Jump to content

Ateizm Yanlış Anlaşılıyor!

Recommended Posts

Bu forum neden var?

Ateist forumları neden varlar?

Allah'ın varlığını reddetmenin kime ne yararı olacak?

Allah'sızlıktan kimler ve nasıl yararlanacak?

Ateizm bir denge unsurudur.

Amacı teizmi yok etmek değildir.

Amacı ona karşı bir görüş oluşturarak, teizmin aşırı boyutlar kazanmasını önlemektir.

Sizlere kimse Allah'a ve dinlere inanmayın demiyor.....

Size iletilen mesajı tek bir cümle ile belirtirsek, onu şöyle ifade edebiliriz.

Allah'a inanmayan dinsizlere de hoş görü gösterin.........

Onları da insan olarak kabul edin..

Din varsa, dinsizlik de var olacaktır..

Teizm varsa, ateizm de var olacaktır.

Her düşünce ve inanç, karşıtı ile kaimdir.

Bu ilkeyi kabul etmiyorsanız ve atiestlerin de insan olduklarını düşünmüyorsanız, burada tartışmalara katılmanızın bir anlamı yoktur.

Selamlar..

HACI

Sitelerde Paylaş
  • İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili haci:

Benim şahsi gözlemlerime göre şunları söylemek istiyorum yazdıklarına istinaden. Evet ateizm yanlış anlaşılıyor. En büyük etkenlerden biri, siyasetten kurtulamamış olmasından kaynaklanıyor. Sende bilirsin, sol görüşlü birileri öyle olmasalar bile toplumda hep ateist sanılırlar. Bu yüzden de bütün ateistler solcuymuş gibi algılanır. Bu yüzden öncelikle siyasettenden arınmanız gerekir. Birde şu var tabi karşı taraf ta sütten çıkma ak kaşık değil, yani sorunlar iki türlü baş gösteriyor, iki kutuplu. Ateistlerin de insan olduğu vs demek yerine, herkes insan olduğunun farkına varmalı, bundan başka yaşayacak dünyamızın olmadığının bilincinde olmalı ve barış ve huzurdan yana tavır almalı, hayatını bu yönde yaşamalı diyorum nacizane...

Selametle..

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet destekliyorum.

Ateistlerin var olmaları Kuran' ın yine yanılmamasıdır. Dünyada tek bir tane ateist dahi kalmasaydı Kuran' da geçen ''İnanmazlar'' ayeti tedavülden kalkmış olacaktı. Ama görüyoruz ki Allah yine yanılmadı.

Ve ateistlerin ortak özellikleri bütün teistlerin akılsız olduklarını düşünmeleridir. Bu da ''Onlar kendilerini akıllı sanacaklar'' ayetliye belirtilmiştir. Ayetle şimdiki durum arasında korkunç bir benzerlik var 1500 yıl önceki kitap bugün bir ateistin teizm hakkında ne düşündüğünü kelime kelime aktarıyor. Forumda yazılanlara veya çevremizdeki ateistlere bakabiliriz.

O kadar bir küme ki bu, ateistlerin işleri, statüleri, sınıfları farklı farklı olsa da bir teist hakkındaki söyleyiş biçimleri değişmiyor teist aptaldır, salaktır, şudur, budur ve deyiş biçimleri ''Onlar size söyleyecekler eski kitaba nasıl inanırsınız'' ''siz aptalsınız diyecekler'' kelime kelime hep aynı. Ateist kişiler farklı farklı ama konuşma biçimi aynı ayette olduğu gibi. Çok ilginç.

Ve bu bize güç vermeli. İnsan öldürülmemeli.

Çünkü yer küre denen bu naif gezegende bir tane bile ateistin yaşamaması ve herkesin Qur' an' ı kabul etmesi 'İnanmazlar'' ayetinin ortadan kaldırırdı.

Hacı' ya katılıyorum :

Allah'a inanmayan dinsizlere de hoş görü gösterin........

Kesinlikle. Eğer birini öldürüyorsanız yaşamasından korkuyorsunuzdur şeriatçılar duydunuz değil mi?

Biz kitabımıza güveniyoruz.

Eğer başkalarının yaşam alanını daraltmak istiyorsanız bu sizin kendinize olan güvensizliği de ortaya çıkarır.

tarihinde barisarock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sevgili oğuz:

Benim şahsi gözlemlerime göre şunları söylemek istiyorum yazdıklarına istinaden. Evet ateizm yanlış anlaşılıyor. En büyük etkenlerden biri, siyasetten kurtulamamış olmasından kaynaklanıyor. Sende bilirsin, sol görüşlü birileri öyle olmasalar bile toplumda hep ateist sanılırlar. Bu yüzden de bütün ateistler solcuymuş gibi algılanır. Bu yüzden öncelikle siyasettenden arınmanız gerekir. Birde şu var tabi karşı taraf ta sütten çıkma ak kaşık değil, yani sorunlar iki türlü baş gösteriyor, iki kutuplu. Ateistlerin de insan olduğu vs demek yerine, herkes insan olduğunun farkına varmalı, bundan başka yaşayacak dünyamızın olmadığının bilincinde olmalı ve barış ve huzurdan yana tavır almalı, hayatını bu yönde yaşamalı diyorum nacizane...

Selametle..

Sevgili berguzar örneklerinizi beğenmediğimi söyliyim ilk önce .. siyaset demek eylem demektir, ve zaten ateistler hiçbir şekilde siyasette barınamazlar .. bununda sebebi; halkı bir arada tutacak, bir bütünlük içinde tutacak dinin gereksinimidir .. ama din gereksinimi kesinlikle bireysel değil, halkı fikren sömüren devletin gereksinimidir .. siz diyorsunuz ki ateistler olarak siyasi düşüncenizden dolayı yanlış anlaşılıyorsunuz.. hayır böyle bişey kesinlikle söz konusu değil.. kapitalist devletler söz sahibi oldukları için bunu çok iyi kullanırlar ve solculara halkında benimsemediği ateistlik yakıştırması yaparlar ..yani bunun gerçeklik payı hiçbir şekilde yoktur sadece kapitalist devletlerin bir propogandasıdır bu .. yani bizim siyasetten arınmamız yerine, halkın bilinçlenerek, ''sol görüşlü birileri öyle olmasalar bile toplumda hep ateist sanılırlar'' sözünü anlaması gerekiyor .. aslında devletin, kominist tehlikeden kurtulmak için bunu propoganda aracı olarak kullandığını bilmeleri gerekiyor ..

Sitelerde Paylaş
Sevgili berguzar örneklerinizi beğenmediğimi söyliyim ilk önce .. siyaset demek eylem demektir, ve zaten ateistler hiçbir şekilde siyasette barınamazlar .. bununda sebebi; halkı bir arada tutacak, bir bütünlük içinde tutacak dinin gereksinimidir .. ama din gereksinimi kesinlikle bireysel değil, halkı fikren sömüren devletin gereksinimidir .. siz diyorsunuz ki ateistler olarak siyasi düşüncenizden dolayı yanlış anlaşılıyorsunuz.. hayır böyle bişey kesinlikle söz konusu değil.. kapitalist devletler söz sahibi oldukları için bunu çok iyi kullanırlar ve solculara halkında benimsemediği ateistlik yakıştırması yaparlar ..yani bunun gerçeklik payı hiçbir şekilde yoktur sadece kapitalist devletlerin bir propogandasıdır bu .. yani bizim siyasetten arınmamız yerine, halkın bilinçlenerek, ''sol görüşlü birileri öyle olmasalar bile toplumda hep ateist sanılırlar'' sözünü anlaması gerekiyor .. aslında devletin, kominist tehlikeden kurtulmak için bunu propoganda aracı olarak kullandığını bilmeleri gerekiyor ..

Sangre......

Senin sorunun nedir?..

Berbuzar bana hitabetmiştir.. Oğuz'a değil..

İletileri saptırmayalım.. Konuyu politikleştirmeyelim..

Sitelerde Paylaş
Ateizm tanri veya tanrilarin varligina inancsizliktir. Bunun otesinde yapilan her soylem kisiseldir.

Turkiye seriata dogru yuvarlanmasaydi ben bu forumda yaziyor olmazdim.

Sizin ifadenize göre ateizm tanrı ve tanrıların varlığına inançsızlıktan daha ötede bir olgudur..

Değil mi?

Sitelerde Paylaş
Sangre......

Senin sorunun nedir?..

Berbuzar bana hitabetmiştir.. Oğuz'a değil..

İletileri saptırmayalım.. Konuyu politikleştirmeyelim..

Ben değiştirmedim iletiyi :) .. sevgili berguzar ilk yazıyı oğuzun yazdığını sanmış.. ve başa oğuz demiş .. ben alıntı yaptıktan sonra hatasını farkedip değiştirmiş iletisini ..

Ayrıca söylediklerinde hata olduğu için kendi fikrimi yazdım.. bundan daha doğal da birşey olduğunu sanmıyorum .. siyasete değinilmiş ve siyasete değindim.. madem konu sapıyor, saptırmayız bizde. :)

Sitelerde Paylaş
Ben değiştirmedim iletiyi :) .. sevgili berguzar ilk yazıyı oğuzun yazdığını sanmış.. ve başa oğuz demiş .. ben alıntı yaptıktan sonra hatasını farkedip değiştirmiş iletisini ..

Ayrıca söylediklerinde hata olduğu için kendi fikrimi yazdım.. bundan daha doğal da birşey olduğunu sanmıyorum .. siyasete değinilmiş ve siyasete değindim.. madem konu sapıyor, saptırmayız bizde. :)

İlginç.

Sen tam zamanında yakalamışsın Bergüzer'ın hatasını..

Tebrikler..

HACI

Sitelerde Paylaş
İlginç.

Sen tam zamanında yakalamışsın Bergüzer'ın hatasını..

Tebrikler..

HACI

Geldiği zaman sorarsınız, kimseyi kırmak gibi bi niyetim yok .. Eğer yazım konuyla ilgisizse toptan silin gitsin, sorun da ortadan kalkar.

Sitelerde Paylaş
sevgili hacı!

senin teistlerden beklediğin şeye bizzat teistlerin inançları müsade etmiyorsa,

bunu onlardan beklemek ne kadar gerçekçi olur? ;)

Sevgili Murteddd......

Herkes kendinden sorumludur.

Başkalarını onların sizi değerlendirmeleri bakış açısından değerlendirmek ne kadar doğrudur!

Doğru değildir belki ama bazıalrı için gerçekçi bir bakış açısıdır.

Bu bakış açısından ne kadar uzaklaşabilirsek, o kadar iyi insan oluruz..

Değil mi?

HACI

Sitelerde Paylaş
Sizin ifadenize göre ateizm tanrı ve tanrıların varlığına inançsızlıktan daha ötede bir olgudur..

Değil mi?

Degil gibi. Cunku bu tanimin disina cikildiginda hepimiz kendimizi farkli noktalarda buluyoruz.

Benim ifadem ateizm'i baglamiyor cunku ben de, digerleri gibi, ateist + baska birseylerim. Yukaridaki soylemden sonra yapacagim butun davranislari belirleyen o baska birseylerdir.

Sitelerde Paylaş
Degil gibi. Cunku bu tanimin disina cikildiginda hepimiz kendimizi farkli noktalarda buluyoruz.

Benim ifadem ateizm'i baglamiyor cunku ben de, digerleri gibi, ateist + baska birseylerim. Yukaridaki soylemden sonra yapacagim butun davranislari belirleyen o baska birseylerdir.

Hepimiz farklıyız..

Siz de......

Sitelerde Paylaş
Tabii ortak paydamız herkesin inanç özgürlüğüne hürmet etmektir.

Richard Dawkins'de dahil olmak uzere, pek cok ateist buna karsi cikacaktir. Herhangibir tanri fikrine saygi duymam beklenmemeli. Hele bu tanrilarin bazilari kendisine inanmayanlara kufrediyor ve hatta oldurulmelerini telkin ediyorsa.

Sitelerde Paylaş

Bence bu site ve forumun esas amacı bir çok insanı ömrünün belli bir anına kadar irdeleyemediği dogmaları irdelemeye çağırmak, toplumumuzda dinsizliği yanlış algılamaya müsait şartların çokluğundan dolayı belli bir kesime aslında dinsizliğin şimdiye kadar duydukları şey olmadığını anlatmak ve en önemlisi de her görüşten insana eleştirel düşünmeyi öğütlemek olmalıdır, gördüğüm kadarı ile bunlardır da.

Fakat pratik ile teori arasında bazı tutarsızlıkların olduğu gözümüzden kaçmıyor.

İnsanların kutsal saydıkları, namus davası olarak algılayabilecekleri, uğrunda potansiyel olarak insanlıktan çıkabilecekleri şeylere hakaret ederek hiç bir şeye ulaşamayacağımızı idrak etmemiz lazım. Psikolojik olarak, eğer karşınızdaki insan kendisini önceden doğruyu aramaya programlamamışsa, genelde hakaret içeren yazı ve yanıtlar şiddetli ters tepki sonucunu doğuracaktır. Yani size karşı yazdıklarınız irdelenmeden ve "ben önyargılı değilim" düşüncesi baz alınarak informel safsatalardan ibaret saldırıya geçilecektir. Forumda bu tip insanlar çok ve eğer sizin egonuzu tatmin etmek, dolaylı olarak ileti arttırmak, her konuya bildik/bilmedik burun sokmak gibi amacınız yok ise, bu çoğunluğa bir şeyler anlatmaya çalışalım, bahsettiğim ters tepkiye neden olacak edimleri gerçekleştirmemeye dikkat edelim.

Bu konuda hassasiyet kısa süre içinde forumda süregiden kalitesizliğe de çare olacaktır; misal olarak, en çok şikayetçi olduğumuz bağlam-dışı karşılıklı sataşma sona erecektir. Gerek ciddi, gerek zevk ve renk başlıkları altında yapılan geyikler de azalmaya başlayacaktır. Birisi abdest almaya giderken, "ben abdest almaya gidiyorum, lay lay lom" diye ileti asmayacaktır, ya da uzun bir fikri değeri olan iletiye üç-beş tane mimik ile 'cevap' verilmeyecektir.

Her üye, bence, burada yazdıkları ile kendi şahsiyetini sergilemektedir, her ne kadar bu noktanın inkarı ihtimali yüksek olsa da.

Sevgiler efendim,

Rexino

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Richard Dawkins'de dahil olmak uzere, pek cok ateist buna karsi cikacaktir. Herhangibir tanri fikrine saygi duymam beklenmemeli. Hele bu tanrilarin bazilari kendisine inanmayanlara kufrediyor ve hatta oldurulmelerini telkin ediyorsa.

Bence Hacı'nın belirtmek istediği ve benim de hemfikir olduğum, her hangi bir tanrı fikrine saygı duymak değil, her hangi bir tanrı fikrini benimsemiş bireyin seçimine saygı duymaktır. Bunlar arasında fark olduğu aşikar.

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Who cares!

Richard Dawkins'in forumuna üye oldum..

Ama nedense orada yazamıyorum..

Beni motive eden, birilerinin bana karşı çıkması değildir.

Richard Dawkıns'i kurt yesin..

Ateist olmak bazı düşünce ve inançlara saygısız olmak demek değildir.

Eğer bir dinin Tanrısı kendisine inanmayanları aşağılıyorsa, o benim değil, o Tanrı ve o dinin sorunudur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...