Jump to content

İslam'da Kızların Evlilik Yaşı

Recommended Posts

Dört mezhep imamlarının da içinde bulunduğu alimlerin büyük çoğunluğuna göre, erginlik çağına henüz girmemiş bir kız çocuğun uygun bir kimseyle evlendirilmesi caizdir.

Dayandıkları deliller ise şöyledir:

a. “Kadınlarınızdan âdetten kesilenlerin iddetinde tereddüt ederseniz, onların iddet süreleri üç aydır. Henüz âdet görmeyenlerin de süreleri böyledir.”(Talak, 65/4) mealindeki ayette yer alan “Henüz âdet görmeyenlerin de süreleri böyledir.” ifadesi, âdet görmemiş kız çocuklarının da evlendirilebileceğini göstermektedir.

b. “İçinizden evli olmayanları evlendiriniz.”(Nur, 24/32) mealindeki ayette herhangi bir yaş sınırı konulmamıştır. Bu da erginlik çağından önce de evlenmenin mümkün olduğunu göstermektedir.

c. Hz. Aişe anlatıyor: “Ben altı -bir rivayette yedi- yaşında iken, Hz. Peygamber (a.s.m) benimle evlendi, dokuz yaşında da benimle birlikte oldu” Hadisi, Buharî, Müslim, Ahmed b. Hanbel rivayet etmiştir.(bk. Neylu’l-Evtar, 6/120).

d. İçinde Hz. Ali’nin de bulunduğu sahabeden bazı kimselerin küçük yaşta sayılan kız çocuklarını evlendirdikleri bilinmektedir.

e. Bazen küçük yaştaki kızı evlendirmek bir maslahata binaen olabilir. Baba, uygun talibi kaçırdığı takdirde, bir daha öyle bir kimseyi bulmayabilir endişesiyle kızını evlendirebilir. Maslahat ise, şer’î bir delildir.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 7/179-180).

İslam alimlerinin kabul ettiği görüşe göre, erginlik çağının tespiti, kadınlar için âdet görmek, erkekler için de ihtilamdır. Kadın için âdetin başlangıcı dokuz yaş (erkekler için on iki yaş) civarıdır. Bu duruma girmiş kadın ve erkekler, ergin ve mükellef kabul edilir.

Alimlerin büyük çoğunluğuna göre, âdet görmenin ilk sınırı dokuz yaştır. Âdet görmek, artık ceninin / çocuğun barınabileceği bir ortamın hazırlandığı anlamına gelir. Bu tekvinî / biyolojik hazırlık, aynı zamanda âdet gören kadının evlenmeye müsait olduğunu gösteren ontolojik bir belgedir.

Fıkıh açısından teorik olarak bebek de, yüzellilik ihtiyar da evlenebilir. Erginlikle Allah'ın insanda bir takım fizyolojik, psikolojik değişiklikler husule getirmesi, artık bu işe başlanılabileceğinin işareti olmalıdır.. Ergin olduktan sonra, olabileceğine erken evlenme, dînen tavsiye edilmiştir. (Sibâî, el-Mer'a 59 vd.)

Kaynak: Türkiye'nin en çok tıklanan İslami sitesi: http://www.sorularlaislamiyet.com/article/10541/kizlarin-kac-yasinda-evlenmeleri-uygundur-hz-aise-kac-yasinda-evlenmistir.html

tarihinde TheQuestioningman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 512
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hz. Aişe anlatıyor: “Ben altı -bir rivayette yedi- yaşında iken, Hz. Peygamber (a.s.m) benimle evlendi, dokuz yaşında da benimle birlikte oldu” Hadisi, Buharî, Müslim, Ahmed b. Hanbel rivayet etmiştir.(bk. Neylu’l-Evtar, 6/120).

Evet kızlarla evlilik yaşı 6 dır. Gerdeğe girme meselesi ise kızın adet gördüğü yaştır.

Sitelerde Paylaş

Hz. Aişe anlatıyor: “Ben altı -bir rivayette yedi- yaşında iken, Hz. Peygamber (a.s.m) benimle evlendi, dokuz yaşında da benimle birlikte oldu” Hadisi, Buharî, Müslim, Ahmed b. Hanbel rivayet etmiştir.(bk. Neylu’l-Evtar, 6/120).

Evet kızlarla evlilik yaşı 6 dır. Gerdeğe girme meselesi ise kızın adet gördüğü yaştır.

Dürüstlüğün için sağol. Bakalım reformistler ne diyecek? :)

Sitelerde Paylaş

ALLAH(c.c.) razı olsun.

Sitelerde Paylaş

Evlilik yaşı toplumlardan toplumlara ve zamandan zamana değişir. Kızlara eli değince abdesti bozulacağını sanan biri bir kız çocuğunu evlatlık edinmeye kalksa, ona nikah kıyması gerekir.

Evlat edinmenin caiz olduğunu nereden çıkardın? Bir erkeğin bluğa ermiş bir kızla aynı evde yaşaması hem dinen, hem ahlaken, hem de fıkhen sakıncalıdır. Nikahının altına alırsa olur.

Sitelerde Paylaş

Evlat edinmenin caiz olduğunu nereden çıkardın? Bir erkeğin bluğa ermiş bir kızla aynı evde yaşaması hem dinen, hem ahlaken, hem de fıkhen sakıncalıdır. Nikahının altına alırsa olur.

Aynen doğru; evlat edinme cahiliye dönemi araplarında yaygın olup islam bunu kaldırmıştır. İslam ancak zorunlu hallerde buna cevaz verir. Eğer kız bluğa ermişse bir erkekle yanyana olamaz ancak erkek onu nikahına alırsa o zaman bulunabilir.

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cübbeli bunda ciddiysen işin zor. Kendini müslüman sanan bir münafıksın kusura bakma. Allah'ın 6 yaşındaki bir kızla evlenmeyi caiz kıldığını düşünmek bile İslam'a hakarettir. Derhal fikirlerini değiştir, yanlış yoldasın..

Sitelerde Paylaş

Cübbeli bunda ciddiysen işin zor. Kendini müslüman sanan bir münafıksın kusura bakma. Allah'ın 6 yaşındaki bir kızla evlenmeyi caiz kıldığını düşünmek bile İslam'a hakarettir. Derhal fikirlerini değiştir, yanlış yoldasın..

Bir de aksini düşüün istersen. Kendini müslüman sanan sen olmayasın ?

Sitelerde Paylaş

Bir de aksini düşüün istersen. Kendini müslüman sanan sen olmayasın ?

Ben gerçek müslümanım. Aklımın ucuna bile 6 yaşındaki bir kızla evlenmek, 8-9 yaşında cinsel ilişkiye girmek gelmez. Bu aşağılık düşünceye sahiplere Allah akıl versin. Açıkça bunu söylüyorum. Araplar pislik insanlardır.. Atatürk sayesinde bu pisliklerden kurtulduk buna mutluyum...

Sitelerde Paylaş

Peki senin kızın olsa evlendirirmisin ?, veya sen evlenirmisin. ?

tarihinde EXODUS. tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nevertheless ve Cübbeli'ye dürüstlükleri için teşekkür ediyoruz. TheQuestioningman her zamanki gibi efsane bir başlıkla karşımızda, ona da teşekkür ediyoruz.

O dürüstlüklerini ahirette görecekler. Allah sen hangi dine inanıyordun deyince ağızları açık kalacak. Adet görünce cinsel ilişkiye girebilir öyle mi Cübbeli.. Allah sana akıl fikir versin.. 8-9 yaşında adet gören çocuklar var.. Bunlara nasıl böyle bir yakıştırma yaparsın?

tarihinde Doğrucu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben gerçek müslümanım.

Herkes gerçek müslüman benim diyor.

Ortada bir tane kitap var.

Ve inanılan bir tane peygamber var.

Ama envai çeşit İslam var.

Herkes benimki doğru diyor.

Bu nasıl peygamber ve allahtır ki herkes ayrı telden çalıyor. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...