Jump to content

Irklar ve kökenleri

Recommended Posts

Hz.Nuh(a.s.)’un 3 tane oğlu olduğu bütün Semavi kutsal kitaplarında yazılmakta ve Tekvin'e göre ise Hz.Nuh(a.s.)’un bu üç oğlundan üç temel ırk meydana geldi;

Sam, Sami ırkının atası.

Oğulları:Elam, Asşur, Arfakşad, Lut, ve Aram.

Ham, Hami ırkının atası.

Oğulları: Cush, Mizraim, Fut, ve Kenan.

Yafes, Yafesi ırkın atası.

Oğulları:Gomer, Mecüc, Maday, Yavan, Tubal, Meşeç, ve Tiras (kaynak vikipedi)

Arkadaşlar Arapça, İbranice ve Aramice en fazla konuşulan sami dillerdir. Ayrıca Fenikece ve Akadça da Sami dil ailesinin mensubudur. İbranice, Arapça, Aramice lehçelerinden Süryanice de kullanılan Sami dillere örnek olarak gösterilebilir. Sami adı Hz.Nuh(a.s.)’un oğlu Sam'dan gelmektedir.

Hatta Türklerin soyunun da Yafes’ten geldiği iddia edilir.

Tüm bu bilgiler ışığında Tufan’dan sonraki insanlığın ve dillerin kökeni ortadadır. Ateist arkadaşlar bu konuda neler düşünüyorlar?

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 114
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ateist arkadaşlar bu konuda neler düşünüyorlar?

Saygılar.

Sorunun garipliğine bakın. Ateistler Tufan'a inanmazlar ki senin bu sorularını ciddiye alıp cevap versinler. Masalları yazıp durmuşsun. Tufan falan yok. Efsaneler kulaktan kulağa gelmiş. Irkların kökeninin bilimsel açıklamaları var.

Sitelerde Paylaş

Nuh, Musa, İbrahim, Yunus, Yusuf, İsmail gibi kişiler yaşamamıştır. Bunlar İsrailiyat denen Ortadoğu efsaneleridir. Halk masallarının kahramanlarıdır. Tufan Sümerlilerin gılgamış destanından aşırmadır.

tarihinde TheQuestioningman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Homo Sapiens 200.000 yıl önce Doğu Afrika'da Ortaya çıktı. 120.000-80.000 yıl önce Afrika'nın dışına başarısız çıkış denemeleri gerçekleştirdi. İsrail'deki bir mağrada 110.000 yıllık kalıntılar bulunmuştur.

İnsanlığın Afrika'nın dışına ilk başarılı çıkışlar yaklaşık 80.000 yıl öncedir. Arabistan üzerinden bir kol Doğuya gitmiş, Hindistan ve Australya'ya ulaşmıştır. 74.000 yıl önce Tobo süpervolkanı patlamıştır.

Avrupa'ya ilk yerleşimler 40.000 yıl öncesine dayanır. İnsanlar 35.000 yıl önce Fransa civarına ulaştıklarında, Neanderthallerle karşılaştılar. Oraya 350.000 yıl önce yerleşmiş Neanderthaller kaybetti.

Sitelerde Paylaş

Nuh, Musa, İbrahim, Yunus, Yusuf, İsmail gibi kişiler yaşamamıştır. Bunlar İsrailiyat denen Ortadoğu efsaneleridir. Halk masallarının kahramanlarıdır. Tufan Sümerlilerin gılgamış destanından aşırmadır.

Araştırdığım kadarıyla sümerler geldiği iddia ediliyor zaten. Sizin de bunu savunduğunuzu biliyorum. Ancak Sümerlerin nerden geldiklerini Muazzez İlmiye Çığ bile tam olarak açıklayamamış. Sence sümerler nerden geldiler?

Ayrıca bir sorum daha var; Sümerlerden önce yazı yok muydu?

saygılar

Sitelerde Paylaş

Homo Sapiens 200.000 yıl önce Doğu Afrika'da Ortaya çıktı. 120.000-80.000 yıl önce Afrika'nın dışına başarısız çıkış denemeleri gerçekleştirdi. İsrail'deki bir mağrada 110.000 yıllık kalıntılar bulunmuştur.

İnsanlığın Afrika'nın dışına ilk başarılı çıkışlar yaklaşık 80.000 yıl öncedir. Arabistan üzerinden bir kol Doğuya gitmiş, Hindistan ve Australya'ya ulaşmıştır. 74.000 yıl önce Tobo süpervolkanı patlamıştır.

Avrupa'ya ilk yerleşimler 40.000 yıl öncesine dayanır. İnsanlar 35.000 yıl önce Fransa civarına ulaştıklarında, Neanderthallerle karşılaştılar. Oraya 350.000 yıl önce yerleşmiş Neanderthaller kaybetti.

TheQuestioningman,

bununla ilgili bir soru soracaktım aslında. Homo Sapiens 200.000 yıl önce ortaya çıktıysa insanın aklına şöyle bir soru takılıyor, sümerlerin yazıyı buldukları iddia edilir,bu tarih olarak 5500 yıl öncesine denk nerdeyse. 200.000 yıl çok uzun bir süre ve bu süre içinde Homo Sapiens neden kendine bir dil oluşturup yazıya dökmemiştir(mağara resimleri kanıt oluşturmaz)

Sitelerde Paylaş

Hz.Nuh(a.s.)’un 3 tane oğlu olduğu bütün Semavi kutsal kitaplarında yazılmakta ve Tekvin'e göre ise Hz.Nuh(a.s.)’un bu üç oğlundan üç temel ırk meydana geldi;

Sam, Sami ırkının atası.

Oğulları:Elam, Asşur, Arfakşad, Lut, ve Aram.

Ham, Hami ırkının atası.

Oğulları: Cush, Mizraim, Fut, ve Kenan.

Yafes, Yafesi ırkın atası.

Oğulları:Gomer, Mecüc, Maday, Yavan, Tubal, Meşeç, ve Tiras (kaynak vikipedi)

Arkadaşlar Arapça, İbranice ve Aramice en fazla konuşulan sami dillerdir. Ayrıca Fenikece ve Akadça da Sami dil ailesinin mensubudur. İbranice, Arapça, Aramice lehçelerinden Süryanice de kullanılan Sami dillere örnek olarak gösterilebilir. Sami adı Hz.Nuh(a.s.)’un oğlu Sam'dan gelmektedir.

Hatta Türklerin soyunun da Yafes’ten geldiği iddia edilir.

Tüm bu bilgiler ışığında Tufan’dan sonraki insanlığın ve dillerin kökeni ortadadır. Ateist arkadaşlar bu konuda neler düşünüyorlar?

Saygılar.

Irkların Tufan'dan sonra ayrıldığını duymuştum ama daha detaylı bir yazı bulamıyorum. Yani Siyahi ırklar, Asyalılar vs.. tam olarak nasıl meydana gelmiştir? Allah konuşulan dilleri yapılmasını istemediği halde Babil Kulesi'nin yapılması nedeniyle ayırdı diye biliyorum..

Sitelerde Paylaş

Araştırdığım kadarıyla sümerler geldiği iddia ediliyor zaten. Sizin de bunu savunduğunuzu biliyorum. Ancak Sümerlerin nerden geldiklerini Muazzez İlmiye Çığ bile tam olarak açıklayamamış. Sence sümerler nerden geldiler?

Ayrıca bir sorum daha var; Sümerlerden önce yazı yok muydu?

saygılar

Sümerler bir nehir toplumuydu. Nehir taşkınlarından çok korkuyorlardı. Bu yüzden devamlı, tanrıların nehirleri taşırıp, şehirleri yıkıp, onları lanetleyip boğmasından korkuyorlardı. Efsaneleri doğdu.

Sümelerden önce yazı var mıydı, bilemem. Ama hieroglif tarzında bir şeyler olabilir. Ama kağıt, kalem, alfabe olmadığı kesin. Küresel bir Tufan'ın olanaksızlığı açık değil mi? Biz bunlara inanmıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Hangi tufan :)

Galiba bundan bahsediyorsun katalan,

Tufandan söz eden kültürlerden bazıları ve değindikleri tufanlar şunlardır:

Tevrat ve Kur'an’da sözü edilen Nuh Tufanı.

Sümerler’in Gılgamış efsanesindeki tufan.

Berossus’un aktardığı Sisithrus dönemindeki tufan.

Eski Mısır geleneğinde tufan.

Platon’dan aktaran Strabon’un sözünü ettiği, kiklopların yaşadığı “devre”deki tufan.

Hint geleneğinde son Manu tufanı.

Hint geleneğinde İsi ve İswara tufanı.

Sabiî geleneğinde tufan. (Sabiî geleneğine göre, dünya bugüne dek üç büyük felaket dönemi geçirmiştir.)

Kuzey ve Güney Amerika mitolojilerindeki tufan (Maya ve İnka gelenekleri, Hopi, Algonkin ve Tupinamba kızılderilileri gelenekleri)

İrlanda’nın Kelt geleneklerinde ve Kuzey Avrupa efsanelerinde belirtilen tufan.

Grek mitolojisindeki Deukalion tufanı.

Endonezya ve Melanezya geleneklerinde tufan.

Afrika geleneklerinde tufan.

Kuzey Asya ve Orta Asya geleneklerinde tufan. vikipedi

Sitelerde Paylaş

Irkların Tufan'dan sonra ayrıldığını duymuştum ama daha detaylı bir yazı bulamıyorum. Yani Siyahi ırklar, Asyalılar vs.. tam olarak nasıl meydana gelmiştir? Allah konuşulan dilleri yapılmasını istemediği halde Babil Kulesi'nin yapılması nedeniyle ayırdı diye biliyorum..

Babil kulesi tevratta geçen bir öyküdür. Buna evrenin 6000 yaşında olduğunu sanan evanjelistler, yehova şahitleri ve ultraortodox yahudiler inanır. Kuran'da geçmez bunlar.

Sitelerde Paylaş

Galiba bundan bahsediyorsun katalan,

Tufandan söz eden kültürlerden bazıları ve değindikleri tufanlar şunlardır:

Tevrat ve Kur'an’da sözü edilen Nuh Tufanı.

Sümerler’in Gılgamış efsanesindeki tufan.

Berossus’un aktardığı Sisithrus dönemindeki tufan.

Eski Mısır geleneğinde tufan.

Platon’dan aktaran Strabon’un sözünü ettiği, kiklopların yaşadığı “devre”deki tufan.

Hint geleneğinde son Manu tufanı.

Hint geleneğinde İsi ve İswara tufanı.

Sabiî geleneğinde tufan. (Sabiî geleneğine göre, dünya bugüne dek üç büyük felaket dönemi geçirmiştir.)

Kuzey ve Güney Amerika mitolojilerindeki tufan (Maya ve İnka gelenekleri, Hopi, Algonkin ve Tupinamba kızılderilileri gelenekleri)

İrlanda’nın Kelt geleneklerinde ve Kuzey Avrupa efsanelerinde belirtilen tufan.

Grek mitolojisindeki Deukalion tufanı.

Endonezya ve Melanezya geleneklerinde tufan.

Afrika geleneklerinde tufan.

Kuzey Asya ve Orta Asya geleneklerinde tufan. vikipedi

Tufan var mı tartışması yapmayalım. Bu konuyu daha önce yüzlerce kez sabahlara kadar tartıştık. Sizin kitabınızda geçtiği için tartışmaya açık değilsiniz. Bu yüzden konuyu buralara çekmeyelim.

Küresel tufan kesinlikle yoktur.

Sitelerde Paylaş

Aslinda dusunce olarak irkciligin degil de; biyolojik olarak irklarin ortaya cikisinin nedeni iki turludur. Birincisi dunyanin farkli cografyalarinin doga farki, ikincisi gezginci ve gocebe insanoglunun bir cografi bolge irkinin baska bir cografi bolge irki ile karismasi. Bir yerde "melez" denilen olgu.

Burada bilimsel bulgu olarak insanoglu farkli turlerinin de birbiri ile uretim birlikteligi de bir olanak olabilir.

Sitelerde Paylaş

Tufan var mı tartışması yapmayalım. Bu konuyu daha önce yüzlerce kez sabahlara kadar tartıştık. Sizin kitabınızda geçtiği için tartışmaya açık değilsiniz. Bu yüzden konuyu buralara çekmeyelim.

Küresel tufan kesinlikle yoktur.

TheQuestioningman,

Sadece bizim kitabımızda geçse tamam da birçok mit bu tufan olayından bahsediyor. hepsinin birbirinden alma olasılığı nedir?

Sitelerde Paylaş

TheQuestioningman,

bununla ilgili bir soru soracaktım aslında. Homo Sapiens 200.000 yıl önce ortaya çıktıysa insanın aklına şöyle bir soru takılıyor, sümerlerin yazıyı buldukları iddia edilir,bu tarih olarak 5500 yıl öncesine denk nerdeyse. 200.000 yıl çok uzun bir süre ve bu süre içinde Homo Sapiens neden kendine bir dil oluşturup yazıya dökmemiştir(mağara resimleri kanıt oluşturmaz)

Açıkçası ben arkeolog, tarihçi veya antropolog değilim ama insanların en az 200.000 yıldır varlığı %100 kesin bir gerçek. Radyometrik tarihleme yöntemleri Dünya'daki en güvenilir yöntemlerdir.

Sitelerde Paylaş

TheQuestioningman,

Sadece bizim kitabımızda geçse tamam da birçok mit bu tufan olayından bahsediyor. hepsinin birbirinden alma olasılığı nedir?

Şimdi olay şu. Hristiyanlık ve İslam Yahudilikten almış. Tevrat'tan aşırma olduğu kesin. Yahudiliğin de Mezopotamya dininin tek tanrılılaşmasıyla olduğunu biliyoruz. Hepsi birbirinden alınma.

Sitelerde Paylaş

Açıkçası ben arkeolog, tarihçi veya antropolog değilim ama insanların en az 200.000 yıldır varlığı %100 kesin bir gerçek. Radyometrik tarihleme yöntemleri Dünya'daki en güvenilir yöntemlerdir.

Insanoglunun varliginin algisini hangi parametreye dayanarak yapiyorsun?

Eger homo parametresi ise, bu en az 7 milyon yil oncedir.

Sitelerde Paylaş

ben de arkeolog, tarihçi veya antropolog değilim ancak senin şahsi fikrini merak ediyordum. 200000 yıl az bir zaman dilimi değil ve bu sürede insanoğlu rahat durmaz ve neler neler keşfeder.bu durum gayet açık aslında. fakat bunun neden mümkün olmadığını araştırıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...