Jump to content

Ateistlerin Adalet anlayısı

Recommended Posts

Ben kendini ateist olarak nitelendiren herkes için açtım konuyu. Ölünce toprak olacağına inanan bir insan, bu dünyada çektiği haksızlıkların karşılığını alamayacak olması, dahası çile çektirenlerin cezasız kalacağına inanması nasıl bir duygudur merak ediyorum. İnsanın hiçbir şeye güveni kalmaz, boşlukta kalır gibi geliyor bana şahsen...

Ya da çektirenlerden bu dünyada hesap sormaya kalkabilir :) E bu da kimsenin işine gelmez, salla gitsin hesabı öbür tarafa. Zalim için daha iyisi Şam da kayısı :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 353
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ya da çektirenlerden bu dünyada hesap sormaya kalkabilir :) E bu da kimsenin işine gelmez, salla gitsin hesabı öbür tarafa. Zalim için daha iyisi Şam da kayısı :)

Tabi ki elinden geleni bu dünyada da yap, ama kesinlikle elimizden birşeyin gelmediği durumlar var. Mesela İsrail ve Amerika'nın Filistinli kardeşlerimize yaptığı zulme, vatandaş olarak birşey yapamıyoruz. Filistinlilerin çektiği zulümlerin karşılığı elbette ahirette alınacak...

Sitelerde Paylaş

Tabi ki elinden geleni bu dünyada da yap, ama kesinlikle elimizden birşeyin gelmediği durumlar var. Mesela İsrail ve Amerika'nın Filistinli kardeşlerimize yaptığı zulme, vatandaş olarak birşey yapamıyoruz. Filistinlilerin çektiği zulümlerin karşılığı elbette ahirette alınacak...

Niye yahu iktidar savaş açsın, insanlar da destek veriyor zaten, niye öbür tarafa havale ediyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Şu geleneksel algıyı yıkıp , İslam'a daha farklı perspektiften bakabilme melekesine malik olduğun vakit görüşlerimi izhar etmekten kendimi imtina etmem . Önce şu genel geçer kalıplaşmış algıları bir kenara bırak ve biraz mantıklı , tutarlı ol . Tenakuz ve zıtlık barındıran iletilerle sıvamışsın forumu yine . Allah katında iyiliğin değil , imanın önemli olduğunu bile bile gelmiş burada bize adalet satıyorsun.

Sitelerde Paylaş
Aslında adalet ararken büyük bir tuzağa düşüyorlar.

İslam'da Allah'ın adaletinin olmadığı anlaşılıyor.

Ve bu çelişkiyi göremiyorlar..

değil mi ya?! doğada cillop gibi (!) güçlü olan haklıdır adaleti varken islam adaleti de ne oluyormuş? (!!!)

tarihinde Vahşi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben kendini ateist olarak nitelendiren herkes için açtım konuyu. Ölünce toprak olacağına inanan bir insan, bu dünyada çektiği haksızlıkların karşılığını alamayacak olması, dahası çile çektirenlerin cezasız kalacağına inanması nasıl bir duygudur merak ediyorum. İnsanın hiçbir şeye güveni kalmaz, boşlukta kalır gibi geliyor bana şahsen...

Gitmediğiniz bir yeri nasıl bilebiliyorsunuz?

Gidip de geri dönüp anlatan var mı?

O gidip görmeden bahsettiğiniz yerde adaletin olacağına inanmak asıl burada bir adalet yerine atalete yol açmıyor mu sizce? (Lütfen kitapta öyle yazıyor demeyin.)

(Ne yapayım, ben burada çekerim ama nasıl olsa ORADA hakkımı alacağım...)

Burada alamadığımız karşılığı orada alsak anlamı olacak mı? O zaman burada yaşadıklarımız ne olacak? Bu da pek adaletli değil gibi :) En azından ömrü ortalama 70'den saysak, 18'den sonra hesaplaşmak istediğimizi düşünsek, bir de kıyamet için bekleyeceğimiz belirsiz yılları hesaplasak, yüzyıllarca sonra gelen adalet adalet midir?

Cezalandırma-ödüllendirmenin olmadığı bir dünya hayal edebilir misiniz?

Dahası cezalandırmayan bir Tanrı olamaz mı? Neden?

İnsanın içinde neden kötülük var?

Neden çile çekiyor insan?

İnsanın neye güvenmesi gerekiyor sizce? Neden?

İlla ki bir tutunacak, burada olmasa da ÖBÜR DÜNYA (ne demekse?) da hakkımızı alacağımız bir güç olmak zorunda mıdır?

Önce kendimize inanıp güvensek olmaz mı?

Belki böyle olursa, kendimizi bilirsek, seversek, başkasını da severiz, olmaz mı?

Havalar da ısındı değil mi? :)

Filan, falan...

Sitelerde Paylaş

değil mi ya?! doğada cillop gibi (!) güçlü olan haklıdır adaleti varken islam adaleti de ne oluyormuş? (!!!)

Kim diyor bunu? Güçlü olan haklıdır diyen kimmiş acaba?

Kafanızdan uydurmayın. Güçlü olanı açıkça kollayan İslam dinidir. İğrenç bir adalet anlayışı vardır.

Sitelerde Paylaş

Vahşi,

Dawkins'in söyledikleri, senin anladığın ya da anlamak istediğin gibi değil, öncelikle bunu bil. O acımasız doğa yasalarında yaşayamayacağımızı söylüyor ve biz zaten öyle yaşamıyoruz. Kurduğumuz uygarlık vahşi doğanın içinde değil. Biz o doğada, o yasalarla yaşayabilseydik zaten evrimimiz başka türlü olurdu. Oradaki kurallar çok acımasız.

Ahlakın evrimi konusunu bilmediğin için, insanın atalarından ona aktarılan adalet, özgecilik, işbirliği ve dayanışma gibi davranışlarını yok sayıyorsun. Dawkins bunları senden benden daha iyi biliyor ve zaten başka bir şeyden bahsediyor.

Öyle bir dünyada ne Dawkins, ne Darwin ne de biz yaşamak isterdik.. Biz barış içinde, kimsenin kimseyi ezmediği, savaş ve şiddetin olmadığı bir dünya istiyoruz. Bu nedenle de dinler yok olmalı diyoruz çünkü istemediğimiz ne kadar vahşet varsa dinler onları barındırıp yaşatıyor.

Sitelerde Paylaş

Biz doğadan bahsetmiyoruz. Zaten başlık adaleti doğada aramıyor.

Sen yazılanları okumuyorsun galiba. Ya da okuduklarını anlamıyorsun.

Doğrucu'yu bir kere daha oku.. Özellikle ilk iletisini..

O zaman belki jeton düşer sende.

Sitelerde Paylaş

Doğrucu adaleti Allah'ın insafına bağlıyor. Allah'a inanmayana Allah'ın adaleti yok. Ya da çok sert. İyi kötü aramıyor Allah.

Sadece kendine inanan arıyor.

Doğada insan dışı varlıklar için de benzer bir adalet var. Doğal seçilim. Ona göre ortama uyup çoğalabilen bu adaletten nasibini alıyor.

Arada ne fark var? Hemen hiç yok.

Doğrucu kendi açtığı başlık tarafından yanlışlandı, rezil edildi..

İslam'da adaletin olmadığını başka türlü kanıtlamak daha zor.

Adaletten payını almak için önce Allah'a inanacaksın.

Bu ön bir önkoşul. Eğer Allah'a inanmıyorsan, dünyanın en dürüst insanı bile olsan adaletten hisseni alamazsın.

Bu tam bir fiyasko aslında ama bunun bir rezalet olduğunu bile anlamayanlar var aramızda..

Zeka özürlüler var yani.

Sitelerde Paylaş

Bu dünyada olmayan adaleti diğer tarafta neden arayasın ki? Olsa burada olurdu gerçek adalet..Herşey zamanında olmalı değil mi? .Hesaplaşma ertelenmez..

Birileri size haksızlık ettiğinde buna katlanabilme kapasitenizi artırabilmek, katlanabilmek için bazı dileklerinizi, beddualarınızı kitaplaştırmışsınız hepsi o kadar..Kendinizi kandırmak için gerçekçi donelere değil, sallamasyonlara tutunup kalıyorsunuz..Böyle kitapları yazanlar da senin benim gibi insanlardı...

Amerika zaten Allah olmuş sen neden bahsediyorsun.Sana dini pompalıyor birilerinin eliyle, sen de islamın olmazsa olmazı *haline şükretme* kaidesiyle bir güzel sefilliğine şükredip dururken, o malı götürüyor.Hiç mi fark etmiyorsun yahu başına gelenleri..

tarihinde placebo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Vahşi,

Dawkins'in söyledikleri, senin anladığın ya da anlamak istediğin gibi değil, öncelikle bunu bil. O acımasız doğa yasalarında yaşayamayacağımızı söylüyor ve biz zaten öyle yaşamıyoruz. Kurduğumuz uygarlık vahşi doğanın içinde değil. Biz o doğada, o yasalarla yaşayabilseydik zaten evrimimiz başka türlü olurdu. Oradaki kurallar çok acımasız.

Ahlakın evrimi konusunu bilmediğin için, insanın atalarından ona aktarılan adalet, özgecilik, işbirliği ve dayanışma gibi davranışlarını yok sayıyorsun. Dawkins bunları senden benden daha iyi biliyor ve zaten başka bir şeyden bahsediyor.

Öyle bir dünyada ne Dawkins, ne Darwin ne de biz yaşamak isterdik.. Biz barış içinde, kimsenin kimseyi ezmediği, savaş ve şiddetin olmadığı bir dünya istiyoruz. Bu nedenle de dinler yok olmalı diyoruz çünkü istemediğimiz ne kadar vahşet varsa dinler onları barındırıp yaşatıyor.

ORADAKİ ŞARTLARIN ACIMASIZ OLMASI SİZE DOĞANIN KANUNUNU İNKAR ETME YA DA O KANUNLARA UYMAMA HAKKINI VERİR Mİ? SİZİN BU DURUMUNUZ NEYE BENZİYOR BİLİYOR MUSUNUZ?

"SINAV ÇOK ZOR. O SINAVDAN GEÇMEMİZ İMKANSIZ. BEN SINAVSIZ BİR ŞEKİLDE MESLEK SAHİBİ OLMAK İSTİYORUM. BU YÜZDEN SINAVSIZ BİR ŞEKİLDE İSTEDİĞİM MESLEĞİ SEÇME HAKKI İSTİYORUM. ARMUT PİŞ AĞZIMA DÜŞ"

DEMEYE BENZİYOR.

YALAAAN!!! KOSKOCA BİR YALAAAN!!! MATERYALİZMİN ÖZÜNDE BÖYLE BİR ŞEY YOK. SİZİNKİSİ SADECE İDEALİST ZIRVALARDIR!

tarihinde Vahşi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ORADAKİ ŞARTLARIN ACIMASIZ OLMASI SİZE DOĞANIN KANUNUNU İNKAR ETME YA DA O KANUNLARA UYMAMA HAKKINI VERİR Mİ? SİZİN BU DURUMUNUZ NEYE BENZİYOR BİLİYOR MUSUNUZ?

"SINAV ÇOK ZOR. O SINAVDAN GEÇMEMİZ İMKANSIZ. BEN SINAVSIZ BİR ŞEKİLDE MESLEK SAHİBİ OLMAK İSTİYORUM. BU YÜZDEN SINAVSIZ BİR ŞEKİLDE İSTEDİĞİM MESLEĞİ SEÇME HAKKI İSTİYORUM. ARMUT PİŞ AĞZIMA DÜŞ"

DEMEYE BENZİYOR.

YALAAAN!!! KOSKOCA BİR YALAAAN!!! MATERYALİZMİN ÖZÜNDE BÖYLE BİR ŞEY YOK. SİZİNKİSİ SADECE İDEALİST ZIRVALARDIR!

Bu çok mantıksız bir ileti. Neye itiraz ettiğin belli değil.

Doğanın kanunlarına uymak veya uymamak ne demek?

Trolluk yapıyorsun Vahşi.. Bu şekilde zırvalayacaksan sana burada yer yok.

Çünkü bir cevap hak etmiyorsun.

Benzeri bir iletini daha görürsem, ipini çekeceğim.

Sitelerde Paylaş

haci, "ben suyun 100 derecede kaynadığını kabul etmiyorum" ya da "benim suyu donduracak kadar soğutan bir dolabım yok. bu yüzden gelin suyun donma derecesini sıfırın üstüne çıkaralım" diyen birisine cevabın ne olur?

yine mantıksız diyeceksen mantıksızlığını gösterecek ve mantıklı olanı söyleyeceksin, öyle sopa göstermece yok! bak gördün mü kendin bile vahşi doğanın bir kanıtısın. hemen güç kullanıp sopayı gösteriyorsun ancak "bu vahşi doğanın kanunudur" deyince de mantıksız bulup çelişkiler içinde boğulup kalıyorsun. (:

Sitelerde Paylaş

["SINAV ÇOK ZOR. O SINAVDAN GEÇMEMİZ İMKANSIZ. BEN SINAVSIZ BİR ŞEKİLDE MESLEK SAHİBİ OLMAK İSTİYORUM. BU YÜZDEN SINAVSIZ BİR ŞEKİLDE İSTEDİĞİM MESLEĞİ SEÇME HAKKI İSTİYORUM. ARMUT PİŞ AĞZIMA DÜŞ"

YA HİÇİMİ KAFAN BASMIYOR NEYİN SINAVI HERGÜN HER DAKİKA HER SANİYE SINAVMI OLUR SINVA GİRPTE MELEKMİ OLCAĞIZ BEN MELEK OLMAK İSTEMİYORUM BELKİ ALLAHINI VE SİZİN BU ISARANIZ NE ALLAHIN BİZ İNSANLAR OLMASAK YOK OLACAK BİZ ONU YARTIK ANLA

Sitelerde Paylaş

Konu başlığı yanlış.

Adalet: Doğruya, gerçeğe (haklılık) uygunluk. (Genel anlam)

Doğruya, gerçeğe aykırı hareket etmeyen kişidir zaten ateist. (Yani uygun - Yanlış anlaşılmasın)

Örneğin aşağıdaki gibi:

Yanlış yalan olan nedir?

"Tanrı vardır" şeklindeki beyan.

Doğrusu nedir?

"Saçmalık"

Yine başka bir yalan ifade:

"İnsan Tanrı (Allah) tarafından yaratılmıştır".

Doğrusu nedir?

İnsan yaratılmamıştır, insan oluşmuştur.

Bu doğruların hepsi müspet ve net doğrulardır.

Şimdi bu yalancının teki bu başlığı açmış Adalet kelimesinin hesabını Doğruculardan soruyor.

Yani hırsızın teki, dürüst insandan hesap soruyor.

Adına da Doğrucu demiş.

:)

tarihinde Ateist.Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran-ı Kerim'in Allah'ın kelamı olduğunu anlamak çok kolaydır.

bu ayet allahin sözüne benziyormu? yoksa muhammed allahmi?

HÛD 2.

şöyle ki, Allah'tan başkasına kul olmayın! Ben size O'nun tarafından müjdelemek ve uyarmak için gönderilmiş bir peygamberim!

Sitelerde Paylaş

Dini inkar etmememiz için Allah'tan olduğuna kanıt olması gerekir.Hem kanıt sunmayıp hem de inanmayanları yakması adaletsizlik değil midir?Aptalmıyız biz de kanıtsız şeye inanalım?Dünyada binlerce kanıtsız din var o halde hangisi doğru nereden bileceğiz?İslam'ın farkı ne onlardan?

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=49670&st=0

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...