Jump to content

İslam'ın Kökeni Hıristiyanlık mıdır?

Recommended Posts

Sizin demiş olduğunuz şey bir görüş. Ben semavi dinlerin bütün kitaplarını okuduğumdan, hristiyanlığın devamı islam demek tamamen tuhaf kaçar.

Çünkü birbirlerinden temel olarak çok farklı 2 din söz konusu. Ancak kuranda söz edilen Hristiyanlığı ele alacak olursak dedikleriniz doğru. Ancak Temel günümüz Hristiyanları İslamın Muhammed yazması olduğunu hatta o peygamber olamıyacağını. Ve onun Yahudi bile olmamasını söylerler. İbrahim ve ondan sonra gelen tüm peygamberler Yahudi'dir.

Öz olarak aynı yerden geldi demek içinde sadece kuran endeksli bakarsak doğru olur. Ancak İncili okuduğunuzda her şey kurana zıttır. İncile göre ayetleri tanrı esiniyle gelir. İslama göre cebrail getirir. Yani temellerin tamamı farklıdır.

Sizin dediğiniz şey biraz tuhaf oluyor, yani demek istediğim şey şu bahailik dini son semavi din olarak söylenir. Eğer sizin demenize göre buda islamın devamıdır. Ama bu tamamen saçmalık çünkü Muhammed son olarak bilinir. Aynı şey Hristiyanlık ve islam içinde aynıdır. Yani hepsi birbirini onaylayıp yalanlasa da farklı şeylerdir.

Çünkü inananlar için tanrı söz değiştirmez, eğer bunlar oynı olsaydı tanrı keyfi olarak yeni güncellemeler getiriyor olur buda tamamen saçmalık olurdu.

Arkadaşım bende okudum,dinledim hep aynı şeyler. Birilerinin aklına yani çevri sinemi bakacağız!

Tanrı kitap yolluyacak ve bunu insan bozacak bu mümkün değil eğer böyle birşey varsa o tanrı noksan dır.

Isa İbrahim dine bağlı oda Muhammed gibi o topraklarda yaşadı isa tanrıdan kitap almadı Musa'nın kitabını okudu,yaşadı,yaşattırdı. Ortaya İncil çıktı. Bu zamanla Tevrat gibi hayattan kayboldu yazılarda olanlar anlam yitirdi. Muhammed'de o topraklarda doğdu oda tanrıdan kitap almadı yaradan Rabb'inin ilimi ile var olanları okudu. Oda yaşadı,yaşattırdı. Bu yaşantı yaşamdan silindi yazılar gene batıl anlayışa göre anlamlarını yitirdi. Isa da Muhammed'de diğerleride aynı şeyden bahsetti. Hepsi birbirinin takipçisi. Uygulamalar size farklı anlatsada. Birbirlerinden ayrılmazlar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 453
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Seni gerçekten anlamak istiyorum bana kendini yani fikirlerini anlatacak zamanın varmı?Yada okuma yazması olmayan bir adama edebiyat öğrete bilirmisin?

Istiyorsanız herşey mümkün yeterki isteyin. Ben zaman ayırabilirim yeterki dinleyip test edin. Ben kelimeleri iyi kullanamam ama anlatmayı denerim. Gerisi karşımdakinin anlayışına bakar..

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım bende okudum,dinledim hep aynı şeyler. Birilerinin aklına yani çevri sinemi bakacağız!

Tanrı kitap yolluyacak ve bunu insan bozacak bu mümkün değil eğer böyle birşey varsa o tanrı noksan dır.

Isa İbrahim dine bağlı oda Muhammed gibi o topraklarda yaşadı isa tanrıdan kitap almadı Musa'nın kitabını okudu,yaşadı,yaşattırdı. Ortaya İncil çıktı. Bu zamanla Tevrat gibi hayattan kayboldu yazılarda olanlar anlam yitirdi. Muhammed'de o topraklarda doğdu oda tanrıdan kitap almadı yaradan Rabb'inin ilimi ile var olanları okudu. Oda yaşadı,yaşattırdı. Bu yaşantı yaşamdan silindi yazılar gene batıl anlayışa göre anlamlarını yitirdi. Isa da Muhammed'de diğerleride aynı şeyden bahsetti. Hepsi birbirinin takipçisi. Uygulamalar size farklı anlatsada. Birbirlerinden ayrılmazlar.

İncilin temel noktasını galiba bilmiyorusun. Tevrattan ortaya incil çıkmadı. İsa Rab olarak bilindiğinden İsanın sözleri tevrattan ve diğer herşeyen üstündü ve yani İsanın sözleridir incil. Zina eden kadın taşlanıp öldürmesi gerekirken İsa günahsız kim varsa ilk taşı o atsın diyip öldürmeyi engellemiştir. Eğer tevrata göre gitseydi böyle diyemezdi. Dediğim gibi bir tasarı var kurtuluş tasarısı. Ve islam bunu içinde yok ve beklenmiyor aynı şeylerde değiller.

Şunuda demek isterim siz varsayımlar üzerinden gidiyorsunuz. Eğer birbirlerinden etkilenipte aynı doğrultuda gitmiş olsalardı ortada sorun kalmaz bütün hristiyan ve yahudiler İslamı seçmeliydi. Demek ki ortada bir sorun var. Yahudilik çok büyük bir dindi taki Hristiyanlık gelene dek. Çünkü yahulik temeli birinin gelmesi gerektiğini söylüyordu. Ve öylede oldu. Ancak bu hristiyanlıkta bitti artık biri beklenmiyorken Muhammed geldi.

Zedüştlükte tek tanrılı dindir ve bütün semavi dinlerin yapılarını taşır o zaman zerdüştlükte onlarla ayrılmaz bir bütündür anlamı cıkar bu çok saçmadır.

Birbirlerinden etkilenmiş olabilirler buna bir nebze katılabiliriz ancak aynıdırlar demek çok mantıklı olmuyacaktır.

tarihinde SeGmenTT61 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İncilin temel noktasını galiba bilmiyorusun. Tevrattan ortaya incil çıkmadı. İsa Rab olarak bilindiğinden İsanın sözleri tevrattan ve diğer herşeyen üstündü ve yani İsanın sözleridir incil. Zina eden kadın taşlanıp öldürmesi gerekirken İsa günahsız kim varsa ilk taşı o atsın diyip öldürmeyi engellemiştir. Eğer tevrata göre gitseydi böyle diyemezdi. Dediğim gibi bir tasarı var kurtuluş tasarısı. Ve islam bunu içinde yok ve beklenmiyor aynı şeylerde değiller.

Şunuda demek isterim siz varsayımlar üzerinden gidiyorsunuz. Eğer birbirlerinden etkilenipte aynı doğrultuda gitmiş olsalardı ortada sorun kalmaz bütün hristiyan ve yahudiler İslamı seçmeliydi. Demek ki ortada bir sorun var. Yahudilik çok büyük bir dindi taki Hristiyanlık gelene dek. Çünkü yahulik temeli birinin gelmesi gerektiğini söylüyordu. Ve öylede oldu. Ancak bu hristiyanlıkta bitti artık biri beklenmiyorken Muhammed geldi.

Zedüştlükte tek tanrılı dindir ve bütün semavi dinlerin yapılarını taşır o zaman zerdüştlükte onlarla ayrılmaz bir bütündür anlamı cıkar bu çok saçmadır.

Birbirlerinden etkilenmiş olabilirler buna bir nebze katılabiliriz ancak aynıdırlar demek çok mantıklı olmuyacaktır.

Siz yazılar üzerinden gidiyorsunuz unutmayın yazılar zaman ve kültürün etkisiyle mana değiştirir. Taş atma olayı isa dan öncede vardı o bölgenin adetlerinden dir bu. Bunu müslümanlar uydurdu demek saçmadım heleki Kuran'da böyle birşey yoktur. Muhammed taş atın dememiştir ama dedi diyen çok olur.

Ben varsayımlar üzerine gitmiyorum. Ibrahimden buyana gelen bilgiyi test ediyorum. Heleki ibrahimden öncede inanç,kültürüyel fark vardır. Budizmi ile ilahi dinlerin arasında fark yoktur. Giyinmiş ten tutu ibadete kadar aynıdır hepsi birbirine birşeyler kalmıştır. Beni anlamamanıza hak veririm sizin takip ettiginiz bilgi ile benimki bir değil farklı yerlerden konuşuyoruz. Ama aynı şeylerden bahsediyoruz.

Din dediğimiz yaşam biçimidir. Yaşadıklarımız,yaptıklarımız din dir. İnanış degil! Zerduşlar tanrı inancını nerden buldular acaba?

Yada yahudilik yada hiristiyanlık.

Sitelerde Paylaş

Kökeni Hıristiyanlık değildir ama onu Kabul etmek (zorunda) durumunda olmuştur. Esasen kökeni brahmanizmdir http://lycianmage.wordpress.com/2013/12/17/kabe-bir-hindu-tapinagi/

şarap ticaretini elinde bulunduranla hıristiyanladı o döemde örneğin; neden haram olduğu konusunda fzla düşünmeye gerek yok, paralarını şaraba üstelik hıristiyanlara mı kaptırsalardı, aynısı domuz eti için de geçerlidir

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

hristiyanlarda 7 sayısı uğurludur ama gelelim asıl gerçek dinin islam olduğu gerçeğine...İşte Allahın kanıtı:

HAYATIMIZDAKİ 7 MUCİZESİ

7 tepeli İstanbul 7.osmanlı padişahı tarafından fethedildi,

7 tepeli Rio’da isa heykelinin dünyanın 7 harikasından biri seçildiği tarih 07.07.2007,

7 tepeli Roma(Vatikan burada) fethedilmeden kıyamet kopmayacak,

mevlananın 7 öğüdü,

7 uyuyanlar,

1 hafta 7 gün

yüzde 7 açık nokta var(2 göz,2 kulak deliği,2 burun deliği,1 ağız)

Kabe 7 kere tavaf edilir

Gökkuşağı 7 renk

Nota sayısı 7

Dünyada 7 kıta var

Yahudilerin yedi mumlu şamdanı var

Kuran’ın özü fatiha 7 ayet

En önemlisi kuran 7.yy da indirildi(610-632)

Sitelerde Paylaş

Hristiyanlık denilen değiştirilmiş ve bozulmuş bu din aslında İslamiyetten ayrılmış ve bu bozulmalar sonucu ortaya çıkan bir dindir.Hz. İsa havarilerine inen ayetlerini yazmalarını söylemiş fakat havariler ayetleri yazmak yerine sözlü bi aktarımı tercih etmişlerdir bu aktarım gün geçtikçe inanılmaz farklılıklara neden olmuştur ta ki Bursadaki konsül toplanıp luka matta markos ve yuhanna incillerinin ortaya çıkarak bu incillerin havariler tarafından yazıldığı söylenmiştir.Fakat bu olanlar tamamen konsüldeki din adamlarının kişisel düşüncelerinin dışına çıkmamıştır.Ayrıca hristiyanlıkta ki teslis inancı tek tanrıyı değil birden fazla tanrıyı ifade eder diğer hiç bir dinde tanrının insan veya ruh kılığına girmesine yer vermemiştir..

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
Bu temel üçlü birlik, yani teslisdir.

Yeni bir kitap bitirdim hacı abi..Erol Sever'in İslam'ın kaynakları 1 kitabı..

Eğer okumadı iseniz,size özellikle tavsiye ediyorum..Çünkü bu açtığınız konu,daha detaylıca bu kitapta işlenmiş..Benim kafam gerçekten allak bullak oldu..Kitabı bir daha okumayı düşünüyorum..Sizinde bu konuda bana önereceğiniz bir kitap var mı?

Süryanilikle ilgili olabilir..

Mesela şu kitabı okumayı düşünüyorum;

http://www.idefix.co...3YN01Y8CXBP4TSU

Bu yönde tavsiyenize açığım..

Sitelerde Paylaş

Hristiyanlık denilen değiştirilmiş ve bozulmuş bu din aslında İslamiyetten ayrılmış ve bu bozulmalar sonucu ortaya çıkan bir dindir.Hz. İsa havarilerine inen ayetlerini yazmalarını söylemiş fakat havariler ayetleri yazmak yerine sözlü bi aktarımı tercih etmişlerdir bu aktarım gün geçtikçe inanılmaz farklılıklara neden olmuştur ta ki Bursadaki konsül toplanıp luka matta markos ve yuhanna incillerinin ortaya çıkarak bu incillerin havariler tarafından yazıldığı söylenmiştir.Fakat bu olanlar tamamen konsüldeki din adamlarının kişisel düşüncelerinin dışına çıkmamıştır.Ayrıca hristiyanlıkta ki teslis inancı tek tanrıyı değil birden fazla tanrıyı ifade eder diğer hiç bir dinde tanrının insan veya ruh kılığına girmesine yer vermemiştir..

Siz Back to the Future filmine saplanmışsınız.. Hristiyanlık İslam'dan 7 yüzyıl önce ortaya çıkan bir dindir.

Eğer biri diğerinden çıkacaksa, çıkan Hristiyanlık olmayıp, İslam'dır. İslam Hristiyanlığın bir kültü olarak başlamıştır. Tarih geriye doğru geçmez. İleri doğru geçer.

Daha entropi yasasını bilmiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Yeni bir kitap bitirdim hacı abi..Erol Sever'in İslam'ın kaynakları 1 kitabı..

Eğer okumadı iseniz,size özellikle tavsiye ediyorum..Çünkü bu açtığınız konu,daha detaylıca bu kitapta işlenmiş..Benim kafam gerçekten allak bullak oldu..Kitabı bir daha okumayı düşünüyorum..Sizinde bu konuda bana önereceğiniz bir kitap var mı?

Süryanilikle ilgili olabilir..

Mesela şu kitabı okumayı düşünüyorum;

http://www.idefix.co...3YN01Y8CXBP4TSU

Bu yönde tavsiyenize açığım..

Elimde İngilizce birkaç kitap var NOLAN kardeşim. Onlara zor yetişiyorum.

Tavsiyeniz için teşekkürler. Vakit bulursam onlara da göz atarım.

Sitelerde Paylaş

Elimde İngilizce birkaç kitap var NOLAN kardeşim. Onlara zor yetişiyorum.

Tavsiyeniz için teşekkürler. Vakit bulursam onlara da göz atarım.

Zevkle o kitabı okuyacağınızdan eminim..Kitabın sonunda Kabe'nin kilise olduğu da anlatılıyor..Müthiş bir çalışma gerçekten..

Sitelerde Paylaş
  • 6 months later...

Kökeni Hıristiyanlık değildir ama onu Kabul etmek (zorunda) durumunda olmuştur. Esasen kökeni brahmanizmdir http://lycianmage.wo...hindu-tapinagi/

şarap ticaretini elinde bulunduranla hıristiyanladı o döemde örneğin; neden haram olduğu konusunda fzla düşünmeye gerek yok, paralarını şaraba üstelik hıristiyanlara mı kaptırsalardı, aynısı domuz eti için de geçerlidir

selam

demek esasen kökeni brahmanizmdir :) bir kere bile okumadığın belli

kaynağı okumadan yorumda bulunan dünyanın en enteresan en bilmiş milletiyizdir herhalde biz

yahu açıp okusaydın kuranı görecektin ne dediğini ?

diyor ki ? "kuranın özü tevrattır"

neymiş ? "tevratmış"

yani ortadoğu kökenli

asya değil

yani hinduların inanç kökleriyle bir benzerlik taşımıyor

ortadoğuya gelen kitapların tümünde ilahi bir tanrı muhataptır hinduzimde ki gibi çiçek böcek su ateş ruhu benzeri farklı tanrı algıları barındırmaz.

isa gerçek mi ?

buda gerçek se isanın da gerçek olma ihtimali var olsa gerek

kanuni sultan süleyman gerçek mi ? sanırım o da gerçek :)

muhammed yalancı bir sahtekar mı ?

defalarca ölümden ve suikastten kurtulmuş biri için zengin karısından kalan malları kervanları yemek varken kendinden güçlü bir güruhla ne diye savaş ?

doğru söyleme ihtimali yok mu canım ?

musa gerçek mi ?

ibrahim gerçek ise oda gerçek olabilir ?

ya gerçek değilse ?

ama sümerlerin gerçek olduğundan herkes emin ?

ama elimizde tabletler var ?

e musanın da tabletleri vardı ?

o halde ibrahimin nuhun ademim isanın ve meryemin de gerçek olma olasılıkları sözkonusu şimdi gördün mi bak :)

ah biz ateistler , huysuz ihtiyarlara döndük kendimize çatacak bişiyler arıyoruz

hayat bilemedin 90 yıl

biyolojik olarak kabul edip onlara olan sevgi ve merhametimizi bilimle açıklayamadığımız ısrarla duygunın gereksiz olduğunu pompalamaya ve aile içi ahlakı yok etmeye çalışanlara bilim adamı demeye kendimizi zorlayarak yinede yok edemediğimiz içimizden biryerlerden gelen güçlü duygularla beslenen ana baba ve kardeşlerimizle olan bağımızı bile henüz açıklayamazken

tanrı yoktur

insan hayvandır

ahlak zırvadır

aile gereksizdir

gibi karnımız tok ve sırtımız pekken yumurtladığımız ılık ve şımarık hoyratlıklarımız günün birinde yalnızlık hastalık savaş ve doğal felaketlerde şimdilerde tüm bu eğlendiğimiz değerlere ihtiyaç duyduğumuzda bizlere midemize sert bir yumruk yemiş gibi bir etki yapacak ve kendinize bir tanrı arayacağız

aynen 20 bin yıl evvel mağarada yaşayan ademin yaptığı gibi

ya duvarlara resmedecek ya tahtadan yada topraktan yapacak ve yalvaracağız

tanrım beni affet

çünki ona aitiz

bakın inkar ederken dahi hep onu konuşuyor ondan kopamıyoruz

e ona aitiz

sadece o var

o

iyi uykular

Sitelerde Paylaş

selam

demek esasen kökeni brahmanizmdir :) bir kere bile okumadığın belli

kaynağı okumadan yorumda bulunan dünyanın en enteresan en bilmiş milletiyizdir herhalde biz

yahu açıp okusaydın kuranı görecektin ne dediğini ?

diyor ki ? "kuranın özü tevrattır"

neymiş ? "tevratmış"

yani ortadoğu kökenli

asya değil

yani hinduların inanç kökleriyle bir benzerlik taşımıyor

ortadoğuya gelen kitapların tümünde ilahi bir tanrı muhataptır hinduzimde ki gibi çiçek böcek su ateş ruhu benzeri farklı tanrı algıları barındırmaz.

isa gerçek mi ?

buda gerçek se isanın da gerçek olma ihtimali var olsa gerek

kanuni sultan süleyman gerçek mi ? sanırım o da gerçek :)

muhammed yalancı bir sahtekar mı ?

defalarca ölümden ve suikastten kurtulmuş biri için zengin karısından kalan malları kervanları yemek varken kendinden güçlü bir güruhla ne diye savaş ?

doğru söyleme ihtimali yok mu canım ?

musa gerçek mi ?

ibrahim gerçek ise oda gerçek olabilir ?

ya gerçek değilse ?

ama sümerlerin gerçek olduğundan herkes emin ?

ama elimizde tabletler var ?

e musanın da tabletleri vardı ?

o halde ibrahimin nuhun ademim isanın ve meryemin de gerçek olma olasılıkları sözkonusu şimdi gördün mi bak :)

ah biz ateistler , huysuz ihtiyarlara döndük kendimize çatacak bişiyler arıyoruz

hayat bilemedin 90 yıl

biyolojik olarak kabul edip onlara olan sevgi ve merhametimizi bilimle açıklayamadığımız ısrarla duygunın gereksiz olduğunu pompalamaya ve aile içi ahlakı yok etmeye çalışanlara bilim adamı demeye kendimizi zorlayarak yinede yok edemediğimiz içimizden biryerlerden gelen güçlü duygularla beslenen ana baba ve kardeşlerimizle olan bağımızı bile henüz açıklayamazken

tanrı yoktur

insan hayvandır

ahlak zırvadır

aile gereksizdir

gibi karnımız tok ve sırtımız pekken yumurtladığımız ılık ve şımarık hoyratlıklarımız günün birinde yalnızlık hastalık savaş ve doğal felaketlerde şimdilerde tüm bu eğlendiğimiz değerlere ihtiyaç duyduğumuzda bizlere midemize sert bir yumruk yemiş gibi bir etki yapacak ve kendinize bir tanrı arayacağız

aynen 20 bin yıl evvel mağarada yaşayan ademin yaptığı gibi

ya duvarlara resmedecek ya tahtadan yada topraktan yapacak ve yalvaracağız

tanrım beni affet

çünki ona aitiz

bakın inkar ederken dahi hep onu konuşuyor ondan kopamıyoruz

e ona aitiz

sadece o var

o

iyi uykular

Eline beynine tüm organlarına sağlık çok güzel deyişik bir tarzda düşünceni yazmışın. bir an yaw bu adam tam bir peygamber gibi konuşuyor diyecektim. aklıma kandırldığım geldiyi için acı acı gülmsedim tabi bize peygamberliyi çocukluğumuzdan beri içimize öylesine yerleştirmişlerki ondan yüce bir şey bulamıyoruz atfetmek için.muhammet tarıdan önde gidiyor muhammedi tanımayan allahı tanısa bile müslüman olmaz ve Allhı minkar etmiş cehnnemlik olur

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Kur'an'ı baz alarak İslam'ın neden Hristiyanlıkla çok yakından ilgili bir din olduğunu inceleyebiliriz. İlginç bir şekilde Kur'an bu tezimizi savunmada bize yol göstermektedir. Elimizde Kur'an'dan başka kaynak olmadığını hatırlatıyorum. İslam'ın delilsiz açıklamalarının hiç birine iltifat etmeyeceğimi daha önce yazdım.Kur'an bu savımı savunurken dayandığım tek kaynaktır. İslam'ın değişmediği iddida edilen kaynağıdır, Kur'an.Kur'an'da Muhammed yalnız 4 kere geçer. Kur'an'da İsa 27 defa geçer. Ayrıca 7 kere de hakkında bahsedilir.... Bu ayetlere teker teker değineceğim. Kur'an'da ruh 10 kere geçer. Ve her zaman cebrail anlamına da gelmez bu ruh kavramı. Müslüman'ların palavralarına inanmayın. Ruhun geçtiği ayetlere de değineceğim.Kur'an'da ruhül kudüs ise 4 kere geçer. Onlara da değineceğim..... Daha önce de değindiğim gibi biz Kur'an'ı İslam'dan arındırarak yorumlayacağız..İslam'ın bütün yorumları Müslüman'ları yanıltmaya yöneliktir.Oysa Kur'an İslam'ın yorumlarından farklı bir kitaptır. Kur'an'da İsa'nın geçtiğ ayetler:2:872: 1362: 2533: 453: 593: 844: 1574: 1715: 465: 725: 755: 1105: 111 İsa ve Havarilerinden bahsedilir.5: 112 İsa ve Havarilerinden bahsedilir.5 114 İsa ve gökten gelen rızıktan bahsedilir.5 116 İsa Tanrı'ya hitabeder6: 8519: 3433: 742: 1343: 6357: 2761: 14 İsa ve Havarilerinden bahsedilir.

Haci bu konuda sana katiliyorum kismen.

Bence İslam Judeo Christian harekettir ilk 50-100 yil içinde,ilk kirilma noktasi Abdülmelik zamaninda yasanmistir ya da bir adimdir bu.

Bölgede İslam dan önce Proto İslam olarak adlandirilabilecek akimlar mevcut,bunlardan biri Ebiyonitler.Literal anlami Fakir yetim yoksul anlamina gelen bu akimin İslam ile derin bir baglantisi var,Hz Muhammed bizzat yetim yoksul,Kuran yetim e çok vurgu yapiyor.Ebiyonitler Proto Muslumanlardir ve İslam in yükselişinde önemli rollleri olmuştur.

Kuran in İsa dan hep Meryem oğlu diye bahsetmesi aslinda Diofizit öğretiyi vurguluyor.Mesih diye bahsetmesi de judeo Christian yönü bence İslam in.

tarihinde Deep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Haci bu konuda sana katiliyorum kismen.

Bence İslam Judeo Christian harekettir ilk 50-100 yil içinde,ilk kirilma noktasi Abdülmelik zamaninda yasanmistir ya da bir adimdir bu.

Bölgede İslam dan önce Proto İslam olarak adlandirilabilecek akimlar mevcut,bunlardan biri Ebiyonitler.Literal anlami Fakir yetim yoksul anlamina gelen bu akimin İslam ile derin bir baglantisi var,Hz Muhammed bizzat yetim yoksul,Kuran yetim e çok vurgu yapiyor.Ebiyonitler Proto Muslumanlardir ve İslam in yükselişinde önemli rollleri olmuştur.

Kuran in İsa dan hep Meryem oğlu diye bahsetmesi aslinda Diofizit öğretiyi vurguluyor.Mesih diye bahsetmesi de judeo Christian yönü bence İslam in.

Tamam işte,bunlardan bahset bize..Ne yapacaksın Hindistan'ı filan..

Sitelerde Paylaş

Size Duha süresini sunmak istiyorum:

Andolsun kuşluk vaktine

2. Ve sükûna erdiğinde geceye ki,

3. Rabbin seni bırakmadı ve sana darılmadı.

4. Gerçekten senin için ahiret dünyadan daha hayırlıdır.

5. Pek yakında Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın.

6. O, seni yetim bulup barındırmadı mı?

7. Şaşırmış bulup da yol göstermedi mi?

8. Seni fakir bulup zengin etmedi mi?

9. Öyleyse yetimi sakın ezme.

10. El açıp isteyeni de sakın azarlama.

11. Ve Rabbinin nimetini minnet ve şükranla an.

3.Ayet hakkinda bize geleneksel İslam tarihi bu ayetin doğrudan Hz Muhammed için indirildiğini söylese de bu ayet sanki İsa nin carmiha Geriliş esnasinda "Tanrim,tanrim neden beni terk ettin?" yakarisina bir cevap işlevi görüyor gibi.İlginç bir şekilde ayni paralellik Hz Davud un Mezmurlarinda da bulunuyor:

Çünkü O mazlumun çektiği sıkıntıyı hafife almadı, Ondan tiksinmedi, yüz çevirmedi; Kendisini yardıma çağırdığında ona kulak verdi.(Mezmurlar 22:24)

Duha suresinin 3.ayetinden sonraki ayetler Hz Muhammed in Ebiyonit yönüne dikkat çekiyor,yetim yoksul vurgusu Kuran da bolca bulunabilir,Varaka bin Nevfel in de Ebiyonit olduğu söylenir.Hicazda 4-5.yy da ne kadar yaygin oldugu bilinmiyor,Ebiyonizm i Kilise adamlarinin Heretik mezheplere yaptigi reddiyelerden biliyoruz,bunun dişinda pek bilgi yok.

Bölgede dediğim gibi İsa nin Tanrisal yönünü reddeden,İsa yi mesih kabul edip bir yandan da Yahudi adetlerini devam ettiren ve İslam a öncülük eden akimlar var.Bu akimlardan biri Kuduse doğru ibadet ediyordu,Judeo Christian hareketti ama ismini hatirlamiyorum.Kuran da önce Kudüs e sonradan da Mekke ye doğru ibadet konusu karsimiza cikiyor burada.

Tom Holland in da dediği gibi İslam i anlamak için Geç Antik dönemde Mezopotamya daki inançlar,mezhepleri bilmeliyiz.

Sitelerde Paylaş

..............

Tom Holland in da dediği gibi İslam i anlamak için Geç Antik dönemde Mezopotamya daki inançlar,mezhepleri bilmeliyiz.

Bu konu ile ilgili ''yahudi hristiyanlığı'' isimli bir kitaba başladım..Okumadıysan,öneririm sana..

Sitelerde Paylaş

Bu konu ile ilgili ''yahudi hristiyanlığı'' isimli bir kitaba başladım..Okumadıysan,öneririm sana..

Bir göz atarim,bir ilginç ekleme daha yapacagim Kuran in Hz İsa nin carmiha verilmediği,carmiha gerilenin ona İsa gibi gosterilgi ile ilgili vurgusu na:

Bunun Docetism den kok aldigini okumuştum:

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Docetism

Bu maddeden doğrudan alinti:

Broadly it is taken as the belief that Jesus only seemed to be human, and that his human form was an illusion.

Yanlis anlamadiysam Docetism de İsa nin insan gibi göründüğü,bedeninin bir illüzyon olduğu fikri söz konusu.

Bunlardan sonra İslam a tam olarak sudur demek imkansiz,inançlar çoğu yerde birbirinin içine gecmistir.Ama ben Kuranda biraz Judeo Christian biraz Hristiyan sapkinlik biraz da İbrahimî Monoteizm kokusu ali yorum.

Aklima gelmişken sunu da sorayim:

Kuran neden İsa dan Mesih diye bahseder?İslam yeni bir din değil midir de Judeo Christianlar gibi İsa ya Mesih demektedir?Bu Yahudiler için söz konusu olabilir bence.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...