Jump to content

Hindu Kitaplarında Evrenin Genişlemesi

Recommended Posts

Evrenin genişlemesi Puranalarda yazar;

O yaratışa Plazma ile başladı,dumanı yarattı.Tüm evren dumandan meydana geldi.O zaman evren Brahma'nın arzusuyla genişlemeye başladı ve gelecekte de genişlemeye devam edecek.O o zaman ''Gökleri ve Yeri'' yumurtanın Altın parçasından yarattı.

Ama benim esas değinmek istediğim şu;

Sanskritçe'de gök ''Brahmanda'' kelimesiyle ifade edilir.Brahmanda'nın ne olduğunu Vikiden aynen alıntılıyorum;

The earliest ideas of "Egg-shaped Cosmos" comes from some of the Sanskrit scriptures. The Sanskrit term for it is Brahmanda (Brahm means 'Cosmos' or 'expanding', Anda means 'Egg'). Certain Puranas such as the Brahmanda Purana speak of this in detail.

Erken dönem ''yumurta şekilli evren'' düşüncesi Sanskrit kitaplarından gelir.Sanskritçe bir terim olan Brahmanda(Brahm=Evren ya da ''genişleyen'' anlamlarına,Anda ise ''Yumurta'' anlamına gelir).Kuşkusuz Puranalar,örneğin Brahmanda Purana bu evren modelinin detaylarına da değinir.

http://en.wikipedia.org/wiki/World_egg

Evet dilim döndüğünce çevirisi budur.

Müslümanların yaptığı aynen buna benziyor,''geniş kudret'' ve ''genişletmek'' anlamlarına gelen bir kelimeye 1400 yıl ''geniş kudret'' anlamı veriliyor.1400 yıl sonra ayet ''genişletici'' anlamı verilerek değiştiriliyor.

Aynı şekilde evrenin genişlemesinden habersiz Hindular da binlerce yıl Brahmanda kelimesini ''Yumurta şekilli Evren'' diye anlamlandırıp,binlerce yıl sonra evrenin genişlediği keşfi yapıldıktan sonra ''genişleyen yumurta'' anlamını verebilirler.Hem de Müslümanlarınkinden daha sağlam oluyor.

Peki bu evrenin genişlemesini bilmek midir?

tarihinde Dark Prince tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne Brahmaymış be.. Brahmayaymış bizi iyiymiş :) Yumurtanın altın parçacığıda Higgs Bozonu olmasın sakın

Onu bilmem ama Hintliler Higgs alanından da bahsetmişlerdir;

http://dinsizdeist.blogspot.com/2011/04/modern-bilimin-antik-kokenleri.html

Linki açtığın zaman ''Ctrl+F'' yapıp ''Higgs'' yazarsan ilgili kısmı görebilirsin.

Ben bu hinduların ciddi ciddi dünya dışı bir ırkla içli dışlı bir ilişkilerinin olduğunu düşünüyorum.

Evet ben de ihtimal veriyorum,çünkü çok bilge insanlar :) Gezegenler arası çekim kuvvetinden,dünyanın yaklaşık yaşına kadar herşeyi bilmişler,binlerce yıl öncesinden.

tarihinde Dark Prince tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sadece hindular mı?

Özellikle Mayalar, mısırlılar, iskandinav ve Yunan mitolojiklerininde dünya dışı ırklarla iletişime geçtiğini düşünüyorum ama bizim 3 büyükler de dahil olmak üzere tüm inanış ve efsanelerde bunlarla alakalı olabilir, bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Özellikle Mayalar, mısırlılar, iskandinav ve Yunan mitolojiklerininde dünya dışı ırklarla iletişime geçtiğini düşünüyorum ama bizim 3 büyükler de dahil olmak üzere tüm inanış ve efsanelerde bunlarla alakalı olabilir, bilmiyorum.

Tabii bi de Sümerler. Ben de bi iletişim olduğuna hem fikirim. 3 büyükler feci araklamış bunları.

İddia edildiği gibi maymunların genetiğiyle oynayıp insan ırkı oluşturmuş olabilirler bile :D Gılgamış Destanında enteresan şeyler yazıyor.

Sitelerde Paylaş

söylediklerinize göre bilimle uğraşmışlar. o yüzden bilimsel olarak keşfedip daha sonra kitaba geçirmiş olabilirler.

Mnatıksal olanı budur ama gel gör ki Müslümanlar resmen bilime uyduracaz diye ayet değiştirip,Allah'a kanıt olarak göstermeye çalışıyorlar.Öyle başa böyle tarak :) Hinduları geçtim Yahudilerinkiyle bile başedemezler.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

bende arilarin dunya disi irklarla iletisime gectigini dusunuyorum. yaptiklari petekler ustun geometri cicekler icin kullandiklari yol tarifleri ustun matematik bilgisini gerektiriyor !! misirlilar falan aptaldi bence. insan ruhunu kalb sanmislar... arilar daha zeki ! kesin uzaylilarla icli disli iliskileri var !!!

Sitelerde Paylaş

Hindu dinler semavi dinlere BİN basar. Geneli insanlığı korumayı öğütler. İlla bir dine inanmam gerekirse kesinlikle o taraflardan bir din seçerdim (Ki benimsediğim çokça ilkeleri var).

tarihinde Reflect tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hindu dinler semavi dinlere BİN basar. Geneli insanlığı korumayı öğütler. İlla bir dine inanmam gerekirse kesinlikle o taraflardan bir din seçerdim (Ki benimsediğim çokça ilkeleri var).

mesela tanrıların dediğini yapmazsan ne diyor hindu dinlerde

söversen küfredersen ne diyor hindu tanrıları. benimsediğin ilkelerle hindu tanrılarının söylemleri çelişirse ne yapmayı düşünürsün mesela

Sitelerde Paylaş

velevki :) adam tanrıya sövdü. Sövdüren yani kendisine sövülmesine izin veren gene aynı tanrı sen niye güceniyon ki sonsuz gücü olan o değil mi, ne istiyorsa yaptırır sonuçta..olaya müdahil olma söven razı sövdüren razı..

tanrı kendisine sövülmesine izin verseydi kendisine sövülmenin iyi bir şey olduğunu düşünmeni sağlayıp seni kandırmış olurdu.insan iradesi tanrının kendi iradesi tarafından engellenmiş veya zorlanmış olsaydı tanrı kendine sövdürmezdi değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...