Jump to content

Kurandaki çelişkiler

Recommended Posts

• İleti 391
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Varmı ikinci paylaşımımdaki çelişkili ayetlere bir izahın?

Ne oldu?

1. paylaşımından vaz mı geçtin de 2.'leri öneriyorsun.

1.'yi okumakla vaktimizi çaldın, şimdi de 2.'ye mi harcayalım vaktimizi.

Samimiysen yazdıklarının tümüne sahip çıkacaksın.

"Kur'andaki Çelişkiler" adlı başlık önemli bir başlıktır ve başlık yazısı çelişki denemeyecek saçmasapan zırvalarla doluysa eğer, zararlı bir başlık demektir.

Çünkü "arama" yapan insanların karşısına ilk çıkacak başlık olacaktır, son zamanda yazıldığı için. (senin de bunun çok iyi bilincinde olduğunu düşünüyorum)

Bu konuda yöneticileri göreve çağırıyorum. Bu tür başlıklara tavanarası da doğru değil. Direk silinmelidir.

Yok eğer "silemeyiz" diyorlarsa, aynı adlı başlıklarla birleştirilmeli ve o başlığın sonuna ilave edilmelidir.

tarihinde Pante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne oldu?

1. paylaşımından vaz mı geçtin de 2.'leri öneriyorsun.

1.'yi okumakla vaktimizi çaldın, şimdi de 2.'ye mi harcayalım vaktimizi.

Samimiysen yazdıklarının tümüne sahip çıkacaksın.

"Kur'andaki Çelişkiler" adlı başlık önemli bir başlıktır ve başlık yazısı çelişki denemeyecek saçmasapan zırvalarla doluysa eğer, zararlı bir başlık demektir.

Çünkü "arama" yapan insanların karşısına ilk çıkacak başlık olacaktır, son zamanda yazıldığı için. (senin de bunun çok iyi bilincinde olduğunu düşünüyorum)

Bu konuda yöneticileri göreve çağırıyorum. Bu tür başlıklara tavanarası da doğru değil. Direk silinmelidir.

Yok eğer "silemeyiz" diyorlarsa, aynı adlı başlıklarla birleştirilmeli ve o başlığın sonuna ilave edilmelidir.

Birincilere cevap verdinde ben mi göremedim? varsa bir cevabın yaz dedim ilk paylaşımlarım için..

Sonra aradan biraz zaman geçti cevap gelmeyince hadi onları geçtim bari ikinciler için mantıklı bir cavebın varsa onu yaz dedim ama daha okumadan ona bile saçmalık dedin, ben makul, anlayışlı, insanları hoşgören, sevgi dolu bir insanım ve senin gibler beni gülümsetiyor şu anda tebessüm ederek yazıyorum ve buna neden olduğun için sana da teşekkür ediyorum.

Bu cahil cesaretinden ötürü sana asla kızmıyorum, çünkü bir konu hakkında fikrin olmadan ahkam kesmek seni ancak komik durumlara düşürür bunu ben biliyorum ama sen bilmiyorsun bilsen zaten bir okuyup sonra donanımlı bir şekilde cevap vermeye çalışırdın..

Yöneticiler görevlerinin ne olduğunu biliyorlar senin onlara bu şekilde ültimatom vermeye çalışman da ayrı bir küstahlık olmuş :D

tarihinde Marine tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu cahil cesaretinden ötürü sana asla kızmıyorum, çünkü bir konu hakkında fikrin olmadan ahkam kesmek seni ancak komik durumlara düşürür bunu ben biliyorum ama sen bilmiyorsun bilsen zaten bir okuyup sonra donanımlı bir şekilde cevap vermeye çalışırdın..

bence önce adamın bloguna bak, sonra bu yazdıklarını tekrar düşün :lol:

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslamın tatlı suyunda yüzen liboşların bloglarıyla hiç işim olmaz

önyargınız sizi haklı cıkarcak diye birşey yok...

Forumda nadir bulunan objektif ve entellektuel biri...--pante--

tarihinde pharmacist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Merhabalar, sayın arkadaşlar,

Kur'anda çelişki var demek Şeytanın dolmuşuna binmektir.

Hem bilmiyor, hem bilmediğini bilmiyor, hem de kendini bilir zannediyor gibi bir durumdan ibarettir.....

Zira ortada bir Kur'an var, değiştirelememiş, elbette sahibi var...Değiştirilmesi de mümkün değil zaten, çünkü mahlukata karşı en büyük delillerden birisidir Kur'an...Ve ister istemez herkes O nun mucizeliğini kabul etmek zorundan kalmıştır....

Sitelerde Paylaş

Pante ile senin arandaki fark, imzalarınızdan belli :lol:

Aramızda ne gibi farklar olduğu konusuna nerden geldik?

Hangi yol seni buraya çıkardı?

Pante sana göre dünyanın en değerli insanı olabilir, benimle kıyasladığında çok daha bilgili, kültürlü elit'te geliyor olablir, ama bütün bunlar benim umurumda değil ki..neden kendine saklamak yerine bunu burda söyleme gereği duyuyorsun?

Burda kimin daha elit, kültürlü olduğu konusunda sidik yarıştırmıyoruz ki, bu, bu platformun kuruluş amacına da hizmet etmez...

Sitelerde Paylaş
Birincilere cevap verdinde ben mi göremedim? varsa bir cevabın yaz dedim ilk paylaşımlarım için..

Marine, sana zaman ayırmaya değmez ama 1. çelişki olarak en başta yer verdiğini sırf örnek olsun diye izah edeceğim:

Herhalde en başta yer alanın basitliğinden sonra diğerlerinin de ne olduğu belli olmuş olur.

EN'AM 131- Haberleri olmaksızın zulümleri sebebiyle, senin Rabbinin ülkeleri helak etmediği gerçeğinden ileri gelmektedir.

İSRA 17/16. Artık o şehir yok olmayı hakeder. Biz de onu yerle bir ederiz.

Kendi kendini yalanlayan bir allah!!

En'am 131'de vurgulanan ifade "haberleri olmaksızın" dır.

Ne anlayacağız bu ayetten:

Bir kavmi helak etmeden önce onların uyarıldığını.

Buna çelişkili olan ayet ne olmalıdır:

Habersizce, uyarılmadan bir kavmin helak edilmesi.

Peki bakalım senin çelişki diye verdiğin ayette ne diyor:

İsra-16. Bir ülkeyi helak etmek istediğimiz zaman oranın devletlilerine (ileri gelenlerine) emrederiz; onlar itaat etmeyip orada kötülük işlerler. Böylece o ülke aleyhine hüküm hak olur! Artık onu yerle bir ederiz.

Ne diyor ayette:

"Helak edilmeyi hakeden ülkenin ileri gelenlerine yola gelmelerini emrederiz ama onlar kötülük işlemeye devam ederler. Artık yokolmayı haketmişlerdir, yokederiz"

Uyarı var mı? Var.

Öyleyse çelişki nerede?!

Senin gibiler çelişki olmayanları çelişki gibi vererek bilerek-bilmeyerek asist yaparlar.

Bilerek mi, bilmeyerek mi olduğunun kararını verecek olan ben değilim.

tarihinde Pante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Merhabalar, sayın arkadaşlar,

Kur'anda çelişki var demek Şeytanın dolmuşuna binmektir.

Hem bilmiyor, hem bilmediğini bilmiyor, hem de kendini bilir zannediyor gibi bir durumdan ibarettir.....

Zira ortada bir Kur'an var, değiştirelememiş, elbette sahibi var...Değiştirilmesi de mümkün değil zaten, çünkü mahlukata karşı en büyük delillerden birisidir Kur'an...Ve ister istemez herkes O nun mucizeliğini kabul etmek zorundan kalmıştır....

Bu forumda onbinlerce ileti var(Kuran hakkında)...

Sadece bi forum bura onuda göz önüne al...

Demek ki Kuran sıradan bi kitap degıl...

Aksi takdirde hakkında bu kadar konusulamazdı:)

Sitelerde Paylaş

EN’AM 131- Haberleri olmaksızın zulümleri sebebiyle, senin Rabbinin ülkeleri helak etmediği gerçeğinden ileri gelmektedir.

İSRA 17/16. Biz bir toplumu yok etmek istediğimiz zaman onun ileri gelen varlıklılarının orada kötülük yapmasına izin veririz. Böylece o topluma verilmiş söz gerçekleşir ve onu yerle bir ederiz.

Ayetlerin tam metni yukarıdaki gibidir çarpıtmayalım

İlkinde haberleri olmaksızın bir ülkeyi helak etmeyiz diyor

ama ikincisinde böyle bir vurgu yapılmıyor, heber verilir falan denmiyor tam tersine helak emek için kedine zemin hazırlıyor, verilmiş sözün ne olduğuda muallakta..

Biryerlerinizden ayet uydurmayın..

tarihinde Marine tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

EN’AM 131- Haberleri olmaksızın zulümleri sebebiyle, senin Rabbinin ülkeleri helak etmediği gerçeğinden ileri gelmektedir.

İSRA 17/16. Biz bir toplumu yok etmek istediğimiz zaman onun ileri gelen varlıklılarının orada kötülük yapmasına izin veririz. Böylece o topluma verilmiş söz gerçekleşir ve onu yerle bir ederiz.

Ayetlerin tam metni yukarıdaki gibidir çarpıtmayalım

İlkinde haberleri olmaksızın bir ülkeyi helak etmeyiz diyor

ama ikincisinde böyle bir vurgu yapılmıyor, heber verilir falan denmiyor tam tersine helak emek için kedine zemin hazırlıyor, verilmiş sözün ne olduğuda muallakta..

Biryerlerinizden ayet uydurmayın..

Zorlama kendini Marine.

Verdiğim meal Elmalılı'nın. Tabi Elmalılı'nın meal konusunda diğerlerine göre en doğruya yakın olanı olduğunun bilincindeysen bunu anlayabilirsin.

Mealin orijinali ise şöyle:

Bir memleketi helâk etmek murad ettiğimiz vakıt ise onun devletlerine (itaat) emrederiz, onlar itaat etmez de orada fısk yaparlar, bunun üzerine o memleket aleyhine huküm hakkolur, artık onu tedmir eder de ederiz.

Yetmezse sözcüklerden gidelim:

1. ve izâ : -dığı zaman

2. erednâ : istedik

3. en nuhlike : helâk etmeyi

4. karyeten : bir ülke, bir karye, bir kasaba

"Bir ülkeyi helak etmek istediğimiz zaman

5. emernâ : emrettik

6. mutrafî-hâ : refah içinde olanlar

7. fe : de-da, buna rağmen, böylece

8. fesekû : fesat çıkardılar

9. fî-hâ : orada

"Refah içinde olanlara emrettik de buna rağmen fesat çıkardılar"

10. fe : böylece, buna rağmen

11. hakka : hak oldu

12. aleyhâ : üzerine

13. el kavlu : söz

14. fe : böylece

15. demmernâ-hâ : yerle bir etmek

16. tedmîren : helak etmek

Böylece onlara verilen sözü hakettiler de yerlebir edip yokedildiler.

Bu ayeti çelişki olarak ortaya koyabilmen için ayette "hiç uyarmadan, haber vermeden onları helak ettik" ifadesi olması gerekirdi. Olmadığı gibi, itaat emri verildiği ifadesi de var.

Buna rağmen kalkıp çelişki diye sunmaktasın. Buna asist demeyelim de ne diyelim.

Sitelerde Paylaş

Yukarıda bir arkadaş bana demişti...Kur'an sıradan bir kitap değil diye çok haklı....

Çünkü Kur'anı sadece dinleyen anlıyor ki, hiçbir kitaba benzemiyor.....

Hiçbir kitaba benzemiyorsa, iki ihtimal var:

1.Ya hepsinin üstündedir

2.Ya da hepsinin altındadır....

Hepsinin altında olduğunu şeytan bile söyleyemiyor...

Öyle ise Kur'an hepsinin üstündedir, Harikadır, Fevkaladedir..Mucizedir...

Sitelerde Paylaş

Yukarıda bir arkadaş bana demişti...Kur'an sıradan bir kitap değil diye çok haklı....

1.Ya hepsinin üstündedir

Şeytanın söylemediğini nereden biliyorsun?

Sitelerde Paylaş

1.Ya hepsinin üstündedir

Harika olan bir tane ayet söylermisin..?

Yaz bir bakalım ne kadar harika :lol:

Yazdığın ayetin aynısını getir bir ilkokul çocuğu daha anlaşılır şekilde yazar

Sitelerde Paylaş

YÛSUF 109. Senden önce de, şehirler halkından kendilerine vahyettiğimiz erkeklerden başkasını peygamber göndermedik.

FÂTIR 1. Gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler yapan Allah’a hamdolsun.

ilkinde sadece insan elçi olarak gönderildi diyor ikincisinde bir mahlukatıda elçi olarak gönderdiğini söylüyor en sonunda ise bu defa melekleri elçi yapıyor..23 yılda gönderirsen önceki masallarını unutursun tabi

Vahiy gönderme metodu; Allah Cebrail'e, Cebrail Peygamberlere, Peygamberler insanlara. Nerde çelişki?

Elçi nedir?

peygamber değilmidir?

Melek Peygamberse Muhammede ne gerek vardı?

Allah ilkokula gitmemiş..Muhammed de..biz burada anlamak için yırtınıyoruz..böyle müemmel kitabı :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...