Jump to content

Ateizm Parapsikoloji Metafizik vs

Recommended Posts

55 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Meditasyon ile yogaya neden karşı çıkıyorsun? 

Ben de hiç ama hiç hoşlanmıyorum. Yapıp edene de aman ha uzak dur, git mis gibi sporunu yap diyorum. Hatta bunların basbayağı zararlı olduğuna, sürekli ve yoğun yapanların da ciddi biçimde hastalandığına inanıyorum. En iyi ihtimalle ağır depresif yapıyor bu yoga kişiyi.

Bir de bunların eğitimlerini verenler var, kamplar filan yapıyor ve millete saçma sapıtık şeyler empoze ediyorlar.

Hiç hoşlanmam yogilerden, sürekli yoga yapan ve bunu durmadan herkese önerenlerden. Hatta epeyce bir zararlı olduklarını düşünüyorum bu insanların.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Ben de hiç ama hiç hoşlanmıyorum. Yapıp edene de aman ha uzak dur, git mis gibi sporunu yap diyorum. Hatta bunların basbayağı zararlı olduğuna, sürekli ve yoğun yapanların da ciddi biçimde hastalandığına inanıyorum. En iyi ihtimalle ağır depresif yapıyor bu yoga kişiyi.

Bir de bunların eğitimlerini verenler var, kamplar filan yapıyor ve millete saçma sapıtık şeyler empoze ediyorlar.

Hiç hoşlanmam yogilerden, sürekli yoga yapan ve bunu durmadan herkese önerenlerden. Hatta epeyce bir zararlı olduklarını düşünüyorum bu insanların.

Wow... Neden bu kadar sertsin bu insanlara karsi?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, investor yazdı:

Wow... Neden bu kadar sertsin bu insanlara karsi?

Kendi kendine evinde yoga yapmaya çalışanlardan değil de bu işi habire övüp duran, herkese tavsiye edenlerden hoşlanmıyorum. Ama yogi dedikleri yoga hocalarını açıkça suçluyor ve hepsinin tedavi edilmesi gerektiğine inanıyorum. Hepsinde ağır psikozlar var bunların.

İğrençtirler. Bunların hacı hocadan farkı yoktur, belki daha da zararlıdır. Kimse farkında değil ama modern çağın vebası bu ve benzeri inançlar olacak, olmaya da başladı.

Yoga filan yapmayın valla. Yapacaksanız kırk yılda bir, öylesine yapın. 

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 05.10.2017 at 21:35, Türk Ateist yazdı:

Kendi kendine evinde yoga yapmaya çalışanlardan değil de bu işi habire övüp duran, herkese tavsiye edenlerden hoşlanmıyorum. Ama yogi dedikleri yoga hocalarını açıkça suçluyor ve hepsinin tedavi edilmesi gerektiğine inanıyorum. Hepsinde ağır psikozlar var bunların.

İğrençtirler. Bunların hacı hocadan farkı yoktur, belki daha da zararlıdır. Kimse farkında değil ama modern çağın vebası bu ve benzeri inançlar olacak, olmaya da başladı.

Yoga filan yapmayın valla. Yapacaksanız kırk yılda bir, öylesine yapın. 

- Böyle düşünenler olduğunu bilmek beni rahatlatıyor. Çünkü ben yıllardır düzenli meditasyona başlamak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum.

Yine de: Yoga ve meditasyonun yararları konusunda araştırmalar yapılmış. Hem sağlık hem ruh sağlığı açısından faydaları olduğu ispat edilmiş. Yani camiye gitmek ile aynı şey değil.

Ruhsal konulara giren kişi öğretmenine her zaman dikkat etmelidir. o ayrı konu. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Donatello23 yazdı:

- Böyle düşünenler olduğunu bilmek beni rahatlatıyor. Çünkü ben yıllardır düzenli meditasyona başlamak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum.

Yine de: Yoga ve meditasyonun yararları konusunda araştırmalar yapılmış. Hem sağlık hem ruh sağlığı açısından faydaları olduğu ispat edilmiş. Yani camiye gitmek ile aynı şey değil.

Ruhsal konulara giren kişi öğretmenine her zaman dikkat etmelidir. o ayrı konu. 

Hiçbirinin düzenli, kişiye uygun ve mümkünse açık havada yapılan spordan daha sağlıklı olmadığı kesin. İnsanı enerjik, aktif, temiz, mutlu ve iyi hissettirir, ruhun da en iyi ilaçlarından biridir. 

N'apıcan mıy mıy meditasyonu, yogayı... 

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Hiçbirinin düzenli, kişiye uygun ve mümkünse açık havada yapılan spordan daha sağlıklı olmadığı kesin. İnsanı enerjik, aktif, temiz, mutlu ve iyi hissettirir, ruhun da en iyi ilaçlarından biridir. 

N'apıcan mıy mıy meditasyonu, yogayı... 

Ne sporu yapiyorsun?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, investor yazdı:

Ne sporu yapiyorsun?

Camla kapattığım balkonda koşu bandı ve bisiklet var, yetiyor. Uzun yıllar yaz kış dikkatlice yüzdüm (kollarım ve özellikle omuzlarım şişmesin diye dikkatlice dedim) ama sonra eve git gel mesafesi vs yüzünden sıkılıp bıraktım. 

Yazın bir şey yapmıyorum, klima altında yürümeyi vs hiç sevmiyorum. Kış geliyor, ben de başlarım yine. Yoksa sağlık sorunları vs nedenlerle ara vermek hiç iyi olmuyor, insan hamlıyor, beden gevşiyor falan. Sen daha iyi bilirsin işte... 

Sitelerde Paylaş
On 4/5/2012 at 00:53, rscta said:

Arkadaşlar öncelikle herkeze selam foruma yeni katıldım sayılır.Ateizmin parapsikoloji metafizik vs gibi oluglara nasıl baktığını merak ediyorum.Bununla ilgili birkaç sorum var.Görüşlerinizi merak ediyorum.

1-Ateistler herşeyin birliğine nasıl bakıyor.Son yıllarda bilimce de kanıtlanma yolunda olan Yani herşeyin birbiriyle bir bütün oluşuna ve birbiriyle bağlantı içinde oluşuna.

2-Eğer herşey bir enerjiyse madde enerjinin yoğunlaşmış halidir.Düşüncede enerjinin çok çok akışkan bir halidir.Düşünce duygu vs gibi daha akışkan enerjilerin direkt olarak maddeyi etki altına alması konusunda ne düşünüyorsunuz.

3-Bizim algılayamadığımız boyutlarda başka akıllı yaşam formların olabileceği konusuna nasıl yaklaşıyorsunuz?

4-Bazı ezoterik ve kültürel öğretilerde bugün evrenle ilgili bilimin yeni keşfettiği şeylerden bahsetmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

5-Dünya dışında bizim algıladığımız gerçeklikte canlı bir hayat oluşu konusunda ne düşünüyorsunuz.Bunların geçmiş dönemlerde insanlarla iletşim halinde olmaları yada gezegeni ziyaret etmiş olma ihtimalleri hakkında ne düşünüyorsunuz.

6-Bir tanrıya tapılacak bir olguya inanmamak cezalandıran ödüllendiren vs gibi fakat bir bütünlüğün varlığını bilip bu bütünlük içinde de bazı kuralların geçerli olduğunu düşünmek; bu ateizmmidir panteizmmi.

7-Meditasyon vs gibi rahatlama teknikleri hakkında ne düşünüyorsunuz.Hiç bir inancı olmayan arkadaşlar rahatlamak için yada manevi tatmin sağlamak için nasıl bir yöntem izliyorlar.

Öncelikle, şunu bir bilmen gerekiyor. Ateizm bir öğreti değildir. Yani, insanlara ortak bir şey öğretmez. Öyle ki, ateist olmasına rağmen din olan öğretilerde vardır. 

Bu nedenle, ateizm bu ve benzeri konularda herhangi bir öngörüde bulunmaz. Her ateist, bu mevzularda kendi fikrine sahip olabilir.

Ama burada, öğreti kavramına, yani kbul kavramına uymayan, bazı bilimsel hususlar söz konusu. 

Öncelikle, madde, enerjinin yoğunlaşmış hali değildir. Madde ve enerji arasındaki ilişki, buhar ile su, su ile buz arasındaki ilişkiyle falan, iyice ezilmiş bir ekmek içine falan benzemeyen, çok daha karmaşık bir konudur. Düşünce denen şeyde, enerjini bir hali falan değildir, çok akışkan falan da hiç değildir. Duygu dediğin şeyde ona kez, aslen duygular hormonlardan ibarettir. 

Bizim algılyamadığımız boyutlarda bir şeyler varsa, o şeyler yok olacaktır. Evet, aynen böyle. Zira algılayamıyor olman, senin için onun yok olmasıdır. 

Ki, eğer bir şekilde ışıktan hızlı gidebilsen, şöyle Andromeda galaksisine 1 günde varsan mesela, oradan dünyaya bakınca, senin bilmem kaçıncı nesil deden, eben, hepsi sağ, yaşıyor ve var olacaklar ki bu kesin, hiç bir şüpheye yer olmayan bir şey. Hatta şu an dünyada bıraktığın insanların hepsi de yok olacak sen oradan bakınca. Ama bu senin bulunduğun bu mekan ve zamanda, onların yok olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. Yani, varlık, mekan ve zaman boyutlarında tanımlı bir olgu. Senin mekan ve zamanında yoksa bir şey, yoktur, bu kadar nettir. 

Dünya dışında bir hayatın olmaması daha şaşırtıcı olacaktır. Bu elbette biraz şahsi bir mevzu, ama, hayat kainatın sıradan bir fenomeni olarak görünüyor, bir biyolog gözüyle. 

Bizden önceki kültürlerin bilimsel bazı şeyleri keşfetmemeleri için pek bir sebep yok aslında. Örneğin, daha 300 yıl önce dünya yuvarlak diyenleri, dünyanın en büyük medeniyetleri yakmaya, zindana tıkmaya çalışıyordu. Ama 50.000 yıl önce dünyanın yuvarlak olduğu biliniyordu, aborjinler bunu bildiği için Avustralya ya ulaşabildiler. Fakat, şu da olması muhtemel bir ihtimal aslında. Şöyle ki, eğer uzayda bizden başka hayatın olması taaa o kadar kolay ise, tersinden bakarsan, olmaması imkansız ise nerdeyse, bizden daha ileri bir uygalığın var olmuş ve dünyaya gelip birilerine bu bilgileri vermiş olması elbette olası. Ama bu, olası demek, olmuş olma olasılığı değil, olup olamayacağı olasılığı. Basitçe,  biyolojik olarak sekiz ayaklı, uçan, piyano çalan ve pembe bir filin olmaması için bir sebep yok, ama öyle bir fil yok. Böyle bir filin olma olasılığı, üst kattan gelen piyano sesinin o fil tarafından çalınması olasılığını var etmez. 

Bu bağlamda, var olması olası olsa da, uzaylıların mesela gelip o bilgileri vermiş olmaları olası değil. Bu gibi bir iddia, çok daha güçlü kanıtlar gerektirir. Her şeyin başında, öyle bir uzaylının varlığının gerçeklenmesi gibi mesela. 

İnsan vücudu, kendini tamir etme, ağrıları kesme, acıya dayanma gibi çeşitli fonksiyonları olan mekanizmalar içerir. Meditasyon falan gibi tripler, insan vücudunda var olan bu mekanizmaların tetiklenmesini sağlar. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...