Jump to content

evrende kaç tanrı var.

Recommended Posts

• 2 weeks later...

dünyada 4300 din ve mezhep varmış.mezhepleri boşversek bile yüzlerce din var ve onlarında yüzlerce tanrısı.tarihteki dinleride sayarsak,varın siz düşünün.tabi bu durmda din seçmek konusunda bir kafa karmaşası oluşuyor.hangi tanrıya inanmamız gerek.tek tanrılı inaçları bir tarafa bırakırsak,çok tanrılı dinlerde bile hangi tanrıya inamamız gerektiği karmaşası var.şimdi ateist biraderler tanrı yoktur diye işin kolay yolunu seçmişler,bu karmaşayı görünce onlara hak vermememek elde değil.yani insan önce tanrıları yarattı.sonra hangisine inanmalıyım sorusunu.

evrende sayısını bile bilemeyeceğimiz kadar tanrı üreten insan,modern çağ ile birlikte bu üretkenliğinden kurtulması gerekiyordu ama,yine modern dünya yeni dinler üretmeye ve en kültürlü kişilerden müritlerini toplamaya devam ediyor.bilim ve teknolojiye bu kadar hakim olduğumuz modern dünyada en azından ünv.eğitimi almış insanların,tanrı hakkında bir daha düşünmesi gerekmiyormu.

yani kasdettiğim tanrıya niçin inanıyoruz.inanmak istediğimiz içinmi,var olması ihtimali olduğu içinmi.ateizm tanrı yok derken,agnostisizm tanrının varlığı bilinemez derken,deistler var olabilme ihtimalini benimserken.müslümanlar,tek ve tüm evrenin ve insanların tanrısına inanırken,hristiyanlar,oğlu olan tanrıya inanırken,yahudiler kendilerini üstün ırk varsayan tanrıya inanırken.budistler ve hindular binlerce tanrıya inanırken,inanmayan ve inanan kişiler kaç tanrıya inanıp, inanmayabilir.evrende kaç tanrı olması ihtimali vardır.

0 mı,

1 mi,

3 mü,

5 mi,

500 mü,

1000 mi,

10000 mi.

İslama ve Kurana göre ALLAH TAN ÇOK TANE VARDIR

KURAN DA ALLAH BAŞKA YARATICILAR OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

Şura-10- Hakkında ayrılığa düştüğünüz herhangi bir şeyin hükmü Allaha aittir. İşte , bu Rabbim Allahtır. Yalnız Ona tevekkül ettim ve ancak Ona yöneliyorum.

Tevbe-30-Allah onları kahretsin, nasıl da saptırıyorlar!

Saffat-125-Yaratanların en iyisini bırakıp da Ba'l'e mi taparsınız? demişti.

Buradaki ifadelerden Allah tek olduğunu reddetmektedir..

Yaratanların en iyisi dediği anda...yaradanların iyisi en kötü ihtimalle... hatta Kötüsüde vardır..

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • 9 years later...
On 05.04.2012 at 14:37, KAM yazdı:

Bence tanrı yok yani islamın bahsettiği gibi bir tanrı yok,

Orda demek istediğim dünyada gelmiş geçmiş tüm dini inanışlarında ortak, tek bir tanrı kavramı yok.

Mesela Odin kavramı ile Allah kavramı bir mi ? Değil fakat ikisine de tanrı diyoruz.

Senin kafanın takıldığı bölümde panteistler belki beni derinlemesine düşünmediğim için eleştirecek hatta kızacaklar ama benim için panteizm budur; bizim evren dediğimize tanrı diyorlar. Şimdi evren mevcud diye onların tanrısı exist mi oluyor ? Bunu irdelemek istedim sadece.

Biz "tanrı yok" derken herşeyden yüce, herşeyim yaratıcısı, herşeyi bilen, herşeyden üstün bir şey yok diyoruz. Geçmişte tanrı denilen pek çok "şey"in bugün mantıklı, maddesel açıklamaları olabilir.

Ben de ilk sorgulama sürecimde çok karmaşıktım. Bakıyordum bi o tarafa bi bu tarafa. Görüyodum ki 2 taraf ta birbirine taş atır gibi. Kala kalmıştım. Karşıma bi site çıktı bilimveyaratilisagaci.com ne diyeyim her soruya cevap bulduğumu sanıyorum. 

Sitelerde Paylaş
On 05.04.2012 at 14:37, KAM yazdı:

Bence tanrı yok yani islamın bahsettiği gibi bir tanrı yok,

Orda demek istediğim dünyada gelmiş geçmiş tüm dini inanışlarında ortak, tek bir tanrı kavramı yok.

Mesela Odin kavramı ile Allah kavramı bir mi ? Değil fakat ikisine de tanrı diyoruz.

Senin kafanın takıldığı bölümde panteistler belki beni derinlemesine düşünmediğim için eleştirecek hatta kızacaklar ama benim için panteizm budur; bizim evren dediğimize tanrı diyorlar. Şimdi evren mevcud diye onların tanrısı exist mi oluyor ? Bunu irdelemek istedim sadece.

Biz "tanrı yok" derken herşeyden yüce, herşeyim yaratıcısı, herşeyi bilen, herşeyden üstün bir şey yok diyoruz. Geçmişte tanrı denilen pek çok "şey"in bugün mantıklı, maddesel açıklamaları olabilir.

İlk sorgulama sürecimde benimde kafam karışıktı. Baktığımda her taraf birbirine atıyordu. Sonra karşıma bi site çıktı bilimveyaratilisagaci.com ne diyeyim bütün sorularıma cevap bulduğumu boşlukların kapandığını düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
On 12.08.2021 at 15:27, Osman Aliyev said:

İlk sorgulama sürecimde benimde kafam karışıktı. Baktığımda her taraf birbirine atıyordu. Sonra karşıma bi site çıktı bilimveyaratilisagaci.com ne diyeyim bütün sorularıma cevap bulduğumu boşlukların kapandığını düşünüyorum.

Vatan elden gitti lan sizin bu İslam merakınız yüzünden. Eğer troll değilsen. Cevap bulmuşmuş.

Bir insan çöplüğü eşeleyerek ne bulacaksa işte onları bulmuşsundur anca oradan.

Hem siteye miteye ne gerek var, köşe başında bir Afgan bul, o sana verir bütün cevapları(!)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 12.08.2021 at 12:27, Osman Aliyev said:

Doğru soruları sorduğundan emin misin? Mesela bu site bir insanın başka bir insana inanmadığı için sonsuza kadar yakılması gerektiğini nasıl açıklıyor? Veya bir tanrının yakacağının bile bile yine de insan yaratmasını nasıl açıklıyor? Yakmak için insan yaratmanın mantığı ne?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...