Jump to content

kuranda dünyanın şekli.

Recommended Posts

Ve yeryüzünü de yayıp yuvarlattı. (79 Naziat Suresi, 30)

dünyanın yuvarlaklığına işaret ettiği düşünülen en bilinen ayet yukarıdadır.ateistlerin kuranda dünya düzdür iddialarına karşılık yukarıdaki örnekte mealci dünyanın yuvarlaklığını savunmuş. dünya kurana göre gerçekten düzmüdür.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 346
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ben sizleri gordukce seviniyorum, mutlu oluyorum. Buradaki bircok arkadas size kizacak, sonsuz tartismalara girecek, hakarate varan diyaloglar kurulacak. Ama sunu bilin, bazi ateistler sizleri cok seviyor. "Islam degismez" sozunu yerle bir edenler sizlersiniz cunku. Oyle bir degisirki, yukarida cok guzel bir sekilde ornegini gormekteyiz. Degisim dinler icin kanser gibidir, bir basladi mi, sonu gelmez.

Ve yeryüzünü de yaydi (yuvarlattı).

Sitelerde Paylaş

dünyanın yuvarlaklığına işaret ettiği düşünülen en bilinen ayet yukarıdadır.ateistlerin kuranda dünya düzdür iddialarına karşılık yukarıdaki örnekte mealci dünyanın yuvarlaklığını savunmuş. dünya kurana göre gerçekten düzmüdür.

Pizza da yayılıp yuvarlatılır. :)

Sitelerde Paylaş

Ben sizleri gordukce seviniyorum, mutlu oluyorum. Buradaki bircok arkadas size kizacak, sonsuz tartismalara girecek, hakarate varan diyaloglar kurulacak. Ama sunu bilin, bazi ateistler sizleri cok seviyor. "Islam degismez" sozunu yerle bir edenler sizlersiniz cunku. Oyle bir degisirki, yukarida cok guzel bir sekilde ornegini gormekteyiz. Degisim dinler icin kanser gibidir, bir basladi mi, sonu gelmez.

Ve yeryüzünü de yaydi (yuvarlattı).

biraz daha açarsan güzel olur.yani nedir.kurana göre dünyanın şekli.

Sitelerde Paylaş

Orjinal metni yazar mısın?

arapça bilenler için;

وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا

وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا

dehâhâ. zâlike bade Vel arda

bir sitede kelimelere verilen anlam;

1. ve el arda : ve arz, yeryüzü

2. ba'de : sonra

3. zâlike : bu

4. dehâ-hâ : onu yayıp döşedi

sanırım bütün espiri ''dehaha kelimesinde.

google çeviride,yaymak,yayılan yayılmış manalarına geliyor.

bu kelimelerin arapça karşılığına baktığımızda;نشر kelimesi çıkıyor.sanırım okunuşu''Neşera'' .benim aklıma basım evlerinin kullandığı neşriyat kelimesini çağrıştırdı.bu durumda türkçe çeviride bir sorun var gibi geldi.dahaha kelimesinin farklı anlamları olmalı.

Sitelerde Paylaş

Vel arda bade zâlike dehâhâ.

Burda yuvarlanmayı yapan yumurtanın kendisi.

Dehaha yuvarlamak değil.Germek yaymak.Dışarı doğru germek.

Bir tüp yufka açmak gibi birşey.

Sanırım kelimeye anlamca giydirilmiş mucize yumurtlamak için.

Sitelerde Paylaş

Sevgili dindarsürpriz,

Allah Dünya'yı bir tepsi gibi yarattıysa öyledir. Kuran'da hata olmaz; insan yanılıyordur.

Göz yanılgısıdır. Bizlere Geoit gibi gösteriyordur.

Allah tuzak kuranların en hayırlısı.

Rabbim bizi böyle böyle deniyor.

Selamlar.

doğru diyorsun.''kuranda hata olmaz'' bilimdede hata olmaz.o zaman hata kimde.insanda. ^_^

Sitelerde Paylaş

doğru diyorsun.''kuranda hata olmaz'' bilimdede hata olmaz.o zaman hata kimde.insanda. ^_^

Doğru söylüyorsun insan hata yapar allah hata yapmaz, dğnya düz diyorsa düzdür ona yuvarlak diyen melunlara tuzak kurar hatta kimbilir belki pkk gibi pusu bile atıyordur..

Sitelerde Paylaş

Yeryüzünü size boyun eğdiren O'dur. Şu halde yerin omuzlarında dolaşın ve Allah'ın rızkından yeyin. Dönüş ancak O'nadır.

67(Mülk)/15

işte ilk ayetle çelişen bir ayet.ilk ayette dünyanın düz olduğunu söylemiştiniz değilmi.bu ayette boyun eğen ve omuzları olan bir dünya tasviri var.düz olanın omzu nedir.dağlarmı.oysaki arabislan düzdür.yani dağlarda değil düzlüklerde dolaşılır genelde.yani allah tepelerde dolaşırsınız diye ısrarmı ediyor.çölün omzu olurmu hiç.

Sitelerde Paylaş

Dindarsürpriz,

Bu ayetteki tanımlamadan dünyanın bildiğimiz elips şekli çıkmıyor, sanki bir zemin üstüne serilmiş yavyan ve daire şeklinde bir dünya tanımlaması yapılmış, pizza benzetmesi doğru :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...