Jump to content

kuranda dünyanın şekli.

Recommended Posts

Dehaha yuvarlamak değil.Germek yaymak.Dışarı doğru germek.

Bir tüp yufka açmak gibi birşey.

Sanırım kelimeye anlamca giydirilmiş mucize yumurtlamak için.

yufka şekil itibari ile dairemsidir.yani bu ayet bize dünyanın düz ama çevresi dairemsi bir yer olduğunumu söylemektedir.

fakat yinede bir ilahiyatçı açıklaması alalım;Ayetin Arapçasında geçen dahv kelimesinin köklerinden türetilen kelimeler yuvarlaklık ifade etmekte, devekuşu yumurtası gibi anlamlara gelmektedir. Bu yüzden yukarıdaki ayeti Yeryüzüne devekuşu yumurtasının şeklinin verildiği anlamında algılayanlar da olmuştur. Prof. Dr. Süleyman Ateş, en ünlü Arapça sözlük olan Lisanul Araba da dayanarak bu kelimenin anlamını şöyle açıklamaktadır : Hasılı dahv döşemek, düzeltmek demek ise de sadece basit bir döşemek ve düzeltmek değil, yuvarlak olarak düzeltmek, döşemek anlamını verir ki bu ayetten Yeryüzünün yuvarlak yaratıldığı anlamı çıkar.

görüldüğü üzere ilahiyatçılar kıvırmışlar.tabi ben onlara degil,bilim ehli sizlere güveniyorum doğru çeviri için.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 346
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Doğru söylüyorsun insan hata yapar allah hata yapmaz, dğnya düz diyorsa düzdür ona yuvarlak diyen melunlara tuzak kurar hatta kimbilir belki pkk gibi pusu bile atıyordur..

dur şimdi,sen anladığım kadarıyla kuranda dünya düzdür diye yazdığını söylüyorsun,ayeti alabilirmiyim.hangi ayette yazıyorbu.

Sitelerde Paylaş

Dindarsürpriz,

Bu ayetteki tanımlamadan dünyanın bildiğimiz elips şekli çıkmıyor, sanki bir zemin üstüne serilmiş yavyan ve daire şeklinde bir dünya tanımlaması yapılmış, pizza benzetmesi doğru :)

benzetme güzel ama bilimsel değil yorum.oysa ben ayette düz kelimesi göremedim.dehaha diye bir kelime var.düz kelimesinin arapça karşılığı sööle bişey okuyabilirsen.شقة,dehaha ile alakası yok.

Sitelerde Paylaş

dur şimdi,sen anladığım kadarıyla kuranda dünya düzdür diye yazdığını söylüyorsun,ayeti alabilirmiyim.hangi ayette yazıyorbu.

79 Naziat Suresi, (29-31) Ve gecesini karanlık etti, gündüzünü de çıkardı (aydınlattı). Ve ondan sonra da yeri yaydı. Ondan suyunu ve otlağını çıkarıverdi.

Sitelerde Paylaş

79 Naziat Suresi, (29-31) Ve gecesini karanlık etti, gündüzünü de çıkardı (aydınlattı). Ve ondan sonra da yeri yaydı. Ondan suyunu ve otlağını çıkarıverdi.

burada yeri yaydı diyor ama dünyanın düz olduğunu söylemiyor.,ha anladım siz yaydı kelimesini düz olarak anlıyorsunuz.ben hiç öyle anlamadım.bakalım yaymak ne demekmiş;

yaymak;

Bir şeyi açarak, düzelterek bir alanı örtecek biçimde sermek ;bu düz anlamına gelmez.

Birçok kimseye duyurmak ;buda düz anlamına gelmez

Çevreye dağılmasına sebep olmak;cık buda düz manası vermiyor.

Sınırı genişletmek;yok bu düz demek değil.

Koyun, inek vb.ni otlatmak;bu hiç olmaz

Dağınık ve düzensiz bir biçimde saçmak, dağıtmak;düz manası yok.

eğip bükersek bir düz manası çıkarabiliriz ama bizim gibi bilimsel arkadaşlara yakışmaz.hangi ayette yazıyor yahu dünya düz diye.hadi ateist arkadaşlar size güveniyorum ispatlayalım kuranın dünya düz dediğini.

Sitelerde Paylaş

Daha Türkçe'ye doğru dürüst hakim olamamış bazı kişiler, 1-2 Arapça kelime öğrenip Arapça uzmanı olduklarını sanıyorlar. Madem Kuran'da dünyanın yuvarlak olduğu yazıyordu da neden Arap İslam uzmanları son zamanlara kadar bunun farkına varamadı da, ancak dünyanın yuvarlak olduğu ıspat edildikten sonra farkına varıyorlar?

Sitelerde Paylaş

dünyanın yuvarlak olduğu ve güneş etrafında döndüğü, ayın da dünyanın etrafında döndüğü,

en büyük gezegen, güneşe en yakın gezegen vs.

bilgisi kuranda yazmıyor.

aya konaklar tayin edilmesi, yıldızların atış tanesi olması, güneşin gölgeye delil kılınması,

güneş, ay, gece, gündüzün belli bir hesaba göre hareket etmesi vs.

bilgisi kuranda tekrar tekrar yazıyor.

bilim kitabı değilse güneşten yıldızdan neden bahsediyor.

bilim kitabıysa neden gezegenlerden, galaksilerden, gök taşlarından,

dünyanın güneş etrafında dönmesinden vs. bahsetmiyor.

Sitelerde Paylaş

Gördüğünüz gibi bu ayette Dünya'nın ''yuvarlanması'' diye bir şey yoktur. Bu tabirler reformistlerin safsatasıdır. Alın bu ayetin gerçek mealleri.

Hasan Basri Çantay: Bundan sonra da yeri ikaamete saalih bir halde yayıb döşedi.

Muhammed Esed: Ve ardından yeri düzenleyip yaymıştır,

Abdulbaki Gölpınarlı: Ve yeryüzünü de bundan sonra yaydı, döşedi.

Suat Yıldırım: Sonra da yeri döşeyip yerleşmeye hazırladı.

Ali Bulaç: Bundan sonra yeryüzünü serip döşedi.

İbni Kesir: Bundan sonra yeri döşemiştir.

Sitelerde Paylaş

Daha Türkçe'ye doğru dürüst hakim olamamış bazı kişiler, 1-2 Arapça kelime öğrenip Arapça uzmanı olduklarını sanıyorlar. Madem Kuran'da dünyanın yuvarlak olduğu yazıyordu da neden Arap İslam uzmanları son zamanlara kadar bunun farkına varamadı da, ancak dünyanın yuvarlak olduğu ıspat edildikten sonra farkına varıyorlar?

tamam kardeş kıvırtmış hocalar,ama şimdi ben hep ateist kardeşlerden dünyanın düz olduğunun kuranda yazılı olduğunu duydum ve şimdi müslümanların gözüne sokma vakti,nasıl bir kurana inanıyorlar diye.ama bir sorunumuz var kuranda nerde yazıyor dünya düz diye.yardımlarınızı bekliyorum.ispatlayalım şunu dindarlara.

Sitelerde Paylaş

burada yeri yaydı diyor ama dünyanın düz olduğunu söylemiyor.,ha anladım siz yaydı kelimesini düz olarak anlıyorsunuz.ben hiç öyle anlamadım.bakalım yaymak ne demekmiş;

yaymak;

Bir şeyi açarak, düzelterek bir alanı örtecek biçimde sermek ;bu düz anlamına gelmez.

Birçok kimseye duyurmak ;buda düz anlamına gelmez

Çevreye dağılmasına sebep olmak;cık buda düz manası vermiyor.

Sınırı genişletmek;yok bu düz demek değil.

Koyun, inek vb.ni otlatmak;bu hiç olmaz

Dağınık ve düzensiz bir biçimde saçmak, dağıtmak;düz manası yok.

eğip bükersek bir düz manası çıkarabiliriz ama bizim gibi bilimsel arkadaşlara yakışmaz.hangi ayette yazıyor yahu dünya düz diye.hadi ateist arkadaşlar size güveniyorum ispatlayalım kuranın dünya düz dediğini.

Açık birşekilde dünya yuvarlaktır dememiş olması bile dünyanın yuvarlak olduğunu bilmediğinin kesin bir göstergesidir.

Kaldı ki yaymak kelimesinden asla hiçbirşekilde yuvarlak anlamına gelecek kelimeler türetemezsiniz, ne kadar kıvırırsanız kıvırın yaymayı yuvarlak yapamazsınız

Sitelerde Paylaş

tamam kardeş kıvırtmış hocalar,ama şimdi ben hep ateist kardeşlerden dünyanın düz olduğunun kuranda yazılı olduğunu duydum ve şimdi müslümanların gözüne sokma vakti,nasıl bir kurana inanıyorlar diye.ama bir sorunumuz var kuranda nerde yazıyor dünya düz diye.yardımlarınızı bekliyorum.ispatlayalım şunu dindarlara.

İSLAM VE KURAN DÜNYA DÜZ DEMEKTEDİR

Arap Dilinde sanki Yuvarlak yada yassı yada elips diye bir kelime yokmuş gibi.Kuranda olmaması gereken onca şeyi yazarken.Kuran da hiçbir yerde Dünya yuvarlaktır veya Dünya Güneşin etrafında dönmektedir diye de bir cümle bulamazsınız.

Kuranda nedense Ey Muhammed gelininle evlenme izni verdik. yüzlerce cariyen arasında bile darlık olmasın diyedir diye yazarda. Neden se bu cümleler yoktur.

İslamda yalan söylemek günahtır diye derler.Sanki sevaptır gibi hep yalan söylenir.

Suudi Arabistan’ın baş müftülerinden olan bu şeyhin fetvası şöyle:Tarih: 1975

Kaynak: “Dünya’nın Sakin Güneş’in Hareketli Olduğuna ve Gezegenlere Çıkmanın İmkansızlığına Dair Akli ve Hissi Deliller”adlı kitabı.

Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allah’ın, hem Kuran’ın, hem Peygamber’in reddidir.Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür..Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi. Kıble’nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi.

Suudi Arabistanın baş müftüsünden iyi bilecekmiş gibi sokaktaki cahil hemen hepsi kuranda var der.Sanki gördü.utanmadan şerefsizce yalan söyler.Bu yalanıyla neye kime hizmet ettiğini de bilmez.

Zariyat /47-Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim (her şeye) gücümüz yeter.

Zariyat/48-Yeri de biz döşedik. Biz ne güzel döşeyiciyiz Zariyat/48’de “yerin” döşendiği, yani bir döşek gibi serildiği, yayıldığı anlatılmaktadır. Ayete her önyargısız bakan bu cümlenin Dünya’nın düz bir tepsi/döşek olduğu fikrini desteklediğini kabul edecektir.

Görülüyor ki, Kuran'a göre insan dünya üzerinde yürüyerek güneşin battığı yere ulaşabiliyor ve güneşin kara balçıklı bir suda battığını görüyor.. Bu ifadeden Muhammed'in dünyayı tepsi gibi düz sandığı anlaşılıyor. Dünyanın yuvarlak olduğunu bilseydi, kişinin dönüp dolaşıp yola çıktığı noktaya geleceğini söylerdi.. Ayrıca, güneşin batma yerinin de, günümüz astronomi bilgisine göre yanlış verildiği görülüyor.

Aynı anlayış diğer bazı ayetlerde de ifade edilmiştir:

Hicr/19-Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik , yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik.Kuran’da Kehf Suresi’nin 83. ayetinden itibaren Zülkarneyn’in hikâyesi anlatılır.83. Sana Zülkarneyn hakkında soru sorarlar. De ki: Size ondan bir hatıra okuyacağım.

84. Gerçekten biz onu yeryüzünde iktidar ve kudret sahibi kıldık, ona her şey için bir sebep verdik. 85. O da bir yol tutup gitti.86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz “Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin” dedik.

Kehf/86’da açıkça Dünya’nın başı ve sonu olan düz bir tepsi/döşek olarak tahayyül edildiği anlaşılmaktadır. Güneş, Dünya’nın bir ucunda doğuyor, gök-kubbe boyunca yükseliyor ve diğer ucunda da batıyor. Yani “güneşin battığı bir yer”, bir uç/kenar mevcut. Dünyanın bu ucuna kadar giden olursa (Zülkarneyn gibi) Güneş’in battığı noktaya varmış olur. Hattâ -ayete göre- Güneş’i “kara bir balçıkta” batarken izleyebilir. Yani Kuran’daki evren anlayışında Dünya uçsuz bucaksız uzayda herhangi bir gök cismi değil; aksine “gökler” işte bu Dünya üzerine kurulmuş, “kandillerle” (yıldızlarla) süslenmiş, aslında yere düşmesi gereken fakat Allah’ın görünmez direklerle havada tuttuğu bir kubbe/çadır olarak düşünülmektedir.

Aristo’dan bir asır kadar sonra yaşayan matematikçi ve astronom Samoslu Aristarchus’un (m.ö. 310-230) güneş merkezli bir evren modeli öne sürdüğü bilinmektedir. Daha sonra Avrupa’da Ortaçağ olarak adlandırılan dönemde Aristo’nun dünya merkezli evren modeli benimsenmiştir. Halk nezdinde yaygın olan bir tarihi yanılgının aksine kilise, Galileo’nun Dünya’nın yuvarlak olduğu iddiasına değil Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğü tezine karşı çıkmıştır. O dönemdeki kilise bilginleri zaten Dünya’nın düz olduğu inancında değildiler. Yukarda fetva da gördüğünüz gibi İslam 20 yüzyıl da bile düz demiştir.Müslüman ım diyen insanlar onlara nasıl yalanlar söylendiğini bilmemektedirler.Muhammed dünya yuvarlak demiştir.Tüm buluşlar ve bilim kuranda vardır diye yalan söylerler.Din adamları ve Onlar rahattırlar Müslümanlığın Allahtan gelen bir Din olmadığını bildikleri için Allah korkusu yoktur.

MUHAMMED NEDEN DÜNYANIN KUTUPLARI OLDUĞUNU BİLMİYORDU?

BAKARA SURESİ 187..Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Sabahın beyaz ipliği , siyah ipliğinden ayırt edilinceye kadar yeyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın. Mescitlerde ibadete çekilmiş olduğunuz zamanlarda kadınlarla birleşmeyin. Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır. Sakın bu sınırlara yaklaşmayın. İşte böylece Allah âyetlerini insanlara açıklar.

Yukarda Ayette görüldüğü üzere oruç tutma zamanı saat olarak verilmemiştir. O zaman Arap bedevinin bildiği havanın karanlık olması ve aydınlanması şeklinde söylenmiştir. Muhammed e Saat’in nasıl icad edilebileceğini vahiy yoluyla vermiştir kuranda yazıyordur diye düşünüyorsanız yanılırsınız.

Size her şey kuranda var diye yalan söylerler. Bilim ve teknolojiye ait kuranda bir Anaokulu çocuğunun bildiği kadar bilgi bile yoktur.Size o yalanı söyleyene bir kuran tercümesini alarak hadi göster diye söyleyin.Dinayet işleri başkanı bile gösteremez çünkü yoktur.

Ben kuran da bütün sureleri aramama rağmen bulamadım.Kimsede bulamaz gösteremez.

Gece ve Gündüzün Dünyanın Güneş karşısında kendi etrafında bir tur dönmesiyle olduğunu da bilmiyorlardı.

Dünyanın yuvarlak olduğunu da bilmiyorlardı.

Kutupta bir gecenin altı ay gündüzünde altı ay olduğunu da bilmiyorlardı.

Dünyanın Yuvarlak olduğunu bilmeyenlerin kutup diye bir şeyi bilmesi ve Dünyanın farklı yerlerinde gece gündüz olaylarının farklı olabileceğini düşünebilmeleri ve yazabilmeleri tabiî ki mümkün değildir.

Kuranda oruç tutma zamanı bu şekilde belirtildiğine göre kutuba yakın bölgelerde bir Müslüman olması yada yaşaması durumun da nasıl oruç tutabilir?

Allahın Dünyanın yuvarlak olmasını bilmemesi mümkünmüdür? Tabiî ki değildir.

öyleyse bunu bu şekilde bilmeyerek yazılan bir kitabı Allahın kitabı olarak kabul edebilirmiyiz.

Norveç yada İsveç gibi ülkelerde yaşayan insanlar Müslüman olsa bile Müslümanlığın oruç emrini yerine getiremeyeceklerdir.

Mekke dışında oruç tutamayan bir insanı Müslümanlığın ibadetini yapmıyor diye nasıl suçlayabileceksin?

Bedevi o günün şartlarında Arap çöllerinden başka yer bilmiyordu. Hangi ulaşım aracıyla nereye gidecekti. Muhammed Deve ve Attan başka ulaşım aracımı biliyordu ki.

Yukarda ki sureye göre Dünya’nın Kuzey ve Güney kutuplarına yakın bölgede yaşayan insanların oruç tutması mümkün değildir.Kutuptaki Müslüman 6 ay bir şey yemeden aç duracaktı.Öyleyse: kutupta yaşayan erkek ve kadının 6 ayda bir aynı yatağı paylaşmasını istiyorlardı. Diğer yandan Allah oruç tutan insanın altı ay aç kalamayacağını bildiği için sanırım kutupta yaşayan insanların ölmesini istiyordu.

Müslümanlığın Allah tarafından sadece mekkeyle sınırlandırılmasının bir kanıtıda oruçtur. Allahın Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmediğini söylemeyeceksiniz sanırım.Allah bu nedenle kutuplara yakın bölgelerde de oruç tutulamayacağını biliyordu.Oruç ibadetini verirken Mekke dışında da Müslümanlar olmasını isteseydi ona göre verirdi.

Sitelerde Paylaş

Gördüğünüz gibi bu ayette Dünya'nın ''yuvarlanması'' diye bir şey yoktur. Bu tabirler reformistlerin safsatasıdır. Alın bu ayetin gerçek mealleri.

Hasan Basri Çantay: Bundan sonra da yeri ikaamete saalih bir halde yayıb döşedi.

Muhammed Esed: Ve ardından yeri düzenleyip yaymıştır,

Abdulbaki Gölpınarlı: Ve yeryüzünü de bundan sonra yaydı, döşedi.

Suat Yıldırım: Sonra da yeri döşeyip yerleşmeye hazırladı.

Ali Bulaç: Bundan sonra yeryüzünü serip döşedi.

İbni Kesir: Bundan sonra yeri döşemiştir.

tamam burada kullanılan kelimeler,yaymak,döşemek ,sermek,bakalım anlamlarına.yaymak ın anlamlarını vermiştim bir önceki sayfada düz demek değil.

döşemek;

Bir tabanı, tahta, karo, mermer vb. yapı gereçleriyle kaplamak;bir tabanı kaplamak o tabanın düz olduğunu göstermez.

Kumaş, halı vb.ni bir yeri iyice örtecek biçimde sermek;iyice örtecek şekilde sarmak,düz biryeri sarmak değildir.

Bir ev veya dairenin oturulabilir duruma gelmesi için gerekli eşyayı oraya yerleştirmek;düz manası yok burada

Boru, kablo vb. yerleştirmek ;buda düzlüğü ifade etmiyor.

sermek;

Kurutmak için asmak;cık olmadı

Göstermek amacıyla asmak veya yaymak;cık

Düz bir yere yaymak;sonunda bir şey yakaladık ama bu bir alternatif.egri yarede yayılabilir.

Açarak yaymak veya döşemek,;cık düz manası

Boylu boyunca yere yatırmak, düşürmek veya hırpalamak;yerin düz olduğunu anlamıyoruz,

ee nerde bu düz yazan ayet.

Sitelerde Paylaş

tamam burada kullanılan kelimeler,yaymak,döşemek ,sermek,bakalım anlamlarına.yaymak ın anlamlarını vermiştim bir önceki sayfada düz demek değil.

döşemek;

Bir tabanı, tahta, karo, mermer vb. yapı gereçleriyle kaplamak;bir tabanı kaplamak o tabanın düz olduğunu göstermez.

Kumaş, halı vb.ni bir yeri iyice örtecek biçimde sermek;iyice örtecek şekilde sarmak,düz biryeri sarmak değildir.

Bir ev veya dairenin oturulabilir duruma gelmesi için gerekli eşyayı oraya yerleştirmek;düz manası yok burada

Boru, kablo vb. yerleştirmek ;buda düzlüğü ifade etmiyor.

sermek;

Kurutmak için asmak;cık olmadı

Göstermek amacıyla asmak veya yaymak;cık

Düz bir yere yaymak;sonunda bir şey yakaladık ama bu bir alternatif.egri yarede yayılabilir.

Açarak yaymak veya döşemek,;cık düz manası

Boylu boyunca yere yatırmak, düşürmek veya hırpalamak;yerin düz olduğunu anlamıyoruz,

ee nerde bu düz yazan ayet.

Nerde dünya yuvarlıktır diyen ayet? Olmaması mr. allah'ın kesin olarak dünyanın düz olduğunu sandığının ispatıdır ki bunu destekleyen bir sürü ayet var

Sitelerde Paylaş

Açık birşekilde dünya yuvarlaktır dememiş olması bile dünyanın yuvarlak olduğunu bilmediğinin kesin bir göstergesidir.

Kaldı ki yaymak kelimesinden asla hiçbirşekilde yuvarlak anlamına gelecek kelimeler türetemezsiniz, ne kadar kıvırırsanız kıvırın yaymayı yuvarlak yapamazsınız

evet kıvırtmış hocalar,bende bunca zaman onlara inandım ama artık bilimsel düşünebilen ateistlere inanıyorum,ateistlerden öğrendiğim,kuranda dünyanın düz olduğu yazıyor,ama ayeti bulamadım hangi ayette düz yazıyorr.yardımcı olun ateist arkadaşlar,bu konuda sizden daha iyi bilen yok.

Sitelerde Paylaş

İSLAM VE KURAN DÜNYA DÜZ DEMEKTEDİR

Arap Dilinde sanki Yuvarlak yada yassı yada elips diye bir kelime yokmuş gibi.Kuranda olmaması gereken onca şeyi yazarken.Kuran da hiçbir yerde Dünya yuvarlaktır veya Dünya Güneşin etrafında dönmektedir diye de bir cümle bulamazsınız.

Kuranda nedense Ey Muhammed gelininle evlenme izni verdik. yüzlerce cariyen arasında bile darlık olmasın diyedir diye yazarda. Neden se bu cümleler yoktur.

İslamda yalan söylemek günahtır diye derler.Sanki sevaptır gibi hep yalan söylenir.

Suudi Arabistanın baş müftülerinden olan bu şeyhin fetvası şöyle:Tarih: 1975

Kaynak: Dünyanın Sakin Güneşin Hareketli Olduğuna ve Gezegenlere Çıkmanın İmkansızlığına Dair Akli ve Hissi Delilleradlı kitabı.

Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allahın, hem Kuranın, hem Peygamberin reddidir.Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür..Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi. Kıblenin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi.

Suudi Arabistanın baş müftüsünden iyi bilecekmiş gibi sokaktaki cahil hemen hepsi kuranda var der.Sanki gördü.utanmadan şerefsizce yalan söyler.Bu yalanıyla neye kime hizmet ettiğini de bilmez.

Zariyat /47-Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim (her şeye) gücümüz yeter.

Zariyat/48-Yeri de biz döşedik. Biz ne güzel döşeyiciyiz Zariyat/48de yerin döşendiği, yani bir döşek gibi serildiği, yayıldığı anlatılmaktadır. Ayete her önyargısız bakan bu cümlenin Dünyanın düz bir tepsi/döşek olduğu fikrini desteklediğini kabul edecektir.

Görülüyor ki, Kuran'a göre insan dünya üzerinde yürüyerek güneşin battığı yere ulaşabiliyor ve güneşin kara balçıklı bir suda battığını görüyor.. Bu ifadeden Muhammed'in dünyayı tepsi gibi düz sandığı anlaşılıyor. Dünyanın yuvarlak olduğunu bilseydi, kişinin dönüp dolaşıp yola çıktığı noktaya geleceğini söylerdi.. Ayrıca, güneşin batma yerinin de, günümüz astronomi bilgisine göre yanlış verildiği görülüyor.

Hicr/19-Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik , yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik.Kuranda Kehf Suresinin 83. ayetinden itibaren Zülkarneynin hikâyesi anlatılır.83. Sana Zülkarneyn hakkında soru sorarlar. De ki: Size ondan bir hatıra okuyacağım.

84. Gerçekten biz onu yeryüzünde iktidar ve kudret sahibi kıldık, ona her şey için bir sebep verdik. 85. O da bir yol tutup gitti.86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin dedik.

Kehf/86da açıkça Dünyanın başı ve sonu olan düz bir tepsi/döşek olarak tahayyül edildiği anlaşılmaktadır. Güneş, Dünyanın bir ucunda doğuyor, gök-kubbe boyunca yükseliyor ve diğer ucunda da batıyor. Yani güneşin battığı bir yer, bir uç/kenar mevcut. Dünyanın bu ucuna kadar giden olursa (Zülkarneyn gibi) Güneşin battığı noktaya varmış olur. Hattâ -ayete göre- Güneşi kara bir balçıkta batarken izleyebilir. Yani Kurandaki evren anlayışında Dünya uçsuz bucaksız uzayda herhangi bir gök cismi değil; aksine gökler işte bu Dünya üzerine kurulmuş, kandillerle (yıldızlarla) süslenmiş, aslında yere düşmesi gereken fakat Allahın görünmez direklerle havada tuttuğu bir kubbe/çadır olarak düşünülmektedir.

Aristodan bir asır kadar sonra yaşayan matematikçi ve astronom Samoslu Aristarchusun (m.ö. 310-230) güneş merkezli bir evren modeli öne sürdüğü bilinmektedir. Daha sonra Avrupada Ortaçağ olarak adlandırılan dönemde Aristonun dünya merkezli evren modeli benimsenmiştir. Halk nezdinde yaygın olan bir tarihi yanılgının aksine kilise, Galileonun Dünyanın yuvarlak olduğu iddiasına değil Dünyanın Güneşin etrafında döndüğü tezine karşı çıkmıştır. O dönemdeki kilise bilginleri zaten Dünyanın düz olduğu inancında değildiler. Yukarda fetva da gördüğünüz gibi İslam 20 yüzyıl da bile düz demiştir.Müslüman ım diyen insanlar onlara nasıl yalanlar söylendiğini bilmemektedirler.Muhammed dünya yuvarlak demiştir.Tüm buluşlar ve bilim kuranda vardır diye yalan söylerler.Din adamları ve Onlar rahattırlar Müslümanlığın Allahtan gelen bir Din olmadığını bildikleri için Allah korkusu yoktur.

MUHAMMED NEDEN DÜNYANIN KUTUPLARI OLDUĞUNU BİLMİYORDU?

BAKARA SURESİ 187..Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Sabahın beyaz ipliği , siyah ipliğinden ayırt edilinceye kadar yeyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın. Mescitlerde ibadete çekilmiş olduğunuz zamanlarda kadınlarla birleşmeyin. Bunlar Allahın koyduğu sınırlardır. Sakın bu sınırlara yaklaşmayın. İşte böylece Allah âyetlerini insanlara açıklar.

Yukarda Ayette görüldüğü üzere oruç tutma zamanı saat olarak verilmemiştir. O zaman Arap bedevinin bildiği havanın karanlık olması ve aydınlanması şeklinde söylenmiştir. Muhammed e Saatin nasıl icad edilebileceğini vahiy yoluyla vermiştir kuranda yazıyordur diye düşünüyorsanız yanılırsınız.

Size her şey kuranda var diye yalan söylerler. Bilim ve teknolojiye ait kuranda bir Anaokulu çocuğunun bildiği kadar bilgi bile yoktur.Size o yalanı söyleyene bir kuran tercümesini alarak hadi göster diye söyleyin.Dinayet işleri başkanı bile gösteremez çünkü yoktur.

Ben kuran da bütün sureleri aramama rağmen bulamadım.Kimsede bulamaz gösteremez.

Gece ve Gündüzün Dünyanın Güneş karşısında kendi etrafında bir tur dönmesiyle olduğunu da bilmiyorlardı.

Dünyanın yuvarlak olduğunu da bilmiyorlardı.

Kutupta bir gecenin altı ay gündüzünde altı ay olduğunu da bilmiyorlardı.

Dünyanın Yuvarlak olduğunu bilmeyenlerin kutup diye bir şeyi bilmesi ve Dünyanın farklı yerlerinde gece gündüz olaylarının farklı olabileceğini düşünebilmeleri ve yazabilmeleri tabiî ki mümkün değildir.

Kuranda oruç tutma zamanı bu şekilde belirtildiğine göre kutuba yakın bölgelerde bir Müslüman olması yada yaşaması durumun da nasıl oruç tutabilir?

Allahın Dünyanın yuvarlak olmasını bilmemesi mümkünmüdür? Tabiî ki değildir.

öyleyse bunu bu şekilde bilmeyerek yazılan bir kitabı Allahın kitabı olarak kabul edebilirmiyiz.

Norveç yada İsveç gibi ülkelerde yaşayan insanlar Müslüman olsa bile Müslümanlığın oruç emrini yerine getiremeyeceklerdir.

Mekke dışında oruç tutamayan bir insanı Müslümanlığın ibadetini yapmıyor diye nasıl suçlayabileceksin?

Bedevi o günün şartlarında Arap çöllerinden başka yer bilmiyordu. Hangi ulaşım aracıyla nereye gidecekti. Muhammed Deve ve Attan başka ulaşım aracımı biliyordu ki.

Yukarda ki sureye göre Dünyanın Kuzey ve Güney kutuplarına yakın bölgede yaşayan insanların oruç tutması mümkün değildir.Kutuptaki Müslüman 6 ay bir şey yemeden aç duracaktı.Öyleyse: kutupta yaşayan erkek ve kadının 6 ayda bir aynı yatağı paylaşmasını istiyorlardı. Diğer yandan Allah oruç tutan insanın altı ay aç kalamayacağını bildiği için sanırım kutupta yaşayan insanların ölmesini istiyordu.

Müslümanlığın Allah tarafından sadece mekkeyle sınırlandırılmasının bir kanıtıda oruçtur. Allahın Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmediğini söylemeyeceksiniz sanırım.Allah bu nedenle kutuplara yakın bölgelerde de oruç tutulamayacağını biliyordu.Oruç ibadetini verirken Mekke dışında da Müslümanlar olmasını isteseydi ona göre verirdi.

onu bunu bilmem ben ateist arkadaşlara inandım ve kurana göre dünyanın düz olduğunu ,onlardan öğrendim.bilim insanları mutlak gerçekleri söyleyeceklerine göre demekki kuranda dünya düzdür diye yazmaktadır.ama hangi ayette.

Sitelerde Paylaş

Güneşin battığı yere ancak düz dünyada gidebilirsin. Hele de o güneş gece secde etmek için yerin altına giriyorsa :)

arkadaşlar bakın hocalar ayetleri yorumla değiştirmişler,biz bilim insanıyız.böyle yorumla dünyayı düz yapmak bize yakışmaz.

Sitelerde Paylaş

BUNLAR SÜMER TABLETLERİNDEN İSADAN ÖNCE 4000 :D

Zariyat/48-Yeri de biz döşedik. Biz ne güzel döşeyiciyiz Zariyat/48de yerin döşendiği, yani bir döşek gibi serildiği, yayıldığı anlatılmaktadır. Ayete her önyargısız bakan bu cümlenin Dünyanın düz bir tepsi/döşek olduğu fikrini desteklediğini kabul edecektir.

Hicr/19-Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik , yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik.Kuranda Kehf Suresinin 83. ayetinden itibaren Zülkarneynin hikâyesi anlatılır.83. Sana Zülkarneyn hakkında soru sorarlar. De ki: Size ondan bir hatıra okuyacağım.

84. Gerçekten biz onu yeryüzünde iktidar ve kudret sahibi kıldık, ona her şey için bir sebep verdik. 85. O da bir yol tutup gitti.86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin dedik.

Kehf/86da açıkça Dünyanın başı ve sonu olan düz bir tepsi/döşek olarak tahayyül edildiği anlaşılmaktadır. Güneş, Dünyanın bir ucunda doğuyor, gök-kubbe boyunca yükseliyor ve diğer ucunda da batıyor. Yani güneşin battığı bir yer, bir uç/kenar mevcut. Dünyanın bu ucuna kadar giden olursa (Zülkarneyn gibi) Güneşin battığı noktaya varmış olur. Hattâ -ayete göre- Güneşi kara bir balçıkta batarken izleyebilir. Yani Kurandaki evren anlayışında Dünya uçsuz bucaksız uzayda herhangi bir gök cismi değil; aksine gökler işte bu Dünya üzerine kurulmuş, kandillerle (yıldızlarla) süslenmiş, aslında yere düşmesi gereken fakat Allahın görünmez direklerle havada tuttuğu bir kubbe/çadır olarak düşünülmektedir.

Aristodan bir asır kadar sonra yaşayan matematikçi ve astronom Samoslu Aristarchusun (m.ö. 310-230) güneş merkezli bir evren modeli öne sürdüğü bilinmektedir. Daha sonra Avrupada Ortaçağ olarak adlandırılan dönemde Aristonun dünya merkezli evren modeli benimsenmiştir. Halk nezdinde yaygın olan bir tarihi yanılgının aksine kilise, Galileonun Dünyanın yuvarlak olduğu iddiasına değil Dünyanın Güneşin etrafında döndüğü tezine karşı çıkmıştır. O dönemdeki kilise bilginleri zaten Dünyanın düz olduğu inancında değildiler. Yukarda fetva da gördüğünüz gibi İslam 20 yüzyıl da bile düz demiştir.Müslüman ım diyen insanlar onlara nasıl yalanlar söylendiğini bilmemektedirler.Muhammed dünya yuvarlak demiştir.Tüm buluşlar ve bilim kuranda vardır diye yalan söylerler.Din adamları ve Onlar rahattırlar Müslümanlığın Allahtan gelen bir Din olmadığını bildikleri için Allah korkusu yoktur.

onu bunu bilmem ben ateist arkadaşlara inandım ve kurana göre dünyanın düz olduğunu ,onlardan öğrendim.bilim insanları mutlak gerçekleri söyleyeceklerine göre demekki kuranda dünya düzdür diye yazmaktadır.ama hangi ayette.

NAZİRAT SURESİNDE ÖNCE GÖKYÜZÜNÜ YARATTIM YAZIYOR.

Naziat-27-Siz mi yaratılışça daha çetinsiniz, yoksa gökyüzü mü? Onu O "Allah" bina etti.

Naziat-28-Boyuna yükseklik verdi, nizama koydu.

Naziat-29-Gecesini kararttı, kuşluğunu çıkardı.

Naziat-30-Ondan sonra da yeryüzünü döşedi.

Biz genelde Topları

sarmayız

döşeriz..

Döşemenin anlamını değiştirmek için meclis önergesi verelim :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...