Jump to content

Allahtan başka ilah yoktur.

Recommended Posts

• İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şu tanrı kavramınızı maddeden bağımsız olarak buyrun tanımlayınız. Madde olmadığına göre maddeye göre yapacağınız tüm tanımlamalar geçersizdir? Hiç bir maddesel özellik lütfen kullanmayın. Tanrı şudur, budur, şöyledir böyledir diyorsunuz ki hepsi maddesel özellikleri ifade ederken, tanrı nasıl işse madde dışı, maddeden bağımsız ve maddeyi yaratmış oluyor. Yani yarattığı kendinde olmayan tanrı. Yani tanrı her şey değil. Yani tanrı yokluk. Aklınız almaz masalına sığınacak adam kendi hangi akılla iddia ediyor anlatıversin.

Saygılar...

Sitelerde Paylaş
ÖLdükten sonra yaşam yoksa eğer Allah var mı, yok mu kimse hiçbir zaman öğrenemicek. sence körü körüne bu saçmalıklara inanmak ne kadar mantıklı? Ben de şu an ateist değilim, deistim ve burada yazılan mantıklı açıklamalaı okudukça Ateist olmam çok yakındır. Senin yapabileceğin mantıklı, kanıtlarıyla açıklama varsa buyur yaz bizde okuyalım

Neden Müslüman değilsin? Onu anlat önce.

Sitelerde Paylaş

Halîm الحليم Yumuşak muamele eden. Evet tabi akıl almaz işkence tehditleri bunu baya bi ispatlıyor.

allah cabbardır, dilediğini zorla yaptırır. senin nefes almanı zorunlu kıldığı gibi, fıtratına uygun olan konumda bulunmanda da seni zorlayacaktır. zira senin yaradılışına aykırı her tutumun sana zarar getirecek ve seni varolundan mutsuz bir insan konumuna sokacaktır. allah yarattıklarının kendi elleri ile acı, elem, keder içine düşmesini engellemek için zorlar. onun zorunlu tutuşu ne güzeldir. saygılar.

Sitelerde Paylaş

neden yaratıldı peki? işkence çekmemiz için mi?

Efendim en basit sorular bunlar, defalarca da cevaplandı.

Bir şey rica edeceğim yetkililer okuyorsa yardımı olabilir.

Müslümanların cevapları diye bir sticky thread yapılabilir mi? Böylece sürekli sorulan sorulara da uygun görülen cevaplar verilebilir.

Aynı tartışmaları farklı kullanıcılarla tekrar tekrar yaşamaktansa bir yönlendirilme yapılması daha uygun olmaz mı? Yanlış mı düşünüyorum?

Sitelerde Paylaş

neden yaratıldı peki? işkence çekmemiz için mi?

Bundan zevk almadığını iddia edemezsin. Çünkü fıtratında da bu var. Her şey dört dörtlük olsaydı, hayatının monotonluğunu o zaman görmen gerekirdi. Bu hayatın varoluşunu en mantıklı şekilde açıklayan düşünce islamda bulunmaktadır.

Sitelerde Paylaş

Şu tanrı kavramınızı maddeden bağımsız olarak buyrun tanımlayınız. Madde olmadığına göre maddeye göre yapacağınız tüm tanımlamalar geçersizdir? Hiç bir maddesel özellik lütfen kullanmayın. Tanrı şudur, budur, şöyledir böyledir diyorsunuz ki hepsi maddesel özellikleri ifade ederken, tanrı nasıl işse madde dışı, maddeden bağımsız ve maddeyi yaratmış oluyor. Yani yarattığı kendinde olmayan tanrı. Yani tanrı her şey değil. Yani tanrı yokluk. Aklınız almaz masalına sığınacak adam kendi hangi akılla iddia ediyor anlatıversin.

Saygılar...

İslamiyet tanrısı olan Allah'a dair bir kaç yazım vardı ve detay barındırıyorlardı. Eğer merak ediyorsanız onlara profilimden bakabilirsiniz.

Kısaca değinmem gerekirse Allah zaten maddeye dayalı olarak anlatılamaz. Anlatılabilseydi çok kompleks bir varlık olması gerekirdi. Öyle olsaydı ilk başta basit olması gerekirdi. Bu düşünülemez. Oldu diyelim, bu basitliği oluşturan daha basit parçacıklar gerekecekti. Bunlar kim yaratmıştı öyleyse?

Maddeden bağımsız tanrı anlayışında işin içine ruh ve maddeden yapılmış akıl kavramına sığmayan gerçeklikleri kabul etmek giriyor ki burada bir yol ayrımına giriliyor. Ya metafiziği ve madde üstü gerçekliği (gerçek anlamda madde-dışı, açıklanamayan madde fenomenleri değil) kabul edeceksiniz ya da materyalist olacaksınız, yani ateist (yanlış oldu bu). Ki öylesiniz sanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Efendim en basit sorular bunlar, defalarca da cevaplandı.

Bir şey rica edeceğim yetkililer okuyorsa yardımı olabilir.

Müslümanların cevapları diye bir sticky thread yapılabilir mi? Böylece sürekli sorulan sorulara da uygun görülen cevaplar verilebilir.

Aynı tartışmaları farklı kullanıcılarla tekrar tekrar yaşamaktansa bir yönlendirilme yapılması daha uygun olmaz mı? Yanlış mı düşünüyorum?

burada sizin verdiğiniz cevapların bir değeri olmadığı için yapacaklarını sanmıyorum. ben de okumam zaten sizin cevaplarınızı

Sitelerde Paylaş

Bundan zevk almadığını iddia edemezsin. Çünkü fıtratında da bu var. Her şey dört dörtlük olsaydı, hayatının monotonluğunu o zaman görmen gerekirdi. Bu hayatın varoluşunu en mantıklı şekilde açıklayan düşünce islamda bulunmaktadır.

fıtrat diye birşey yok. bunlar uydurma sadece

Sitelerde Paylaş

Allaha şükür benim psikoloji dışında herhangi bi sıkıntım yok bunun da bu ülkeden kurtulunca geçeceğine inanıyorum

Sitelerde Paylaş

İçindeki bir tanrıya inanma aşkı nereden geliyor? Tanrının olmaması seni neden korkutuyor? Bu senin fıtratında vardır. Genlerinde vardır. Artık nasıl adledersen...

başıma kötü şeylerin gelmesinden korkuyorum ve Allaha sığınınca bi nebze rahatlıyorum. kendimi koruma altına almış gibi hissediyorum

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...