Jump to content

Veda hutbesini değiştiriren Diyanet günaha girmiş midir?

Recommended Posts

Diyanet Muhammed'in veda hutbesinden aşağıdaki kısmı çıkarmış. Diğer birçok siteye baktım hutbe de aşağıdaki kısım var ama diyanette yok. Diyanet kölelikten mi utanıyor? İslamda kölelik yok diyenler bu hutbe için ne düşünüyor?

Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allahın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın.Cenab-ı hakk bu gibi insanların ne tevbelerini nede adalet ve şehadetlerini kabul eder.

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/hutbe/vedahutbesi.asp

Sitelerde Paylaş
  • İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şu cümle de veda hutbesi adı verilen metinden çıkarılmıştır:

İnsanlar Lâ ilâhe illallah deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emrolundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar."

Yani lailaheillallah demeyeni öldürün, malını gasbedin. Yani uydurduğumuz allahı kullanıp haydutluk yapın.

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

birazda ben kırptım. siz bu kadar iyiyi görmeyip,kusur peşindesiniz.inanmamak ayrı birşey ama bu sözler en kötü saydığınız birine ait.

canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir,

birbirinizin boynunu vurmayınız!

Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin.

Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.

Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır.

Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim.

Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur.

Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.

Hırsızlık yapmayacaksınız.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar Lâ ilâhe illallah deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emrolundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar."

Yani lailaheillallah demeyeni öldürün, malını gasbedin. Yani uydurduğumuz allahı kullanıp haydutluk yapın.

Bu kesinlikle yalan. Dinde zorla insanları müslüman yapmak kesinlikle yoktur..

Sitelerde Paylaş

birazda ben kırptım. siz bu kadar iyiyi görmeyip,kusur peşindesiniz.inanmamak ayrı birşey ama bu sözler en kötü saydığınız birine ait.

Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim.

Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur.

arada bir arka odaya gidip bişeyler mi içiyormuş..yada suyuna ilaç falanmı katmışlar bi öle bi böle...

ya bir metinin tamamında bile istikrar yok..

Sitelerde Paylaş

Dinde zorla insanları müslüman yapmak kesinlikle yoktur..

Beğenmediysen ayet verelim. :D Hadisi beğenmeyene cillop gibi ayetlerimiz var:

"Haram aylar çıkınca bu Allah'a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın." (Kuran 9/5)

Biz seni onlara gözcü göndermedik, isteyen inanır, isteyen inkar eder diye yalan yazana bak sen, Mekke'yi ele geçirince nasıl ağız değiştirmiş! İkiyüzlülüğün, aldatmanın daniskası!

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

arada bir arka odaya gidip bişeyler mi içiyormuş..yada suyuna ilaç falanmı katmışlar bi öle bi böle...

ya bir metinin tamamında bile istikrar yok..

biz buna kötü bilmek istediğinin iyiözelliklerini kabul edememe sendromu diyoruz.ilkçağda böyle şeyler söyleyen biri olmamalı,özellikle en kötü kişi olması gereken biri.

Sitelerde Paylaş

Dindarsüpriz bu yazdığının konuyla ne alakası var? Bu yazdıkların kölelikle ilgili kısmı yok mu etti?

pardon kölelikmi demiştin,

Sitelerde Paylaş

pardon kölelikmi demiştin,

Hayır ben demedim Muhammed ve Allah demiş. Hatta mümini mümine köle yapmış. Ayeti asmaktan ben yoruldum

Bu hutbeden:

Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allahın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın.Cenab-ı hakk bu gibi insanların ne tevbelerini nede adalet ve şehadetlerini kabul eder.

Bu da ayet

Nisa 92. Yanlışlıkla olması dışında bir müminin bir mümini öldürmeye hakkı olamaz. Yanlışlıkla bir mümini öldüren kimsenin, mümin bir köle azat etmesi ve ölenin ailesine teslim edilecek bir diyet vermesi gereklidir. Meğer ki ölünün ailesi o diyeti bağışlamış ola. (Bu takdirde diyet vermez). Eğer öldürülen mümin olduğu halde, size düşman olan bir toplumdan ise mümin bir köle azat etmek lâzımdır. Eğer kendileriyle aranızda antlaşma bulunan bir toplumdan ise ailesine teslim edilecek bir diyet ve bir mümin köleyi azat etmek gerekir. Bunları bulamayan kimsenin, Allah tarafından tevbesinin kabulü için iki ay peşpeşe oruç tutması lâzımdır. Allah her şeyi bilendir, hikmet sahibidir.

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Beğenmediysen ayet verelim. :D Hadisi beğenmeyene cillop gibi ayetlerimiz var:

"Haram aylar çıkınca bu Allah'a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın." (Kuran 9/5)

Biz seni onlara gözcü göndermedik, isteyen inanır, isteyen inkar eder diye yalan yazana bak sen, Mekke'yi ele geçirince nasıl ağız değiştirmiş! İkiyüzlülüğün, aldatmanın daniskası!

Demirefe,

Sana ayetlerin ve surelerin ne olduğunu türkçedeki konu anlatım örnekleri ile en az 10 kere bizzat açıklamama rağmen yine tek bir ayeti bağımsız bir ayetmiş gibi ele alıp insanları yanıltmaya çalışıyorsun.

Sana; "ayet türkçedeki anlamı ile cümledir. Sure ise yine türkçedeki anlamı ile cümlelerden oluşan konudur. Bu bakımdan ayet tek başına bir konu değildir, konunun bir parçası olan cümledir. Cümleyi tek başına ele alırsanız, konu bütünlüğünü bozacağınız gibi, cümle de hatalı sonuca götürebilir. Bu bakımdan bir cümleyi ondan önce gelen veya sonraki cümlelere gönderme yapmışsa sonraki cümleleri de birlikte değerlendirmeden anlamlandırmamanız gerekir. Yoksa yanlış yapmış olursunuz." dedim.

Senin bazen akıllı sorgulamalar içeren yazılarına rastladığımdan geri zekalı olmadığını düşünüyorum. Ancak, yukarda da anlatmama rağmen bir ayeti tek başına ele alıp, insanları yanlışa düşürmeye çalışmanada "sen ya terkettiğin kurandaki gerçekler sana gösterildikçe neleri anlayamayıp terkettiğinin ezikliğini yaşamaktan yahutda bir defa döndüğün için tekrar dönmeyi gurur meselesi haline getirip, ateist kalmak için kendini böyle ucuz çıkarımlarla kandırman ve rahatlamak içinde başkalarını da yanına çekmeye çalışma psikolojisinde olduğunu" söyleyebilirim.

Şimdi, her yerde Atatürkçüyüm diye kasıldığını biliyorum. Sana yukarıdaki bir ayeti ele almanla ilgili hatanı daha öncede Atatürk üzerinden anlattım, sordum ve hala cevaplayamadın.

Peki çakma kemalist değilsen artık cevap ver! Aksi halde kemalistim diye de bir daha söyleme bu konuda da seni rezil ederim, iyi bil.

"ORDULAR; İLK HEDEFİNİZ AKDENİZDİR, İLERİ!" diyen Atatürk saldırımı başlatıyordu, yoksa savaşmı başlatıyordu bu sözüyle? Hadi bakalım bu defa cevap ver, bu soruya da, gör bakalım bir cümlenin (ayetin) konu (ayetler topluluğu) içinden çekilince nasıl hatalar yapıldığını!

Hadi bakalım Ata'nın bu sözünüde ayete yaptığın gibi tek başına ele alarak bir anlamını bize aktarıver. Yalnız bu defa hiç polemik yapma, kıvırtma, başka sözlere sarılma. Sadece Ata ile ilgili cümleyi bize anlat.. Bekliyorum...

Sitelerde Paylaş

Diyanet Muhammed'in veda hutbesinden aşağıdaki kısmı çıkarmış. Diğer birçok siteye baktım hutbe de aşağıdaki kısım var ama diyanette yok. Diyanet kölelikten mi utanıyor? İslamda kölelik yok diyenler bu hutbe için ne düşünüyor?

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/hutbe/vedahutbesi.asp

Kuran dışındaki kaynaklardan konuşmam. Ancak, diyanetin ülkedeki islam dışı uygulamalara göz yumabilmesi için ve bu konuda soru yöneltilmesini engellemk için böyle bir şey yaptığı söylenebilir. Bana göre Diyanet islama hizmet etmiyor zaten. Siyasiler bu kurum aracalığıyla islamı frenliyor, onu ksıtlamaya almaya çalışıyor. Dini, dinden gibi gösteren yanlışları empoze ederek zaafa uğratmaya çalışıyor.

Bu nedenle diyanetin günahı buna gelene kadar zaten yeterince kabarıktır.

Sitelerde Paylaş

Cihad denilince sen sadece kılıç-kalkan, top-tüfek, atom-nükleer şeklinde yapılan cihadlarımı anlarsın? Sen hiç cihadın başka türlü yapılabileceğinide akıl edemezmisin? Yoksa İslamdan dönmenin (Dönmedende islamı bilmiyordun, hadis-sünnet rivayetlerini islam sanıyordun gerçi) ezikliğiyle ona saldırmak içinmi böyle anlamaya çalışmaktasın?

İslam da cihad tek olarak sıcak savaş değildir. Soğuk savaşda denilen bir savaş vardır hatılardıysan. İşte islamda da, ilmi cihadlar, hangi zorluk altında olursa olsun islami uygulamaları herkese göstererek ortaya konan siyasi cihadlar vb. vardır.

Cana karşı yapılan cihadlar islamda ancak, islama karşı bir saldırı olması halinde söz konusudur. Aksi halde, "herkes kendi dinini, kendi inanışını yaşar gider. İslamda zorlama yoktur, aksine zorlamama vardır. Bir özellikli durumda islamda her şeyin karşılığı en fazla misliyle olur, Aşırıya kaçılmaz. Yani senin burada yaptığın gibi yazıyla, tartışmayla islama saldırın yine aynı şekilde karşılık görmelidir, tartışılabilmelidir." Bunu sana 100 defa anlattıysak azdır, artık tekrarlatmazsın umarım.

Sitelerde Paylaş

Kaç tane islam var acaba? Herkes işine gelmeyeni budamış

Bir tane islam var. Dediğin gibi işine gelmeyenler bu ağacın işe gelmeyen dallarını budamaya çalıştıkları gibi bazıları da işine gelmeyen dallara başka (işine gelen) aşılamalar yapmaya çalışmıştır.

Ama, islamı budamaya çalışsalarda, aşılamaya çalışsalarda bu ağaç ne kuruyacak, nede başka meyva verecektir. Bunu bekleyen gafiller de hep beklemekle kalacaklardır bu da başka gerçek tabi!

Sitelerde Paylaş

Bunlar işine gelmeyecektir onların, konuyla ilgisini kuramayacaktır şimdi bu yavrucaklar! Bunları bildikleri halde, aksine şartlandıkları için bunlar her hatırladıldığında iyice sıkışıp saldırabilirlerde.

Helede bazıları döndükleri şeyin doğruları ile karşılaştıkça kayıpları yüzünden daha da ileri gidebilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...