Jump to content

Ateistlere Ölünce Ne Olacak?

Recommended Posts

• İleti 1,1k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Geldgnz noktaya kadar dogrusunuz işte sonrası zaten önemli...beyın yüklenmiş bir porgram gıbı calsııyo o elektrokımysal iletılere oyle cevap verıyo asıl cozulemeyn nokta bura...Mesela bilgsyrnzda A tusana basınca o da elektrksel bı ıletı olrak blgsyrn beynıne ıletılıyo.Yazılımda o iletının karsılıgı A olarak verılmıstr o yuzden ekranda A yı gorebılıyorz..Anlatabıldım mı...Suan beynın bu sekılde evrımlesmesının mantıgını cozmek cok zor...

Ne demek istediğinizi anladım. Beynin bir anda ortaya çıkmadığı bir gerçek.

Tüm bu ''yüklenmiş görünenler'' milyarlarca yıllık seçilimin ürünü.

Yani her nesilde daha karmaşık düşünenler hayatta kalıyor/başarılı oluyor.

Ve başarılılık, akıllılık konusunda avantajlı olan genlerini sonraki nesle aktarıyorlar.

Bir şey merak ettim. Kişisel olarak evrim mekanizmalarını biliyor musunuz?

Doğal seleksiyonun mantığını, genetik varyasyonların kaynaklarını falan biliyor musunuz? Merak ettim...

Sitelerde Paylaş

İşte teyze kızıyla evlılıkte sakınca varsa mesela Ademın kzıyla evlenmektede sakınca var genetıksel olraak..ama yakın akraba evlılıgnde rısk artıyor...

Olaya sakınca var mı yok mu gozuyle bakmak ıstıyosanz ıkısnde de var

Tıb okuyorsun ama verdiğin cevap beni şaşırtıyor. Sana daha da basitleştirerek sorayım teyze kızlarıyla yapılan evlilikler normal evliliklere göre çok daha fazla sakat ve ölü doğuma yol açıyor. Ve senin aklında şüphe duyduğun kainatın yaratıcısı bunu bize helal kılıyor. Ve sen cevap olarak "olaya sakınca var mı yok mu gözüyle bakmak istiyorsanız ikisinde de var" diyorsun. Buradan görünüyorsun.

Teyze kızlarını helal kılan bir yaratıcı cahildir. Cahil bir tanrı olabilir ve tapabilirim, "tapayım mı tapmayayım mı" anlamak için buradayım diyorsan sana bu örtülü yazışmalarında başarılar :)

Sitelerde Paylaş

Ne demek istediğinizi anladım. Beynin bir anda ortaya çıkmadığı bir gerçek.

Tüm bu ''yüklenmiş görünenler'' milyarlarca yıllık seçilimin ürünü.

Yani her nesilde daha karmaşık düşünenler hayatta kalıyor/başarılı oluyor.

Ve başarılılık, akıllılık konusunda avantajlı olan genlerini sonraki nesle aktarıyorlar.

Bir şey merak ettim. Kişisel olarak evrim mekanizmalarını biliyor musunuz?

Doğal seleksiyonun mantığını, genetik varyasyonların kaynaklarını falan biliyor musunuz? Merak ettim...

Aslında anlamış olmanz gerekıyodu cok acık yazmaya calıstım..

Evrım konusunda okudum tabı şimdı asıl sorun mantıksal olarak yuzde yuz kabul edılememsı..aksı halde kanunlasacaktı zaten..su ana kadr cürütülememside onun basıt bı teorı olmadgnı gosterıyor...

Benım takıldgm nokta bu sürec bızı neden ateist neden teist edıyo...Karsımzda herseye cevap veren bir doga varsada bu doganın bunu yapıs seklını mantıksal olarak temellendırmk suan ıcın zor...

Sitelerde Paylaş

bu Soruyo soranlara dıyorum kı buyuk bır gururla soyluyorum. ESSEGIN Zİ... İİ OLcaz.

Aslında Eşşek Zi... kadar odun olacaksınız cehennemde.. Malum cehennemin odunu insanlar oluyor.. Kışın hiç üşümeyeceksiniz en azından, doğalgaza zam yapıldı ama beleşe ısınacaksınız fena mı? .. :lol:

Sitelerde Paylaş

Tıb okuyorsun ama verdiğin cevap beni şaşırtıyor. Sana daha da basitleştirerek sorayım teyze kızlarıyla yapılan evlilikler normal evliliklere göre çok daha fazla sakat ve ölü doğuma yol açıyor. Ve senin aklında şüphe duyduğun kainatın yaratıcısı bunu bize helal kılıyor. Ve sen cevap olarak "olaya sakınca var mı yok mu gözüyle bakmak istiyorsanız ikisinde de var" diyorsun. Buradan görünüyorsun.

Teyze kızlarını helal kılan bir yaratıcı cahildir. Cahil bir tanrı olabilir ve tapabilirim, "tapayım mı tapmayayım mı" anlamak için buradayım diyorsan sana bu örtülü yazışmalarında başarılar :)

Bakın benm ılk mesajlarımı da okuyon ben her ıkı tarafı en ınce ayrıntısına kadar ıncelemk zorunda hıssedyorum kendımı..Cunku aksı halde dogru karar veremem...Sız ateist oldgnzdan sıze karsı soruyorum..karsıma tesit gelse ona karsı sorcam...Cunku suan her ıkısınıde sorguluyorum..örtülü degıl aksıne gayet acık konusuyorum...insanları bı taraf olarak görmek zorunda olmayın lutfen..dogustan ateist teist yoktur karar verirler zamnla bende o anda hıssedıyrom kendımı...

Sakıncalı bı evlılıgın tanrı anlaysıyla ne kadar zıt oldugunu bana mantıksal olrak yazablr msnz???

Sitelerde Paylaş

Benım takıldgm nokta bu sürec bızı neden ateist neden teist edıyo...Karsımzda herseye cevap veren bir doga varsada bu doganın bunu yapıs seklını mantıksal olarak temellendırmk suan ıcın zor...

Elbette bilmediklerimiz var. Ama önemli olan neyi bilip bilmediğini bilmek.

İnsanlar cevabını bulamadıkları soruları hiçbir delile dayanmayan inançlarla kapatıyor.

Bu inanç, tevekkül ve kabulleniş hali insanların içindeki araştırma şevkini kırıyor.

Dinlerin bu sorulara verdiği cevaplar yanlış cevaplar. Çünkü dayanakları yok.

İnsanlar bilmedikleri konusunda çıkıp bilmiyorum demelidir bence.

Yaşamın tam olarak kaç yıl önce başladığı bilinmiyor mesela.

Ama evanjelist hristiyanlar evren sadece 6000 yaşında diye komik şeylere inanıyor.

''Bilim cevaplamadığına göre din doğrudur'' diye düşünmek yanlış demek istiyorum.

Üstelik vücudumuzdaki karmaşıklık deizme de dayanak olabilir, İslam'ın doğruluğunu kanıtlamaz.

Sitelerde Paylaş

Bakın benm ılk mesajlarımı da okuyon ben her ıkı tarafı en ınce ayrıntısına kadar ıncelemk zorunda hıssedyorum kendımı..Cunku aksı halde dogru karar veremem...Sız ateist oldgnzdan sıze karsı soruyorum..karsıma tesit gelse ona karsı sorcam...Cunku suan her ıkısınıde sorguluyorum..örtülü degıl aksıne gayet acık konusuyorum...insanları bı taraf olarak görmek zorunda olmayın lutfen..dogustan ateist teist yoktur karar verirler zamnla bende o anda hıssedıyrom kendımı...

Sakıncalı bı evlılıgın tanrı anlaysıyla ne kadar zıt oldugunu bana mantıksal olrak yazablr msnz???

Ben sorduğun soruya değil verdiğin cevaba tepki gösteriyorum. Bir daha tekrar edeyim "Ben sorduğun soruya değil verdiğin cevaba tepki gösteriyorum.". Bana verdiğin cevap çok şey anlatıyor. "teyze kızlarıyla evlenmek tıbben sakıncalı" diyemiyorsun. Niye... Yoksa sakıncalı değil mi? Niye diyemiyorsun? Dediğin zaman amacın boşa çıkacak. Dediğin zaman tanrının cahil olduğunu kabul etmiş olacaksın o zaman diğer yazmaya çalışacakların boşa gidecek?

Sorunu anlamadığım için cevaplamıyorum. Ne dediğini anlamadım. Daha açık yazarsan cevaplarım.

Tanrıya inanmayın ve teyze kızlarını rahat bırakın :)

Sitelerde Paylaş

Elbette bilmediklerimiz var. Ama önemli olan neyi bilip bilmediğini bilmek.

İnsanlar cevabını bulamadıkları soruları hiçbir delile dayanmayan inançlarla kapatıyor.

Bu inanç, tevekkül ve kabulleniş hali insanların içindeki araştırma şevkini kırıyor.

Dinlerin bu sorulara verdiği cevaplar yanlış cevaplar. Çünkü dayanakları yok.

İnsanlar bilmedikleri konusunda çıkıp bilmiyorum demelidir bence.

Yaşamın tam olarak kaç yıl önce başladığı bilinmiyor mesela.

Ama evanjelist hristiyanlar evren sadece 6000 yaşında diye komik şeylere inanıyor.

''Bilim cevaplamadığına göre din doğrudur'' diye düşünmek yanlış demek istiyorum.

Üstelik vücudumuzdaki karmaşıklık deizme de dayanak olabilir, İslam'ın doğruluğunu kanıtlamaz.

Sizinle aslında aynı dusunuyoruz suan..

Yanı bu karmasıklık üzerine cok kafa yormamz taraftarıyım...Mesela 7000 yıllık ınsanın gecmısı var denılseydı bı kutsal kıtapda ben bılıme olan inanısımdan dolayı o kıtabı cok sorgulardım...Cunku eger aklımı tanrı yaratttıysa aklımla kıtabı neden çelişsin ki???

tarihinde pharmacist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben sorduğun soruya değil verdiğin cevaba tepki gösteriyorum. Bir daha tekrar edeyim "Ben sorduğun soruya değil verdiğin cevaba tepki gösteriyorum.". Bana verdiğin cevap çok şey anlatıyor. "teyze kızlarıyla evlenmek tıbben sakıncalı" diyemiyorsun. Niye... Yoksa sakıncalı değil mi? Niye diyemiyorsun? Dediğin zaman amacın boşa çıkacak. Dediğin zaman tanrının cahil olduğunu kabul etmiş olacaksın o zaman diğer yazmaya çalışacakların boşa gidecek?

Sorunu anlamadığım için cevaplamıyorum. Ne dediğini anlamadım. Daha açık yazarsan cevaplarım.

Tanrıya inanmayın ve teyze kızlarını rahat bırakın :)

Aslında sızın mantıgınza gore egr tanrı sakıncalı bir sey yapıyosa ve cahılse o zmn ademın kızıyla evlenmesınde de sakınca var ve bu yuzden de cahıldr...Sizin anlamdgnz nokta burası..bana hangısında daha cok rısk var dıye sorsanız kı cevaplarımda yazdım yakın akraba evlııgınde rısk atıyor...

Yanı sakıncalı bı durumun olması tanrının bilinclı bı sekılde ıstemesı olamaz mı???Bu bızı neden atesit edıyor bana bunu mantıklı olarak yazarsanz cok sevınrm..Yıne tekrarlıyorum nolur benı bı taraf olarak gormeyın ben sorguluyorum su an ...Kı goreceksnz teist arkdaslarlada tartsmalrmz olacak

Sitelerde Paylaş

Hımm soyle bır sey soylemek ıstıyorum İnsansılardan bu gune 7 mılyon yıl gectı ve o zamanlar belkı pek buyuk etkılerı yoktu ama mutasyonlar zamanla bırıkerek bu gun daha fazla zarar veren bır hal aldı hatta o zamanlarda melezlesme bıe olabılırdu dıyebılırm farklı ınsansı turlerı arasında ama bu gun tek tur kaldıgımız ıcın bu sakıncalı bır durum olmaktadır.

Kesınlıkle bende katılıyorum eger bır tıpp adamıysan demelısın aksı dusunuyosan bu meslegı bırak haddım degıl ama kusura bakma soylemesem catlarım:D

Sitelerde Paylaş

Aslında sızın mantıgınza gore egr tanrı sakıncalı bir sey yapıyosa ve cahılse o zmn ademın kızıyla evlenmesınde de sakınca var ve bu yuzden de cahıldr...Sizin anlamdgnz nokta burası..bana hangısında daha cok rısk var dıye sorsanız kı cevaplarımda yazdım yakın akraba evlııgınde rısk atıyor...

Yanı sakıncalı bı durumun olması tanrının bilinclı bı sekılde ıstemesı olamaz mı???Bu bızı neden atesit edıyor bana bunu mantıklı olarak yazarsanz cok sevınrm..Yıne tekrarlıyorum nolur benı bı taraf olarak gormeyın ben sorguluyorum su an ...Kı goreceksnz teist arkdaslarlada tartsmalrmz olacak

Bak bu güzel, şimdi ben tanrıdan değil Allah'tan bahsediyorum. O şekilde cevap vereceğim çünkü teyze kızlarını helal kılan tanrı değil Allah. Şimdi diyorsunki Bu sakıncalı durumu Allah bilinçli şekilde istemiştir. Olabilir, kötüyse olabilir. Evet o zaman Allah kötüdürü ön kabul olarak alman lazım...

Ama dur yahu bu Allah bizim sağlığımıza çok önem veriyor, domuz eti yemeyin zararlı diyor... Ha o sırada iyiliği tutmuştur diyebiliriz.

Olamaz, tanrı kötü olabilir ama Allah dediğin zaman olamaz. Çünkü o kullarını zararlı olandan korumaya çalışıyor.

Sen Kuran'ı okudun mu? Yecüc Mecüc ü duydun mu? Neyse seni de kendimi de yormayayım.

Cahil bir Allah inanmak istiyorsan ve dolaylı yoldan birşeyler söylemeye çalışıyorsan, başarılar.

Bence cepheden gel....

Son cevabım, sağlıcakla kal.

Sitelerde Paylaş

Hımm soyle bır sey soylemek ıstıyorum İnsansılardan bu gune 7 mılyon yıl gectı ve o zamanlar belkı pek buyuk etkılerı yoktu ama mutasyonlar zamanla bırıkerek bu gun daha fazla zarar veren bır hal aldı hatta o zamanlarda melezlesme bıe olabılırdu dıyebılırm farklı ınsansı turlerı arasında ama bu gun tek tur kaldıgımız ıcın bu sakıncalı bır durum olmaktadır.

Kesınlıkle bende katılıyorum eger bır tıpp adamıysan demelısın aksı dusunuyosan bu meslegı bırak haddım degıl ama kusura bakma soylemesem catlarım:D

yukarda defalarca yazdım bı okuyun lutfen..

Sitelerde Paylaş

Ondan sonra bilim niye gelişmiyor. Tıbcısı şöyle ağzı dolu dolu "teyze kızlarına huzur verin" diyemez. Bir Allah'ın kulu orucun zararlarını anlatamaz, gökbilimcisinin de ilerde yıldızlarla nasıl şeytan taşlanacağını anlatmasına az kaldı...

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak bu güzel, şimdi ben tanrıdan değil Allah'tan bahsediyorum. O şekilde cevap vereceğim çünkü teyze kızlarını helal kılan tanrı değil Allah. Şimdi diyorsunki Bu sakıncalı durumu Allah bilinçli şekilde istemiştir. Olabilir, kötüyse olabilir. Evet o zaman Allah kötüdürü ön kabul olarak alman lazım...

Ama dur yahu bu Allah bizim sağlığımıza çok önem veriyor, domuz eti yemeyin zararlı diyor... Ha o sırada iyiliği tutmuştur diyebiliriz.

Olamaz, tanrı kötü olabilir ama Allah dediğin zaman olamaz. Çünkü o kullarını zararlı olandan korumaya çalışıyor.

Sen Kuran'ı okudun mu? Yecüc Mecüc ü duydun mu? Neyse seni de kendimi de yormayayım.

Cahil bir Allah inanmak istiyorsan ve dolaylı yoldan birşeyler söylemeye çalışıyorsan, başarılar.

Bence cepheden gel....

Son cevabım, sağlıcakla kal.

Dolaylı yol dedınz yıne ya benım aklımda sorularım olmazsa sorgulama asamasında olurmuydum sizce??illa karsı cephede mı olmak gerekıyo...Bu anda her ıkı kesımede sorularımın olması sızce normal degılmı??

Sizle konusunca teıst,teistlerle konuusunca ateist dıye gozukeblrım ama bu dogru degıl ben sorgulayıp kendımce dgruyu bulmaya calısyorum...yanı yukarda attgnz ıkı msaj yuzunden ateist olsaydım bu komık bı durum olmaz mydı..yanı bu kadar mı bastttıde ben cozemedım???

ama yınede tskr ederım...sizde mutlu kalın

Sitelerde Paylaş

Ondan sonra bilim niye gelişmiyor. Tıbcısı şöyle ağzı dolu dolu "teyze kızlarına huzur verin" diyemez. Bir Allah'ın kulu orucun zararlarını anlatamaz, gökbilimcisi de ilerde yıldızlarla nasıl şeytan taşlanacağını anlatmasına az kaldı...

ön yargılarnzı kırsaydnız gayet güzel bı tartsma olacktı...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...