Jump to content

Recommended Posts

sayın türk ateist iyi ve kötü yok çıkarlar var.bu konuda sizden ricam neden böyle söylediğimiz konusunda soru sorabilirsınız. Rasyonel düşünmeniz gerekebilir.

Ahlak olarak nitelediğiniz davranışlar ki ben buna çıkar ahlaki diyorum(dıp not ; çıkardan ahlak olmaz daha çok gen bencildir sözü geçerli) canlının kendi çıkarlarını koruması olayından ibaret.

İyi kötü var elbette. İnsan türünün düşünme, kavramlara ad verme, onları ve kendini analiz etme, sınıflandırma vb aktiviteleri olduğunu söyledik, değil mi? Tüm hayvanlar içinde ahlak hakkında bu denli düşünmüş, ahlaki sistemler ve manifestolar oluşturmuş bir başka tür yok. Aynı biçimde gidip evreni araştırmaya çıkan da yok. Bu aktivite de tamamen insanla ilgili mesela...

Çıkar başka mevzu, ahlak başka. Sen konu ne olursa olsun körün değneğini bellediği gibi çıkar deyip duruyorsun, sanki kimse bilmiyor ve reddediyor gibi...

Ayrıca son derece rasyonel düşünüyorum, bu başlıktaki yazıyı ben yazdım.

Sen yeni bir şey söylüyor değilsin yani.

tarihinde Türk Ateist- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 182
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ateistdusunce,

Gen bencildir deyip duruyorsunuz ve ahlakın bu yüzden olamayacağını söylüyorsunuz ya?

Alın size genlerin bencil olması konusunda kitaplar yazan, sık sık adını anıp sözde referans aldığınız Dawkins'in ahlak hakkındaki görüşleri.

Bakın bakalım ne diyormuş...

E ama ahlakı reddetmediği gibi sahipleniyor da?

Genlerin bencil olduğunu tüm dünyaya öğreten, ateizm için ortalara düşmüş bu biyoloji profesörü de mi rasyonel değil yoksa?

Sitelerde Paylaş

Yazık..Aramış,bir video bulmuş bize.. :)

Bizi müslüman sanıyor..Dawkins'in her dediğine biat edeceğimizi sanıyor..

Karşında hakiki ateistler var..Öyle ahlakı/namusu savunan ateistler değil..!

Dawkins tabi ki çok önemli biri ama her dediği/yazdığı,bu yüzden ''doğrudur'' diyemeyiz..Bu herkes için geçerli..

AHLAK DİYE BİRŞEY YOKTUR VE BÖYLE BİRŞEY OLAMAZ DA..!

Ahlakı savunan dindarları anlarım..Çünkü beyinlerini hapsetmiş insanlar bunlar..Sömürülmekten,uyuşturulmaktan zevk alan insanlar bunlar ama bir ateist ahlakı savunamaz..Savunursa ateistliği benim açımdan kabul edilemez..

Sitelerde Paylaş

İyi kötü var elbette. İnsan türünün düşünme, kavramlara ad verme, onları ve kendini analiz etme, sınıflandırma vb aktiviteleri olduğunu söyledik, değil mi? Tüm hayvanlar içinde ahlak hakkında bu denli düşünmüş, ahlaki sistemler ve manifestolar oluşturmuş bir başka tür yok. Aynı biçimde gidip evreni araştırmaya çıkan da yok. Bu aktivite de tamamen insanla ilgili mesela...

Çıkar başka mevzu, ahlak başka. Sen konu ne olursa olsun körün değneğini bellediği gibi çıkar deyip duruyorsun, sanki kimse bilmiyor ve reddediyor gibi...

Ayrıca son derece rasyonel düşünüyorum, bu başlıktaki yazıyı ben yazdım.

Sen yeni bir şey söylüyor değilsin yani.

sayın türk ateist iyi ve kötü yoktur, heterof beslenen yani diğer canlıları yok ederek beslenen bir canlının bunu bildiği halde iyi ve kötü vardır demesi komik olur.sadece çıkarlarımızı koruyoruz(türün çıkarları canlı çıkarları ile paralellik gösterir).

Ayrıca ortamda iyi ve kötü varsa bir tanrı da var olmalıdır.

Sitelerde Paylaş

sayın türk ateist iyi ve kötü yoktur, heterof beslenen yani diğer canlıları yok ederek beslenen bir canlının bunu bildiği halde iyi ve kötü vardır demesi komik olur.sadece çıkarlarımızı koruyoruz(türün çıkarları canlı çıkarları ile paralellik gösterir).

Yani bu senin kişisel çıkarımın, daha doğrusu indirgeme safsatına başvurarak açıklama yaptığını sanman. Biz kişisel his ve düşüncelerimizi paylaşmıyoruz bu konuda. Raasyonel olmaktan sözederken senin bütünüyle subjektif olan "komik bulma" düşüncen seni bağlar. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan usandığım için tekrar bir önceki iletiye dönmeni ve sosyal hayvan olan insanın davranışlarının ve aklının da onun ilgi alanına girmesi durumuyla ilgili açıklamayı okumanı tavsiye edeceğim.

Ayrıca ortamda iyi ve kötü varsa bir tanrı da var olmalıdır.

Tam tersi. Kötülük sorunu bir Tanrı olmadığını anlamak için yeter,

Ayrıca Tanrı iddiasından bu kadar korkup da bilimle ters düşecek kadar garip şeyler söylemek epeyce sorunlu bir durum.

İyilik ve kötülüğün, daha genelde ahlakın ne Tanrı ile ne de dinlerle en küçük bir ilgisi yok; eğer bunu bilmiyor ve savunamıyorsanız bu sizin sorununuz.

Sitelerde Paylaş

Yazık..Aramış,bir video bulmuş bize.. :)

Bizi müslüman sanıyor..Dawkins'in her dediğine biat edeceğimizi sanıyor..

Karşında hakiki ateistler var..Öyle ahlakı/namusu savunan ateistler değil..!

Dawkins tabi ki çok önemli biri ama her dediği/yazdığı,bu yüzden ''doğrudur'' diyemeyiz..Bu herkes için geçerli..

AHLAK DİYE BİRŞEY YOKTUR VE BÖYLE BİRŞEY OLAMAZ DA..!

Ahlakı savunan dindarları anlarım..Çünkü beyinlerini hapsetmiş insanlar bunlar..Sömürülmekten,uyuşturulmaktan zevk alan insanlar bunlar ama bir ateist ahlakı savunamaz..Savunursa ateistliği benim açımdan kabul edilemez..

Sen kalkıp bir an önce bir psikiyatra git. Çok ciddi hastasın.

Bak bunu da iyi niyetle yaptığım bir tavsiye olarak ele al. Herkes sana küfrediyor, deli muamelesi yapıyor. http://www.ateistforum.org/index.php/topic/63264-ateist-teist-yanylgylar/page-6

Bütün bunlardan utanmadığın, gururunun incinmediği gibi "Ben ne yapıyorum böyle?" demediğin açık; sorun da zaten bu. Muhakeme yeteneğin tamamen gitmiş.

Sitelerde Paylaş

Yani bu senin kişisel çıkarımın, daha doğrusu indirgeme safsatına başvurarak açıklama yaptığını sanman. Biz kişisel his ve düşüncelerimizi paylaşmıyoruz bu konuda. Raasyonel olmaktan sözederken senin bütünüyle subjektif olan "komik bulma" düşüncen seni bağlar. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan usandığım için tekrar bir önceki iletiye dönmeni ve sosyal hayvan olan insanın davranışlarının ve aklının da onun ilgi alanına girmesi durumuyla ilgili açıklamayı okumanı tavsiye edeceğim.

Tam tersi. Kötülük sorunu bir Tanrı olmadığını anlamak için yeter,

Ayrıca Tanrı iddiasından bu kadar korkup da bilimle ters düşecek kadar garip şeyler söylemek epeyce sorunlu bir durum.

İyilik ve kötülüğün, daha genelde ahlakın ne Tanrı ile ne de dinlerle en küçük bir ilgisi yok; eğer bunu bilmiyor ve savunamıyorsanız bu sizin sorununuz.

Evrimsel ahlak/çıkar ahlaki.

Ahlak nedir ? Nasıl ortaya çıkmıştir?

Ahlak neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmektir.

net olarak bakarsak canlının kendi yaşamıni uremesini gibi etmenlerin yani kendi çıkarlarini koruması olayıdir.

Canlılarda ahlak; yaşamak ve üreme etkenleri üzerine evrimlesmistir.

Bireysel ahlak canlı öncelikle kendi çıkarlarıni koruma içgüdüsundedir.

yaşamını tek başına sürdürebiliyorsa tek başına yaşamak daha karlı gelecektir.fakat turun devamı için çiftleşme gereklidir.buda bazı durumlarda içgüdüsel olarak ,turun devamı için ödün verme durumu ortaya çıkar.karşı tarafında belirli süre çıkarlarıni gözetir.

bireysel ahlaka örnek ;

peygamberdevesi , ayı ,kaplan,leopar,çıta vb.

familia ( aile ) tek başına yaşamını sürdürecek gücü olmayan canlıların ,yaşamlarını sürdürme ve soy devamıni sağlamak için ortaya çıkmış kurumdur..erkler ayrılığı ilk kez burda başlar .toplumsal ahlakin temelleri burda atılmıştir.canlı yaşamının devamı ve turun devamı için ,grubun yada ailenin çıkarlarını korumalıdir.örnekle açıklamak gerekirse .bir felis leo(aslan) ailesini düşünelim .lider erkek aileyi dışardan gelecek tehlikelerden korur ve uremeyi sağlar,genç ve güçlü dışı aslanlar avlanma ,çoğalma ,yaşlı dişiler geride yavru aslanlara bakar.

dışardan gelecek bir erkek aslan grup lideri erkeği yenerse o grubun lideri olur.eski liderin erkek yavruları öldürülür .disileri uremek için sağ bırakılır.aslan popilasyonunda ahlak kuralları.

familia örnekleri; kurt,aslan,zebra,fil vb.

Kolonilesme ve toplumsal ahlak .

yasamin devamı için bireysel olarak yada küçük aile grupları olarak yaşama şansı az olan canlılarda görülür .bireysel olarak kendi çıkarlarıni düşünen canlılar koloniden atılır yada dislanir .kolonide erkler ayrılığı artık yerini sosyalleşme ve görev dağılımı olarak almıştır.koloniler üreme konusunda aile ve tek yaşayan canlılara kıyasla daha başarılıdir.

Kolonilesme örnekleri; arı,karınca ve insan

Bu konumda iyi ve kötü yoktur.

Aslında çıkardan ahlak olmaz ama evrimsel olarak bağlamak istedim.

Sitelerde Paylaş

Şimdi iyi ve kötü konusuna gelelim iyi nedir?

Kötü nedir?

Çıkarsız iyilik varmıdır?

Cikarsiz iyilik yok bence. Ornegin senin suraya yazi yazmanin sebebi bize kendi dusundugun gercegi gostermek degil de can sikintinin gitmesi veya yazmaktan zevk aliyor olman olabilir, basit bir ornek vermem gerekirse.
Sitelerde Paylaş

Sen kalkıp bir an önce bir psikiyatra git. Çok ciddi hastasın.

Bak bunu da iyi niyetle yaptığım bir tavsiye olarak ele al. Herkes sana küfrediyor, deli muamelesi yapıyor. http://www.ateistforum.org/index.php/topic/63264-ateist-teist-yanylgylar/page-6

Bütün bunlardan utanmadığın, gururunun incinmediği, ben ne yapıyorum böyle demediğin açık; sorun da zaten bu. Muhakeme yeteneğin tamamen gitmiş.

Utanmak mı :D

Ne yaptım lan ben?

Ahlak yok dediğim için mi utanacağım?

Ulan sırf bana hakaret etmek için üyelik açtın sen..Sen utan kendinden allahsız..!

Seni şöyle yaparım,böyle yaparım diye kaç defa tehdit ettin beni..Tehdit değil de,korkutma filan diyelim..Bende çok korktum senden :D

Bana hakaret üstüne hakaret et,arada tehditler,sonra da beni düşünüyor gibi yap..Ben mi deliyim acaba,yoksa sen mi?

Güzel bir hayat yaşadım/yaşıyorum Türk ateist..Sağlığımda iyi..

Ulan ahlak yok dedim diye,nerdeyse adres isteyeceksiniz benden..!

Az önce iki üyeyi şikayet ettim..Bilgin olsun..Abartanı şikayet ederim..

Sitelerde Paylaş

Utanmak mı :D

Ne yaptım lan ben?

Ahlak yok dediğim için mi utanacağım?

Ulan sırf bana hakaret etmek için üyelik açtın sen..Sen utan kendinden allahsız..!

Seni şöyle yaparım,böyle yaparım diye kaç defa tehdit ettin beni..Tehdit değil de,korkutma filan diyelim..Bende çok korktum senden :D

Bana hakaret üstüne hakaret et,arada tehditler,sonra da beni düşünüyor gibi yap..Ben mi deliyim acaba,yoksa sen mi?

Güzel bir hayat yaşadım/yaşıyorum Türk ateist..Sağlığımda iyi..

Ulan ahlak yok dedim diye,nerdeyse adres isteyeceksiniz benden..!

Az önce iki üyeyi şikayet ettim..Bilgin olsun..Abartanı şikayet ederim..

Şikayet ettiğin üyelerden biri uzaklaştırıldı.

Sen çok ciddi bir biçimde cahil Müslüman ahlakı taşıyorsun. İnsanların yazılarını çarpıtıyor, bilimle dalga geçiyor, yalan söylüyor, akıl dışı ve ciddiyetsiz yanıtlarla karşılık veriyor ve en sonunda tekrar başa sarıp "Yanıtlayamazsınız ki, benim dediğim doğru zaten, siz ateist falan değilsiniz" diyorsun. Çok daha fazlasını yapıyorsun ama burada tek tek yazmayayım, sana hakaret de dahil olmak üzere bin yolla anlatmaya çalıştım.

Senin bu yaptığını ahlaksız Müslümanlar yaptı hep. İnsanları zorla tahrik edip sonunda küfrettirdi kendine, sonra da şikayet edip ceza almalarını sağladı. Veya iletileri bana küfür ediyorlar diyerek raporladı, başlıklarda küfür yediği için ağlayıp mazluma yattı.

Tek bir ateist bunu yapmadı bugüne dek.

Çok büyük ahlaksızsın sen NOLAN.

Forumu açıkça trollüyor ve insanları bile isteye tahrik ediyorsun. Sonra da şikayet...

Ben hep forumu kirlettiğin, başlıkları çöpe çevirdiğin, takıntılı halinle konuları saptırıp tartışılmaz hale getirdiğin için raporladım seni. Bana hakaret eden ilk sen oldun, raporlamak aklıma bile gelmedi.

Seni düşündüğüm falan yok, defalarca söylediğim gibi sen benim umurumda bile değilsin. Asosyal bir böcek misin, kişilik tesis edememiş ve bunu yapmak için ateizmi kimliği haline getirmiş bir zavallı mısın, umurumda bile değil. Psikiyatra git de çevrene daha fazla zarar verme. Yoksa istersen boğul pisliğinde, ruhum duymaz.

Sitelerde Paylaş

Kötü nedir?

iyi bize fayda verendir...

Kötü de zarar veren...

Yaşam faydalıyı alıp zararlıdan kaçınmak üzere devam eder...

iyi demek yaşama katkı sağlayan demek olur...

Zaten genler de böyle programlıdır...

Genlerimiz yaşamı sever ...

Sitelerde Paylaş

Kötü nedir?

Bu sorular ahlak var mı yok mu tartışmasında sorulacak sorular değil. Ahlakın ne olduğuyla ilgili, yani ahlakın var olma durumunda sorulacak sorular. Ahlakın konusudur bu.

Çıkarsız iyilik olmaması, o iyiliği iyilik olmaktan çıkarır mı? Annenin bebeğine duyduğu karşılıksız ve sınırsız sevgi bile çıkar üzerinedir. Sadece bu değil, milyarlarca insanın kutsadığı bütün davranışlar da. Bilim, sanat, spor vb aktiviteler de.

Hepsinin hizmet ettiği tek şey vardır, üremek ve soyun devamını sağlıklı devam ettirebilmek.

Bunların arasından ahlakı cımbızlamak sadece takıntılı bakış açısının ürünüdür.

İyi insanların oluşturduğu, herkesin birbiriyle dayanışma içinde bulunduğu ve birbirinin hakkını gözettiği bir toplum kesin olarak daha avantajlıdır.

O yüzden insanlar kötü davranışları engellemek için bir yığın mekanizma oluşturmuştur; kurallar, yasalar, kötü olanı dışlama refleksi vb. gibi.

İnsanlık pratiğine dönüp baktığımızda iyiye eğilimli olduğumuz da açıktır. Bu iyiliği kutsamak değil, türün devamını garantiye almak için daha avantajlı olduğunu bilmek nedeniyle böyledir.

Beyninizi dinden, ya Tanrı varsa korkusu/takıntısından kurtarabilirseniz her şeyi olduğu gibi görüp kavrayabilirsiniz.

Hatta buna gerek bile yok, gördüğünüz üzre inançlı olan ve yıllardır burada yazan kireç bile (bile derken küçümsemek amacı gütmüyorum, bağışla kireç) olayı çözüp olduğu gibi kabul etmiş.

Çok ilginç... İnançlı olmak değil de ateist olmanız bilimsel bakış açısından uzak olmanıza neden olmuş.

Sitelerde Paylaş

iyi dediğimiz şeylerin altında yatan faydaları ayrı ayrı düşünüp işte bunları amaçladığımızı idda etmek ne derece doğru...

Yapılan iyi davranışın sonucunda pek çok güzel neticeler ortaya çıkar ama iyiliği yapanın içlnden bunların çoğu hiç geçmez aklına bile gelmez...

O belki sadece o an içlnden öyle geldiği içln uada başka türlü davramayı içi elvermediği için yada sadece iyilik olsun diye yapmıştır...

Ama kelebeğin kanat çırpmasının sonuçları misali kendine bu yaptığı iyi davranışın bir çok etkisi isabet edince buna uzaktan bakıp işte iyiliği bu sonuçları içln yani çıkarı için yaptı demek pek insaflı olmuyor...

Annenin evladına yaptığı fedakarca davranışlardan genlerin devamından tutun da pek çok sonuçları var diye anneyi de çıkarcı yapan bakış açısı hastalıklıdır bence...

Sitelerde Paylaş

iyi dediğimiz şeylerin altında yatan faydaları ayrı ayrı düşünüp işte bunları amaçladığımızı idda etmek ne derece doğru...

Yapılan iyi davranışın sonucunda pek çok güzel neticeler ortaya çıkar ama iyiliği yapanın içlnden bunların çoğu hiç geçmez aklına bile gelmez...

O belki sadece o an içlnden öyle geldiği içln uada başka türlü davramayı içi elvermediği için yada sadece iyilik olsun diye yapmıştır...

Ama kelebeğin kanat çırpmasının sonuçları misali kendine bu yaptığı iyi davranışın bir çok etkisi isabet edince buna uzaktan bakıp işte iyiliği bu sonuçları içln yani çıkarı için yaptı demek pek insaflı olmuyor...

Annenin evladına yaptığı fedakarca davranışlardan genlerin devamından tutun da pek çok sonuçları var diye anneyi de çıkarcı yapan bakış açısı hastalıklıdır bence...

Gayet tabii geçmez. Ben çocuğumu emzirirken "Amanın da türümüz ne güzel devam edecek, faydalı bir iş yapıyorum" dediğimi veya böyle şeyler düşündüğümü hatırlamıyorum mesela. Ya da bir nedenle birine yardım ettiğimde...

Bu tür hesaplar yapmayız, hatta insanların ezici çoğunluğu bu çıkar bilgisinden yoksun olarak iyilik yapar. Bilenler de düşünmez, sadece kendilerini iyi hissedecekleri, doğru olduğunu düşündükleri şeyi yapmak istedikleri için yaparlar.

Genler, hormonlar vs meselesi. İyi şeyler yaptığında iyi hissetmek bile başlı başına yeterli açıklama.

Çıkar deyince kirlenmiyor bu hisler. Benim çocuğumu iyi, dürüst, ahlaklı, çalışkan ve hepsinden çok mutlu bir birey olmasını istemem, onun bunlara sahip olmak nedeniyle iyi yaşayacağını bilmem yüzünden değil mi?

Hiç tanımadığımız birine, onun için belki de hayati bir faydada bulunduğumuzu bilmeden, basit bir yardım gibi görüp de üzerinde beş dakika bile düşünmediğimiz durumlar olmuştur belki de... Hiçbir çıkar gözetmeden, kendimizi iyi hissetmek için yaptığımızı bile düşünmeden, refleksif olarak yardım ederiz birilerine. Ama geri planda genler işliyordur da ondan yapıyoruzdur. Bu kötü bir şey değil, çıkar deyince soğuk ve sevimsiz görünüyor olması tepki göstermemize ve yapılan davranışı aşağıladığımız hissi yaşamamıza neden olmamalı.

Sitelerde Paylaş

Çıkarsız iyilik olmaması, o iyiliği iyilik olmaktan çıkarır mı? Annenin bebeğine duyduğu karşılıksız ve sınırsız sevgi bile çıkar üzerinedir. Sadece bu değil, milyarlarca insanın kutsadığı bütün davranışlar da. Bilim, sanat, spor vb aktiviteler de.

Bugun bir dindar sirf cennete gitmek icin iyilik yapiyor biz de cikarci diyoruz, sevmiyoruz. Iyi de digerleri de ayni. Mutlu olmak icin veya baska sebepler yuzunden iyilik yapiyor. Ikisinin arasinda fark yok ama ikisine bakis acimiz farkli. Ayni olmasi gerekmez mi?

Ornegin senin bu siteye emek vermenin altinda bile bir cikar var. Simdi sana nasil iyilik yapiyorsun diyelim ki? Sen sadece cikarlarin icin yaziyorsun buraya. Ben de.

Sitelerde Paylaş

Bugun bir dindar sirf cennete gitmek icin iyilik yapiyor biz de cikarci diyoruz, sevmiyoruz. Iyi de digerleri de ayni. Mutlu olmak icin veya baska sebepler yuzunden iyilik yapiyor. Ikisinin arasinda fark yok ama ikisine bakis acimiz farkli. Ayni olmasi gerekmez mi?

Ornegin senin bu siteye emek vermenin altinda bile bir cikar var. Simdi sana nasil iyilik yapiyorsun diyelim ki? Sen sadece cikarlarin icin yaziyorsun buraya. Ben de.

Biz bireysel, kısa vadeli, başkalarını dışlayıcı, kişisel hesapla yapılmış ve maddi-manevi karşılık beklenmiş çıkar sözkonusu olduğu için dindarların iyiliğini samimi bulmuyoruz. Buna rağmen yaptıkları iyilik hedefine ulaşıyorsa, yani birilerine gerçekten yararı dokunuyorsa benim için cennet vaadi bekliyor olmalarının hiçbir sakıncası yok. Eğer gerekiyorsa onu neden iyilik yaptığı konusunda kendisiyle yüzleştiririm, burada çok defa yaptığım/yaptığımız gibi.

İnsanın yaşama devam etmesinin tek bir nedeni var, o da mutlu olmak. Başka da hiçbir nedeni yok. Herkesin kendine göre bir amacı, ideali var ve bütün bunlar gerçekleştiğinde daha mutlu olacağı veya o amaç için çalışırken mutlu olduğu için yapıyor. Mutsuz olan herkes mutlu olmanın yollarını arıyor, değil mi? Bilim yapmak kişiyi mutsuz ediyor olsa yapmaz örneğin.

Benim bu siteye emek vermemin altında elbette çıkar duygum var. O duygum da doğru olduğuna inandığım düşünceleri yazmak, mümkünse eğer bu düşünceleri birilerine aktarmak ve onları yaymak; aynı anda yeni bilgiler ve düşüncelerle karşılaşıp daha fazla gelişmek ve öğrenmek.

Bunlar kötü şeyler olmadığı gibi, iyilik de değil. Kimsenin burada yazması lütuf değil. Bütün bunları yaptığımda kendimi iyi hissediyor olmam çıkar olarak adlandırılınca kirli veya kötü bir şeye dönüşüyor da değil.

Sitelerde Paylaş

Biz bireysel, kısa vadeli, başkalarını dışlayıcı, kişisel hesapla yapılmış ve maddi-manevi karşılık beklenmiş çıkar sözkonusu olduğu için dindarların iyiliğini samimi bulmuyoruz. Buna rağmen yaptıkları iyilik hedefine ulaşıyorsa, yani birilerine gerçekten yararı dokunuyorsa benim için cennet vaadi bekliyor olmalarının hiçbir sakıncası yok. Eğer gerekiyorsa onu neden iyilik yaptığı konusunda kendisiyle yüzleştiririm, burada çok defa yaptığım/yaptığımız gibi.

İnsanın yaşama devam etmesinin tek bir nedeni var, o da mutlu olmak. Başka da hiçbir nedeni yok. Herkesin kendine göre bir amacı, ideali var ve bütün bunlar gerçekleştiğinde daha mutlu olacağı veya o amaç için çalışırken mutlu olduğu için yapıyor. Mutsuz olan herkes mutlu olmanın yollarını arıyor, değil mi? Bilim yapmak kişiyi mutsuz ediyor olsa yapmaz örneğin.

Benim bu siteye emek vermemin altında elbette çıkar duygum var. O duygum da doğru olduğuna inandığım düşünceleri yazmak, mümkünse eğer bu düşünceleri birilerine aktarmak ve onları yaymak; aynı anda yeni bilgiler ve düşüncelerle karşılaşıp daha fazla gelişmek ve öğrenmek.

Bunlar kötü şeyler olmadığı gibi, iyilik de değil. Kimsenin burada yazması lütuf değil. Bütün bunları yaptığımda kendimi iyi hissediyor olmam çıkar olarak adlandırılınca kirli veya kötü bir şeye dönüşüyor da değil.

Hayir, ama digerlerinden farkin olmadigi gercegini gosteriyor.

Sana guzel bir ornek vereyim. Uyusturucular, dunyada normal olarak yasayamayacagin duygulari sana yasatir ve biz zararli diye kullanmiyoruz.

Eger zararli olmasaydi, ailenin sana ihtiyaci oldugunu ama uyusturucu kullaninca sorumluluklarini yerine getiremeyecegini bilsen dahi kullanirdin. Cunku uzuntu duygusunu yok edip seni cok daha guzel bir dunyaya goturuyor.

Yani senin beynin, senin dedigin gibi daha fazla mutlulugu ariyor ama o mutluluga ulasinca "uzulecegini" bilirsen o mutlulugu istemiyorsun.

Bu durumda hangi insana iyi diyelim eger daha fazla mutluluga ulasinca baskalarini geride birakacaksa? Demek ki buradan su sonuc cikiyor: Herkesin bir fiyati var.

Sitelerde Paylaş

Hayir, ama digerlerinden farkin olmadigi gercegini gosteriyor.

Sana guzel bir ornek vereyim. Uyusturucular, dunyada normal olarak yasayamayacagin duygulari sana yasatir ve biz zararli diye kullanmiyoruz.

Eger zararli olmasaydi, ailenin sana ihtiyaci oldugunu ama uyusturucu kullaninca sorumluluklarini yerine getiremeyecegini bilsen dahi kullanirdin. Cunku uzuntu duygusunu yok edip seni cok daha guzel bir dunyaya goturuyor.

Yani senin beynin, senin dedigin gibi daha fazla mutlulugu ariyor ama o mutluluga ulasinca "uzulecegini" bilirsen o mutlulugu istemiyorsun.

Bu durumda hangi insana iyi diyelim eger daha fazla mutluluga ulasinca baskalarini geride birakacaksa? Demek ki buradan su sonuc cikiyor: Herkesin bir fiyati var.

Eğer zararlı olmasaydı demiş, kişiyi sorumluluklarından net biçimde alıkoyduğunu ekleyerek kendini yanlışlamışsın.

Ben mutluluğun sentetik, tehlikeli ve zararlı şeylerde aranmasından yana değilim zaten. Beynime sentetik bir madde aracılığıyla müdahale etmekten hoşlanmadığım için tek damla alkol dahi almam vs... Dinleri de bir parça böyle gördüğümü söylememde de sakınca yok.

Ama zaten ahlakı, iyi ve kötüyü tutarsız fanteziler üzerinden açıklayamayız. Pratiğe bakmak yeterli.

Yapılan şeyin iyi mi kötü mü olduğuna karar vermek çok zor değil. Göreceli ahlak denen zırva, dinlerin dayattığı stabil ahlak anlayışı, gelenek ve kültürle oluşmuş ahlaki ilkeler kafa karıştırıyor ne yazık ki.

Mutlak ahlak olmadığı gibi, göreli ahlak da ciddi ciddi tartışılabilir bir bakış açısı.

Sana göre bana göre dendiğinde doğru ve yanlışı bulmak zor, sonunda senin yaptığın gibi gerçekten iyi olan bir davranışı bile yanlışla karşılaştırıp herkesin bir fiyatı ve gibi sonuçlara ulaşmak mümkün.

Ama mesela bu dediğin şey sağduyuya da uymuyor. Herkesin bir fiyatı olduğunu söylemenden bahsediyorum...

Böyle bakarsak kendini bilime adamış ve insanlığı ileriye sıçratmış bilimcilerin de bir fiyatı olduğu sonucuna ulaşırız. Onlar da mutlu oldukları şeyi yapmış, kendilerini buna adamışlar hatta.

Ama biz bugün onları anarken "Aman hepsi aslında çıkar peşindeydi, kişisel mutlulukları için başarıya ulaşmak istiyorlardı, benden hiçbir farkları yok" demiyor, saygı ve hayranlıkla anıp minnet duyuyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Jen unpinned this Başlık
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...