Jump to content

Ateistlerin Adalet anlayısı

Recommended Posts

Doğrucu sen bilirsin,

Muhammed'in veda hutbesi niye bazı sitelerde değiştirilmiş. Şimdi bakıyorum hutbe kölelikle ilgili bir kısımda değişiyor. Adalet mi bu?

Şaka bir yana veda hutbesi ile ilgili başlık bilen var mı?

Not:Şaka kısmı veda hutbesinin değişmesi değil o gerçek. Doğrucudan doğru cevap alacağım kısmı şakaydı :)

sence andımız değiştirilmelimi değiştirlmemelimi.türküm diye başlayan.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 353
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Doğrucu sen bilirsin,

Muhammed'in veda hutbesi niye bazı sitelerde değiştirilmiş. Şimdi bakıyorum hutbe kölelikle ilgili bir kısımda değişiyor. Adalet mi bu?

Şaka bir yana veda hutbesi ile ilgili başlık bilen var mı?

Not:Şaka kısmı veda hutbesinin değişmesi değil o gerçek. Doğrucudan doğru cevap alacağım kısmı şakaydı :)

Hazreti demek çok zor değil mi? Muhammed Hazretleri anlamına gelir, değerli insanlar için söylenir. Dinle de alakası yoktur. Hz. Muhammed diyebilirsin..

Diyanet'in sitesindeki Veda Hutbesi de değiştirilmiş mi? Neresi değişik anlamadım?

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/hutbe/vedahutbesi.asp

Sitelerde Paylaş

'' Peki Tanrı yaratmadan önce ne yapıyordu?'' (Samuel Beckett)

Canı mı sıklımış herşeyi, geçmişi ve geleceği gören, bilen ve herşeye gücü yeten Tanrı'nın? Neden binlerce farklı inanç yaratmış ve insanlar bu inançlar uğruna binlerce yıl savaşmış?

Yoksa '' Tanrı bir düşüncedir, dik duran herşeyi eğri yapan, dimdik duran herşeyi de baş aşağı çeviren.'' (NietzsCHE)

Bu mudur?

İnsanlar sınava eşit şekilde girmelidir, eğer dünya hayatı cennete gitmek için bir sınav yeriyse. Niye her 3 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor bu sınav yerinde, niye her 2-3 dakikada bir insan tecavüze uğruyor? Herşeye gücü yeten Tanrı neden bunları engelle(ye)miyor?

Bir insan nasıl 950 yıl yaşar? (Nuh peygamber, kaynak Kuran, Ankebut 14). Öldürmeyen Allah öldürmez mi?

Bir adam eşeğiyle beraber ölmüş, yüz yıl ölü olarak kaldıktan sonra dirilmiş ( Bakara 259 )

Bunlara inanıyor musun Doğrucu?

Sitelerde Paylaş

sence andımız değiştirilmelimi değiştirlmemelimi.türküm diye başlayan.

O kolay değiştirilsin. Türk olmaktan utanan neyse o olsun. Ben TÜRKÜM (ırk olarak değil) ama Türklükle derdi olanı da yormayalım. Andımız gidince mutlu olacaksanız buyurun kardeşim. SU AKAR YOLUNU BULUR.

Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allahın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın.Cenab-ı hakk bu gibi insanların ne tevbelerini nede adalet ve şehadetlerini kabul eder.

Diyanet sitesinde veda hutbesinin bu kısmını çıkarmış. Bu mu müslümanların adalet anlayışı

Buyurun sizin veda hutbenizden bir bölüm, bana Gençliğe Hitabe yeter

Biri kulu nasıl kul yapacağım diye debelenir diğeri Hür doğdum hür yaşarım der ve HANGİ ÇILGININ KENDİSİNE ZİNCİR VURACAĞINI sorar.

Buyurun kaldırın yerine kölelik hutbenisini getirin

Sitelerde Paylaş

Hazreti demek çok zor değil mi? Muhammed Hazretleri anlamına gelir, değerli insanlar için söylenir. Dinle de alakası yoktur. Hz. Muhammed diyebilirsin..

Diyanet'in sitesindeki Veda Hutbesi de değiştirilmiş mi? Neresi değişik anlamadım?

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/hutbe/vedahutbesi.asp

Atatürk kaldırdı, beyliği şeyhliği hazretliği :)

Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allahın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın.Cenab-ı hakk bu gibi insanların ne tevbelerini nede adalet ve şehadetlerini kabul eder.

Bak bu kısım yok. Aslı nedir? Burada utanacakları birşey mi var?

Sitelerde Paylaş

Atatürk kaldırdı, beyliği şeyhliği hazretliği :)

Bak bu kısım yok. Aslı nedir? Burada utanacakları birşey mi var?

Bu köle kısmı tam nerde geçiyor ki? Yani orjinal hubede olduğu ne malum?

Sitelerde Paylaş

Elli tane islami sitede var ama diyanetteki farklı. İslami siteler uyduracak değil sanırım, uydurdularsa günahları boynuna :)

Sen koskoca şaheser hutbeden sadece küçük bir cümlecik cımbızlayacağına tamamını ele alsan da, mükemmelliği görsen ya. Ne kadar güzel ifadeler vardır veda hutbesinde.. Anlayana tabi ki...

Sitelerde Paylaş

Bak Katalan, eşitliği ne güzel söylüyor prygamberimiz;

Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.

Sitelerde Paylaş

Sen koskoca şaheser hutbeden sadece küçük bir cümlecik cımbızlayacağına tamamını ele alsan da, mükemmelliği görsen ya. Ne kadar güzel ifadeler vardır veda hutbesinde.. Anlayana tabi ki...

Sizlerin örneklemeleri türünde cevap vereyim.

Bir bardak temiz suya ufak bir pislik parçası düşse o bir bardak su artık temiz midir?

Sitelerde Paylaş

Sizlerin örneklemeleri türünde cevap vereyim.

Bir bardak temiz suya ufak bir pislik parçası düşse o bir bardak su artık temiz midir?

Kıyaslaman da anlamsız bir kıyaslama olmuş. Kölelikle ilgili bölümün olduğunu nerden ispatlayacaksın ki? Diyanet hutbesinde yok öyle bir durum...

Sitelerde Paylaş

Veda hutbesinin o kadar farklı versiyonları çıktı ki,artık cıcığı çıktı. Her canı isteyen, istediği şekilde yazıyor. Güvenilirliği sıfırdır. Kimse bu uyduruk metni kaynak olarak gösteremez.

En eski kitaplardaki veda hutbesi metni fecaattir. Kadına her şartta kocaya itaat, köleye kaçarsa lanet, müslüman olmayanların kanının canının müslümana helal olduğu, bir sürü rezalet vardır. Yöntula yontula kuşa çevrilmiştir.

Sitelerde Paylaş

Kıyaslaman da anlamsız bir kıyaslama olmuş. Kölelikle ilgili bölümün olduğunu nerden ispatlayacaksın ki? Diyanet hutbesinde yok öyle bir durum...

Diyanet yok derse yoktur :) Hangi çağda yaşıyoruz, buluruz orijinalini, sıkma canını, Arapça bilen bir arkadaş vardır belki Arapçasını bile yapıştırır ama gerek yok. Diğer islami siteler kafalarından uydurmadılar sanırım özellikle de kölelikle ilgili bir bölümü :)

Sitelerde Paylaş

Veda hutbesinin o kadar farklı versiyonları çıktı ki,artık cıcığı çıktı. Her canı isteyen, istediği şekilde yazıyor. Güvenilirliği sıfırdır. Kimse bu uyduruk metni kaynak olarak gösteremez.

En eski kitaplardaki veda hutbesi metni fecaattir. Kadına her şartta kocaya itaat, köleye kaçarsa lanet, müslüman olmayanların kanının canının müslümana helal olduğu, bir sürü rezalet vardır. Yöntula yontula kuşa çevrilmiştir.

Kuş olmuş hali bile yetiyor

Sitelerde Paylaş

Diyanet yok derse yoktur :) Hangi çağda yaşıyoruz, buluruz orijinalini, sıkma canını, Arapça bilen bir arkadaş vardır belki Arapçasını bile yapıştırır ama gerek yok. Diğer islami siteler kafalarından uydurmadılar sanırım özellikle de kölelikle ilgili bir bölümü :)

İşte hadislerde olduğu gibi, bu konuda da orjinali hangisidir bilmek güç. 1400 yıl öncesine dönüp, hz. Peygamberin sözlerini tekrar dinleyemeyeceğimize göre, elimiz kolumuz bağlanıyor...

tarihinde Doğrucu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte hadislerde olduğu gibi, bu konuda da orjinali hangisidir bilmek güç. 1400 yıl öncesine dönüp, hz. Peygamberin sözlerini tekrar dinleyemeyeceğimize göre, elimiz kolumuz bağlanıyor...

Hadislere laf yok yoksa Haşır 7 devreye girer :)

Tikkatli olun sn Doğrucu

Sitelerde Paylaş

KONUYU AÇAN KİMLERİ KASTETTİ BİLMİYORUM AMA ATEİST DEYİNCE BENİM ANLADIĞIM SOSYAL DARWİNİST VE NİHİLİSTLERDİR. HER İKİSİNDE DE ADALET ANLAYIŞI: GÜÇLÜNÜN HAKLILIĞI VE YAPILAN HAKSIZLIKLARIN CEZASIZ KALACAĞIDIR.

Sitelerde Paylaş

Hadislere laf yok yoksa Haşır 7 devreye girer :)

Tikkatli olun sn Doğrucu

Haşr 7'den ne çıkardın onu anlamadım?

Allah'ın o şehir halkının (malından), resûlüne fey olarak verdiği şey (savaşsız elde edilen ganimet), artık Allah'ın, resûlünün (peygamberinin), ona yakınlığı olanların, yetimlerin ve yoksulların ve yolcularındır. (Bu) içinizden zengin olanların arasında elden ele dolaşan bir mal (servet) olmaması içindir. Ve resûl, size ne verdiyse o zaman onu alın. Ve o, sizi neden nehyetti ise o taktirde ondan vazgeçin. Allah'a karşı takva sahibi olun. Muhakkak ki Allah, ikabı (azabı) şiddetli olandır.

Ayrıca hadislere inanmıyorum demiyorum, peygamberimizin sünnetleri çok gerekli, ama hangisi gerçek, hangisi sahte kafa karıştırmaya çok müsait ince bir durum...

Sitelerde Paylaş

KONUYU AÇAN KİMLERİ KASTETTİ BİLMİYORUM AMA ATEİST DEYİNCE BENİM ANLADIĞIM SOSYAL DARWİNİST VE NİHİLİSTLERDİR. HER İKİSİNDE DE ADALET ANLAYIŞI: GÜÇLÜNÜN HAKLILIĞI VE YAPILAN HAKSIZLIKLARIN CEZASIZ KALACAĞIDIR.

Ben kendini ateist olarak nitelendiren herkes için açtım konuyu. Ölünce toprak olacağına inanan bir insan, bu dünyada çektiği haksızlıkların karşılığını alamayacak olması, dahası çile çektirenlerin cezasız kalacağına inanması nasıl bir duygudur merak ediyorum. İnsanın hiçbir şeye güveni kalmaz, boşlukta kalır gibi geliyor bana şahsen...

Sitelerde Paylaş

Diyanet "hadis ayıklama" çalışması da başlatmıştı. Bu devirde nasıl bilgi yok edeceklerse artık? Yok deyince yok mu olacak? Yoksa diyanet dışında kitap basımını mı yasaklayacaklar? Bunlarınki belediye encümen kararıyla ilçeden geçen fay hattını otuz kilometre öteye almak gibi! :lol: :lol: :lol:

Peki hadi hadisleri ayıkladılar, ayetleri nasıl ayıklayacaklar? Kadını dövmeyi, hüre hür köleye köle kadına kadın kısası, müşrikleri gördüğü yerde öldürmeyi nasıl ayıklayacaklar?

Ayıkla pirincin taşını! :lol:

Müslüman olmak ne berbat bir durum ya! Kuranı iyi göstermeye çalışan müslüman smilisi: :wub:

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...