Jump to content

İslam'da Kızların Evlilik Yaşı

Recommended Posts

Senin neyi doğru yada yanlış bulduğun, yaratanın isteği yanında zerre kadar bile öenmsiz olur. İstersen ömrün insanlara iyilik etmekle geçsin, Yaratana iman etmemişsen bunun önemi yok. Sen bir yaratık olarak, yaratanın bu isteğini anormal buluyorsan, kendinin bile farkında değilsin demektir.

Önce yaratılan olarak, neden yaratıldığını öğrenmek ve ona uygun yaşamak zorundasın. Bu takdirde hayal bile edemeyeceğin bir yere gideceksin deniyor. İnsan olarak, dünyaya gelişini sorgulayıp, bu anlatımı anlayamazsan, ona göre yaşayamazsan, o zaman diriltildiğinde görürsün gerçeği ama, çok geç olur.

Yaratan; "iman etmeni engelleyenin ne olduğunu" sana sorduğunda, "beni yaratanın, iman etmediğim için beni ebedi cezalandıracağına inanamadım" diyerek kurtulacağını sanıyorsan, yanıldığını o zaman gördüğünde çok geç olacak.

Daha, önce inanıp inanmamak arasında basit bir mantıksal varsayım örneği vermiştim hatırlarsan. O örneği ciddi olarak düşünürsen, hangi durumda neler kazanıp kaybettiğini de yeniden görebilirsin değilmi?

Bir yaratan olduğuna ve senden ona sadece ve sadece iman etmeni istediğine, bundan başka hiçbirşeyin önemli olmadığına dair elinde ne gibi bir delil var? Sanki bizzat bir yaratan seninle konuşup senden ne beklentileri olduğunu sana söylemiş gibi yazıyorsun da, ondan soruyorum. Elinde yüzlerce yıl önce yaşamış veya uydurulmuş kişilerin söylediği iddia edilen sözlerden başka ne delilin var?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 512
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir yaratan olduğuna ve senden ona sadece ve sadece iman etmeni istediğine, bundan başka hiçbirşeyin önemli olmadığına dair elinde ne gibi bir delil var? Sanki bizzat bir yaratan seninle konuşup senden ne beklentileri olduğunu sana söylemiş gibi yazıyorsun da, ondan soruyorum. Elinde yüzlerce yıl önce yaşamış veya uydurulmuş kişilerin söylediği iddia edilen sözlerden başka ne delilin var?

canım sadece kuranı okuyunca anlıyorsun. sadece iman değil. en önemili olan iman. kul hakkı dışındakileride isteyerek farkındalıkla tövbe edip pişman olup benden af dilerse ben affedebilirim diyor.

yani ne kadar günahın yanlışın varsa allahın elinde. sadece imansızlığı kabul etmiyor. oda yine onun elinde.

gerçekten adam gibi çevrilmiş bir kuranı baştan sona kadar okursan başka yerden bilgiye ihtiyacın kalmaz. umarım kaale alıp okursun

allah kuranda bizimle konuşuyor, hitap edyor zaten.

tarihinde fitnat tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

canım sadece kuranı okuyunca anlıyorsun. sadece iman değil. en önemili olan iman. kul hakkı dışındakileride isteyerek farkındalıkla tövbe edip pişman olup benden af dilerse ben affedebilirim diyor.

yani ne kadar günahın yanlışın varsa allahın elinde. sadece imansızlığı kabul etmiyor. oda yine onun elinde.

gerçekten adam gibi çevrilmiş bir kuranı baştan sona kadar okursan başka yerden bilgiye ihtiyacın kalmaz. umarım kaale alıp okursun

allah kuranda bizimle konuşuyor, hitap edyor zaten.

Yahu nereden biliyorsun tanrının Kuran'da konuştuğunu? Kuran alt tarafı Muhammed adlı bir arap liderinin sözlerinden derlenmiş bir kitap. Elinde ne gibi bir delil var Kuran'ın bir tanrının gönderdiğine dair? Gözünle mi gördün yoksa bir tanrı var da seninle konuşuyor mu? Eğer böyle bir iddian yoksa sadece Muhammed'in tarif ettiği tanrı figürü tam beni kafamda düşündüğüm tanrı figürü diyebilirsin, böyle bir tanrı olması kafama yatıyor diyebilirsin sadece.

tarihinde searcher1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu nereden biliyorsun tanrının Kuran'da konuştuğunu? Kuran alt tarafı Muhammed adlı bir arap liderinin sözlerinden derlenmiş bir kitap. Elinde ne gibi bir delil var Kuran'ın bir tanrının gönderdiğine dair? Gözünle mi gördün yoksa bir tanrı var da seninle konuşuyor mu? Eğer böyle bir iddian yoksa sadece Muhammed'in tarif ettiği tanrı figürü tam beni kafamda düşündüğüm tanrı figürü diyebilirsin, böyle bir tanrı olması kafama yatıyor diyebilirsin sadece.

bak hiç uzatmayacağım.

bende kuranı okumadan önce birkaç okulda ezberletilen sureyi biliyordum.Duyduğum ayetlerinde anlamında kopukluk var diye düşünüyordum. sonra baştan sona anlamak için okuduğumda farkettim.

İnanmayabilirsin, ama sanırım 1 kez okuman çok zor değildir. Gerçekten oku, merak ediyorum ne düşüneceğini. sende bana tavsiye et istersen araştırmam veya okumam gereken bir şey varsa.Zıt fikirlerde öğrenilmeli. düşüncelerimiz tüm bilgi ve felsefelerden yararlanarak geliştirilmeli, bakış açısı genişlemeli idrak artmalı. lütfen sende bana birşeyler öner arastırıp yapayım

Sitelerde Paylaş

kul hakkı dışındakileride isteyerek farkındalıkla tövbe edip pişman olup benden af dilerse ben affedebilirim diyor.

Bunu söyleyen ayeti buraya yazar mısın? Böyle bir ayet yok. "Kul hakkı dışında affederim" demez. "Şirk koşulma dışında her şeyi affederim" der.

Allah böyle kaprisli ve kibirli, burnu uzayda bir mahluktur. Kendini beğenmekten patlayacak kadar şişinmiştir. Şirk dedin mi çıldırır, öfke ve paranoya nöbetleri ile kıvranır!

Şimdi yine allaha kin kusuyor filan diye saçmalamayın. Benim allah dediğim cahil bedevi araplar. Yani kuranın yazarları...

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunu söyleyen ayeti buraya yazar mısın? Böyle bir ayet yok. "Kul hakkı dışında affederim" demez. "Şirk koşulma dışında her şeyi affederim" der.

Allah böyle kaprisli ve kibirli, burnu uzayda bir mahluktur. Kendini beğenmekten patlayacak kadar şişinmiştir. Şirk dedin mi çıldırır, öfke ve paranoya nöbetleri ile kıvranır!

Şimdi yine allaha kin kusuyor filan diye saçmalamayın. Benim allah dediğim cahil bedevi araplar. Yani kuranın yazarları...

Mr Cigi-2 olarak Allah'a sözde hakaret etmelerine alıştık. Ama senin söylediklerin ancak kendi içinin kötülüğünü gösterir, senin sözlerin arşı alaya ulaşmaz hiç kendini yorma..

Allah aksine merhametini gösteriyor ve kulunu cehenneme atmak için değil, onu cehennemden kurtarmak için kolaylık sunuyor. Sadece beni tek ilahın gör, gerisini tövbe edersen affederim diyor. Yani ön şart "Allah birdir" demek. Bu kadar merhametine karşı bu yaptığın nankörlüğe diyecek sözüm yok, Allah akıl versin...

Sitelerde Paylaş

bir önceki yazdığımda yazıyor zaten iman şartı olduğunu. sonrakiler için 2. yazımda diğer arkadaşa cevap yazmışım.

ya daha okuduğunuzu anlamıyorsunuz.

kurann okuyun, bilim okuyun,elinize geçen her bilgiyi anlamaya çalışın.

kurandada yaptıkları bu. bir ayet okuyup diğerlerini okumayıp anlayabileceklerini sanıyorlar. bir yerden vurup !!''nasıl ko... dimi ya lafı'' diye sevinen bir kafa yapısı var. allah gerçekten akıl versin.

kimse ne dünyada nede başka hayatta üzülmesin. bizim isteğimiz bu.

sevgi ve saygılar

Sitelerde Paylaş

bir önceki yazdığımda yazıyor zaten iman şartı olduğunu. sonrakiler için 2. yazımda diğer arkadaşa cevap yazmışım.

ya daha okuduğunuzu anlamıyorsunuz.

kurann okuyun, bilim okuyun,elinize geçen her bilgiyi anlamaya çalışın.

kurandada yaptıkları bu. bir ayet okuyup diğerlerini okumayıp anlayabileceklerini sanıyorlar. bir yerden vurup !!''nasıl ko... dimi ya lafı'' diye sevinen bir kafa yapısı var. allah gerçekten akıl versin.

kimse ne dünyada nede başka hayatta üzülmesin. bizim isteğimiz bu.

sevgi ve saygılar

Yaratıcı dedeğimiz şey mükemmel kusursuz olmalı değilmi. Onun gönderdiği kitapta mükemmel olmalı.

Yaratıcı meramını tam anlatamadı veya eksik bıraktı ise eksik parçaları biraz oradan biraz buradan biraz ne dediği anlaşılmayan kurandan biraz işimize gelen uydurulmuş hadislerden biraz bilimden biraz insan doğasından biraz laik kanunlarla tamamlayacaksak ne anladım bu işten.

Sitelerde Paylaş

Yaratıcı dedeğimiz şey mükemmel kusursuz olmalı değilmi. Onun gönderdiği kitapta mükemmel olmalı.

Yaratıcı meramını tam anlatamadı veya eksik bıraktı ise eksik parçaları biraz oradan biraz buradan biraz ne dediği anlaşılmayan kurandan biraz işimize gelen uydurulmuş hadislerden biraz bilimden biraz insan doğasından biraz laik kanunlarla tamamlayacaksak ne anladım bu işten.

öyle yapıyoruz diyen yok ki. yine farklı anlam mı çekardınız. şaşırtıyorsunuz beni

bilimi gerçekten öğrenen insanın yaratıcı yok demesi imkansız olduğundan bilimde öğreniniz dedim efenim.

bilim açıklamaya çalıştıkça yeni şeyler bulması ve sonunu mecbur yaratıcıya dayandırması ancak tarafsız ve bilimi okuyan insanın yapacağı şey. (herhangi bir bilim dalında eğitim alıyor musunuz? merak ettim.ben fitopatoloji, gen bilimi, kimya üzerine yüksek yaptım. mikroorganizmalara, hayvanlara, bitkilere, ekolojiye,kimyaya ve fitopatolojiye haizim. o bakımdan sordum merak ettim.

kuranı okuyunca zaten anlıyorsunuz. anlayamadığınız nedir? okudunuz mu? (merak ettim)

gereksiz yerlere lafları benimkinde olduğu gibi çekmeye çalışmayın okurken ama. idrak etmeye çalışınız.

bilim adamı dediğiniz ve bilimi inceleyen insanlar kasıtlı şekilde dinsizmiş gibi ve bilimle ilgilenenler ateist oluyormuş gibi birizlenim verilmeye çalışılıyor.

bu doğru değil. bilim adamlarınında çoğu dindar arkadaşlar. ama allah var diye bilimi inkar eden yok ama sonuçta allahın var ettiğini inceliyorlar. bilim topraktan insan yaratmayı başardı diyelim. allah dönse dese peki o toprağı ver geri, oda benim yarattığım birşey ne diyebilir insan. bilim mevcudiyet üzerinden allaha ulaşmayı sağlayan araçtır. bundandırki islam tarihi ibni arabi, gazali , razi bunların bilim insanıda olduğunu bilmez misiniz. anadoludan çıkan ilmi değerleri almış batı kullanıyor şimdi. astronomi fizik kimya alanında ilklerde islam imzaları var. ibni sina kimdir arkadaşım? okuyun öğrenin.

tabi herkes kendi bilir.

Sitelerde Paylaş

ama allah var diye bilimi inkar eden yok ama sonuçta allahın var ettiğini inceliyorlar. bilim topraktan insan yaratmayı başardı diyelim. allah dönse dese peki o toprağı ver geri, oda benim yarattığım birşey ne diyebilir insan. bilim mevcudiyet üzerinden allaha ulaşmayı sağlayan araçtır.

İnsanın topraktan yaratıldığını hangi bilim insanı söylüyor fitnat?

Toprağı da yaratan Allah'tır gibi tuhaf bir mantık içerisindedir.

Neden-sonuç ilişkisi kuruyorsun madem bu mantığın sonu Allah'ı sorgulamaya kadar gider.

Allah'ı yaratan kimdir? sıradaki soru bu çünkü.

Bilimin Allah'a ulaşmak gibi bir gayesi yok.

Sitelerde Paylaş

İnsanın topraktan yaratıldığını hangi bilim insanı söylüyor fitnat?

Toprağı da yaratan Allah'tır gibi tuhaf bir mantık içerisindedir.

Neden-sonuç ilişkisi kuruyorsun madem bu mantığın sonu Allah'ı sorgulamaya kadar gider.

Allah'ı yaratan kimdir? sıradaki soru bu çünkü.

Bilimin Allah'a ulaşmak gibi bir gayesi yok.

Algı bozukluğu....

tarihinde pharmacist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

öyle yapıyoruz diyen yok ki. yine farklı anlam mı çekardınız. şaşırtıyorsunuz beni

bilimi gerçekten öğrenen insanın yaratıcı yok demesi imkansız olduğundan bilimde öğreniniz dedim efenim.

bilim açıklamaya çalıştıkça yeni şeyler bulması ve sonunu mecbur yaratıcıya dayandırması ancak tarafsız ve bilimi okuyan insanın yapacağı şey. (herhangi bir bilim dalında eğitim alıyor musunuz? merak ettim.ben fitopatoloji, gen bilimi, kimya üzerine yüksek yaptım. mikroorganizmalara, hayvanlara, bitkilere, ekolojiye,kimyaya ve fitopatolojiye haizim. o bakımdan sordum merak ettim.

kuranı okuyunca zaten anlıyorsunuz. anlayamadığınız nedir? okudunuz mu? (merak ettim)

gereksiz yerlere lafları benimkinde olduğu gibi çekmeye çalışmayın okurken ama. idrak etmeye çalışınız.

bilim adamı dediğiniz ve bilimi inceleyen insanlar kasıtlı şekilde dinsizmiş gibi ve bilimle ilgilenenler ateist oluyormuş gibi birizlenim verilmeye çalışılıyor.

bu doğru değil. bilim adamlarınında çoğu dindar arkadaşlar. ama allah var diye bilimi inkar eden yok ama sonuçta allahın var ettiğini inceliyorlar. bilim topraktan insan yaratmayı başardı diyelim. allah dönse dese peki o toprağı ver geri, oda benim yarattığım birşey ne diyebilir insan. bilim mevcudiyet üzerinden allaha ulaşmayı sağlayan araçtır. bundandırki islam tarihi ibni arabi, gazali , razi bunların bilim insanıda olduğunu bilmez misiniz. anadoludan çıkan ilmi değerleri almış batı kullanıyor şimdi. astronomi fizik kimya alanında ilklerde islam imzaları var. ibni sina kimdir arkadaşım? okuyun öğrenin.

tabi herkes kendi bilir.

Sen Basit bir kitap olan hertarafı tutarsız çelişkili anlamsız bir kitabı algılayamazken..

ben Bilim dalını okudum diyorsun..Bence senin gibilere önce kuranın türkçesi okutulmalı.

Sende Bilim okuyacak beyin varsa ? Dinlerin A sı olan şu sorulara cevap verebilirsin..Allahından önce sen kendini bir sınavla

KURAN İNSANLAR ADEM VE HAVVA DAN ÇOĞALMIŞTIR DİYOR KATILIYORMUSUNUZ?

A-ADEM VE HAVVA HANGİ IRKTANDI ? ZENCİMİ ?ÇİNLİMİ? ABORJİN Mİ?

NİSA SURESİ-1 AYET..Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının

1-Adem ve Havvanın çocukları oldu. Kardeşler birbirleriyle ilişkiye girdiler. Böyle İnsanlık Aile içi sex le çoğaldı . Kuran insanlara hakaret etmiş olmuyormu? Arap diyor ki..senin soyun iki kardeşin sex inden gelmektedir.Sen böyle bir soydansın.Bu insana hakaret değilmidir?

2-Kardeşlerin sexiyle çoğaldık demek soyumuza hakaret edilmesi değimlidir?

3--Adem ve Havva hikayesini yazan Kuran ın Allahtan geldiğini söylemek bir yaratıcıya hakaret etmek olmazmı?

4-Ana baba aynı ise Öyleyse Yeryüzünde neden bu kadar çok farklı ırk var.

Zenci,Arap,Çinli,Aztek,maya,Türk,Arap Viking var

B-ALLAHIN ADEM ‘E ÖĞRETTİĞİ -ADEM’İN KONUŞTUĞU DİL HANGİSİDİR ?

1-Kuranın dediği gibi ortak atamız Adem ve Havva ise Tek Dil konuşması gerekmezmiydi?

2-Ana baba aynı ise Öyleyse Yeryüzünde neden bu kadar çok farklı dil var.

3-Tanrının insanlığa verdiği Dil’den daha anlaşılır,daha özel bir Dil olabilir mi?

4-Adem ve Havva nın Dil’i varken neden başka Dil kullansın?

5-Tanrının bize armağanı bir Dil varken neden başka dillere ihtiyaç duyalım?

6-Tanrı neden herkesin birbirini anlayamayacağı birçok Dil olmasına izin versin?

KURANA GÖRE ADEM YARATILDIĞINDA HERŞEYİ BİLMEKTEDİR

1-Şimdiki insanlar Ademden daha akıllılar. Ademin bilmediği bir çok şeyi biliyorlar.Nasıl?

2-Allah şimdiki insanların kullandığı teknolojileri neden vermemiş olabilir.Ademe neden uçak yapmayı,Elektiriği üretip kullanmayı ,Araba yapmayı öğretmemiştir?

3-Kuran’a gore Adem’in çocuklarından Habil ÇİFTÇİ, Kabil koyun ÇOBANıdır. Yani ilk insan döneminde ziraat ve hayvancılık vardır. Bilim’e göre ilk insanlar AVCI ve TOPLAYICIdır (ekipdikmez). Ziraat ve hayvancılığın tarihi sadece on bin senedir.Allah kendi kullarının ne zaman ne yaptığını unuturmu? Yoksa bunu yazan kitap Allahın sözleri değimlidir?

4- Kuran’a göre meyveler, sebzeler bugünkü özelliklerinde (Renk, tat, şekil, büyüklük vs) yaratılmışlardır. Bilim’e göre ise günümüzde bulunan sebze ve meyveler, insanlar tarafından seçildiği için, bugünkü tat, koku, renk, ve boyutlarına ulaşmışlardır. Siz etrafınızda Daha gelişmiş karpuz , kavun kiraz yiyorsunuz.Hangisi çocukluğunuzda ki gibi?

5-Domatesi ve patatesi Amerikanın keşfinden sonra öğrendiğimiz için Bu en çok yenilen sebzelerin adı kuranda geçmez.Peygamberler patates domates gibi sebzeleri yemeden ölmüşlerdir.Allah neden böyle istemiştir?

6-Allah adem e yazıyı öğretmemiş oda çocuklarına öğretememiş neden? Çünkü yazının ilk keşfinin tarihi bellidir.Allahın Mükemmel insanının yazıyı bilmemesi dikkatinizi çekmedimi?

ALLAH YARATMIŞ OLDUĞU KULUNUN VUCUDUNU BİLEMEZMİ?

MUHAMMED suresi-15-ayetBu cennetliklerin durumu, ateşte temelli kalacak olan ve bağırsaklarını parça parça edecek kaynar su içirilen kimselerin durumu gibi olur mu?

A-Bilimselliğe bakarmısınız! Bağırsaklarını parça parça edecek kaynar su içmek.Allah suyu içtiğimizde midemiz yerine bağırsaklarımıza gittiğini sanıyormuş olamaz değilmi?Allahın vucudumuzu bilmemesini düşünemiyeceğimize göre bunu yazan kitap Allaha ait olabilir mi?

B-Allah ın insan vucudunun nasıl olduğunu bilmemesi mümkünmüdür?Allah gibi bir yaratıcı bu kuranda yazılan gibi bir ceza mı verir.Böyle bir cazayı ilahi buluyormusunuz?

C-Su içildikten sonra bağırsaklara değil de mideye gideceğini Allah bilemezmi?

bekliyorum şık şık cavabını

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...