Jump to content

Recommended Posts

A: Tanrı var mıdır?

B: Cehennem var mıdır?

A: Evet vardır. Kutsal kitaplarda olduğu yazar.

B: Kutsal kitapları yazan kim?

A: Tanrı

B: O halde Tanrı yoktur.

Kuranda insanları denemek ve iyi ile kötüyü elemek için yaratıldığımız yazar. Yani yerel kullanımla imtihan dünyasında olduğumuz, inanan insanların cennete gireceği sonsuz mükemmel bi hayat yaşayacağı, inanmayanların ise ne kadar iyi bir insan olsa bile cehenneme gideceği sonsuz acı çekeceği yazar. Düşünen bi insan bunu nasıl kabullenebilir. Bir yaratıcının yarattıklarına sonsuz azap edeceğine nasıl inanabilir? Bunu kabullenemem.

Bir Tanrı varsa yaratacaktır elbet bu onun Tanrı olduğunu gösterir. Daha sonra Tanrı dediğin adil olur ama cezalandırmak ve ödüllendirmek değildir adalet. Sınamak isteyebilirsin ama başarısız oldu diye yakamazsın sonsuza kadar. Sınamak için küçük çocukların tecavüze uğramasına imtihan diyemezsin. İnsanları insanlara kırdırıp savaşlara açlığa acılara yoksulluğa mahkum edemezsin. Sınamak istiyorsan bunların dışında acı olmayan, ahlaksızlık olmayan, açlık olmayan şeyler bul onlarda sına. Bulamıyorsan Tanrı olamazsın. Herşeye gücü yeten olamazsın.

Herşeye gücü yeten derken kafir olarak nitelendirdiğin insanları cehennemde yakmamaya gücün yetmiyor o zaman. İnananlar diyecekti istese yakmaz istese cennetine alır o zamanda istemeye gücün yetmiyor o zaman. Tanrı demek sevgi dolu olan yarattıklarını ayırmadan hepsini kucaklayan incitmeyen, incittirmeyendir. Sınav saçmalığı uydurmayan insanlar arasında eşitsizlik yapmayan demektir. Sevgi, sonsuzluk ve eşitliktir. Adalet budur, güç budur, Tanrı budur. Benim kabulleneceğim seveceğim konuşacağım saygı duyacağım ve iman edeceğim Tanrı kavramı budur. Bunlar sende yoksa ben olduğuna inanmam.

Kısaca cehennem varsa Tanrı yoktur.

Sitelerde Paylaş

Belki tanrı kötüdür. Tanrıların iyi olduğunu bilgisine sahip miyiz ki buradan hareketle yok diyorsun? Bu yazdığınla ancak şu sonuca ulaşabilirsin, eğer tanrı varsa kötüdür veya çok da muktedir değildir (dünyaya baktığımız zaman) ve ben de bu kötü veya muktedir olmayan tanrıya itaat etmem.

Sitelerde Paylaş

Belki tanrı kötüdür. Tanrıların iyi olduğunu bilgisine sahip miyiz ki buradan hareketle yok diyorsun? Bu yazdığınla ancak şu sonuca ulaşabilirsin, eğer tanrı varsa kötüdür veya çok da muktedir değildir (dünyaya baktığımız zaman) ve ben de bu kötü veya muktedir olmayan tanrıya itaat etmem.

Tanrı kavramını ortaya atan dinlerdir. Din olmadan Tanrı düşünülemez. Dinlerin tanımladığı Tanrı cezalandıran, sadist, kötü karaktere sahip biri. Dinlerin tanımladığı Tanrıya inanmıyorum. O zaman bi Tanrıya inanıyosun kendi hayalinde tasarladığın gibi de soru gelmesin aklına hiç bir şekilde Tanrıya inanmıyorum

Sitelerde Paylaş

ateist görüş,yoktur
agnostik görüş,varlığı veya yokluğu bilinemez
dindar görüş,vardır
bilimsel görüş,madde vardır,maddenin katnağı belli değildir.

kutsal kitaplara göre vardır

kuranda allah
incilde rab
tevratta yehova

tanrı yoktur,tanrının varlığı yokluğu bilinemez,tanrı vardır,

, inanmayanların ise ne kadar iyi bir insan olsa bile cehenneme gideceği sonsuz acı çekeceği yazar.

bunu yazan bir ayet varmıdır

Sınamak için küçük çocukların tecavüze uğramasına imtihan diyemezsin.

küçük çocukların tecavüze uğramasını sağlayacak ayet varmıdır.

Sitelerde Paylaş

“Cehennem” kelimesi nereden geliyor bilir misiniz?

Kudüs’ün güneyindeki bir vadiden. “Hinnom Vadisi”. İbranicesi “Ge Hinnom”.

Hinnom’un oğlunun vadisi demek. Gözyaşı Vadisi olarak da bilinir.. (Arapçalaşırken Ge, Ce olmuş.)

Eski zamanlarda “Moloh” tanrısı için çocukların kurban edildiği bir yermiş. Kurban sırasında, babaları çocuklarının çığlıklarını duymasın diye rahipler davullara çılgınlar gibi vururlarmış.

Milattan önce 8. yüzyılda Kral Josiah çocuk kurbanını yasaklanmış ve oradaki tapınağı da yıktırmış.

Vadi lanetli sayılmış ve Kudüs kentinin çöplüğü olmuş. İdam edilen suçluların cesetleri ve hayvan leşleri buraya atılmış. Çöplerin yakıldığı, aşırı sıcak, korkunç bir yere dönüşmüş.

İşte Cehennem dediğimiz bu vadiden yola çıkılarak yapılmış bir benzetme aslında.

Aşağı yukarı 2800 yıl sonra aynı topraklarda şimdi başka bir “cehennem” yaşanıyor. Ve yine çocuklar kurban ediliyor. Yine.

Mutlu Tönbekici araştırmacı yazar

tarihinde xenon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kuran araklamadır zihniyeti ürünleri bunlar.tevrati ve öncesinde peygamber gönderen allah.peygamber göndermesinin nedeni her seferinde allah inancının hurafelere dönüştürlmesi.siz bu hurafeleri kuranın kaynağı zannediyorsunuz.oysa onlar deforme olmuş islam inancıdır.desekte burada kimse tınmaz tabi.

Sitelerde Paylaş

Kuranda insanları denemek ve iyi ile kötüyü elemek için yaratıldığımız yazar. Yani yerel kullanımla imtihan dünyasında olduğumuz, inanan insanların cennete gireceği sonsuz mükemmel bi hayat yaşayacağı, inanmayanların ise ne kadar iyi bir insan olsa bile cehenneme gideceği sonsuz acı çekeceği yazar. Düşünen bi insan bunu nasıl kabullenebilir. Bir yaratıcının yarattıklarına sonsuz azap edeceğine nasıl inanabilir? Bunu kabullenemem.

Güçlü olan haklı değil midir? En güçlü olan Allah ise, güç kullanarak işkence eden Allah haklı değil midir?

Bir Tanrı varsa yaratacaktır elbet bu onun Tanrı olduğunu gösterir. Daha sonra Tanrı dediğin adil olur ama cezalandırmak ve ödüllendirmek değildir adalet. Sınamak isteyebilirsin ama başarısız oldu diye yakamazsın sonsuza kadar.

İnsanları yargılayıp suçluları cezaevine gönderenler adaletsizlik mi yapıyorlar? "Tüm cezaevleri boşaltılmalı, canisi, tecavüzcüsü dışarı salınmalıdır, onlar masum insanlardır" mı diyorsunuz yani?

Herşeye gücü yeten derken kafir olarak nitelendirdiğin insanları cehennemde yakmamaya gücün yetmiyor o zaman. İnananlar diyecekti istese yakmaz istese cennetine alır o zamanda istemeye gücün yetmiyor o zaman. Tanrı demek sevgi dolu olan yarattıklarını ayırmadan hepsini kucaklayan incitmeyen, incittirmeyendir. Sınav saçmalığı uydurmayan insanlar arasında eşitsizlik yapmayan demektir. Sevgi, sonsuzluk ve eşitliktir. Adalet budur, güç budur, Tanrı budur. Benim kabulleneceğim seveceğim konuşacağım saygı duyacağım ve iman edeceğim Tanrı kavramı budur. Bunlar sende yoksa ben olduğuna inanmam.

Sınavda eşitsiz olan nedir? Ayrıca, bir şeyin kötü olması, o şeyin var olmadığı anlamına mı gelir?

Kısaca cehennem varsa Tanrı yoktur.

Cezaevi varsa Cumhurbaşkanı yoktur. (Yersen)

kuranda sadistçe cehennem tehtidleri ve sapıkça cennet vaadleri olmasaydı bir tane müslüman kalmazdı herhalde : )

Sapıkça cennet vaadleri dedikleriniz nelerdir?

Sitelerde Paylaş

adalet kavramı. ne kadar garip bir kavram değilmi. bizler, hepimiz, biz veya bir başkası haksızlığa uğradığında hemen cezasını çekmesini isteriz. önce tecavüz ediyor, sonra öldürüyor, sonra parçalara ayırıyor. ama sonra yukarıdan ona hiçbir tepki gelmiyor. iyilere bakıyoruz. kimseye bir zararı yok. namusu ile çalışıyor yaşıyor.. herkesi kolluyor gözetiyor. üç kuruş kazanıyor ama kendi küçük dünyasında yaşayıp gidiyor. onun başına ne geliyor. işten çıkatrılıyor, çocuğu hastane bahçesinde ölüyor, karısı kanser oluyor bakan yok. kimsenin umrunda değil. diyoruz ki yukarısı bile unutmuş bunları. bir sitem yolluyoruz allaha. benim görüşüme göre ki bundan çok eminim tanrı inancının reddinin ana nedeni bu adalet karmaşası. neden kötüler namussuzlar şerefsizler göbeklerini büyüterek ve mazlumların sırtlarına basarak yaşıyorlar ve neden iyiler hep acı çekiyorlar. yani bunun içinde gizli bir sitem ve isyan var. senin adalet anlayışın buysa ben sana tapmam anlayışı mevcuttur. ama gel gör ki ben de adaletin yerini hemen bulmasını istememe rağmen kainat düzeni bu şekilde değil. ne şekilde peki ben de bilmiyorum. ama öyle hayatı boyunca iyi dürüst hoş insanların sonsuza kadar yanacağı bir düzen de değil bence. bence, kötü ama gerçekten de tasvir edilen iblis modelindeki gibi kötülük kusanlar cezalandırılacak. diğerleri ise zamansız bir mekanda yaşayacaklar. bu benim şahsi düşüncem ve gerçek tanrı modeli bu olmalıdır.

Sitelerde Paylaş

Tanrı kavramını ortaya atan dinlerdir. Din olmadan Tanrı düşünülemez. Dinlerin tanımladığı Tanrı cezalandıran, sadist, kötü karaktere sahip biri. Dinlerin tanımladığı Tanrıya inanmıyorum. O zaman bi Tanrıya inanıyosun kendi hayalinde tasarladığın gibi de soru gelmesin aklına hiç bir şekilde Tanrıya inanmıyorum

Dinler tanrıya ihtiyaç duyar ama Tanrılar dine ihtiyaç duymaz.

Bu denklem neye tanrı dediğiniz ve neyi din saydığınıza da bağlıdır.

Sitelerde Paylaş
Tanrılar dine ihtiyaç duymaz.

Olmayan şeyler hiç bir şeye ihtiyaç duyamaz.

Kanatlı atların arpaya ihtiyacı yoktur ama ballı çörek yerler diyebilir misin? Yok yani, ne arpası, ne ballı çöreği? Olmadığıdır mevzu, olmayan şeyin neye ihtiyacı olduğu, neye ihtiyacı olmadığı diye bir mevzu olamaz.

Sitelerde Paylaş

“Cehennem” kelimesi nereden geliyor bilir misiniz?

Kudüs’ün güneyindeki bir vadiden. “Hinnom Vadisi”. İbranicesi “Ge Hinnom”.

Hinnom’un oğlunun vadisi demek. Gözyaşı Vadisi olarak da bilinir.. (Arapçalaşırken Ge, Ce olmuş.)

Eski zamanlarda “Moloh” tanrısı için çocukların kurban edildiği bir yermiş. Kurban sırasında, babaları çocuklarının çığlıklarını duymasın diye rahipler davullara çılgınlar gibi vururlarmış.

Milattan önce 8. yüzyılda Kral Josiah çocuk kurbanını yasaklanmış ve oradaki tapınağı da yıktırmış.

Vadi lanetli sayılmış ve Kudüs kentinin çöplüğü olmuş. İdam edilen suçluların cesetleri ve hayvan leşleri buraya atılmış. Çöplerin yakıldığı, aşırı sıcak, korkunç bir yere dönüşmüş.

İşte Cehennem dediğimiz bu vadiden yola çıkılarak yapılmış bir benzetme aslında.

Aşağı yukarı 2800 yıl sonra aynı topraklarda şimdi başka bir “cehennem” yaşanıyor. Ve yine çocuklar kurban ediliyor. Yine.

Mutlu Tönbekici araştırmacı yazar

ilginçmiş...

kral josiah acaba ibrahim olabilir mi...

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

Kur'an 6600 ayet, 110 deffa cehennen geçer.
İncil 31,110 ayet, 3 defa cehennem geçer.

Mersin'de Anaokulunda kutlu doğum haftası etkinliklerinde cennet övgüsü, 5 yaşındaki çocuğun aklını nasıl karıştırdı?
5 yaşındaki çocuk niçin ölmek istiyorum desin, bu nasıl din?
Sitelerde Paylaş

tek bir gerçek var.

tanrının( çok büyük bir o.....ç olduğu gerçeği)

kendinden bahsetmişsin burada... demek ki, biçok aptal ateist de varmış piyasada...

oysa ki, ateistleri biraz akıllı düzgün insanlar zannederdim...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...