müslüman olmayanı yakarım.

artık hıristiyanlık ve yahudilik de geçmiyor.

akıl sağlığı yerinde olan herkes burada açıkça gündelik siyasetin izlerini görebilir.

islamı uyduranlar, öncelikle diğer dinlerden toplu olarak insan devşirmeye çalışmışlar, bunun için de diğer dinlerden ya da folklor hikayelerinden çalıp çırpmışlar: şş bakın benim tanrım aslında sizin tanrınız da, sizin kitapları falan o gönderdi, bendeki kitap da sizinkileri onaylıyor aha hikayeler şunlar bunlar ile. hadi gelin benim tanrıma tapın. 

sonra bakmış ki, kimseyi pek devşirememiş; fakat zamanla güçlendikçe, devşiremediklerine karşı söylemler sertleşmeye başlamış: onlardan ancak düzgün olanlar cennete gider.

sonra: yok cennet mennet onlara, islam olmayan havayı alır.

gülünç gülünç şeyler.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

oysa ki, aynı kuranda şunu der:

nisa 47

Ey kendilerine kitap verilenler! Birtakım yüzleri silip de tersine çevirmeden, yahut cumartesi halkını lânetlediğimiz gibi onları lânetlemeden, yanınızda bulunanı (Tevrat’ı) doğrulayıcı olarak indirdiğimiz bu kitaba (Kur’an’a) iman edin. Allah’ın emri mutlaka yerine gelecektir.

bakara 41

Elinizdeki Tevrat’ı tasdik edici olarak indirdiğimize (Kur’an’a) iman edin. Onu inkâr edenlerin ilki olmayın. Âyetlerimi az bir karşılığa değişmeyin ve bana karşı gelmekten sakının.

Her şeyi hakkıyla bilen, islamın tanrısı diyor ki: ben biliyorum ki, sizin elinizde olan, yanınızdaki kitap, benim indirdiğim kitaptır ve yine son olarak indirdiğim kitap da onu tasdik eder-onaylar.

yine her şeyi hakkıyla bilen, islamın tanrısı diyor ki bakara 135'te: yahudi ya da hıristiyanlık, ibrahimin dininden farklıymış ve demek ki doğru yol değilmiş. ama yahudiler ve hıristiyanların kitapları aynen tanrının kendi indirdiği kitaplardır oysa ki.

yine aynı islamın tanrısı, maide 69da ve bakara 62'de  diyor ki:  Şüphesiz inananlar (müslümanlar) ile Yahudiler, Sabiîler ve Hıristiyanlardan (her bir grubun kendi şeriatında) “Allah’a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için hiçbir korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır” (diye hükmedilmiştir.)

yani aslında kitaplarına iman eden yahudiler ve hıristiyanlar aslında hanif olan ibrahimin dinine uymuş olacaklar. ama yukarda, yahudilik ve hıristiyanlığın ibrahimin dininden farklı olduğunu söylüyordu bu tanrı.

sonra yine aynı tanrı diyor ki al-i imran 85'te: müslüman olmayanı yakarım.

artık hıristiyanlık ve yahudilik de geçmiyor.

akıl sağlığı yerinde olan herkes burada açıkça gündelik siyasetin izlerini görebilir.

islamı uyduranlar, öncelikle diğer dinlerden toplu olarak insan devşirmeye çalışmışlar, bunun için de diğer dinlerden ya da folklor hikayelerinden çalıp çırpmışlar: şş bakın benim tanrım aslında sizin tanrınız da, sizin kitapları falan o gönderdi, bendeki kitap da sizinkileri onaylıyor aha hikayeler şunlar bunlar ile. hadi gelin benim tanrıma tapın. 

sonra bakmış ki, kimseyi pek devşirememiş; fakat zamanla güçlendikçe, devşiremediklerine karşı söylemler sertleşmeye başlamış: onlardan ancak düzgün olanlar cennete gider.

sonra: yok cennet mennet onlara, islam olmayan havayı alır.

gülünç gülünç şeyler.

Yobaz hristiyan senin anlamadığın İslam Ademden Muhammede Allahın gönderdiği bütün dinlere İslam der ve bu dinlere inanan herkese müslüman der.Ama bozulmadan önce saf dine inanan herkese.Git biraz islam ilmi öğren cahil.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Zerkavi yazdı:

Yobaz hristiyan senin anlamadığın İslam Ademden Muhammede Allahın gönderdiği bütün dinlere İslam der ve bu dinlere inanan herkese müslüman der.Ama bozulmadan önce saf dine inanan herkese.Git biraz islam ilmi öğren cahil.

uyduruk kitabınız, yahudilerin de, hıristiyanların da ellerinde olan kitabı onaylıyor. demek ki, islam ortaya çıkarken, ellerinde ne varsa, bozulmamış olan kitaplarmış zaten.

siz nerden uydurdunuz bu dinlerin bozulduğunu?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, bir_akil_insan yazdı:

uyduruk kitabınız, yahudilerin de, hıristiyanların da ellerinde olan kitabı onaylıyor. demek ki, islam ortaya çıkarken, ellerinde ne varsa, bozulmamış olan kitaplarmış zaten.

siz nerden uydurdunuz bu dinlerin bozulduğunu?

Ne kadar saçma sapan bir soru.Kuran nerede şu anki incili ve tevratı onaylıyor cahil ?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Zerkavi yazdı:

Ne kadar saçma sapan bir soru.Kuran nerede şu anki incili ve tevratı onaylıyor cahil ?

uyduruk kitabınızı okumuyorsunuz. yukarda yazdıklarımı da okumamışsınız.

nisa 47

bakara 41

bunlar, islamın masalına göre 600lü yıllarda ellerinde olan kitapları onaylıyor. demek ki, islam uydurulduğu zaman ortada olan hıristiyanlık ve yahudilik, hiç de bozulmamış ve saf dinlerdi. islamın hiçbir şeyi da zaten bunların bozulduğunu söylemez. siz nerenizden uyduruyorsunuz, bunların bozulduğunu?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 15.10.2017 at 19:54, bir_akil_insan yazdı:

uyduruk kitabınızı okumuyorsunuz. yukarda yazdıklarımı da okumamışsınız.

nisa 47

bakara 41

bunlar, islamın masalına göre 600lü yıllarda ellerinde olan kitapları onaylıyor. demek ki, islam uydurulduğu zaman ortada olan hıristiyanlık ve yahudilik, hiç de bozulmamış ve saf dinlerdi. islamın hiçbir şeyi da zaten bunların bozulduğunu söylemez. siz nerenizden uyduruyorsunuz, bunların bozulduğunu?

Zaten ayette dikkatinizi çekerim ''yanınızda bulunan'' yazıyor. 

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

doğruyu söylemek gerekirse hristiyanlık beni daha çok cezbediyor,onda en azından 5 vakit namaz yok namaz bana hiçbirzaman hitap etmedi...kendimi namaz kılarken hiç iyi hissetmedim ve bu benim suçum değil demekki allah böyle yaratmış... zaten kendide öyle söylüyor eğer ben bir kişiyi cehennemlik yarattıysam yapacak birşey yok diyoriyani ben çoktan boku yedim ozaman....(günaha devam)ama ozamanda şöyle birşey ortaya çıkıyor,eğer benim gibi günahkarlar olmasaydı sevapkarların ne anlamı olacaktı eğer benim gibi namazı kılmayan günahkarlar olmasaydı onlarında hiçbir anlamı olmayacaktı,onlar benim ve benim gibiler sayesinde cennete giderken ben cehennemi boylayacağım,allah bu konuda hiç adil değil..ve bu koşullu sevgide çok hastalılklı birşey psikoloji bilimine göre ebeveynler kendi çocuklarına koşullu sevgi uygularlarsa bu çocukta bazı sorunlara neden oluyor düşünsenize çocuğunuza eğer böyle yaparsan seni sevmem diyorsunuz,dindede bu var koşullu sevgi eğer bazı şartları yerine getirirsen seni cennetime alırım ama getirmezsen seni ceehenneme atarım ,bu aynı çocuk yetiştirmesini bilmeyen cahil anne baba tutumunun bir kopyasıdır ve psikoloji biliminde bu konu vardır.. dindeki bu tutumda bu sebepten psikoloji bilimine göre hastalıklı bir tutumdur..

sorunuzun cevabına gelince sayın hacı bence ikisinin arasında çokta bir fark yok ikiside koşullu sevgiye hitap eder ve hasta ebeveyn tutumudur tedavi edilmeli..

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

İncil 'in yazımından sonra Kuran'ın kaleme alındığına kendi adıma eminim. Kuran'ın  İncil'in her satırına birebir muhalefet eden bir kitap olduğunu farkedince bunu anladım. Kuran her kim,kimler,güç veya güçler tarafından yazılmışsa İsa'dan,İncil'den hiç hazzetmediği  ortada.ortada diyorum ,ne de olsa İslam "teslis" karşıtı bir dindir.Kuran'da ehli kitapa hakaretler edilir.bunlar karşıtlığın görünen yüzü lakin bu bile saptırılmış, Allah "Kuran Tevrat ve İncil i tastikler" demiş,müslümanlar tastiklemediğini farkedince Tevrat ve İncil tahrif edildi diye inanmış.aksi halde Kuran'ın yalan olduğu ortaya çıkacaktı.aslında en mantıklısı "tahrif"iddiasının Kuran yazarlarının bizzat ortaya atmasıdır.çünkü insan hem bir dine inanıp hem de göz göre göre ,  delil  olmaksızın bu iddiayı ortaya atarsa belki başkalarını kandırabilir ama -tahrif yalanını uydurduğu için-kendisinin bu yalana inanması  mümkün olmaz.

Kuran İncil ayetleri gibi duvarlara ,demir levhalara -az çok- nakış nakış işlenmemiştir.halbuki islamın doğup geliştiği bölgeler dağlık taşlık arazilerdi. Kuran sureleri kalıcı olması açısından demir ,tunç levhalarada yazılmamış   . bunun sebebi irdelenmeli.  sebeb belkide  Kuran 'ın sinsice ,gizli yazılmış bir kitap olmasıdır .gizliliğin nedeni   insanların gerçeği anlamasını önlemek olabilir.çünkü günümüzde olduğu gibi "Tevrat ve İncil tahrif oldu" diyemezlerdi.deselerdi insanlar ellerinde çok daha yakın tarihli Tevrat ve İncil olduğu için ve bu kitapların güvenilir olduklarını yakın tarihler vererek ispatlayacakları için,   -henüz çiçeği burnunda yeni bir din olan-İslam inandırıcılığını hemen yitirebilecekti. belkide  bu yüzden Muhammed baskınlarını henüz Kuran tamamlanmadan yaptı. Muhammed'in karşısına çıkan müşrik,mecusi,putperest,yahudi ve hristiyanlar islamın doğruluğuna deliller istediklerinde Muhammed sadece sözlü savunmaya geçerek soruları geçiştirecek,cevapları Kuran yazılıp bitirilmediği için tatmin edici olamayacaktı.bunun sonucunda ,putperest,müşrikler,yahudi ve hristiyanlar Muhammed'e inanmayacak,böylece ya öldürülecek veya sürgün edilecek,Muhammed kolaylıkla ganimet,kadın ele geçirebilecekti.

Kuran'ın İncil'e düşmanlık için yazıldığının delillerini daha önce yazmıştım ama bir kaç örnekle tekrar yazayım :

"İsa ona şöyle dedi: "Ey adam! Kim beni üzerinizde yargıç ya da hakem yaptı?"Luka 12:14
(De ki): Allah´dan başka bir hakem mi arayacağım? En`âm Suresi 114

Luka 13 32 İsa onlara şöyle dedi: "Gidin, o tilkiye söyleyin, ‘Bugün ve yarın cinleri kovup hastaları iyileştireceğim ve üçüncü gün hedefime ulaşacağım.'
Kehf 23/24Hiçbir şey hakkında sakın "yarın şunu yapacağım" deme!Ancak, "Allah dilerse yapacağım" de.

Yuhanna 3 'Baba Oğul'u sever; her şeyi O'na teslim etmiştir.''
Furkan Suresi, 2. ayet: Göklerin ve yerin mülkü O'nundur; çocuk edinmemiştir. O'na mülkünde ortak yoktur,

Yuhanna 9 2 Öğrencileri İsa'ya, "Rabbî, kim günah işledi de bu adam kör doğdu? Kendisi mi, yoksa annesi babası mı?" diye sordular.3 İsa şu yanıtı verdi: "Ne kendisi, ne de annesi babası günah işledi. Tanrı'nın işleri onun yaşamında görülsün diye kör doğdu.
‘'Başına gelen her fenalık ise senin kendi nefsindendi." Nisa, 4/79

Yuhanna 5:20 Çünkü Baba Oğul'u sever ve yaptıklarının hepsini O'na gösterir. 
Fetih Suresi 28 Şahit olarak Allah yeter.''

Yuhanna 5 / 21 Baba nasıl ölüleri diriltip onlara yaşam veriyorsa, Oğul da dilediği kimselere yaşam verir. 
‘'Âlemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.'' Tekvir 29

Yuhanna 5 /22 Baba kimseyi yargılamaz, bütün yargılama işini Oğul'a vermiştir.
En'am Suresi, 62.ayet: Haberiniz olsun; hüküm yalnızca O'nundur. Ve O, hesap görenlerin en süratli olanıdır.
Ra'd Suresi, 41. ayet: Allah hüküm verir. O'nun hükmünün peşine düşecek yoktur. 

Markos 8 38 Bu vefasız ve günahkâr kuşağın ortasında, kim benden ve benim sözlerimden utanırsa, İnsanoğlu da, Babası'nın görkemi içinde kutsal meleklerle birlikte geldiğinde o kişiden utanacaktır."
Ahzab suresi, 53 "Allah gerçeği söylemekten utanmaz."

Matta 10 34 "Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! Barış değil, kılıç getirmeye geldim. 35 Çünkü ben babayla oğulun, anneyle kızın, gelinle kaynananın arasına ayrılık sokmaya geldim.
Matta 19 29 Benim adım uğruna evlerini, kardeşlerini, anne ya da babasını, çocuklarını ya da topraklarını bırakan herkes, bunların yüz katını elde edecek ve sonsuz yaşamı miras alacak.
Bakara Suresi 27 Onlar, Allah'a verdikleri sözü, pekiştirilmesinden sonra bozan, Allah'ın korunmasını emrettiği bağları (iman, akrabalık, beşerî ve ahlâkî bütün ilişkileri) koparan ve yeryüzünde bozgunculuk yapan kimselerdir. İşte onlar ziyana uğrayanların ta kendileridir.

Luka 21 8 İsa, "Sakın sizi saptırmasınlar" dedi. "Birçokları, ‘Ben O'yum' ve ‘Zaman yaklaştı' diyerek benim adımla gelecekler. Onların ardından gitmeyin. 9 Savaş ve isyan haberleri duyunca telaşlanmayın. Önce bunların olması gerek, ama son hemen gelmeyecek."
‘Ben O'yum'
"Şüphe yok ki ben Allah'ım. Benden başka hiçbir ilâh yoktur. O hâlde bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl." Tâhâ Suresi 14
"Ey Mûsâ! Gerçek şu ki, ben mutlak güç sahibi, hüküm ve hikmet sahibi olan Allah'ım." Neml Suresi 9
Zaman yaklaştı ve ay yarıldı. Kamer Suresi 1

Matta 7 6 "Kutsal olanı köpeklere vermeyin. İncilerinizi domuzların önüne atmayın. Yoksa bunları ayaklarıyla çiğnedikten sonra dönüp sizi parçalayabilirler."
Hayır, biz hakkı batılın üzerine atarız da beynini parçalar. Bir de bakarsın yok olup gitmiş. Allah'a karşı yakıştırdığınız nitelemelerden ötürü yazıklar olsun size! Enbiya 18
(sanki birebir cevap vermiş)

Elcilerin Isleri 2 43 Herkesi bir korku sarmıştı. Elçilerin aracılığıyla birçok belirtiler ve harikalar yapılıyordu. 44 İmanlıların tümü bir arada bulunuyor, her şeyi ortaklaşa kullanıyorlardı. Mallarını mülklerini satıyor ve bunun parasını herkese ihtiyacına göre dağıtıyorlardı. 
Nahl Suresi 71 Allah, rızık konusunda kiminizi kiminizden üstün kıldı.Üstün kılınanlar, rızıklarını ellerinin altındakilere vermezler ki rızıkta hep eşit olsunlar. Şimdi Allah'ın nimetini mi inkâr ediyorlar?

Yuhanna 3 / 34 Tanrı'nın gönderdiği kişi Tanrı'nın sözlerini söyler. Çünkü Tanrı, Ruh'u ölçüyle vermez. 
Talak Suresi, 3. ayet: Allah, her şeye bir ölçü koymuştur.

Murselat Suresi 30 "Üç kola ayrılmış gölgeye gidin ki, o ne gölgelendirir ne de alevden korur." (çarmıhın ayrılmış üç kolu vardır)
İbraniler 6/13 Tanrı İbrahim'e vaatte bulunduğu zaman, üzerine ant içecek daha üstün biri olmadığı için kendi üzerine ant içerek şöyle dedi:..
Tanrı üzerine ant içecek daha üstün biri olmadığı için kendi üzerine ant içmiş…yani hoşaflık,kahvaltılık incire,zeytine değil incire ve zeytin'e andolsun.Soluk soluğa koşanlara andolsunAy'a andolsun,Babaya ve doğan-çocuğa da...

Markos 2 BİR FELÇLİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ
Birkaç gün sonra İsa tekrar Kefarnahum'a geldiğinde, evde olduğu duyuldu. 2 O kadar çok insan toplandı ki, artık KAPININ ÖNÜNDE BİLE DURACAK YER KALMAMIŞTI. İsa onlara Tanrı sözünü anlatıyordu. 3 Bu arada O'na dört kişinin taşıdığı felçli bir adamı getirdiler. 4 Kalabalıktan O'na yaklaşamadıkları için, bulunduğu yerin üzerindeki damı delip açarak felçliyi üstünde yattığı şilteyle birlikte aşağı indirdiler. 5 İsa onların imanını görünce felçliye, "Oğlum, günahların bağışlandı" dedi.
Bakara Suresi 189 ‘İyilik, evlere arkalarından girmeniz değildir. Ama iyi davranış, takva sahibi (Allah'a karşı gelmekten sakınan) insanın davranışıdır. Evlere kapılarından girin. Allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.'/Ey iman edenler! Kendi evlerinizden başka evlere, geldiğinizi hissettirip (izin alıp) ev sahiplerine selâm vermeden girmeyin. Bu davranış sizin için daha hayırlıdır. Düşünüp anlayasınız diye size böyle öğüt veriliyor.

Romalılar 14 2 Biri her şeyi yiyebileceğine inanır; imanı zayıf olansa yalnız sebze yer. 3 Her şeyi yiyen, yemeyeni hor görmesin. Her şeyi yemeyen, yiyeni yargılamasın. Çünkü Tanrı onu kabul etmiştir. Sen kimsin ki, başkasının kulunu yargılıyorsun?
Romalılar 14 21 Et yememen, şarap içmemen, kardeşinin sürçmesine yol açacak bir şey yapmaman iyidir. 22 Bu konulardaki inancını Tanrı'nın önünde kendine sakla. Onayladığı şeyden ötürü kendini yargılamayan kişi ne mutludur!  ''Yiyecek bizi Tanrı'ya yaklaştırmaz. Yemezsek bir kaybımız olmaz, yersek de bir kazancımız olmaz. ''
'' yediğim şey kardeşimin sendeleyip düşmesine yol açacaksa, kardeşimin düşmemesi için bir daha et yemeyeceğim.'' Korintliler 8
"O halde O'nun âyetlerine inanıyorsanız, üzerine Allah'ın ismi anılanların etinden yiyin."
"Size ne oluyor da, üzerine Allah adı anılan şeylerden yemiyorsunuz? '' (En'am suresi 118-119)
''İşte kurbanlık deve ve sığırları Allah'ın size olan nişanelerinden kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Bağlı halde keserken üzerlerine Allah'ın adını anın. Yan üstü düşüp ölünce onlardan yiyin, isteyene de istemeyene de verin. Şükredersiniz diye onları böylece sizin buyruğunuza verdik.'' Hac Suresi 36
(nerdeyse et yemek farz diyecek.hatta o manaya da gelebilir.müslüman olup bu yüzden vejetaryen olamayanlar var.)

Yuhanna 11
8 Öğrenciler, "Rabbî" dediler, "Yahudi yetkililer demin seni taşlamaya kalkıştılar. Yine oraya mı gidiyorsun?"
9 İsa şu karşılığı verdi: "Günün on iki saati yok mu? Gündüz yürüyen sendelemez. Çünkü bu dünyanın ışığını görür. 10 Oysa gece yürüyen sendeler. Çünkü kendisinde ışık yoktur."
Enbiya Suresi, 42. ayet: De ki: "Gece ve gündüz sizi Rahman (olan Allah)tan kim koruyabilir?" Hayır, onlar Rablerini zikirden yüz çevirenlerdir.

İsa da Yeruşalim'e gitti. 14 Tapınağın avlusunda sığır, koyun ve güvercin satanları, orada oturmuş para bozanları gördü. 15 İpten bir kamçı yaparak hepsini koyunlar ve sığırlarla birlikte tapınaktan kovdu, para bozanların paralarını döküp masalarını devirdi. Yuhanna 2

Al-i İmran Suresi, 103. ayet: Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. 
İsa : Tanrı
İpten  kamçı : Allah'ın ipi
tapınaktan kovulanlar : Dağılıp ayrılmayın denilenler.
sığır, koyun ,güvercin , para   : Allah'ın nimeti

Efesliler 5 12 Karanlıktakilerin gizlice yaptıklarından söz etmek bile ayıptır.
Tahrîm Suresi 3. Hani peygamber eşlerinden birine, gizli bir söz söylemişti. Fakat eşi o sözü (başkasına) haber verip Allah da bunu peygambere bildirince, peygamber bunun bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. Peygamber, bunu ona (sırrı açıklayan eşine) haber verince o, "Bunu sana kim bildirdi?" dedi. Peygamber, "Bunu bana, hakkıyla bilen ve hakkıyla haberdar olan Allah haber verdi" dedi.
Ahzab Suresi 51 Ey Muhammed! Bunlardan (hanımlarından) dilediğini geri bırakırsın, dilediğini yanına alırsın. Uzak durduklarından dilediklerini yanına almanda da sana bir günah yoktur. Bu onların gözlerinin aydın olması, üzülmemeleri ve hepsinin de kendilerine verdiğine razı olmaları için daha uygundur.

Yuhanna 6 53*İsa onlara şöyle dedi: "Size doğrusunu söyleyeyim, İnsanoğlu'nun bedenini yiyip kanını içmedikçe, sizde yaşam olmaz.*54*Bedenimi yiyenin, kanımı içenin sonsuz yaşamı vardır ve ben onu son günde dirilteceğim.*
Hucurât Suresi 12 Kiminiz kiminizin*gıybetini yapmasın (arkasından çekiştirmesin.) Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeyi sever mi? İşte, bundan tiksindiniz. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, çok esirgeyendir.

Matta 20-21 " Size doğrusunu söyleyeyim , bir hardal tanesi kadar imanınız olsa şu dağa , ' Buradan şuraya göç' derseniz,göçer ; sizin için imkansız bir şey olmayacaktır . " 
İbrahim Suresi, 46. ayet: Gerçek şu ki, onlar hileli düzenler kurdular.Oysa onların düzenleri ,dağları yerlerinden oynatacak da olsa , Allah Katında onlara hazırlanmış düzen ( kötü bir karşılık) vardır. 

MATTA 18/18 "Size doğrusunu söyleyeyim, yeryüzünde bağlayacağınız her şey gökte de bağlanmış olacak.Yeryüzünde çözeceğiniz her şey gökte de çözülmüş olacak . 
Kehf Suresi, 26. ayet: O'nun dışında onların bir velisi yoktur. Kendi hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz. "

Matta 20/16/16 "İşte böylece sonuncular birinci , birinciler de sonuncu olacak. "
MATTA 19/29 Benim adım uğruna evlerini, kardeşlerini, anne ya da babasını, çocuklarını ya da topraklarını bırakan herkes, bunların yüz katını elde edecek ve sonsuz yaşamı miras alacak. 30 Ne var ki, birincilerin birçoğu sonuncu, sonuncuların birçoğu da birinci olacak. "
Vakıa 11...14 '' Önde olanlar ( var ya),onlar öncüdürler.İşte o yaklaştırılanlar ,Nimet cennetlerindedirler. Çoğu önceki ümmetlerden,Birazı da sonrakilerden. ''

Matta 11 28 "Ey bütün yorgunlar ve yükü ağır olanlar! Bana gelin, ben size rahat veririm.
Bakara Suresi, 286. ayet: Allah, hiç kimseye güç yetireceğinden başkasını yüklemez.

Matta 10/23 Bir kentte size zulmettikleri zaman ötekine kaçın.
Ahzab Suresi 16 De ki: "Eğer siz ölümden ya da öldürülmekten kaçıyorsanız, kaçmak size asla fayda vermeyecektir. O takdirde bile (hayatın zevklerinden) pek az yararlandırılırsınız."

Define ve İnci Benzetmeleri
MATTA 13: 44 "Göklerin Egemenliği, tarlada saklı bir defineye benzer. Onu bulan yeniden sakladı, sevinçlekoşup gitti, varını yoğunu satıp tarlayı satın aldı.45 "Yine Göklerin Egemenliği, güzel inciler arayan bir tüccara benzer. 46 Tüccar, çok değerli bir inci bulunca gitti, varını yoğunu satıp o inciyi satın aldı."
Âli İmrân Suresi 177İman karşılığında küfrü satın alanlar Allah'a hiçbir zarar veremezler. Onlar için elem verici bir azap vardır.
Luka 16 9 Size şunu söyleyeyim, dünyanın aldatıcı servetini kendinize dost edinmek için kullanın ki, bu servet yok olunca sizi sonsuza dek kalacak konutlara kabul etsinler."
Fatır Suresi, 5. ayet: Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va'di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın ve aldatıcı da, sizi Allah ile aldatmasın.
aldatıcı ?
Matta 9 27 62-63 Ertesi gün, yani Hazırlık Günü'nden sonraki gün, başkâhinlerle Ferisiler Pilatus'un önünde toplanarak, "Efendimiz" dediler, "O aldatıcının, daha yaşarken, ‘Ben öldükten üç gün sonra dirileceğim' dediğini hatırlıyoruz.

Size söylediğim sözle siz şimdiden temizsiniz.YUHANNA 15/3
Elçilerin İşleri 23 231 Yüksek Kurul'u dikkatle süzen Pavlus, "Kardeşler" dedi, "Ben bugüne dek Tanrı'nın önünde tertemiz bir vicdanla yaşadım." 
Elçilerin İşleri 24 16 Bu nedenle ben gerek Tanrı, gerek insanlar önünde vicdanımı temiz tutmaya her zaman özen gösteriyorum.
2. Timoteos 1 / 3 Durmadan, gece gündüz dualarımda seni anarak atalarım gibi temiz vicdanla kulluk ettiğim Tanrı'ya şükrediyorum. 
Nisa Suresi, 49. ayet: Kendilerini (övgüyle) temize çıkaranları görmedin mi? Hayır; Allah, dilediğini temizleyip yüceltir. Onlar, 'bir hurma çekirdeğindeki iplikçik kadar' bile haksızlığa uğratılmazlar.
Necm Suresi, 32. ayet: Öyleyse kendinizi temize çıkarıp-durmayın. O, sakınanı daha iyi bilendir.

1. Petrus 5 8 Ayık ve uyanık olun. Düşmanınız İblis kükreyen aslan gibi yutacak birini arayarak dolaşıyor.
Muddessir Suresi 51 "Onlar sanki arslandan kaçan yaban eşekleridirler."

1 Size doğrusunu söyleyeyim, bir kimse sözüme uyarsa, ölümü asla görmeyecektir." yuhanna 8 / 51

Markos 9 1 İsa, "Size doğrusunu söyleyeyim" diye devam etti, "Burada bulunanlar arasında, Tanrı Egemenliği'nin güçlü biçimde gerçekleştiğini görmeden ölümü tatmayacak olanlar var."

. İsa, "İbrahim doğmadan önce Ben varım" ( Yuhanna 8:58 )

yuhanna 11 / 25 İsa ona, "Diriliş ve yaşam Ben'im" dedi. "Bana iman eden kişi ölse de yaşayacaktır. 26 Yaşayan ve bana iman eden asla ölmeyecek.

Her canlı ölümü tadacaktır. Enbiyâ Suresi 35. Ayet

Yakup 1/5 İçinizden birinin bilgelikte eksiği varsa, herkese cömertçe, azarlamadan veren Tanrı'dan istesin

Abese suresinde Allah Muhammed'i azarlar -kör geldi diye-.Kehf suresin de de Mağara uyuyan gençlerin ashab- ı kehf' in sayısını vermek istemez,Muhammed'e bu konuda kimseye soru sorma der.

Yakup 1 13 Ayartılan kişi, "Tanrı beni ayartıyor" demesin. Çünkü Tanrı kötülükle ayartılamadığı gibi kendisi de kimseyi ayartmaz. 14 Herkes kendi arzularıyla sürüklenip aldanarak ayartılır. 15 Sonra arzu gebe kalır ve günah doğurur. Günah olgunlaşınca da ölüm getirir.

İsrâ Suresi 16 Biz bir memleketi helâk etmek istediğimizde, onun refah içinde yaşayan şımarık elebaşlarına emrederiz de onlar orada kötülük işlerler. Böylece o memleket hakkındaki hükmümüz gerçekleşir de oranın altını üstüne getiririz.

Yakup 1 26 Dindar olduğunu sanıp da dilini dizginlemeyen kişi kendini aldatır. Böylesinin dindarlığı boştur. 

Onu aceleye kapılıp dilini onunla hareket ettirip durma. Kıyâmet Suresi 16

Her Şey Işığa Çıkacak Luka 8:16 "Hiç kimse kandil yakıp bunu bir kapla örtmez, ya da yatağın altına koymaz.

Nûr Suresi 35 Allah, göklerin ve yerin nurudur. O'nun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandil de bir cam fânûs içinde. Fânûs sanki inci gibi parlayan bir yıldız. Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile neredeyse aydınlatacak (kadar berrak)tır. Nur üstüne nur. Allah, dilediği kimseyi nuruna iletir.
(Allah kandili cam fanusla örtmüş.yetmemiş fanusu hücreye koymuş)

"yatağın altına koymaz" : Ayşe recm ayetlerini yatağın altına koymuş.(Kuran nurdur yani kandil)

" Peygamberi kendi aranızda birbirinizi çağırdığınız gibi çağırmayın " yoksa işleriniz boşa çıkarda farkına bile varamazsınız " hucurat 2

Markos 10 / 47 "Nasıralı İsa'nın orada olduğunu duyunca , "Ey Davut oğlu İsa halime acı ! " diye bağırmaya başladı.
Bir çok kimse onu azarlayarak susturmak istediyse de o , " Ey Davut oğlu halime acı ! " diyerek daha çok bağırdı.
İsa durdu , " Çağırın onu " dedi.
Kör adama seslenerek " Ne mutlu sana ! Kalk ,seni çağırıyor ! " dediler .Adam abasını üstünden atarak ayağa fırladı ve İsa' nın yanına geldi.
İsa , " Senin için ne yapmamı istiyorsun ? " diye sordu .
Kör adam , " Rabbuni , gözlerim görsün " dedi.
İsa , " Gidebilirsin , imanın seni kurtardı ." dedi .Adam o anda yeniden görmeye başladı ve yol boyunca İsa'nın ardından gitti. 
(çok bağırdığı halde işleri boşa gitmemiş şifa bulmuş ve  bağışlanmış.) 

" Allah 'ı ve Resulünü incitenleri Allah ; dünyada da ahiretde de rahmetinden uzaklaştırmış ve onlara pek alçaltıcı bir azap hazırlamıştır " Ahzab 57 

Luka 23/33 "Kafatası denilen yere vardıklarında İsa 'yı bir sağında öbürü solunda olmak üzere iki suçluyla birlikte çarmıha gerdiler. İsa " Baba , onları bağışla " dedi . " Çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar."

MATTA 537 ‘EVET ' iniz EVET , ‘HAYIR' ınız HAYIR olsun. Bundan fazlası Şeytan'dandır."

Nahl 28. ayetteki belâ kelimesi evet midir hayır mıdır?
SORULARLAİSLAMİYET.COM DA BİRİ SORMUŞ :
Nahl suresi 28. ayetinde geçen belâ kelimesi okuduğum çoğu meallerde hayır olarak geçiyor.Belâ kelimesi Arapça'da evet değil midir?Aydınlatırsanız sevinirim.
CEVAP VERMİŞLER: Ayetin meali şöyledir:
"Kendilerine kötülük ederlerken canlarını meleklerin aldığı kimseler, "Biz hiçbir kötülük yapmadık" diyerek boyun büküp teslim olurlar. "Hayır! Allah yaptıklarınızı çok iyi bilmektedir!" (Nahl, 16/28)
"Bela" tabiri, iki olumsuza "evet" anlamında, tek olumsuza ise "hayır"anlamındadır.
https://sorularlaislamiyet.com/nahl-...ir-hayir-midir

evet olmuş '' hayır '' ..

" Baba, yerin ve göğün Rabbi ! Bu gerçekleri BİLGE ve AKILLI KİŞİLERDEN GİZLEYİP küçük çocuklara açtığın için sana şükrederim.Evet Baba,senin isteğin buydu." Luka 10/21

" Allah pisliği ,AKLINI KULLANMAYANLARIN üzerine bırakır " Yunus suresi 100

"Haydi gidin ! İşte sizi kuzular gibi kurtların arasına gönderiyorum.yanınıza ne kese,ne torba,ne de çarık alın.Yolda hiç kimseyle SELAMLAŞMAYIN." Luka 10/3,4

" O Rahmanın kulları ,yeryüzü üzerinde alçakgönüllü olarak yürürler ve cahiller kendileriyle muhatap oldukları zaman "SELAM" derler." Furkan 63
" şimdi sen aldırış etmeksizin onlardan yüz çevir ve SELAM de " Zuhruf 89
"Ey iman edenler, Allah yolunda adım attığınız zaman gerekli araştırmayı yapın ve size SELAM verene ,dünya hayatının geçiciliğine istekli çıkarak : "sen mümin değilsin" demeyin.Asıl çok ganimet Allah katındadır.bundan önce sizde böyle idiniz." Nisa 94

Matta 23 37 "Ey Yeruşalim! Peygamberleri öldüren, kendisine gönderilenleri taşlayan Yeruşalim! Tavuğun civcivlerini kanatları altına topladığı gibi ben de kaç kez senin çocuklarını toplamak istedim, ama siz istemediniz.
Allahtan başka sığınacak kimse bulamazsın (Kehf 27)

Cuma Suresi 6 De ki: "Ey Yahudi olanlar! Bütün insanlar değil de, yalnız kendinizin Allah'ın dostları olduğunu iddia ediyorsanız,samimi iseniz haydi ölümü isteyin!"(Nuh Allah'ın halis dostuydu 950 sene yaşadı.Şid de öyle.demekki ölümü istememişler.istemişlerde Allah inadına mı uzun ömür vermiş ? İbrahim peygamber 100 küsür yaşına kadar yaşadı )

Matta 26 /42 İsa ikinci kez uzaklaşıp dua etti. "Baba" dedi, "Eğer ben içmeden bu kâsenin uzaklaştırılması mümkün değilse, senin istediğin olsun."(İsa'da yahudiydi)

Cuma Suresi 7 : Ama onlar, daha evvel yaptıklarından dolayı asla ölümü istemezler. Allah, zalimleri hakkıyla bilir.

İsa kovmaz ama ben kovarım ?

Yuhanna 6:37 Baba'nın bana verdiklerinin hepsi bana gelecek ve bana geleni asla kovmam.

Ahzab Suresi (53) Ey iman edenler! Yemek için çağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin (vakitli vakitsiz) Peygamber'in evlerine girmeyin, çağrıldığınız zaman girin. Yemeği yiyince de hemen dağılın. Sohbet için beklemeyin.

hadislerden bir iki örnek

Ebû Hüreyre'den (r.a.) rivâyet edildiğine göre Nebiyy-i Ekrem şöyle buyurmuştur:
"Namaz için ezan okunduğu zaman, şeytan arkasını dönüp ezanı duymayacağı yere kadar yellenerek kaçar. Ezan bitince geri gelir. Namaz için kâmet getirilince tekrar arkasını dönüp kaçar. Kâmet bittiğinde yine gelir ve kişi ile nefsi arasına sokulup ona: «Filân şeyi hatırla, filân şeyi hatırla!» diyerek, daha önce aklına gelmeyen şeyleri hatırlatır. Neticede kişi kaç rekât kıldığını bilemez olur."(Müslim, Salât, 19. Ayrıca bkz. Buhârî, Ezân, 4; Amel fi's-salât, 18; Sehv, 6; Bed'ü'l-Halk, 11; Ebû Dâvûd, Salât, 31; Nesâî, Ezân, 20, 30)
«Filân şeyi hatırla, filân şeyi hatırla!»

Yuhanna 14/26 Ama Baba'nın benim adımla göndereceği Yardımcı, Kutsal Ruh, size her şeyi öğretecek, bütün söylediklerimi size hatırlatacak.

"yellenerek kaçar."

Luka 1/15 O, Rab'bin gözünde büyük olacak. Hiç şarap ve içki içmeyecek; daha annesinin rahmindeyken Kutsal Ruh'la dolacak.
Luka 1/42 Kutsal Ruh'la dolan Elizabet …

"kutsal ruhla dolmak" size bir şey hatırlattı mı ? "gazla dolmak" gibi…?

Luka 1/ 35 Melek ona şöyle yanıt verdi: "Kutsal Ruh senin üzerine gelecek,

"üzerine gelecek" size bir şey hatırlattı mı ? mesela "gaz"gibi…?

Yuhanna 20/22 Bunu söyledikten sonra onların üzerine üfleyerek, "Kutsal Ruh'u alın!" dedi.

Elçilerin İşleri 2/2 Ansızın gökten, güçlü bir rüzgarın esişini andıran bir ses geldi ve bulundukları evi tümüyle doldurdu./4 İmanlıların hepsi Kutsal Ruh'la doldular, Ruh'un onları konuşturduğu başka dillerle konuşmaya başladılar.

üflemek,rüzgar sesi size bir şey hatırlattı mı ? "gaz çıkarmak" gibi…?

Yûnus Suresi 100.Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.

neyi bırakır ? "Kutsal Ruh"u mu ?

Markos 3/28-29 Size doğrusunu söyleyeyim, insanların işlediği her günah, ettiği her küfür bağışlanacak, ama Kutsal Ruh'a küfreden asla bağışlanmayacak. 

"Şeytan Allah'ın ismi zikredilmeden (besmele çekilmeden) başlanan bir yemeğe katılmayı pek arzu eder. O, şu yemeğe katılmak için bu kızcağızı getirdi. Fakat ben elini tuttum. Sonra bu bedevî sayesinde yemeğe katılmak için onu alıp getirdi; onun da elini tuttum. Nefsimi kudretiyle elinde bulunduran Allah'a yemin ederim ki, şeytanın eli, onların eliyle birlikte avucumdaydı." (Müslim, Eşribe 102. Ayrıca bkz. Ebû Dâvûd, Et`ime, 15/3766; Ahmed, V, 382, 397; Hâkim, IV, 121/7088)

Vahiy 3/20 İşte kapıda durmuş, kapıyı çalıyorum. Biri sesimi işitir ve kapıyı açarsa, onun yanına gireceğim; ben onunla, o da benimle, birlikte yemek yiyeceğiz. 

Yuhanna 10/28 Onlara sonsuz yaşam veririm; asla mahvolmayacaklar. Onları hiç kimse elimden kapamaz.
Mesed Suresi, 1. ayet: Ebu Leheb'in iki eli kurusun; kurudu ya.

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...