Jump to content

kuranda dünyanın şekli.

Recommended Posts

• İleti 346
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nehirlerin taşıdığı alüvyonlar, vs ile dolması. Su ile değil.

Yeryüzünün nereye döşendiği sizin kitapta belirtilmemiş. Yeryüzünü beşik gibi, döşek gibi yaydık demiş sadece. Beşik içe dönük olur. Dışa dönük beşik yaparsan çocuk düşer. Döşekde düz yere serilir, küre üzerine serilen beşik gördüm diyorsan bilemem.

hıım bir gelişme var bilim adına.evet nereye döşenmiş bu yeryüzü.şimdi döşeği düşünelim.nelerden oluşur.kabaca iç malzeme,dış kılıf.nereye döşenmiş tekrar soralım.iç malzemenin etrafına.peki döşeğin altı üstü varmıdır.vardır,üst tarafında yatarsan dğer büyük yüzeyi alttır.ters çevirip yatarsan,önceki alt kısım üst olur.yani tatılan bir düz alan vardır ama bu sadece döşeğin bir yüzeyidir.

Sitelerde Paylaş

Nehirlerin taşıdığı alüvyonlar, vs ile dolması. Su ile değil.

Buharlaşma diye bir şey yok mu yani?

Yeryüzünün nereye döşendiği sizin kitapta belirtilmemiş. Yeryüzünü beşik gibi, döşek gibi yaydık demiş sadece. Beşik içe dönük olur. Dışa dönük beşik yaparsan çocuk düşer. Döşekde düz yere serilir, küre üzerine serilen beşik gördüm diyorsan bilemem.

Beşiği sadece şekilsel bir şey olarak düşünme. Bir benzetme olarak da düşünebilirsin. Beşik nedir? Bir bebeğin barınağıdır, yuvasıdır, değil mi? Yeryüzünün insanlar için beşik kılınmasını, onlara bir barınak, bir yuva kılındığı şeklinde de anlayabilirsin.

Sitelerde Paylaş

Buharlaşma diye bir şey yok mu yani?

Beşiği sadece şekilsel bir şey olarak düşünme. Bir benzetme olarak da düşünebilirsin. Beşik nedir? Bir bebeğin barınağıdır, yuvasıdır, değil mi? Yeryüzünün insanlar için beşik kılınmasını, onlara bir barınak, bir yuva kılındığı şeklinde de anlayabilirsin.

Buharlasma suyu azaltir ama yagmurlar, nehirler besler. Konu bu degil. Eger tektonik hareketler (dolayisiyla) depremler olmasa okyanuslar yavas yavas tas-toprakla dolar.

Besik meselesine gelirsek, bu ayette mecaz diyorsun yani, eyvallah. Dosek de mecaz mi?

Sitelerde Paylaş

hayda döşek düzdeyilmi ben düz döşekte yatıyorum seni bilmem

senin yattığın düz döşek hacmi olmayan birşeymi.yoksa kılıf ve iç malzemeden oluşan bir nesnemi.

döşek;Yatak,

Yün, pamuk, kuş tüyü vb. maddelere kılıf geçirerek yapılan şilte

sen bir yüzeyine yatarsın ,dünyanında bir yüzeyine yatarsın.yattığın alan düzdür.senin yattığın yerden merkezden bir doğru geçirsen karşı yüzeyde düzdür.

üstelik döşek kelimesinin sığınılacak yer rahat edilen yer anlamlarıda vardır.eğer yer çekimi olmasaydı,dünya döşek olmazdı.yer çekimi kuvveti dünyayı bize döşek yapmıştır.yani düz gibi algılatmıştır.döşek kelimesinin anlamı çoktur ama dünya düzdür manasına gelmez.getirilirse zorlama olur.arapçada düz diye bir kelime vardır.ayet biz dünyayı düz olarak yarattık diyebilir.eğer öyle olduğunu kasdetmek istiyorsa.

Sitelerde Paylaş

Buharlasma suyu azaltir ama yagmurlar, nehirler besler. Konu bu degil. Eger tektonik hareketler (dolayisiyla) depremler olmasa okyanuslar yavas yavas tas-toprakla dolar.

Besik meselesine gelirsek, bu ayette mecaz diyorsun yani, eyvallah. Dosek de mecaz mi?

asıl anlamda olsa mecaz anlamda olsa farketmez.düz kelimesi düz kelimesi ile rahatlıkla ifade edilebilir.açıkça yazmıyorsa böyle yazdığını düşünmek zorlamadır.açıkça düz diye yazan ayet varsa alalım,ben bilmiyorum belkide vardır.

tarihinde dindarsurpriz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

asıl anlamda olsa mecaz anlamda olsa farketmez.düz kelimesi düz kelimesi ile rahatlıkla ifade edilebilir.açıkça yazmıyorsa böyle yazdığını düşünmek zorlamadır.açıkça düz diye yazan ayet varsa alalım,ben bilmiyorum belkide vardır.

Açıkca düz yazan ayet var mı bilmiyorum ama konu ile ilgili bulduğum ayetleri aşağıya yazdım. Belki başka ayetlerde vardır.

Kehf 86 - Nihayet güneşin battığı yere vardığı zaman, güneşi, (sanki) kara bir balçıkta batıyor buldu. Bir de bunun yanında bir kavim buldu. Biz ona dedik ki: "Ey Zülkarneyn! Onları ya cezalandırırsın veya onların hakkında iyi davranırsın."

Kehf 90 - Nihayet güneşin doğduğu yere ulaşınca, onu öyle bir kavim üzerine doğar buldu ki, onlar için güneşe karşı bir örtü yapmamıştık.

Küre şeklinde bir dünya üzerinde güneşin battığı veya doğduğu bir yer olamaz. Oraya seyahat etmek mümkün değildir. Ancak sınırları belli düz bir dünya üzerinde olabilir.

Yasin 38 - Güneş de bir delildir ki kendi yolunda akıp gidiyor. İşte bu çok güçlü ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.

Yasin 40 - Ne güneşin aya çatması yaraşır, ne de gece gündüzü geçebilir; onların her biri kendi yörüngesinde yüzerler.

Bu ayetlerden dünyanın sabit, güneş ve ayın hareketli olduğu anlamı çıkıyor. En azından yakın zamanlara kadar müslümanlar bu şekilde anlamışlar. Kuran resmen inananları kandırmış (tuzak mı kurmuş yoksa?).

Taha 53 - "Yeryüzünü sizin için bir döşek yapan, oradan sizin için yollar açan ve gökten bir su indiren O'dur." İşte biz o su ile türlü türlü bitkilerden çiftler çıkardık.

Zuhruf 10 - O, yeryüzünü sizin için bir beşik yaptı ve doğru gidesiniz diye orada sizin için yollar meydana getirdi.

Nebe 6,7 - Biz yeryüzünü bir beşik yapmadık mı? Dağları da birer kazık kılmadık mı?

Naziat 27-32 - Yaratılışça siz mi daha çetinsiniz, yoksa gök mü? Onu Allah bina etti. Tavanını yükseltti, onu bir düzene koydu.

Gecesini kararttı, kuşluğunu çıkardı. Bundan sonra da yeryüzünü döşedi. Ondan suyunu ve otlağını çıkardı. Dağlarını oturttu.

Zariyat 48 - Yeryüzünü de biz döşedik. Bakın biz onu ne güzel döşüyoruz!

Döşek, beşik benzetmeleri, döşeğin oynamaması için dağların kazık gibi çakılması. Tektonik hareketlerin olduğu kürenin üstüne dağların kazık gibi çakılmasının amacı nedir? Tektonik hareketler zaten dağları yaratır. Burada bariz bir şekilde yeryüzünün döşek gibi (örtü gibi) döşendiği yazıyor. Yere örtü yayarsın, oynamasın diye üzerine taşlardan ağırlık koyarsın. Veya örtünün kenarlarına kazık çakarsın.

Buna ek olarak, dünya (yeryüzü) döşek gibi yayılarak oluşmuş da değildir. Dünya taş, toz, vs nin uzayda çekim gücü ile bir araya toplanarak oluşmuştur. Yani yayılmanın tam tersi. Yukarıda ki ayetlerden çıkan anlam ise dünyanın sanki bir hamur yumağı iken pizza gibi yayılarak oluşturulmasıdır.

Sonuç olarak, bu ayetler bariz bir şekilde dünya ve güneş hakkında yanlış bilgiler içermekte. Düz kelimesini kullanmadan, dünyanın düz olduğunu tasvirlemiş.

Sitelerde Paylaş

Açıkca düz yazan ayet var mı bilmiyorum ama konu ile ilgili bulduğum ayetleri aşağıya yazdım. Belki başka ayetlerde vardır.

Kehf 86 - Nihayet güneşin battığı yere vardığı zaman, güneşi, (sanki) kara bir balçıkta batıyor buldu. Bir de bunun yanında bir kavim buldu. Biz ona dedik ki: "Ey Zülkarneyn! Onları ya cezalandırırsın veya onların hakkında iyi davranırsın."

sen şimdi birisi sana ege sahillerinde güneşin batışını izledinmi diye sorsa,güneşin denizin içine battığını düşünürsün herhalde

Kehf 90 - Nihayet güneşin doğduğu yere ulaşınca, onu öyle bir kavim üzerine doğar buldu ki, onlar için güneşe karşı bir örtü yapmamıştık.

belirli bir kavim için güneşe örtü nasıl dünyanın düzlüğünü gösterir.bu kavim bütün dünyaya mı yayılmış durumda.artı örtü düzlük göstergesimidir.

Küre şeklinde bir dünya üzerinde güneşin battığı veya doğduğu bir yer olamaz. Oraya seyahat etmek mümkün değildir. Ancak sınırları belli düz bir dünya üzerinde olabilir.

Yasin 38 - Güneş de bir delildir ki kendi yolunda akıp gidiyor. İşte bu çok güçlü ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.

ee güneşin bir yörüngesi,akıp gittiği bir yolu yokmu demek istiyorsun.

Yasin 40 - Ne güneşin aya çatması yaraşır, ne de gece gündüzü geçebilir; onların her biri kendi yörüngesinde yüzerler.

bundan nasıl bir düzlük anlamı çıkarmamız gerek

Bu ayetlerden dünyanın sabit, güneş ve ayın hareketli olduğu anlamı çıkıyor. En azından yakın zamanlara kadar müslümanlar bu şekilde anlamışlar. Kuran resmen inananları kandırmış (tuzak mı kurmuş yoksa?).

Taha 53 - "Yeryüzünü sizin için bir döşek yapan, oradan sizin için yollar açan ve gökten bir su indiren O'dur." İşte biz o su ile türlü türlü bitkilerden çiftler çıkardık.

döşek düz manasınamı gelir. 

Zuhruf 10 - O, yeryüzünü sizin için bir beşik yaptı ve doğru gidesiniz diye orada sizin için yollar meydana getirdi.

beşik üstünde yatılan hareketli bir cisindir.düz manasını nerden çıkarttın.

Nebe 6,7 - Biz yeryüzünü bir beşik yapmadık mı? Dağları da birer kazık kılmadık mı?

Naziat 27-32 - Yaratılışça siz mi daha çetinsiniz, yoksa gök mü? Onu Allah bina etti. Tavanını yükseltti, onu bir düzene koydu.

Gecesini kararttı, kuşluğunu çıkardı. Bundan sonra da yeryüzünü döşedi. Ondan suyunu ve otlağını çıkardı. Dağlarını oturttu.

Zariyat 48 - Yeryüzünü de biz döşedik. Bakın biz onu ne güzel döşüyoruz!

Döşek, beşik benzetmeleri, döşeğin oynamaması için dağların kazık gibi çakılması. Tektonik hareketlerin olduğu kürenin üstüne dağların kazık gibi çakılmasının amacı nedir? Tektonik hareketler zaten dağları yaratır. Burada bariz bir şekilde yeryüzünün döşek gibi (örtü gibi) döşendiği yazıyor. Yere örtü yayarsın, oynamasın diye üzerine taşlardan ağırlık koyarsın. Veya örtünün kenarlarına kazık çakarsın.

Buna ek olarak, dünya (yeryüzü) döşek gibi yayılarak oluşmuş da değildir. Dünya taş, toz, vs nin uzayda çekim gücü ile bir araya toplanarak oluşmuştur. Yani yayılmanın tam tersi. Yukarıda ki ayetlerden çıkan anlam ise dünyanın sanki bir hamur yumağı iken pizza gibi yayılarak oluşturulmasıdır.

Sonuç olarak, bu ayetler bariz bir şekilde dünya ve güneş hakkında yanlış bilgiler içermekte. Düz kelimesini kullanmadan, dünyanın düz olduğunu tasvirlemiş.

ben bu ayetten dünyanın düz olduğunu değil tütrlü türlü hallerinin olduğunu çıkarıyorum.her bir ayet kendi açısından dünyanın bir durumunu ifade etmekte.eğer bu ayetlerden dünyanın düz olduğunu çıkarabiliyorsak yuvarlak olduğunuda çıkarabiliriz.açıkça düz yazan bir ayet olmadığına göre dünya düzdür fikri sadece yorumdur.eger böyle yorumla gideceksek,kuranda yeni ufuklar açabiliriz demektir.bilim çağında gerçeklerer yer vardır,zan ve yorumlara değil.

Sitelerde Paylaş
sen şimdi birisi sana ege sahillerinde güneşin batışını izledinmi diye sorsa,güneşin denizin içine battığını düşünürsün herhalde

Dünyanın güneş etrafında döndüğünden habersiz bir zırcahilin güneşin denizin içine battığını düşünmesi gayet normal tabii. Böyle bir cahil güneşin evlerin üstünde battığını gördüğü zamanda herhalde acil yardım ekiplerini arar evler yanacak diye.

Sitelerde Paylaş

Dünyanın güneş etrafında döndüğünden habersiz bir zırcahilin güneşin denizin içine battığını düşünmesi gayet normal tabii. Böyle bir cahil güneşin evlerin üstünde battığını gördüğü zamanda herhalde acil yardım ekiplerini arar evler yanacak diye.

evet ancak cahil bir insan böyle bir ayet okuyunca güneşin balçığın içine battığına,ve dünyanın düz olduğuna karar verebilir.

Sitelerde Paylaş

^_^ Yani bu kadar mı zor, allah diye hayal ettiğiniz şey her neyse, bunun şöyle demesi çok mu zordu: "Öyle ki güneş adeta kara balçığa gömülüyor gibiydi!" Bitti yahu! Söyleyeceği sadece buydu! Bunu söylediği anda müthiş de bir mucize gerçekleştirmiş olurdu. Aslında güneşin hiç bir yere batmadığına işaret etmiş, üstelik güzel de bir belagat örneği sergilemiş olurdu.

Ama allah öyle cahil, öyle bilgisizmiş ki, çölde yaşayan bedevinin tekiymiş. Sağdan soldan gelen kervancılardan duyduklarını ve kısıtlı olarak gidebildiği görebildiği yerlerle dünyayı ancak bu kadar hayalinde canlandırabilmiş.

Mealciler, tefsirciler de allahın sözünü bir kılığa sokacağız diye akla karayı seçiyorlarmış garipler... :D

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evet ancak cahil bir insan böyle bir ayet okuyunca güneşin balçığın içine battığına,ve dünyanın düz olduğuna karar verebilir.

Ayeti okuyan değil yazan ve onun gibi anlayan cahiller ancak güneşin bir balçıkta battığını düşünür. Sen benim hiç güneş balçığa batar diye yazdığımı gördün mü? Okuduğun ayeti anlamıyorsun, ayeti anlayanı da utanmadan cahillikle suçluyorsun. Al ayeti bir daha oku bakalım:

Kehf/86 - Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar buldu.

Ne yazıyor ayette? Güneşi balçıklı suda batar bulan zırcahil kim?

Sitelerde Paylaş

ben bu ayetten dünyanın düz olduğunu değil tütrlü türlü hallerinin olduğunu çıkarıyorum.her bir ayet kendi açısından dünyanın bir durumunu ifade etmekte.eğer bu ayetlerden dünyanın düz olduğunu çıkarabiliyorsak yuvarlak olduğunuda çıkarabiliriz.açıkça düz yazan bir ayet olmadığına göre dünya düzdür fikri sadece yorumdur.eger böyle yorumla gideceksek,kuranda yeni ufuklar açabiliriz demektir.bilim çağında gerçeklerer yer vardır,zan ve yorumlara değil.

Yazdıklarımın özetini çıkarayım:

1- Güneşin battığı ve doğduğu yere varıyor: Küre şeklinde bir dünyada bu imkansızdır.

2- Güneş aya çatamıyor: Bu yanlış bir kozmolojik görüşe neden oluyor. Sanki dünya durağan, güneş ve ay dünyanın üstünde akıp gidiyorlar gibi.

3- Gece gündüzü geçemiyor: Bu yanlış bir fikre neden oluyor. Sanki gece ile gündüz dünya için 0 ve 1 gibi bir durumda ifade edilmiş. Dünyanın her an bir yerleri gece, bir yerleri gündüzdür.

4- Biz yeryüzünü bir beşik yapmadık mı? Dağları da birer kazık kılmadık mı: Dağlar kazık değildir, tektonik hareketler sonucu oluşurlar, sürekli bir değişim içindedirler.

5- Yeryüzünün yayılması: Dünya yayılarak oluşturulmamıştır, uzayda ki toz, kaya, vs nin bir araya gelmesi ile oluşmuştur.

Yani tam tersi bir durum.

Sen bunlara yorum diyebilirsin, kabul ederim. Sonuçta düz demeden düzlük ancak bu kadar tarif edilebilir. Şimdi sen de bana dünya yuvarlaktır diyen veya o şekilde yorumlanabilecek herhangi bir ayet getir.

Sitelerde Paylaş

Ve yeryüzünü de yayıp yuvarlattı. (79 Naziat Suresi, 30)

dünyanın yuvarlaklığına işaret ettiği düşünülen en bilinen ayet yukarıdadır.ateistlerin kuranda dünya düzdür iddialarına karşılık yukarıdaki örnekte mealci dünyanın yuvarlaklığını savunmuş. dünya kurana göre gerçekten düzmüdür.

Bu yuvartlatma bence ekmek yapma sekline uygun yoksa en azindan yumurta derdi. Tavuk Muhammed zamaninda vardi degilmi?

Videodaki gibi anlatim var. Yasssi yuvarlak ve düz;

Sitelerde Paylaş

#138'e ek olarak aklıma gelen bir başka ayeti de ekleyeyim:

Lokman 10. O, gökleri görebildiğiniz bir direk olmaksızın yarattı, sizi sarsmasın diye yere de ulu dağlar koydu

Bu ayet ve benzerleri ile yukarıda ayetleri beraber değerlendirince yeryüzünün bir döşek, gökyüzünün direksiz bir çadır ve dağların da döşek ve çadırı sabitleyen kazıklar olduğu ortaya çıkıyor. Yani:

1- yeri döşüyor (örtü gibi)

2- Göğü yükseltiyor (çadır gibi)

3- Dağları kazık gibi çakıyor ki yer ve gök oynamasın

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...