Jump to content

kuranda dünyanın şekli.

Recommended Posts

Yeryüzünü size boyun eğdiren O'dur. Şu halde yerin omuzlarında dolaşın ve Allah'ın rızkından yeyin. Dönüş ancak O'nadır.

67(Mülk)/15

işte ilk ayetle çelişen bir ayet.ilk ayette dünyanın düz olduğunu söylemiştiniz değilmi.bu ayette boyun eğen ve omuzları olan bir dünya tasviri var.düz olanın omzu nedir.dağlarmı.oysaki arabislan düzdür.yani dağlarda değil düzlüklerde dolaşılır genelde.yani allah tepelerde dolaşırsınız diye ısrarmı ediyor.çölün omzu olurmu hiç.

eee ozaman araba gelen kitaptır bize deyil bizim buralar kırsal kesimdir

Sitelerde Paylaş
  • İleti 346
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

BUNLAR SÜMER TABLETLERİNDEN İSADAN ÖNCE 4000 :D

Zariyat/48-Yeri de biz döşedik. Biz ne güzel döşeyiciyiz Zariyat/48de yerin döşendiği, yani bir döşek gibi serildiği, yayıldığı anlatılmaktadır. Ayete her önyargısız bakan bu cümlenin Dünyanın düz bir tepsi/döşek olduğu fikrini desteklediğini kabul edecektir.

Görülüyor ki, Kuran'a göre insan dünya üzerinde yürüyerek güneşin battığı yere ulaşabiliyor ve güneşin kara balçıklı bir suda battığını görüyor.. Bu ifadeden Muhammed'in dünyayı tepsi gibi düz sandığı anlaşılıyor. Dünyanın yuvarlak olduğunu bilseydi, kişinin dönüp dolaşıp yola çıktığı noktaya geleceğini söylerdi.. Ayrıca, güneşin batma yerinin de, günümüz astronomi bilgisine göre yanlış verildiği görülüyor.

Aynı anlayış diğer bazı ayetlerde de ifade edilmiştir:

Hicr/19-Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik , yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik.Kuranda Kehf Suresinin 83. ayetinden itibaren Zülkarneynin hikâyesi anlatılır.83. Sana Zülkarneyn hakkında soru sorarlar. De ki: Size ondan bir hatıra okuyacağım.

84. Gerçekten biz onu yeryüzünde iktidar ve kudret sahibi kıldık, ona her şey için bir sebep verdik. 85. O da bir yol tutup gitti.86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin dedik.

Kehf/86da açıkça Dünyanın başı ve sonu olan düz bir tepsi/döşek olarak tahayyül edildiği anlaşılmaktadır. Güneş, Dünyanın bir ucunda doğuyor, gök-kubbe boyunca yükseliyor ve diğer ucunda da batıyor. Yani güneşin battığı bir yer, bir uç/kenar mevcut. Dünyanın bu ucuna kadar giden olursa (Zülkarneyn gibi) Güneşin battığı noktaya varmış olur. Hattâ -ayete göre- Güneşi kara bir balçıkta batarken izleyebilir. Yani Kurandaki evren anlayışında Dünya uçsuz bucaksız uzayda herhangi bir gök cismi değil; aksine gökler işte bu Dünya üzerine kurulmuş, kandillerle (yıldızlarla) süslenmiş, aslında yere düşmesi gereken fakat Allahın görünmez direklerle havada tuttuğu bir kubbe/çadır olarak düşünülmektedir.

Aristodan bir asır kadar sonra yaşayan matematikçi ve astronom Samoslu Aristarchusun (m.ö. 310-230) güneş merkezli bir evren modeli öne sürdüğü bilinmektedir. Daha sonra Avrupada Ortaçağ olarak adlandırılan dönemde Aristonun dünya merkezli evren modeli benimsenmiştir. Halk nezdinde yaygın olan bir tarihi yanılgının aksine kilise, Galileonun Dünyanın yuvarlak olduğu iddiasına değil Dünyanın Güneşin etrafında döndüğü tezine karşı çıkmıştır. O dönemdeki kilise bilginleri zaten Dünyanın düz olduğu inancında değildiler. Yukarda fetva da gördüğünüz gibi İslam 20 yüzyıl da bile düz demiştir.Müslüman ım diyen insanlar onlara nasıl yalanlar söylendiğini bilmemektedirler.Muhammed dünya yuvarlak demiştir.Tüm buluşlar ve bilim kuranda vardır diye yalan söylerler.Din adamları ve Onlar rahattırlar Müslümanlığın Allahtan gelen bir Din olmadığını bildikleri için Allah korkusu yoktur.

NAZİRAT SURESİNDE ÖNCE GÖKYÜZÜNÜ YARATTIM YAZIYOR.

Naziat-27-Siz mi yaratılışça daha çetinsiniz, yoksa gökyüzü mü? Onu O "Allah" bina etti.

Naziat-28-Boyuna yükseklik verdi, nizama koydu.

Naziat-29-Gecesini kararttı, kuşluğunu çıkardı.

Naziat-30-Ondan sonra da yeryüzünü döşedi.

Biz genelde Topları

sarmayız

döşeriz..

Döşemenin anlamını değiştirmek için meclis önergesi verelim :lol:

döşemek;

döşemek

Bir tabanı, tahta, karo, mermer vb. yapı gereçleriyle kaplamak;

Kumaş, halı vb.ni bir yeri iyice örtecek biçimde sermek

Bir ev veya dairenin oturulabilir duruma gelmesi için gerekli eşyayı oraya yerleştirmek

Örnek: On parça eşya ile döşeyip süslenmiş yaz evi... R. N. Güntekin

Boru, kablo vb. yerleştirmek

Örnek: Bir taraftan da raylarımızı döşüyorduk. F. R. Atay

olmadı kardeş.döşemekten düz manası çıkarmak gerçekten eğip bükmek.ateistlerden bilimsel tavır beklerim.ayeti ortaya çıkarırlar,ayette düz yazar.

Sitelerde Paylaş

arkadaşım zaten araba gelmedimi,çöl bedevisinin kitabı değilmi.çölde omuz ne gezer.üstelik umzunda dolaşın diyor.sanki çöl binek hayvanı,bizde onun omzunda hareket halindeyiz.yada hep omuzda dolaşıyoruz.şunu açıkça düzlerde dolaşın diyeceği yerde.dünya düzdür çünkü kurana göre ama hangi ayette yazıyor bir bulsam.

Sitelerde Paylaş
oysaki arabislan düzdür.yani dağlarda değil düzlüklerde dolaşılır genelde.yani allah tepelerde dolaşırsınız diye ısrarmı ediyor.çölün omzu olurmu hiç.

Bundan daha akılcı bir cevap olamaz.

Saygılar, hürmetler.

Sitelerde Paylaş

arkadaşım zaten araba gelmedimi,çöl bedevisinin kitabı değilmi.çölde omuz ne gezer.üstelik umzunda dolaşın diyor.sanki çöl binek hayvanı,bizde onun omzunda hareket halindeyiz.yada hep omuzda dolaşıyoruz.şunu açıkça düzlerde dolaşın diyeceği yerde.dünya düzdür çünkü kurana göre ama hangi ayette yazıyor bir bulsam.

Ben birde allak abinin kuranı fasiküller halinde nasıl olupta sonsuz olarak addedilen evrende okyanustaki microskobik bir madde kadar bile yer kaplamayan dünyada ve 510.065.284 km²'lik dünyada devasa bir çölün ortasında bir bedevinin minicik harem çadırına her seferinde isabet ettirdiğine şaşıp kalıyorum, bu mucize değilde nedir. :D

Sitelerde Paylaş

ARABA GELEN KİTABI SEN NEDEN SAVUNUYRSUN AKŞAM EVİNDE DÖŞEKTE YATARKEN SENİN DÖŞEK YUVRLAKMI KARDEŞİM ANLA BİRAZ İLAKİ DÜÜZZZZZZZZMÜ YAZCAK

Sitelerde Paylaş

Kur'an'da ne geoitlik ne de yuvarlaklık yazar ne de dönüş,bu konudaki çarpıtmalara cevaplarım için tıklayın;

http://dinsizdeist.blogspot.com/2011/07/ayet-iddia-kaynak-ey-cin-ve-ins.html

http://dinsizdeist.blogspot.com/2011/07/ayet-iddia-kaynak-bundan-sonra.html

http://dinsizdeist.blogspot.com/2011/07/dunyann-yuvarlaklg.html

http://dinsizdeist.blogspot.com/2011/07/her-biri-bir-yorungededunyann-donusu.html

Şimdi de ben size Turan Dursun'un kitabından birşey aktarayım onu Kur'an'la karşılaştırın;

"Eskiler" gibi, "eskiler"in "masal"larını, "ilkel"liklerini "Tanrı" adına sunan "kutsal kitap"lar da, öyle işin "inceliği"ne pek inmezler, inemezler. Dahası; kimi "eski"lerin, kimi "kutsal kitap"takinden daha ileri görüşler sergiledikleri, çağımızdaki dine bağlı düşünenlerden daha iyi gerçeği gördükleri anlaşılıyor kimi yapıtlardan. Yine Voltaire'in Felsefe Sözlüğü'nden alıntı yaparak örnek vereyim: Milattan 417 yıl önceki konuşmalardan:

"Konfüçyus'un çömezi Ku-Su'nun, Çin İmparatoru Gnen-Van'a bağlı Kral Lu'nun oğlu Prens Ku ile yaptığı konuşmalardan:

"Ku: Kuzum, 'gökyüzü, yeryüzü, göğe yükselmek, göğe layık olmak' dendiği zaman ne anlatılmak istenir?

Ku-Su: Kocaman bir saçma yumurtlanmış olur.Gök diye bir şey yoktur ki! Her gezegen yumurtanın kabuğu gibi, kendi atmosferiyle çevrilmiştir, uzayında, kendi güneşinin çevresinde döner. Her güneş, durmadan çevresinde gezen birçok gezegenlerin merkezidir. Ne yukarı, ne aşağı, ne çıkış, ne iniş vardır. Görüyorsunuz ki, Ay'da oturanlar da kalkıp: 'Dünyaya çıkılır, dünyaya layık olmaya "çalışılmalıdır gibi laflar etseydiler, şaşılası sözler söylemiş olurlardı..."

'"Yerle göğü yaratan' dediğimiz zaman, sofuca saçmalamış oluyoruz. Çünkü 'gök' deyince, Tanrı'nın, içinde bir sürü güneşler yakıp bir sürü dünyaları döndürdüğü o uçsuz bucaksız uzayı anlıyorsak; 'yer ile gök' demek, 'dağlar ile bir kum tanesi' demekten daha gülünçtür.Küremiz, önünde kaybolduğumuz... evrenle karşılaştırılınca, bir kum tanesinden daha küçük kalır...

"Ku: Demek oluyor ki, Fo'nun 'dördüncü kat gök'ten aramıza indiğini, beyaz bir fil biçiminde göründüğünü söyleyenler, bizi bal gibi aldatmışlardır.

Ku-Su: Bunlar, Buda rahiplerinin çoluk çocuğa, yaşlılara anlattıkları masallardır...'

Yahudiliğin, Hıristiyanlığın ve İslamın "kutsal kitap"ları da aynı türden masallarla öyle aldatmışlardır inanırlarını. Ve Muhammed'imiz de "İsrâ mi'rac" masalıyla…

http://dinsizdeist.blogspot.com/2012/04/mirac-masalnn-kaynaklar.html

Bunlar nasıl bilmişler bu kadar bilgiyi?Hindulara girmiyorum bile :)

tarihinde Dark Prince tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

şu anda bir durum değerlendirmesi yapmak lazım:

4üncü yy da Hyapatia dünyanın yuvarlak olduğunu söylediği için çıplak soyulup iskenderiye kütüphanesinde yakılıyor.Şu kadar zaman sonra birileri din kitaplarında dünyanın yuvarlaklığını arıyor.

http://www.imdb.com/title/tt1186830/

Başka durumlar da var:

Pythagorean tarikatından bir şahıs vaktizamanında herhangi iki sonlu uzunluğun commensurable olamayabileceğini gösterince bir gemi enkazına biraz su ve kuru ekmekle bırakılmıştı.Kıssadan hisse:

Bilim her ne pahasına olursa olsun tutuculuğu , din saçmalıklarını yenecektir.

http://www.goldenmuseum.com/1002FirstCrisis_engl.html

Sitelerde Paylaş

hanngi ayette yazıyor birader,dünyanın düz olduğu,sahte hocalar gibi yorummu uyduruyorsun,sen bari yapma bilim insanısın.

Ben bilim insanı değilim ama bazı bilimsel metodlar konusunda bilgi sahibiyim. "Olmayana ergi metodu"nu okursan ne demek istediğimi anlarsın.

Ama onu okumaya üşenirsen şu sorunun cevabını verirsen işin kolay olur "niçin 1000 küsür yıl müslümanlar dünyanın düz olduğuna inanıyorlardı? Niçin 1975 yılında bile düzlüğü yönünde fetva verilmiştir?"

Dünyanın düzlğüyle ilgili hadisler (diyelimki uydurma) niye öyle uydurulmuştur?

Üstelik sen Kuran'da dünyanın küresel olduğunu iddia ederken? :)

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kehf 86-Güneşin battığı yere vardığında onu, balçıklı bir kaynakta batıyor buldu. Ayrıca onun yanında bir kavim gördü. Dedik ki: "Ey Zulkarneyn, ya onları cezalandırırsın veya haklarında bir güzel muamelede bulunursun."

-----------------

Bu ayet bile yeter. Ancak dünya düz ise güneşin battığı yere gidip orada bir kavim ve güneşi balçığa batarken görürsün. Güneş balçığa battıktan sonraki gelişmeler de hadisler de mevcut. Bunları ben uydurmuyorum, ayet ve hadisler.

Sitelerde Paylaş

Allah: "Kuran-ı Kerimi bir daha yazabilsem bu sefer herhalde atomlardan filan bahsederdim"

AHİRET - Cennette yayınlanan "Kainat ve Ben" dergisine verdiği demeçte, Ulu Tanrı insanoğluna naklettiği son kutsal kitap olan Kuran-ı Kerimi bir daha yazabilme şansı bulabilse, bazı şeyleri değiştirmek isteyeceğini belirtti.

"Tevrat, İncil ve Kuran-ı Kerim gibi birçok kitap yazdım yada yazılmasına vesile oldum," dedi Rabb-ül Alem. "Ama şimdi kitaplara baktığımda bazı şeyler eksik geliyor. Mesela hiçbirinde kainattaki tüm maddi cisimlerin temel taşları olan atomlardan, veya tüm hayatı teşkil eden hücrelerden ve DNA'dan bir kere bile bahsetmiyorum. Abi Demokritus bile ben Kuran-ı Kerimi yazmadan 500 sene önce atomlardan bahsetmişti. Oha yani, kafam nerdeydi?"

Yüce Rabbın kutsal kitaba eklemek isteyeceği diğer şeyler arasında bilimadamlarının son yüz senedir üzerinde kafa yorup hala bir anlam getiremediği kuantum fiziğinin sırları, izafiyet teorisi, dinazorlar, yerçekiminin diğer üç temel doğal kuvvetle olan ilişkisi, başka dünyalarda hayat olup olmadığı, karadeliklerin nasıl işlediği, kainatın daha ayrıntılı bir şekilde nasıl başlayıp nasıl biteceğine dair bilimsel anlatımı, kara enerji ve kara maddenin tam olarak ne olduğu, başka evrenlerin var olup olmadığı, ve evrim gibi konular da var.

"Bütün bunları bilen bir tek ben varım, ama bir tane kutsal kitabımda bile bunlardan bahsetmiyorum," dedi Allah başını sallayarak. "Son kitabımın yarısı cehennem tehditleri ve Tevrattan İncilden alıntı hikayeler, diğer yarısı da yok kaç kadınla evlenilir, yok bilmem ne yenir ne yenmez, bu tür nispeten önemsiz şeylerle dolu. Hatta kadınlar hakkında bile artık fikirlerimi değiştirdim. Kadınların genelde erkeklerden daha çalışkan ve daha zeki olduğu anlaşıldı artık... bir daha yazsam tam tersini söyleyip her kadına dört tane tembel beş para etmez erkek verirdim."

Evrenin tartışmasız hakimi ayrıca evrim teorisini de gözardı etmiş olmaktan kendini biraz mahçup hissettiğini belirtti.

"Abi fosiller, DNA bulguları filan hepsi evrim sürecine ışık tutmasına rağmen ben kabaca 'bunları yarattım oldu bitti' gibi birşeyle geçiştiriyorum hayatın derin ve komplike yapısını. Çüş yani."

Biraz efkarlı olduğu gözlenen Allah daha sonra ekledi: "Kendi yarattığım insanların benden ne kadar daha ilginç şeyler keşfedip yazdığını gördükçe biraz utanıyorum. Ortaokul kitabı bile benim yazdığımdan kat kat aydınlatıcı."

OHA (Olta Haber Ajansı)

Sitelerde Paylaş

Nebe 6 - Biz yeryüzünü bir beşik yapmadık mı? 7 - Dağları da birer kazık kılmadık mı?

Yere örtü yayarsın, oynamasın diye üzerine taşlardan ağırlık koyarsın. Veya örtünün kenarlarına kazık çakarsın. Bundan daha açık bir düz dünya görüşü olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Ben bilim insanı değilim ama bazı bilimsel metodlar konusunda bilgi sahibiyim. "Olmayana ergi metodu"nu okursan ne demek istediğimi anlarsın.

Ama onu okumaya üşenirsen şu sorunun cevabını verirsen işin kolay olur "niçin 1000 küsür yıl müslümanlar dünyanın düz olduğuna inanıyorlardı? Niçin 1975 yılında bile düzlüğü yönünde fetva verilmiştir?"

Dünyanın düzlğüyle ilgili hadisler (diyelimki uydurma) niye öyle uydurulmuştur?

Üstelik sen Kuran'da dünyanın küresel olduğunu iddia ederken? :)

neden bilim adamları vakti zamanında çöpten sinek oluştuğunu düşünüyorlardı.çünkü öyleolduğunu tahmin ettikleri için,neden artık biz öyle düşünmüyoruz.çünkü öyle değildi bilimle anladık.

neden eski müslümanlar dünyanın düz olduğunu düşünüyorlardı,öyle tahmin ettikleri için,neden şimdiki, müslümanlar yuvarlak olduğunu düşünüyor,bilimle.

şimdi bilim insanları (atayızlar)neden kuranda dünyanın düz olarak yaratıldığının yazdığını söylüyorlar,eskilerin düşüncelerinden dolayımı.yazık onlara.ben çöpten sinek oluştuğunu iddia etmem.

Sitelerde Paylaş

Kehf 86-Güneşin battığı yere vardığında onu, balçıklı bir kaynakta batıyor buldu. Ayrıca onun yanında bir kavim gördü. Dedik ki: "Ey Zulkarneyn, ya onları cezalandırırsın veya haklarında bir güzel muamelede bulunursun."

-----------------

Bu ayet bile yeter. Ancak dünya düz ise güneşin battığı yere gidip orada bir kavim ve güneşi balçığa batarken görürsün. Güneş balçığa battıktan sonraki gelişmeler de hadisler de mevcut. Bunları ben uydurmuyorum, ayet ve hadisler.

iyide ayette dünyanın düzlüğünü belirten hiçbirşey yok.bir kere o hikaye baştan sona fantastik.ikincisi,büyük bir bataklıkta göneşi batarken seyretmek aynı izlenimi verir,üçüncüsü bu dünya ile ilgili bilgi veren bir ayet değil.sen buayetle geliyorsan yazık sana.en cahil dindar yapmaz.birde beyniniz bilimin ışığında yeşermiş bireylersiniz,cık olmadı.

Sitelerde Paylaş

neden bilim adamları vakti zamanında çöpten sinek oluştuğunu düşünüyorlardı.çünkü öyleolduğunu tahmin ettikleri için,neden artık biz öyle düşünmüyoruz.çünkü öyle değildi bilimle anladık.

neden eski müslümanlar dünyanın düz olduğunu düşünüyorlardı,öyle tahmin ettikleri için,neden şimdiki, müslümanlar yuvarlak olduğunu düşünüyor,bilimle.

şimdi bilim insanları (atayızlar)neden kuranda dünyanın düz olarak yaratıldığının yazdığını söylüyorlar,eskilerin düşüncelerinden dolayımı.yazık onlara.ben çöpten sinek oluştuğunu iddia etmem.

Bilim insanları "çöpten sinek oluşmuştur, tersini iddia eden kafirdir" demişler mi?

Islam'da Kuran ayetlerini inkar edenler dinden çıkar. Yıldızlar şeytanlara atış daneleridir der Kuran. Sen ne diyorsun bu konuda?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...