Jump to content

evrende kaç tanrı var.

Recommended Posts

dünyada 4300 din ve mezhep varmış.mezhepleri boşversek bile yüzlerce din var ve onlarında yüzlerce tanrısı.tarihteki dinleride sayarsak,varın siz düşünün.tabi bu durmda din seçmek konusunda bir kafa karmaşası oluşuyor.hangi tanrıya inanmamız gerek.tek tanrılı inaçları bir tarafa bırakırsak,çok tanrılı dinlerde bile hangi tanrıya inamamız gerektiği karmaşası var.şimdi ateist biraderler tanrı yoktur diye işin kolay yolunu seçmişler,bu karmaşayı görünce onlara hak vermememek elde değil.yani insan önce tanrıları yarattı.sonra hangisine inanmalıyım sorusunu.

evrende sayısını bile bilemeyeceğimiz kadar tanrı üreten insan,modern çağ ile birlikte bu üretkenliğinden kurtulması gerekiyordu ama,yine modern dünya yeni dinler üretmeye ve en kültürlü kişilerden müritlerini toplamaya devam ediyor.bilim ve teknolojiye bu kadar hakim olduğumuz modern dünyada en azından ünv.eğitimi almış insanların,tanrı hakkında bir daha düşünmesi gerekmiyormu.

yani kasdettiğim tanrıya niçin inanıyoruz.inanmak istediğimiz içinmi,var olması ihtimali olduğu içinmi.ateizm tanrı yok derken,agnostisizm tanrının varlığı bilinemez derken,deistler var olabilme ihtimalini benimserken.müslümanlar,tek ve tüm evrenin ve insanların tanrısına inanırken,hristiyanlar,oğlu olan tanrıya inanırken,yahudiler kendilerini üstün ırk varsayan tanrıya inanırken.budistler ve hindular binlerce tanrıya inanırken,inanmayan ve inanan kişiler kaç tanrıya inanıp, inanmayabilir.evrende kaç tanrı olması ihtimali vardır.

0 mı,

1 mi,

3 mü,

5 mi,

500 mü,

1000 mi,

10000 mi.

Sitelerde Paylaş

Bu insan dediğimiz bokyiyen önüne çıkana tanrı demiş, gök gürlemiş tanrı demiş, ateş yakmış tanrı demiş, tohum ekmiş tanrı demiş, tanrı, tanrı, tanrı

Daha ne olduğu belli değil, ne yani evren mi ? Düzen mi ? Canlılık mı ? Bulutlar üstünde sakallı bir amca mı ? Göğün 7 kat üstünde yüzsüz bir şey mi ? ...

Bir amazon yerlisinin "tanrı" dediği şey ile Yunan mitolojisindeki bir karekter aynı kavram mı ? Her şeyi tanrı diye dilimize çevirmişiz.

Bizim bu gün tanrı dediğimiz şeyimsi şey olarak evrende yoktur. Ama mayalının yüce gördüğü ve bizim tanrıdır tanrıdır diye dilimize çevirdiğimiz şey aslında uzaylıdır belki de ve evrende zirilyon tane vardır, kim bilir ? İlk insanın kafasındaki -bugün tanrı dediğimiz- o şeyde sadece basit bir iklim olayıdır ve o "tanrı" bu gün halen vardır ve bizim için normaldir.

O yüzden ki gelmiş geçmiş şu kadar tanrı varsa diye başlayan bir cümle baştan ofsayt olur.

Bir panteist tanrı evrendir, evrende organizmadır der. Al sana "tanrı" dediğimiz bir kavram daha. Adam evrenin kendisine tanrı demiş ve evrende olduğuna göre onun tanrısı da var demektir, ilk insanın ateşe tanrı demesi gibi, aynı şey.

Sitelerde Paylaş

0

bir ateist olarak sıfır dedin.aynı zamanda eğitimli bir insansın.bilim insanısın,bu evrende bir tanrı olamayacağını düşünüyorsun.peki tanrı yoktur bilgisine sahip değilsen,10000 tanrılı bir dinin içinde isen ilk inanmama sebebin ne olur.sana ilk tuhaf gelen nedir.

Sitelerde Paylaş

Bu insan dediğimiz bokyiyen önüne çıkana tanrı demiş, gök gürlemiş tanrı demiş, ateş yakmış tanrı demiş, tohum ekmiş tanrı demiş, tanrı, tanrı, tanrı

Daha ne olduğu belli değil, ne yani evren mi ? Düzen mi ? Canlılık mı ? Bulutlar üstünde sakallı bir amca mı ? Göğün 7 kat üstünde yüzsüz bir şey mi ? ...

Bir amazon yerlisinin "tanrı" dediği şey ile Yunan mitolojisindeki bir karekter aynı kavram mı ? Her şeyi tanrı diye dilimize çevirmişiz.

Bizim bu gün tanrı dediğimiz şeyimsi şey olarak evrende yoktur. Ama mayalının yüce gördüğü ve bizim tanrıdır tanrıdır diye dilimize çevirdiğimiz şey aslında uzaylıdır belki de ve evrende zirilyon tane vardır, kim bilir ? İlk insanın kafasındaki -bugün tanrı dediğimiz- o şeyde sadece basit bir iklim olayıdır ve o "tanrı" bu gün halen vardır ve bizim için normaldir.

O yüzden ki gelmiş geçmiş şu kadar tanrı varsa diye başlayan bir cümle baştan ofsayt olur.

Bir panteist tanrı evrendir, evrende organizmadır der. Al sana "tanrı" dediğimiz bir kavram daha. Adam evrenin kendisine tanrı demiş ve evrende olduğuna göre onun tanrısı da var demektir, ilk insanın ateşe tanrı demesi gibi, aynı şey.

son cümlende takıldım,adam evrene tanrı demiş,ve evren olduğuna göre evreninde tanrısı var,bu senin fikrinmi adamın fikrimi.sence tanrı 1 tanemi.

Sitelerde Paylaş

son cümlende takıldım,adam evrene tanrı demiş,ve evren olduğuna göre evreninde tanrısı var,bu senin fikrinmi adamın fikrimi.sence tanrı 1 tanemi.

Bence tanrı yok yani islamın bahsettiği gibi bir tanrı yok,

Orda demek istediğim dünyada gelmiş geçmiş tüm dini inanışlarında ortak, tek bir tanrı kavramı yok.

Mesela Odin kavramı ile Allah kavramı bir mi ? Değil fakat ikisine de tanrı diyoruz.

Senin kafanın takıldığı bölümde panteistler belki beni derinlemesine düşünmediğim için eleştirecek hatta kızacaklar ama benim için panteizm budur; bizim evren dediğimize tanrı diyorlar. Şimdi evren mevcud diye onların tanrısı exist mi oluyor ? Bunu irdelemek istedim sadece.

Biz "tanrı yok" derken herşeyden yüce, herşeyim yaratıcısı, herşeyi bilen, herşeyden üstün bir şey yok diyoruz. Geçmişte tanrı denilen pek çok "şey"in bugün mantıklı, maddesel açıklamaları olabilir.

Sitelerde Paylaş

Bence tanrı yok yani islamın bahsettiği gibi bir tanrı yok,

Orda demek istediğim dünyada gelmiş geçmiş tüm dini inanışlarında ortak, tek bir tanrı kavramı yok.

Mesela Odin kavramı ile Allah kavramı bir mi ? Değil fakat ikisine de tanrı diyoruz.

Senin kafanın takıldığı bölümde panteistler belki beni derinlemesine düşünmediğim için eleştirecek hatta kızacaklar ama benim için panteizm budur; bizim evren dediğimize tanrı diyorlar. Şimdi evren mevcud diye onların tanrısı exist mi oluyor ? Bunu irdelemek istedim sadece.

Biz "tanrı yok" derken herşeyden yüce, herşeyim yaratıcısı, herşeyi bilen, herşeyden üstün bir şey yok diyoruz. Geçmişte tanrı denilen pek çok "şey"in bugün mantıklı, maddesel açıklamaları olabilir.

direk bir dini inancın tanrısından değilde,sayısal bir tanrı kavramından bahsediyoruz.tamam sen 0 tanrı diyorsun.ama öte yandan 1000 veya daha fazla tanrılı inanca sahip insanlar var.bu insanların sadece cahil oldukları için 1000 küsür tanrılı bir inanca sahip olduklarını söyleyebilirmiyiz.ben sanmıyorum.pek çoğu eğitimli ve bilimden anlayan insanlardır.sen 1000 tanrılı bir inanç içinde olsan yani inansan ve sorgulamaya başlasan sana en tuhaf gelen ne olur.

Sitelerde Paylaş

'' Tanrı bir düşüncedir, doğru olan herşeyi eğri yapan, dimdik duran herşeyi başaşağı çeviren.'' (Nietzsche)

tanrı bir düşüncedir,aynı zamanda bir ihtimal.bazılarına göre 1000 tanrılı ihtimal,bazılarına göre bir tanrılı.aslında mesela ''tanrı yok'' derken tekil bir ifade kullanıyoruz.tanrılar yok demiyoruz.ama tanrıların olduğu inançlar var günümüzde.insan çok tanrılı bir inanç içinde doğsa ve sorgulamaya başlasa,ilk tuhaf gelen şey ne olur diye merak ediyorum.sana ne tuhaf gelir.

Sitelerde Paylaş

Kendisine tanrı arayan herkesin kafasında canlandırdığı tanrı farklıdır

eğer bir kişi kafasında tanrı canlandırıyorsa,aslında o inanma ihtiyacından kaynaklanıyordur.bu farklı birşey.biz inanmak istemiyoruz.ama sonuçta ortada tanrılar var.sende o dinin içinde doğdun diyelim.kafadan inanmamayı seçebilirsin.ama bunun bile bir nedeni olmalı.çok tanrılı bir inancın içindeysen neden inanmamayı seçersin.

Sitelerde Paylaş

direk bir dini inancın tanrısından değilde,sayısal bir tanrı kavramından bahsediyoruz.tamam sen 0 tanrı diyorsun.ama öte yandan 1000 veya daha fazla tanrılı inanca sahip insanlar var.bu insanların sadece cahil oldukları için 1000 küsür tanrılı bir inanca sahip olduklarını söyleyebilirmiyiz.ben sanmıyorum.pek çoğu eğitimli ve bilimden anlayan insanlardır.sen 1000 tanrılı bir inanç

içinde olsan yani inansan ve sorgulamaya başlasan sana en tuhaf gelen ne olur.

Çok Tanrılı Dinler diye hepsini bir torbaya koymak da yanlış olur. Her biri için ayrı ayrı incelemek gerekir.

Ama yine de çok tanrılı dinler ile bizim tek tanrılı dediğimiz semavi dinler arasında sanılandan daha fazla ortak nokta var. Çok tanrılı dinlerin genelinin yapısında bir sürü sınırlı kudrete ve belirli bir göreve sahip tanrılar ve onların üstünde, onlara o görevleri veren bir büyük tanrı var. İbrahimi dinlerde de tek tanrı Allah ve onun yardımcıları melekler ve de ona karşı bir kötü tanrı olarak Şeytan var.

Ben çok tanrılı bir dine inanan bir topluluğun parçası olarak doğmuş olsaydım , ilk olarak bu kadar çok tanrı olduğuna göre bunların yeterince ulu olmadıklarını, muhakkak bu tanrıların bir şeye hizmet ettiklerini düşünerek sorgulamaya başlardım.

Sitelerde Paylaş

eğer bir kişi kafasında tanrı canlandırıyorsa,aslında o inanma ihtiyacından kaynaklanıyordur.bu farklı birşey.biz inanmak istemiyoruz.ama sonuçta ortada tanrılar var.sende o dinin içinde doğdun diyelim.kafadan inanmamayı seçebilirsin.ama bunun bile bir nedeni olmalı.çok tanrılı bir inancın içindeysen neden inanmamayı seçersin.

Birşeyin doğrusunu öğrenebilmek için önce yanlışını yapmak gerekir.

Sitelerde Paylaş

Çok Tanrılı Dinler diye hepsini bir torbaya koymak da yanlış olur. Her biri için ayrı ayrı incelemek gerekir.

Ama yine de çok tanrılı dinler ile bizim tek tanrılı dediğimiz semavi dinler arasında sanılandan daha fazla ortak nokta var. Çok tanrılı dinlerin genelinin yapısında bir sürü sınırlı kudrete ve belirli bir göreve sahip tanrılar ve onların üstünde, onlara o görevleri veren bir büyük tanrı var. İbrahimi dinlerde de tek tanrı Allah ve onun yardımcıları melekler ve de ona karşı bir kötü tanrı olarak Şeytan var.

Ben çok tanrılı bir dine inanan bir topluluğun parçası olarak doğmuş olsaydım , ilk olarak bu kadar çok tanrı olduğuna göre bunların yeterince ulu olmadıklarını, muhakkak bu tanrıların bir şeye hizmet ettiklerini düşünerek sorgulamaya başlardım.

aslında benim hiç anlayamadığım birşeydir.mesela japonlar şintoisttirler,imparatorlarıda dahil çok tanrılı bir inanca sahipler,eğitim seviyesi çok yüksek,ama hala daha bu dine inananlar çok.günümüzde çok tanrılı bir dine inanmanın imkan ve ihtimali yok,eğer inancı sadece ihtiyaç meselesi olarak görmüyorlarsa.ki ben dindarım ama öyle bir inancın içinde olsam inanmamayı seçerdim.

sen bu durumda ibrahimin mantığındasın.oda sorgulamış,asıl tanrıya ulaşmaya çalışmış.sorgulaman seni nereye götürür,tanrısızlığamı,tanrının bilinemezliğinemi yoksa tek tanrıyamı.

Sitelerde Paylaş

aslında benim hiç anlayamadığım birşeydir.mesela japonlar şintoisttirler,imparatorlarıda dahil çok tanrılı bir inanca sahipler,eğitim seviyesi çok yüksek,ama hala daha bu dine inananlar çok.günümüzde çok tanrılı bir dine inanmanın imkan ve ihtimali yok,eğer inancı sadece ihtiyaç meselesi olarak görmüyorlarsa.ki ben dindarım ama öyle bir inancın içinde olsam inanmamayı seçerdim.

sen bu durumda ibrahimin mantığındasın.oda sorgulamış,asıl tanrıya ulaşmaya çalışmış.sorgulaman seni nereye götürür,tanrısızlığamı,tanrının bilinemezliğinemi yoksa tek tanrıyamı.

İşte bütün çok tanrılı dinleri tek bir torbaya koymak doğru olmaz derken tam da bundan bahsediyordum, Japon dininde (gerçi bu uzak Doğu dinlerini din olarak kabul etmek, ne kadar doğru ? Hepsi birer yaşam felsefesi ama şu tapınakları ritüelleri var, din diyelim bakalım) milyonlarca tanrıdan bahsediliyor, bunlardan kaç tanesi bizim anladığımız anlamda tanrıdır ? Şintoizmde adam ölünce tanrıya dönüştüğüne inanıyorlar mesela. Ben buna din demekte zorlanıyorum çünkü, tüm toplumu kapsayan değişmez kuralları yok, herkez kendi şintoizm mezhebini belirliyor, bu tıpkı prensip edinme gibi bir davranış. Zaten adamlar budaizm, taoizm, konufuçyusizm ve altay şamanizm deki iyi buldukları yanlarını toplayıp kendi dinlerini oluşturmuşlar üstüne her bireyden kendi şintoizmini oluşturmalarını istemişler. Her yeni nesilde kendini güncelleyen bir felsefi düşünceye din diyelim tamam ama adamların her tanrı dediğine tanrı demeyelim. Ondan sonra adamlar o kadar eğitimli insanlar ama milyon tanrılı dinlere inanıyorlar oluyor.

Ben bu kültürde doğsaydım, bir hayat görüşü olarak kendi şintomu oluştururdum fakat tapınaklara gidip ölmüş atalarımın ruhlarını hoş tutmak için mum yakmazdım

Sitelerde Paylaş

sen müslüman olduğun için 1 tane diyorsun.neden 1000 tane olmasın.hindu,budist şintoist insanların böyle bir inancı var.neden 1000 tane tanrı olamaz.

Senin sorun objektif değil en baştan, o yüzden bu cevaplar normal. :D

Bir atesit evrende 50 tane tanrı var dese, ateist olmazdı zaten.

Bir müslüman evrende 1'den çok tanrı var deseydi, sen neden müslüman oldun derlerdi adama..

Yani insan neye inanıyorsa onu söyleyecek sana..

Evrende kesinlikle 1 tanrıdan fazlasına gerek yok, iktidar savaşlarına hiç gerek yok.. 1 tane en yüce varlık olmalıdır. O da tabi ki allah'tır.. Gerisi insan uydurmasıdır..

Bilimsel bir kanıt istemez, bi,liyorsun ki görünmezdir ama her yerde akılla görülebilir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...