Jump to content

Ateizm Yanlış Anlaşılıyor!

Recommended Posts

Bence Hacı'nın belirtmek istediği ve benim de hemfikir olduğum, her hangi bir tanrı fikrine saygı duymak değil, her hangi bir tanrı fikrini benimsemiş bireyin seçimine saygı duymaktır. Bunlar arasında fark olduğu aşikar.

O secim beni etkilemedigi surece. Ama genellikle de etkiliyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Who cares!

Richard Dawkins'in forumuna üye oldum..

Ama nedense orada yazamıyorum..

Beni motive eden, birilerinin bana karşı çıkması değildir.

Richard Dawkıns'i kurt yesin..

Ateist olmak bazı düşünce ve inançlara saygısız olmak demek değildir.

Eğer bir dinin Tanrısı kendisine inanmayanları aşağılıyorsa, o benim değil, o Tanrı ve o dinin sorunudur.

Bizi etkilemeye basladiginda artik o dinin sorunu olmaktan cikip bizim sorunumuz haline geliyor.

EDIT:

Ayrica "care" etmen gerektigini soylemedim. Sadece bunun, senin belirttigin gibi bir "ortak payda" olamayacagini belirtmek istedim.

tarihinde redfinity tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Redfinity,

'Saygı'yı tanımlamamız gerek o zaman. Çünkü ben 'saygı' dedikte 'eleştirme, başının üzerinde yeri vardır' gibi bir şey kastetmiyorum. Eminim sen de böyle bir şey anlamadın. Saygı duymaktan kastım tahammül etmektir. Kişiye tahammül etmektir, elbet ki saçma sapan fikirlere, görüşlere tahammül etmeyeceğiz ve sert şekilde eleştireceğizdir. Fakat onları baz alarak kişisel saldırıya geçmek kanımca bizdeki kültürel altyapı sorununa işaret ediyor.

Sitelerde Paylaş
Sevgili berguzar örneklerinizi beğenmediğimi söyliyim ilk önce .. siyaset demek eylem demektir, ve zaten ateistler hiçbir şekilde siyasette barınamazlar .. bununda sebebi; halkı bir arada tutacak, bir bütünlük içinde tutacak dinin gereksinimidir .. ama din gereksinimi kesinlikle bireysel değil, halkı fikren sömüren devletin gereksinimidir .. siz diyorsunuz ki ateistler olarak siyasi düşüncenizden dolayı yanlış anlaşılıyorsunuz.. hayır böyle bişey kesinlikle söz konusu değil.. kapitalist devletler söz sahibi oldukları için bunu çok iyi kullanırlar ve solculara halkında benimsemediği ateistlik yakıştırması yaparlar ..yani bunun gerçeklik payı hiçbir şekilde yoktur sadece kapitalist devletlerin bir propogandasıdır bu .. yani bizim siyasetten arınmamız yerine, halkın bilinçlenerek, ''sol görüşlü birileri öyle olmasalar bile toplumda hep ateist sanılırlar'' sözünü anlaması gerekiyor .. aslında devletin, kominist tehlikeden kurtulmak için bunu propoganda aracı olarak kullandığını bilmeleri gerekiyor ..

Sevgili sangre:

Burada benim fikirlerimi bilen biri olarak örnekleme yanlış demişsin ve konuyu başka bir yere çekmekle üstü örtülü de olsa beni suçlamışsın, doğal olarak kendimi savunmak durumundayım.

Siz nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama ben 30 yıl istanbul ve 13 yıldır da ankarada yaşayan biri olarak bu değerlendirmeyi yaptım ve büyük olasılığın bu olduğunu gözlemlediğim için. Elbette bazı güçlerin bunda etkisi vardır, bundan sen ne kadar rahatsız oluyorsan ben de o kadar rahatsız oluyorum ve belki inanmazsın ama kendi camiamda bütün solcular Allahsızdır denirken onlara hep şunu demişimdir. Solcular Amerikaya ve Amerika gibi güçlere karşı, yani emperyalizme, peki sizin savunduğunuz zihniyet Amerikanın kucağında oturuyor, buna nasıl bakıyorsunuz dediğimde ise hep sert tepki almışımdır, bilmem anlatabildimmi? İnsana insan olduğu için, erdemli olduğu için, dürüst ve barışçıl olduğu için değer verilmeli, yoksa herkes düşüncesinde özgürdür, kimse kimseye zorla empoze etmemeli, ama halk dediğimiz okumayan bilinçsiz kitleye bu sadece dış güçler tarafından dayatılıyor demek biraz haksızlık gibi duruyor. Ben inanan biri olarak gördüğümü yazdım ve sizden yana tavır aldım aslında, bunu görememiş olman beni üzdü sadece...

Sangre......

Senin sorunun nedir?..

Berbuzar bana hitabetmiştir.. Oğuz'a değil..

İletileri saptırmayalım.. Konuyu politikleştirmeyelim..

Haklı sangre haci:

Akşam forum çok hareketleydi, senin iletinden önce oğuzun bir iletisini okumuştum ve oğuza hitaben yazmıştım ama sonra farkedip değiştirdim, ki bu yaptığım sanırım evrensel bir suç değil..

Ben değiştirmedim iletiyi :) .. sevgili berguzar ilk yazıyı oğuzun yazdığını sanmış.. ve başa oğuz demiş .. ben alıntı yaptıktan sonra hatasını farkedip değiştirmiş iletisini ..

Ayrıca söylediklerinde hata olduğu için kendi fikrimi yazdım.. bundan daha doğal da birşey olduğunu sanmıyorum .. siyasete değinilmiş ve siyasete değindim.. madem konu sapıyor, saptırmayız bizde. :)

Sangre:

Söylediklerimde hata yok, açıklamamı yukarıda yaptım ve ben konuyu saptırmıyorum, lütfen beni iyi anlamaya gayret et olur mu?

İlginç.

Sen tam zamanında yakalamışsın Bergüzer'ın hatasını..

Tebrikler..

HACI

Cezam ağır olmasın ama sevgili haci:)

Richard Dawkins'de dahil olmak uzere, pek cok ateist buna karsi cikacaktir. Herhangibir tanri fikrine saygi duymam beklenmemeli. Hele bu tanrilarin bazilari kendisine inanmayanlara kufrediyor ve hatta oldurulmelerini telkin ediyorsa.

Sevgili redfinity:

Saygı kavramı kişiden kişiye değişkenlik gösterir, biz buna kısaca sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma desek yeterli olur mu?

Bence Hacı'nın belirtmek istediği ve benim de hemfikir olduğum, her hangi bir tanrı fikrine saygı duymak değil, her hangi bir tanrı fikrini benimsemiş bireyin seçimine saygı duymaktır. Bunlar arasında fark olduğu aşikar.

EVet sevgili Rexino güzel tanımlamış, teşekkürler. Düşünceye saygı duymayın, tercihlerimize saygı duyun. Ben de insanların sizlere karşı önyargılı ve suçlar tarzda konuşmalarından rahatsızım. Sorgulamak herkesin hakkı ama bu demek değildir ki ille de odunumun parası değil mi?

Sevgiyle kalın...

Sitelerde Paylaş
Bence bu site ve forumun esas amacı bir çok insanı ömrünün belli bir anına kadar irdeleyemediği dogmaları irdelemeye çağırmak, toplumumuzda dinsizliği yanlış algılamaya müsait şartların çokluğundan dolayı belli bir kesime aslında dinsizliğin şimdiye kadar duydukları şey olmadığını anlatmak ve en önemlisi de her görüşten insana eleştirel düşünmeyi öğütlemek olmalıdır, gördüğüm kadarı ile bunlardır da.

Fakat pratik ile teori arasında bazı tutarsızlıkların olduğu gözümüzden kaçmıyor.

İnsanların kutsal saydıkları, namus davası olarak algılayabilecekleri, uğrunda potansiyel olarak insanlıktan çıkabilecekleri şeylere hakaret ederek hiç bir şeye ulaşamayacağımızı idrak etmemiz lazım. Psikolojik olarak, eğer karşınızdaki insan kendisini önceden doğruyu aramaya programlamamışsa, genelde hakaret içeren yazı ve yanıtlar şiddetli ters tepki sonucunu doğuracaktır. Yani size karşı yazdıklarınız irdelenmeden ve "ben önyargılı değilim" düşüncesi baz alınarak informel safsatalardan ibaret saldırıya geçilecektir. Forumda bu tip insanlar çok ve eğer sizin egonuzu tatmin etmek, dolaylı olarak ileti arttırmak, her konuya bildik/bilmedik burun sokmak gibi amacınız yok ise, bu çoğunluğa bir şeyler anlatmaya çalışalım, bahsettiğim ters tepkiye neden olacak edimleri gerçekleştirmemeye dikkat edelim.

Bu konuda hassasiyet kısa süre içinde forumda süregiden kalitesizliğe de çare olacaktır; misal olarak, en çok şikayetçi olduğumuz bağlam-dışı karşılıklı sataşma sona erecektir. Gerek ciddi, gerek zevk ve renk başlıkları altında yapılan geyikler de azalmaya başlayacaktır. Birisi abdest almaya giderken, "ben abdest almaya gidiyorum, lay lay lom" diye ileti asmayacaktır, ya da uzun bir fikri değeri olan iletiye üç-beş tane mimik ile 'cevap' verilmeyecektir.

Her üye, bence, burada yazdıkları ile kendi şahsiyetini sergilemektedir, her ne kadar bu noktanın inkarı ihtimali yüksek olsa da.

Sevgiler efendim,

Rexino

(ben abdest almaya gidiyorum laylay laom)

ulan arkadaş bu forumdaki ateist arkadaşların bazılarının espiri anlayışı kurana hakeretle

sınırlı espiri yapmak istiyorsan kurana hakeret et kurana hakaret etmezsen

espiri yapmış olmazsın

ben gündelik hayatımda müslüman arkadaşlarıma cok güzel espiriler yaparım

onlardayerlere yatıp güldükten sonra allah belanı versin derler ama bügüne kadar kafamı kesmeye hic bir musluman arkadaşım yeltenmedi ha şaka sını yapan oldu şeriatgeliyor

kılıcımı biledim keleni hazırla gibisinden

şimdi bu arkadaşım benim abdest almaya giberken laylay lom yapmama bozulmuş

tammam kardeş abdest almaya giderken seni cagırırım hatim indirisin :angry:

Sitelerde Paylaş
Bence bu site ve forumun esas amacı bir çok insanı ömrünün belli bir anına kadar irdeleyemediği dogmaları irdelemeye çağırmak, toplumumuzda dinsizliği yanlış algılamaya müsait şartların çokluğundan dolayı belli bir kesime aslında dinsizliğin şimdiye kadar duydukları şey olmadığını anlatmak ve en önemlisi de her görüşten insana eleştirel düşünmeyi öğütlemek olmalıdır, gördüğüm kadarı ile bunlardır da.

Fakat pratik ile teori arasında bazı tutarsızlıkların olduğu gözümüzden kaçmıyor.

İnsanların kutsal saydıkları, namus davası olarak algılayabilecekleri, uğrunda potansiyel olarak insanlıktan çıkabilecekleri şeylere hakaret ederek hiç bir şeye ulaşamayacağımızı idrak etmemiz lazım. Psikolojik olarak, eğer karşınızdaki insan kendisini önceden doğruyu aramaya programlamamışsa, genelde hakaret içeren yazı ve yanıtlar şiddetli ters tepki sonucunu doğuracaktır. Yani size karşı yazdıklarınız irdelenmeden ve "ben önyargılı değilim" düşüncesi baz alınarak informel safsatalardan ibaret saldırıya geçilecektir. Forumda bu tip insanlar çok ve eğer sizin egonuzu tatmin etmek, dolaylı olarak ileti arttırmak, her konuya bildik/bilmedik burun sokmak gibi amacınız yok ise, bu çoğunluğa bir şeyler anlatmaya çalışalım, bahsettiğim ters tepkiye neden olacak edimleri gerçekleştirmemeye dikkat edelim.

Bu konuda hassasiyet kısa süre içinde forumda süregiden kalitesizliğe de çare olacaktır; misal olarak, en çok şikayetçi olduğumuz bağlam-dışı karşılıklı sataşma sona erecektir. Gerek ciddi, gerek zevk ve renk başlıkları altında yapılan geyikler de azalmaya başlayacaktır. Birisi abdest almaya giderken, "ben abdest almaya gidiyorum, lay lay lom" diye ileti asmayacaktır, ya da uzun bir fikri değeri olan iletiye üç-beş tane mimik ile 'cevap' verilmeyecektir.

Her üye, bence, burada yazdıkları ile kendi şahsiyetini sergilemektedir, her ne kadar bu noktanın inkarı ihtimali yüksek olsa da.

Sevgiler efendim,

Rexino

Sevgili Rexino, forumun amacının birilerine birşeyleri anlamaları için ortam hazırlamak olduğunu söylemiş ve bunun başarılabilmesi için takip edilecek stratejiyi başarılabilinir kılmanın erdeminden bahsetmişsin, anladığım kadarıyla. Bana soracak olursan pek yanlış bir düzlemde hareket etmişsin, çünkü forum kanalıyla böyle bir girişim aynı zamanda oluşmasını umduğun bir örgütlülük anlamına gelir, böylesi bir ümit gerçeklikle (pratikle) bağdaşır mı?

Forumun amacı ateist-teist düellosu olmamalı ama ateistlerin teistleri ikna etmesi amacıda güdülmemelidir. Burada yapılması gereken şey ateistler arasında senkron sağlanmasıdır. Yani şunu söylüyorum en temel kavramların anlamlarından ya da onların neyi anlattığından haberi olmayan kişilerin her konuda ahkam kesmeleri sorununun yarattığı kalitesizlik ancak bilgilenme yoluyla giderilebilir bu ise süreç içinde çözülebilecek yapısal bir sorundur, yani yeri burası değildir. O zaman forumun amacının ateistlerin kendilerini anlattığı ve bu anlatıların özeleştiri noktasına geldiği bir plartform niteliği kazanması olmalıdır.

Üyelerin yazdıklarıyla şahsiyetlerini sergilediği iddiası ise son derece kaba bir görüş burada mesele kimin neyi, nasıl algıladığı meselesidir ve bu ortaya en yalın şekilde konuyor mu konmuyor mu sorunudur. Foruma genel olarak bakınca, sorun ortaya çok net şekilde konuyor o zaman mevzu bu değildir. Mevzumuz içinden çıkamadığımız sorunların kaynağında kendimizi değil başkasını aramamızdır. Yani başkalarını ikna etmek gibi bir yükümlülülüğümüzün olduğunu sanmamızdır bu durum ise agrasif bir ortam sonucunu doğuruyor bir taraf karşı tarafın anlaşıysızlığından dem vururken diğer taraf hakarete uğradığını iddia ediyor.

tarihinde gestep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili gestep,

Aslında dediklerimi karşılıklı (dinsiz-dindar) olarak da yorumlaya bilirsin, ki aslında öyle yorumlanması gerek; yani dindarlar da sitedeki dinsizlerin edindiği mikro-misyonlar (senin örgütlülük dediğin, bence örgüt olarak adlandırılamaz çünkü örgüt olmak için gerekli koşullar sağlanmamıştır, dediklerimin uygulanmasından sonra da sağlanacak değildir) ile gelsinler bu siteye ve tahammülsüzlük, saygısızlık gibi fikir teatisi yapılması gereken ortamlara zarar verecek şeyleri terk etsinler.

İkna amacı konusunda sana katılmıyorum tabii. Sonuçta belli bir tartışmaya girerken bile karşı tarafı ikna etme amacındayızdır bence. Bunu ego tatmini olarak yorumlamamanı isteyeceğim. Tartışma ortamının vazgeçilmezlerindendir ikna isteği, zira "tartışma" oyununun başarılı olarak sonuçlanabilmesi için oyunun belirttiği duygulara, yönelimlere sahip olunmalıdır.

Fakat senin yaptığın da daha tartışma oyununa başlamadan karşı tarafı bilgisizlikle suçlamak oluyor. Ancak benim belirttiğim durumda, karşı taraf oyunu oynuyor ve sonunda bilgisiz olduğunu anlıyor. Senin bahsettiğin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunarak ahkam kesme konusunda ben önlem alıyorum zaten "bir şeyler anlatmaya çalışalım" kıssasında.

Neyse fazla uzatmamak lazım. Bir birimize tahammül ederek bir şeyler öğrenmeye çalışırsak, bunun üzerine de sıkı moderasyon ile tedbir alınırsa forumun kalitesi yükselecektir.

Sitelerde Paylaş
(ben abdest almaya gidiyorum laylay laom)

ulan arkadaş bu forumdaki ateist arkadaşların bazılarının espiri anlayışı kurana hakeretle

sınırlı espiri yapmak istiyorsan kurana hakeret et kurana hakaret etmezsen

espiri yapmış olmazsın

ben gündelik hayatımda müslüman arkadaşlarıma cok güzel espiriler yaparım

onlardayerlere yatıp güldükten sonra allah belanı versin derler ama bügüne kadar kafamı kesmeye hic bir musluman arkadaşım yeltenmedi ha şaka sını yapan oldu şeriatgeliyor

kılıcımı biledim keleni hazırla gibisinden

şimdi bu arkadaşım benim abdest almaya giberken laylay lom yapmama bozulmuş

tammam kardeş abdest almaya giderken seni cagırırım hatim indirisin :angry:

İki yanlış bir doğru etmez. Ayrıca senin "Kuran'a hakaret" olarak algıladıkların belki de eleştiri içeriyordur. Örneğin, islami açıdan çok küçük eleştiri hakaret olarak algılanabilir, ama burada İslam, İslam dışına çıkılarak yorumlanıyor, eleştiriliyor. Tahammül edeceksin.

Ben de kendine ateist diyen belli bazı kişilerin terbiyesizliklerini tasvip etmiyorum, fakat siz de onlardan eksik değilsiniz.

Bozulmak değil mesele, düzeysiz buluyorum sadece. Ayrıca espiri konusunda hiç de iyi değilsin. Üstat Karun var, onu oku, espiri nasıl yapılır bir şeyler kap. :-)

Sitelerde Paylaş
Sevgili gestep,

Aslında dediklerimi karşılıklı (dinsiz-dindar) olarak da yorumlaya bilirsin, ki aslında öyle yorumlanması gerek; yani dindarlar da sitedeki dinsizlerin edindiği mikro-misyonlar (senin örgütlülük dediğin, bence örgüt olarak adlandırılamaz çünkü örgüt olmak için gerekli koşullar sağlanmamıştır, dediklerimin uygulanmasından sonra da sağlanacak değildir) ile gelsinler bu siteye ve tahammülsüzlük, saygısızlık gibi fikir teatisi yapılması gereken ortamlara zarar verecek şeyleri terk etsinler.

İkna amacı konusunda sana katılmıyorum tabii. Sonuçta belli bir tartışmaya girerken bile karşı tarafı ikna etme amacındayızdır bence. Bunu ego tatmini olarak yorumlamamanı isteyeceğim. Tartışma ortamının vazgeçilmezlerindendir ikna isteği, zira "tartışma" oyununun başarılı olarak sonuçlanabilmesi için oyunun belirttiği duygulara, yönelimlere sahip olunmalıdır.

Fakat senin yaptığın da daha tartışma oyununa başlamadan karşı tarafı bilgisizlikle suçlamak oluyor. Ancak benim belirttiğim durumda, karşı taraf oyunu oynuyor ve sonunda bilgisiz olduğunu anlıyor. Senin bahsettiğin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunarak ahkam kesme konusunda ben önlem alıyorum zaten "bir şeyler anlatmaya çalışalım" kıssasında.

Neyse fazla uzatmamak lazım. Bir birimize tahammül ederek bir şeyler öğrenmeye çalışırsak, bunun üzerine de sıkı moderasyon ile tedbir alınırsa forumun kalitesi yükselecektir.

Sevgili Rexino, burası ateistforum olduğu için konuya dinsizler açısından bakıyorum, yani burada tartışılması ya da konuşulması gereken şeylerin ateizm hakkında olması gerektiğini düşünüyorum. Dinlilerin sorduğu sorular veya getirdikleri eleştiriler ateistler için ciddiye alınacak şeyler değildir zaten şikayet konusu olan hakaret ve küçümseme gibi unsurlar bu durumun farkına varamayanlar tarafından gündemden düşürülmüyor. Burada ateistler bir tarafta teistler başka tarafta duruyormuş izlenimi yaratılarak bu iki grup arasında seviyeli tartışmaların sürmesi gibi bir fantezinin hiç kimseye faydası yoktur. Bunun içindir ki konular sonuçsuz kalıyor kimse kendinde değişikliğe gitmeyi gerekli bulmuyor.

Bahsettiğim bilgisizlik otomatik olarak haksızlık sebebi değildir, bu durumun farkına varılmasının önemine dikkat çekmek içindir. Tartışmanın sonunda haklı çıkmak haklı çıkanın haklılığının ispatı olmadığı gibi yenilgiye uğrayanın iflah olması anlamına da gelmiyeceğine göre boşa çabalamaktır, o zaman özeleştiri noktasına gelmek için yapılması gereken şey, zıt fikirlerin savunulması yerine taraf olunan şeyin eleştirilmesi yöntemiyle onun çelişkilerinin dolayısıyla kendi çelişkilerimizin farkına vararak gelişmek olmalıdır.

Şunu söylemeye çalışıyorum "inkar" edenleri "ikna" etmek yerine kendi paradigmamızı geliştirme yolunda bilgilenirsek daha faydalı bir iş yapmış oluruz. Burada ki herkesin başka birine söyleyecek sözü vardır, bu söz ikna için değil imar için olmalıdır.

Umarım kendimden bahsedebildim.

tarihinde gestep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İki yanlış bir doğru etmez. Ayrıca senin "Kuran'a hakaret" olarak algıladıkların belki de eleştiri içeriyordur. Örneğin, islami açıdan çok küçük eleştiri hakaret olarak algılanabilir, ama burada İslam, İslam dışına çıkılarak yorumlanıyor, eleştiriliyor. Tahammül edeceksin.

Ben de kendine ateist diyen belli bazı kişilerin terbiyesizliklerini tasvip etmiyorum, fakat siz de onlardan eksik değilsiniz.

Bozulmak değil mesele, düzeysiz buluyorum sadece. Ayrıca espiri konusunda hiç de iyi değilsin. Üstat Karun var, onu oku, espiri nasıl yapılır bir şeyler kap. :-)

dogru espiri yetenegim pek gelişmemiş ateistler nasıl gusul alır gibi bir soruya

h2o ile kendilerini ıslatıp gliserinli sabunla ovaladıktan sonra h2o ile durulama yaparlar

sonrada allaha h2o kendilerine sundugu icin teşekkür ederler

böyle bilimsel cevap vermek daha komik olabilirdi

tabi ben bilim adamı olmadıgım icin sacma sapancevap vermişim

tamamen benim öküzlügüm kusura bakma

bu arada benim espirilerime gülen muslumanlar var ennazzam ve berguzar ablam bunu belirtmiştiler

Sitelerde Paylaş

Ateizm yanlış anlaşıldığı gibi, inanca duyulan saygı da yanlış değerlendiriliyor.

Saygı duyulan inançlar vardır..

Saygı duyulmayan inançlar vardır.

Eski, köhne, yanlış hatta çağdaş ahlakla bağdaşmayan inançlar vardır.

Yeni, taze ve çağdaş ahlak anlayışına dayanan inançlar vardır.

Onlara ve diğerlerine saygı duymak zorunluğu yoktur.

Ben İslam inancına asla saygı duymam.

Çünkü biliyorum ki bu din hem bayat, köhne ve antiktir hemde kötü ahlakı yaymaya çalışan ilkel ve bağnaz bir sosyal kurumdur.

O zaman saygı duyulan nedir?

Bireylerin istediklerine inanmaları özgürlüğüdür.

İsteyenin istediklerine inanması ilkesine saygı duyulur..

Yoksa inançların kendilerine değil.

Saygı duyulan bir ilkedir. Ne inanılandır ne de inanandır.

Evet. Gerçekten ironik bir durum..

Somut bir olguya değil, soyut bir kavrama ve ilkeye saygı duyulmaktadır.

Birileri sizin kendinizi belirtmenizi önlemeye çalışıyorsa, size ve inançlarınıza karşı değil, sizin kendinizi belirtmenize karşı saygısızlık gösteriyordur.

Siz de onunu inançlarının sapkın olduğunu yüzlerine haykırma hakkına sahipsiniz.

Birileri sizi inançlarınızdan veya inançsızlıklarınızdan dolayı öldürmek istiyorsa, bu yasalara aykırıdır.

Yasalardan öte, insan haklarına aykırıdır. Size kendinizi onları öldürerek savunmak hakkı doğar.

Burası sanal bir ortam ve bir forum olduğu için fiziksel bir eylem söz konusu değildir.

Bir inanca veya ona inananlara saygı duymak anlamsızdır.

Dolayısıyla forum kuralları dışına çıkmadan onları eleştirmek en doğal hakkınızdır.

Bunu yaparken inanca ve inanana saygısızlık ediyor olmayı düşünmemelisiniz.

Önemli olan iddialarınızın doğruyu belirtmesidir.

İddialarınız yanlış ve suçlamalarınız delilerden yoksun ise, işte o zaman foruma ve forumu izleyenlere saygısızlık ediyorsunuz demektir.

Bu forumda İslam eleştiriliyor..

Ve birileri çıkıp inançlarıma saygı gösterilmiyor diye tepki gösterip, etrafa küfür ve hakaretlerle saldırıyor.

Eğer İslam haksız yere eleştiriliyorsa, bunda hakları vardır.

Ama İslam hakkında yazılanlar doğru iseler, kimsenin İslam'a saygısızlık edildiğini söylemesine hakkı yoktur.

Bu forumda ateistler ve ateizm de eleştiriliyor..

Ateistler hemen her seferinde o eleştirilerin yanlış bir temele dayandığını açıklıyorlar ve kanıtlıyorlar.

İslam'ın eleştirilmesi karşısında Müslüman'lar çoğu kere yapılan spesifik eleştirileri nötralize edemiyorlar ve İslam'ı savunamıyorlar.

İslam'ın eleştirilmesi saygısızlık değildir.

Bir zorunluktur.

Böylesine sapkın, ilkel, eski ve bağnaz bir dinin dizginsiz ortalıkta dolaşmasına ve genç dimağları zehirlemesine izin verilemez.

Bu forumun varlık nedeni budur...

Dünyada ateizmin ve ateist forumların varlık nedeni de budur.

İslam'la ilgili kötülüklerin hepsini burada ortaya koymaya çalışıyoruz.

Bu insanlık görevimizdir.

HACI

Sitelerde Paylaş

Gerçekte hiçbir inanç başka bir inanca yada inançsızlığı saygı göstermez-gösteremez.

Bunu ancak geçici bir yapmacıklıkla sunar.

Kişi bişeye inanıyorsa ona inamak için kendince yeterli mantıki nedenler bulmuş demektir.Bu durumda başka bir şeye inanan veye hiç inanmayan kişileri kendinden aşşağı görmesi kaçınılmazdır.

Ben karşı inançtan olanlara saygı gösteren insanlardan neferet ederim.Çünki bunlar sahtekarın önde gidenidir.Her inanç başka bir inanca karşı protestodur (nekadar sessiz olsa da) bir savaştır.

Onun için sahte saygı yerine gereçek saygısızlık daha iyidir. (sahtekar bir dosttansa dürüst bir düşmanı tercih etmek gibi)

Sitelerde Paylaş

Zaten bütün sorun inançların kutsallığını kabul etmek değil midir?

İnançlar neden kutsal olsunlar?..

Kutsal olduklarını düşünelim bir an için....

Hangisi daha kutsaldır?..

Çünkü kutsal olmak ne de olsa göreli bir kavram..

Hem bir inancı kutsal görenler için, hem de kendi inancını diğerlerinden daha kutsal görenler için...

Kutsal inanç dokunulmaz inançtır.

Dokunulmaz inanç yoktur..

Öyle ise hiç bir inanç kutsal değildir.

Çünkü her inancın bir karşıtı olduğu için, inancın kendisinin dokunulmazlığı yoktur.

Kimsenin ateizme saygı duymak zorunluğu yoktur.

Burada vurgulamak istediğim nokta sadece ateizmi savunmaya saygı duyulmasıdır.

Bu ateistlere ve ateizmin ilkelerine de saygı duymak demek değildir.

HACI

Sitelerde Paylaş
Zaten bütün sorun inançların kutsallığını kabul etmek değil midir?

İnançlar neden kutsal olsunlar?..

Kutsal olduklarını düşünelim bir an için....

Hangisi daha kutsaldır?..

Çünkü kutsal olmak ne de olsa göreli bir kavram..

Hem bir inancı kutsal görenler için, hem de kendi inancını diğerlerinden daha kutsal görenler için...

Kutsal inanç dokunulmaz inançtır.

Dokunulmaz inanç yoktur..

Öyle ise hiç bir inanç kutsal değildir.

Çünkü her inancın bir karşıtı olduğu için, inancın kendisinin dokunulmazlığı yoktur.

Kimsenin ateizme saygı duymak zorunluğu yoktur.

Burada vurgulamak istediğim nokta sadece ateizmi savunmaya saygı duyulmasıdır.

Bu ateistlere ve ateizmin ilkelerine de saygı duymak demek değildir.

HACI

inançlar kutsaldır ve eleştirilemezler..ancak bir şartla..

bir kişi inancını mantıklı gerekçelerle ISPAT etmeye kalkışırsa işte o zaman eleştirilebilir

Sitelerde Paylaş
inançlar kutsaldır ve eleştirilemezler..ancak bir şartla..

bir kişi inancını mantıklı gerekçelerle ISPAT etmeye kalkışırsa işte o zaman eleştirilebilir

diğer bi durum daha var:

adam inancından dayanak bularak,

başkalarını kısıtlamaya çalışırsa,

insanlara istemedikleri bişeyi dayatırsa,

onun bu davranışını engellemek adına,

ben onun inancını eleştiririm.

bu hakkı kendimde bulurum. ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...