Jump to content

kuranda dünyanın şekli.

Recommended Posts

Şimdi Bu düz kelimesi.. Türkçe düz mü? arapça Düz mü Çince şenkcanvak mı? olacak kuranda?

O dönemde henüz Ü harfi icad edilmediyse Düz nasıl yazılmalı..

değilmi,kuranda türkçe düzmü yazacak.düzü ima eden bir kelime yeterli,ama düşündümde,o zaman yuvarlağı ima eden kelimede yeterli olur.yok dostum,dindarlara koz vermiş oluruz.o kadar dedik hocalar kelimeieri yormuşlar diye.neymiş efendim,dehaha,kelimesi dahv kökünden gelirmişte,bu kelime deve kuşu yumurtası anlamında kullanılırmışta.deve kuşu yumurtasıda dünyaya benzese bari.dünya ekvatordan küre,kutuplardan eliptiktir.deve kuşu yumurtası dik durduğunda,ekvatordan düz,kutuplardan eliptiktir.dünya hiç yumurtaya benzermi,nasıl sallamışlar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 346
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bakara 22- Elleziy ceale lekümü l arZa FİRAŞa... Yeryüzünü sizin için bir firaş yapmış. Bu ayette yeryüzünü tarif ederken firaş kelimesini kullanmış. Firaş, yere yayılan yaygı, örtü, yatak yani döşek gibi anlamlara gelebilir. Bunların hiçbirisi yuvarlak küre şeklinde değildir. Hepsi düzdür.

cık,kelimeye gogle çeviride baktım,yatak demek.ama yatak ,yaylı yatakları saymazsak cukur demektir,dere yatağı,petrol yatağı.canak şekline ve ''U''şekline daha çok gönderme var.ayrıca hangi yatağa yatarsan yat içe doğru çöker,çukurlaşır.daha bilimsel olalım arkadaşlar lütfen.

Sitelerde Paylaş

Tarih sanki şahit değil gibi herşeye..yalanın bini bin para..

Cehennemin palavra olduğunu ve öyle bişey olsa... bir tek müslümanın bile kurtulamayacağını oradan bilirler..olmadığını bildiklerinden basarlar yalanı..

oynadıkları tiyatro saf halkı kandırmak emellerine alet etmek içindir

Dünya Yuvarlak diyorduk derler.. cep telefonunu bile bilirler....

hatta saturne gidecek aracın ismi bile yazıyordur.. hele o gün gelsin bilim adamları o aracın bi ismini yazsınlar..hemen aracın ismi şuydu onu demek istiyordu diye bıulurlar

ya sen tut alak kelimesini kan pıhtısı olarak çevir,sonra bilimden embriyoyu öğren,tutunup yapışan diye mana ver.oysa alakın asıl mana sülük.insan sülükten yaratılmış bu kadar basit.ne evirip çeviriyorsun ayeti değilmi.

Sitelerde Paylaş

ayetlerde duz anlamina indirgenen kelimeler

مَدَّ madden uzatma\uzanti

مَدَدْنَاهَا madednaha genisletilmis

دَحَاهَا\ dehaha o yayildi

سُطِحَتْ sutihat yaymak

bu turkce karsiliklarin anlamlarina bakalim\

yaymak

Bir şeyi açarak, düzelterek bir alanı örtecek biçimde sermek

yayılmak

Genelleşmek Genişlemek, büyümek Serilmek, döşenmek.Ayrıntıya girmek, açılmak

genişletmek

(-i) Geniş duruma getirmek:bk. büyültmek

uzatmak

Uzamasına sebep olmak, uzamasını sağlamak.

Başı, kolları veya bacakları bir yere yöneltmek

ayrıca ing,

Yaymak,spread

sermek, açmak

Alabildiğine açmak

Dağıtmak, saçmak, neşretmek

Sirayet ettirmek, bulaştırmak

Ayırmak

Yayılmış effuse

Dışarı akıtmak, dökmek

Yaymak.

Dışarı akıtmak, dökmek, sızdırmak, açılmak, sızmak, yayılmak

extended (nedir)

Uzatılan, uzayan, uzun, büyütülmüş, genişletilmiş, yayılmış, geniş, büyük

genişletmek expand

Büyütmek

Geliştirmek,inkişaf ettirmek

şişirmek

Genişletmek, tevsi etmek

Açmak, yaymak

Büyümek, gelişmek,inkişaf etmek

Genişlemek, şişmek.

şişirmek, büyütmek, genişletmek, açmak, yayılmak, genişlemek, şişmek, açılmak, gelişmek, büyümek, dönüşmek

Türetilmiş Kelimeler (bis)

genişletilmiş extended

uzatmak extend

Genişletmek, yaymak, uzatmak, devam ettirmek, yardım eli uzatmak, vermek, genişlemek, büyümek, uzamak, avcı hattına yayılmak

Uzatmak, yaymak

Genişletmek, büyütmek, tevsi etmek

yok olmadı,videoda verilen ayetlerdeki kelimeler hiçbir şekilde düz manasını vermiyor.hatta ben yuvarlak manasını desteklediğini düşünmeye başladım.neyse şimdi düz olduğunu ispatlamamız gerek.

Sitelerde Paylaş

kafadan salıyan ben deyilim sensin bu kadar ayet sundular sana hala yok düz yazmadığı için kabul etmiyorsun mesala biz mili takımızı tutrken iyi oynadığı içimi tutuyoruz bizi rezil etsede türk mili takımı olduğu için tutuyoruz sende bu örnekte olduğu gibi allahın seni rezilde etse allahı savunuyorsun banane banane o benim allahımdır çocukca savunuyorsun yahu allah olsa biz delimiyizki inanmıyalım bi senmisin akılı olan allahın haberi bile yok sen onu savunuyorsun allah öldü hani o tuzak kuranların en hayırlısı allah varya onu kendi tuzağına düşürmüşler şeytan cinler ateistler zebenide yanlışlıkla tokmağıyla bi vurmuş cehnemin dibine gitmiş duymadınmı burda vıdı vıdı edeceyine bir haberlere göz atsan iyi olcak :)))

vıdı vıdı edeceğine,düz yazan ayeti verde öğrenelim.eğip bükmekle olmuyor,hocalar bunu yapar.bilim insanı değil.

Sitelerde Paylaş

Önemli bir örnek!

Tümseklere de ray döşenir, yol yapılır.

ohoo ne örnekler var,mesela koltuk döşeme diye bir iş var,yani eski koltuğunuza yeni kumaş döşenir.döşemek düz demekse,o zaman koltuğun kıvrımlı bölgelerini döşemek işin içine girmemeli.mesela oto döşemek var.otomabilin,yer,yan,ön,arka ,tavan,ve bilimum kıvrımları döşemektir,

Beşik deyince aklına ilk ne geliyor? Salla(n)mak. Beşik benzetmesi yaparak yeryüzünün sarsılan bir şey olduğu ifade edilmek istenmiş olabilir mi? Bir sonraki ifadeye bakalım: "Dağları da kazık yaptık". Kazık ne için çakılır? Bir şeyin sarsılmasını önlemek için değil mi?

dağlar en çok deprem bölgelerinde vardır,nedeni zaten depremler yüzünden oluşmuş olmalarıdır.dağların eteklerinde deprem fazla hissedilmez,yada düzlere göre daha sağlamdır.dağın üst bölgesi ve kökü iki katmanın çarpışıp,birinin alta girmesi sonucu oluşur ve o bölgeyi sağlamlaştırır.neyse biz düz dünyaya dönelim.

Sitelerde Paylaş

allah öldü hani o tuzak kuranların en hayırlısı allah varya onu kendi tuzağına düşürmüşler şeytan cinler ateistler zebenide yanlışlıkla tokmağıyla bi vurmuş cehnemin dibine gitmiş

:lol: :lol: Ben de nere gitti, vardı bir yerlerde bi allah bıdı bıdı edip duruyodu, yok "müşrikleri öldürün" yok "münafıkları öldürün" yok "din allahın dini oluncaya kadar savaşın" bıdı bıdı bıdı... Ben de niye sustu kaldı bu diyordum!

Ondan mı 1400 yıldır sesi soluğu kesilmiş? :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

Dağların oluşumu (volkanik dağlar hariç. ki sanıyorum volkanik dağlar da genelde levha sınırlarında şey ediyor) levha hareketlerine bağlı.

Aynı zamanda dağların varlığı dünyanın sarsılmasına engel bir oluşum değil.

Yer kabuğu sarsılmazsa/hareket etmezse dağlar oluşmaz.

Mesela Konya Ovası düzdür. Sarsılmaması için dağlar pek de kazık gibi çakılmamıştır; ama dağların olduğu yerden, sarsıntı açısından çok daha güvenlidir. Çünkü sarsılmaz. Levha hareketleri sınırlıdır. Ege kıyıları pek bir dağlık bölgedir fakat orada deprem şettirir.

Demek ki sarsılmaması için dağlar kazık gibi çakılmamıştır. Aksine dağlar varsa sarsıntı vardır.

Sarsılmasın diye dağlar kazık gibi çakılmış olsaydı, dağların olduğu yerde sarsıntı olmaz, düz ovalar sarsıntıdan yaşanmaz yerler haline gelirdi.

S

evet bende onu diyorum,kitabı yazanın bilimden haberi yokmuş,levhaların birbirine çarpması sonucu,alta giren katmanın kazığın kökü olduğunu zannediyor.bunların sarsıntıyı önlediğini sanıyor.oysaki ilk önce olan sarsıntı ve levha hareketi sonucu dağın üst ve alt bölümleri oluşmuştur.bu oluşum kaynaşmış ve dağ oluşmuştur.oysa dağ oluşmamış hareketli kıyılarda daha çok sarsıntı vardır.yani düşünebiliyormusun,kazık yukarıdan çakılabilen birşeydir.dağ ise,yer katmanının yükselme ve altına girmeden dolayı oluşan,ama asla kazığa benzemeyen birşeydir dağ.fena sallamış ayet değilmi.

Sitelerde Paylaş

:lol: :lol: Ben de nere gitti, vardı bir yerlerde bi allah bıdı bıdı edip duruyodu, yok "müşrikleri öldürün" yok "münafıkları öldürün" yok "din allahın dini oluncaya kadar savaşın" bıdı bıdı bıdı... Ben de niye sustu kaldı bu diyordum!

Ondan mı 1400 yıldır sesi soluğu kesilmiş? :lol: :lol:

cehnemde dersini deyiştirip tekrar tekrar yakıyorlar bağısaklarına kaynar su döktüler parçalndı :):)

Sitelerde Paylaş

Dağların oluşumu (volkanik dağlar hariç. ki sanıyorum volkanik dağlar da genelde levha sınırlarında şey ediyor) levha hareketlerine bağlı.

Aynı zamanda dağların varlığı dünyanın sarsılmasına engel bir oluşum değil.

Yer kabuğu sarsılmazsa/hareket etmezse dağlar oluşmaz.

Mesela Konya Ovası düzdür. Sarsılmaması için dağlar pek de kazık gibi çakılmamıştır; ama dağların olduğu yerden, sarsıntı açısından çok daha güvenlidir. Çünkü sarsılmaz. Levha hareketleri sınırlıdır. Ege kıyıları pek bir dağlık bölgedir fakat orada deprem şettirir.

Demek ki sarsılmaması için dağlar kazık gibi çakılmamıştır. Aksine dağlar varsa sarsıntı vardır.

Sarsılmasın diye dağlar kazık gibi çakılmış olsaydı, dağların olduğu yerde sarsıntı olmaz, düz ovalar sarsıntıdan yaşanmaz yerler haline gelirdi.

Söylediğin şey ayetin üfürme olduğunu ispatlamaktan başka bir şey değil.

Sadece sen bunun farkında değilsin.

Sen 1.400 yıl beride kalmış bir putun kölesisin. O ne demişse fikirlerini ona göre şekillendimrek zorundasın. Aklına gelebilecek tüm bilimsel gelişimleri de.

Daha detaylı bilgi için lütfen jeologunuza başvurunuz.

asıl komik olan ne biliyormusun,dağların kazık gibi çakıldığını söylüyorya ayet,şimdi şu ayete bak

neml88 Ve dağı görürsün, onu hareketsiz sanırsın. O, bulut gibi hareket eder. Herşeyi sağlam yapan Allah'ın yaratmasıdır. Muhakkak ki O, yaptıklarınızdan haberdardır.

çelişkiye bak burada dağlar hareket eder diyor.ayaklarımı var bu dağlarrın,dağ hiç yürürmü,bilimdende haberi yok bu kitabın.manto tektoniği diye birşey var değilmi.yer kabuğu mağma üzerirmde yüzer,hah ha yürüyormuş dağlar.yüzmek nire yürümek nire

tarihinde dindarsurpriz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

vıdı vıdı edeceğine,düz yazan ayeti verde öğrenelim.eğip bükmekle olmuyor,hocalar bunu yapar.bilim insanı değil.

ya karedeşim şikayetin varsa o cahil allahına sor neden ktupları bildirmemiş amerkayı keşvtmemiş gezgenlerden haber vermemiş dünyanın düzmü deyilmi diye sorsan eminmki allahın sana diyeci şu olcak akıl etmezmisin be kafir

Sitelerde Paylaş

kuranda dünya düzmüdür.

senin mantığınla devam ederesk düz yazmamış yuvarlkta yazmamış demeki herikisinide bilememiş salamış tuturamamış alemlerin rabi bunu bilemiyorsa benim gibi beşere ne soruyorsun rabine sor o herşeyi işten bilendir

Sitelerde Paylaş

senin mantığınla devam ederesk düz yazmamış yuvarlkta yazmamış demeki herikisinide bilememiş salamış tuturamamış alemlerin rabi bunu bilemiyorsa benim gibi beşere ne soruyorsun rabine sor o herşeyi işten bilendir

yani demek istiyorsunki kuranda dünyanın düz olduğu yazmaz.

Sitelerde Paylaş

Tartışma yanlış yöne seyretmiş. İslamiyete ve kurana göre dünyanın düz tepsi biçiminde olduğu aşikar.

Asıl önemli olan tepsinin şekli. Üçgen mi, dörtgen mi, altıgen mi yoksa çember mi? Tartışma bu yöne yapılmalı. Bana sorarsanız dünyanın şekli üçgen :D

Sitelerde Paylaş

yani demek istiyorsunki kuranda dünyanın düz olduğu yazmaz.

Açık bir biçimde düz olduğundan bahsetseydi o zaman peygambere "biz de biliyoruz düz olduğunu, eskiler de öyle söylüyor zaten" derlerdi. O zamanın toplumunda ki yaygın inanışın dışında bir şey söylemiş mi? Hayır. Yaptığı betimlemelerinin de dünyanın şekliyle alakası yok.

Sitelerde Paylaş

Yeryüzünün sarsılan bir şey olduğunu 1 milyon yıl önce yaşayanlarda biliyordu. Kuran'ı yazan vatandaş dağların sarsılmayı engelleyen kazıklar olduğunu sanıyormuş. Tıpkı, pikniğe gidip örtüyü yaydıktan sonra örtü oynamasın diye etrafına taş koyman gibi.

Kaldı ki, okyanusların dolmaması (yani hayatın devamı) için yeryüzünün sarsılması gereklidir. Tektonik hareketler olmasa okyanuslar bir kaç yüz milyon yılda dolar.

Okyanusların dolmasını engelleyen buharlaşma değil miydi?

Döşediği yeryüzünün kendisi, üzerine ray, yol değil.

1- Raylar ve yollar yeryüzünün üzerine döşenmiyor mu?

2- Yeryüzü neyin üzerine döşeniyor? Yer kabuğu, değil mi?

Sitelerde Paylaş

Tartışma yanlış yöne seyretmiş. İslamiyete ve kurana göre dünyanın düz tepsi biçiminde olduğu aşikar.

Asıl önemli olan tepsinin şekli. Üçgen mi, dörtgen mi, altıgen mi yoksa çember mi? Tartışma bu yöne yapılmalı. Bana sorarsanız dünyanın şekli üçgen :D

rica etsem ayeti verirmisin.çünkü bende yürekten öyle yazmasını diliyorum ama ateti bulamadım.

Sitelerde Paylaş

Açık bir biçimde düz olduğundan bahsetseydi o zaman peygambere "biz de biliyoruz düz olduğunu, eskiler de öyle söylüyor zaten" derlerdi. O zamanın toplumunda ki yaygın inanışın dışında bir şey söylemiş mi? Hayır. Yaptığı betimlemelerinin de dünyanın şekliyle alakası yok.

okey yani kuranda dünyanın düz olduğu yazmaz diyorsun.

Sitelerde Paylaş

Dünyanin sekil konusu dönmesi geoit olusu Incilede terstir;

Galileo‘ya dünyanın kendi çevresinde döndüğünü söyleyerek Tanrı’ya karşı geldiğini, bu görüşünden vazgeçmesi gerektiği konusunda baskı yaptı. Görüşünü değiştirmeyen Galilei deneylerini sürdürdü. 1623′de Lincei’nin desteğiyle, bilim felsefesi üzerine çalışmalarını yayımladı. 1632′de Dialoga Sopra i Due Massimi Sistemi del Monde Ptolomaicoe Copernico (Başlıca iki Dünya Sistemi Ptolemaies ve Kopernik Üzerine Diyalog) adlı eseri yayımlandı. Kilise görüşlerinde direnen Galilei’yi Roma’ya çağırdı. Onu engizisyona çıkardı. Galilei “yaptıkları ve düşündüklerinden ötürü” suçlu bulundu. Galilei Ortaçağ’ın ka-ranlığmdaki engisizyona karşı bile; bilimden, görüşlerinin doğruluğundan bir an bile kuşku duymadı. 1633′te kitabı yasaklandı.
• Güneş doğarken yada batarken yavaş yavaş doğar ve batar .Eğer dünya düz olsaydı,birden bire doğar ve batardı.

• Yaklaşan bir gemiyi izlediğimizde geminin önce bayrağını yaklaştıkça direğini ve sonradan da teknesini görürüz.Eğer dünya düz olsaydı.her Yerden geminin tamamını görürdük.

• Dünyanın her hangi bir yerinden hareket eden uçak hep aynı yöne giderse yine hareket ettiği noktaya gelir.Çünkü dünyanın şekli küreye benzer.

• Uzaydan çekilmiş fotoğraflar incelendiğinde Dünyanın aslında tam bir küre olmadığı alttan ve üstten hafif basık olduğu görülmüştür

Bu son 100 senedir DinGiller iyice kivirtmaya basladi.

NOT: Incilde, Kuranda Peygamberlerde Dünyanin ne oldugu ne olmadigi üzerine gercek bilgi bulamazsiniz.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...