Jump to content

aorskaya hadisleri hazmedemiyor peki şu ayeti?

Recommended Posts

ulan klavye dayısı, adam gibi konuş. salak da sensin ukala da, hörgüç kafalı.. adam gibi konuşmasını öğren, seni tipik müslüman ahlaklı küfürbaz seni..

sana bin tane soru soruldu, yanıt vereceğine utanmadan küfür ediyorsun müslüman ahlaklı herif.. senin gibihörgüç beyinliler yüzünden bu forumda pek yazmıyorum çünkü siz müslüman ahlaklılar hemen küfür ediyorsunuz. adam ol, adam gibi konuş.

sana sordular, bin tane tanık yalan söylerse ne olacak ? kuranda nerede diyor, " herşeyden önce kanıt olmalıdır " diye ? çok korkma, diğer kutsal sanılan kitaplarda da kanıttan söz etmez.

yeniden söylüyorum adam gibi konuşacaksan yaz, küfürbazlık yapma.

Bir daha bilmediğin konuda, islamla alay etmemeyi öğren sen önce... Sana islamla alay ettiğin için, sayın, sevgili falanmı diye başlayacaktım. Sen cahillik yaptığının farkına varma, don kişotluk yap, sonra değirmen yere çarpınca değirmeni suçla... Aferin sana...

Sen insan gibi, madem bilmiyorsun, madem bilmesen de tahmini yazacaksın, insan gibi; "ben de islamda kanıt aranmadığını, hep şahitlikle yetinildiğini, bu durumunda kuranın çıktığı yıllarda teknolojiden haberleri olmadığından düşünülemediğini, bu nedenle de kitabın insan ürünü olduğunu sanıyorum (yada düşünüyorum, kabul ediyorum da olabilir) diyemedin?

Sen neden insan gibi konuya giremedinde, ukalalık yaptın, cin olmadan adam çarpmaya kalktın...

Neyse, benim kişilerle ve inançlarıyla kavgam yok... Sen de yanlış bir giriş yaptın, aynı şekilde karşılık buldun.

Şimdi, insan gibi yazabilecek, konuşabilecek, tartışabilecksen buyur... Bak o zaman nasıl insanca karşılanıyorsun onu da gör!

Selam...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 584
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah bile peygamberine onore eden laflarla yaklaşırken sen kim oluyorsunda; "hz. vb." kuranda yok göster, diyebiliyorsun.

1- Allah'ın peygamberini onore ettiği nerede yazıyor? Kur'an'da mı? Hangi ayette? Göster.

2- Allah onore edin diye emretmedikten sonra siz kim oluyorsunuz da onore etmeyenleri yargılamaya kalkışıyor, bir de utanmadan dinsizlik ile itham edebiliyorsunuz?

Sana bir iyilik yapan insana, en az bir defa teşekküür edip, saygı gösterirken, hayatları kurtaran peygambere hz. demek sana zulüm geliyorsa, sen sosyalliğini sorgula herşeyden önce.

1- Kur'an'da Allah'tan sonra anne ve babaya şükredilmesi gerektiği yazıyor. Neden acaba? Sizin kafaya göre, Allah'tan sonra ve anne babadan önce peygambere şükretmek gerekmez miydi?

2- Bunun sosyallik ile ne alakası var?

Peygambere iman etmek değil diye arkadaşa kafa tutmuşsun, buyur anlat bakalım peygamberlere iman nedir, bizde öğrenelim. Peygamberi elçi bile kabul etmediğini söyleyen birinin peygambere iman tanımını alalım bakalım. hadi buyur!

Bu ifadeyi nerede kullandığımı göster, okuyamayan ya da okuduğunu anlayamayan insan.

Sitelerde Paylaş

Kıvırma, geleneksel Kur'an'ı (atalar dinini) savunan ben değildim. Biraz B12 al, düzelirsin.

Terbiyesizlik yapma, heryerde yerden yere vurduğum şeyi savunduğumu söyelecek kadar yazılarımı bilmeyen, anlayamayan birinie daha fazla bir şey anlatmayacağım. Aşağıdaki anlatımlarda sorunun cevabı, ama sana anlatım değil... bunun için tekrar yazma!

Bilgisi olmayan insan,

1- Şu an yaşamayan bir insana nasıl uyabiliyorsun?

2- Hem Kur'an'a uyuyorum, hem de peygamberine uyuyorum diyerek Kur'an ve peygamber ayrımı yaptığının farkında mısın? Peygamber Kur'an'a uymadı mı da ikisini birbirinden ayırıyorsun? Peygamber Kur'an'a uyduğuna göre, Kur'an'a uyan kişi de "Kur'an'a uyan peygambere" uymuş olmuyor mu?

Şu an dünyada olmayan Peygambere kuranı yaşayarak uyabiliyorum, anlayabilirsen tabi... Kuran ve peygamber zaten ayrı ve somut şeylerdir. Ancak, söyledikleri aynıdır. Ayrı kimliklerde aynı şeyleri söyleyebilir değilmi?

Yahu sen iyice gemileri yakmaya başladın. ben kurana uyan peygambere de uymuş olur diyorum, benim lafımı başka şey söylüyormuşsun gibi yine bana soruyorsun? Senin anadilin nedir sahi, onu da belirtte, ona göre cümle kursunlar insanlar...

1- Kur'an için Muhammed'in elçisi diyen kim, bilinci olmayan insan?

2- Kur'an Allah'ın geniş zamanlar ve mekanları kapsayan elçisidir, peygamber ise belli bir zaman ve mekanı kapsayan elçidir, anladın?

1- git yazını kontrol et.

2- Muhammed peygamber hangi zamanı ve mekanı kapsadı, Hadi öldüğünü düşündüğün için ( son peygamber olduğu için sonraki bütün zamanları anlayamadığını atlayalım)zamanı kabul ettiğini düşünelim. Ama peygamber için bütün mekanı kastetmediğine göre, muhammed peygamber zamanında başka mekanlar için başka peygamberlermi vardı? Muhammed peygamber, bütün insanlara ve bütün mekanlara hitap eden bir peygamber değilmiydi? Değilse bölgeleri nerelerdi?

Geçmiş elçilerin (İbrahim, Musa, İsa, Muhammed) var olduğunu kabul etmen gerekiyor ancak ortada olmayan bir şeye nasıl uymayı düşünüyorsun? Söyle bakalım. Kur'an ortada, ona uyuyorsun, peki Muhammed nerede? Ona nasıl uyuyorsun söyle bakalım.

Algılama özürlümüsün, kurana uyan onlarada uymuş olur diyoruz. yukarıda kendinde bunu kabul ettin şimdi yenidenmi soruyorsun. Sen nesin böyle yahu?

Sen bu akıl mahrumiyeti ile nasıl müslümanlıktan atılmadın onu merak ediyorum. (Bkz. İslam akıl dinidir, aklı olmayanın dini yoktur.) Şu an ortalıkta olmayan bir peygambere uyulmaz. Sadece yaşamış oldukları kabul edilir. Anlamdıysan hece hece de yazabilirim.

Sen çok yaşa. Anladım anladım. Aman sakın anlatma...

Sen rivayet gelenekçiliğini red ettiğini iddia edip Kur'an gelenekçiliğini savunmuyor musun? Kıvırma şimdi.

Dön yazılarıma bak, göremediklerini, anlayamadıklarını yeniden incele... seninle ağız dalaşına girmeyeceğim...

Sitelerde Paylaş

1- Ben senin hakkında hüküm verebilirim ama sen ya müşriksin ya da münafıksın, açık ve net. Benim gerekçelerim ise koftiden değil, çok sağlam. Ayetlere dayanıyor.

2- Diyebilirim, Allah yasaklamamış çünkü.

3- Yer. Senin atana bile derim.

4- Ad Hominem

5- Ad Hominem

Sen harbi zaman kaybısın arkadaşım. Yobazların da değişik bir çeşidisin çözemedim seni. Ateist-Yobaz kırması tuhaf bir melezsin...

Sitelerde Paylaş

Sen, Allah'ın bizzat kendisinin; "biz onu herkes anlasın diye kolay, anlaşılır ve yeterince tam olarak indirdik..." ve "kimseye gücünün yettiğinden fazlası yüklenmez" sözlerinden, herkesin anlayabildiği kadarıyla kuranı yaşayabileceğini, bu nedenlede farklar oluşabileceğini kabul ettiğini görmelisin.

Emin misin? Bir daha düşün.

Bana düşünmeyi söyleyeceğine aksi yönde bir bilgin varsa cevap olarak yazsana? Buna bile itiraz ediyorsun ya, çok fazla söylemeyim sana artık.

Sen kuranı ne sanıyorsun, nasıl okuyorsun. Sen kurana başlamadan önce; "Allah'ım kovulmuş şeytanın şerrinden sana sığınırım" demiyorsun herhalde. Bu durumda, şeytanın sani, kuranı tam olarak anlama için engelleyebilir olduğunu da bilmiyor olabilirsin.

O halde eğer bilmiyorsan bundan böyle kurana bakmadan önce, bunu söyle sonra kuranı anlamaya çalış. çok daha farklı anlayacaksın, rahatladığını göreceksin...

Sitelerde Paylaş

1- Allah'ın peygamberini onore ettiği nerede yazıyor? Kur'an'da mı? Hangi ayette? Göster.

2- Allah onore edin diye emretmedikten sonra siz kim oluyorsunuz da onore etmeyenleri yargılamaya kalkışıyor, bir de utanmadan dinsizlik ile itham edebiliyorsunuz?

1- Kur'an'da Allah'tan sonra anne ve babaya şükredilmesi gerektiği yazıyor. Neden acaba? Sizin kafaya göre, Allah'tan sonra ve anne babadan önce peygambere şükretmek gerekmez miydi?

2- Bunun sosyallik ile ne alakası var?

Bunlara cevap vermeyi gereksiz buluyorum. kafirler, münaFıklar bile bu sorularının cevabını kurandan görebilirken, sen müslümanım dediğin halde bulamıyorsan o zaman sen müslümanlığını yeniden gözden geçir diyeceğim. Sonra bak kurana kendin gör. İnkarcı biri sorsa, hadi tamam diyeyimde, müslümanım diyen biri için bunlar beni yoruyor...

İNKARCILARDA SORABİLİR DİYE ONLAR SORMADAN YERİ GELMİŞKEN BEN YAPIŞTIRAYIM.

Arkadaş, sen de kuran için şimdilik zahmet etme istersen, kısaca şu ayetlerden peygamberlere nasıl yaklaşılması gerektiğini öğren.

HUCURAT (49) - 1

Ey iman edenler, Allah'ın Resûlü'nün huzurunda öne geçmeyin ve Allah'tan sakının. Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir.

HUCURAT (49) - 2

Ey inananlar, sesinizi peygamberin sesinin üstüne çıkarmayın ve birbirinize bağırdığınız gibi ona bağırmayın. Yoksa siz farketmeden işleriniz (amelleriniz) boşa gider.

HUCURAT (49) - 3

Allah’ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, Allah’ın, gönüllerini takvâ (Allah’a karşı gelmekten sakınma) konusunda sınadığı kimselerdir. Onlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır.

tarihinde aorskaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen harbi zaman kaybısın arkadaşım. Yobazların da değişik bir çeşidisin çözemedim seni. Ateist-Yobaz kırması tuhaf bir melezsin...

Şuraya bak yahu, neler çıkıyor ortaya...

(Senin bir sorun vardı, nammazla ilgili, gördüm ama bunlar yüzünden onu bile cevaplayamadım. Biraz sonra bakıp cevaplamaya çalışıyorum.)

Sitelerde Paylaş

Ahzab/56. Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selam edin.

Daha nasıl onore etsin? Allah ve tayfası muhammed'e salat bile ediyorlar. Artık salat burada hangi anlamda bilmiyorum, namaz mıdır, dua mıdır belli değil.

Sitelerde Paylaş

Terbiyesizlik yapma, heryerde yerden yere vurduğum şeyi savunduğumu söyelecek kadar yazılarımı bilmeyen, anlayamayan birinie daha fazla bir şey anlatmayacağım.

Bir terbiyesizin "terbiyesizlik yapma" deme hakkı yoktur, ta ki uslübunu düzeltip kendisini terbiye etmiş olsun.

Şu an dünyada olmayan Peygambere kuranı yaşayarak uyabiliyorum, anlayabilirsen tabi... Kuran ve peygamber zaten ayrı ve somut şeylerdir. Ancak, söyledikleri aynıdır. Ayrı kimliklerde aynı şeyleri söyleyebilir değilmi?
Yahu sen iyice gemileri yakmaya başladın. ben kurana uyan peygambere de uymuş olur diyorum, benim lafımı başka şey söylüyormuşsun gibi yine bana soruyorsun? Senin anadilin nedir sahi, onu da belirtte, ona göre cümle kursunlar insanlar...

1- Annemin dili Türkçe'dir. Türkçe'den başka bir dil bilmez kendileri.

2- Kur'an'a uyan peygambere uyar diyorsan (peygamber=kuran ise), peygamber de Allah'ın elçisi ise, ne diye Kur'an'a elçi denince yırtınıyorsun?

1- git yazını kontrol et.

Sen yazını kontrol edeceksin, okuyamayan ya da okuduğunu anlayamayan insan.

2- Muhammed peygamber hangi zamanı ve mekanı kapsadı, Hadi öldüğünü düşündüğün için ( son peygamber olduğu için sonraki bütün zamanları anlayamadığını atlayalım)zamanı kabul ettiğini düşünelim. Ama peygamber için bütün mekanı kastetmediğine göre, muhammed peygamber zamanında başka mekanlar için başka peygamberlermi vardı? Muhammed peygamber, bütün insanlara ve bütün mekanlara hitap eden bir peygamber değilmiydi? Değilse bölgeleri nerelerdi?

Muhammed'in peygamberlik zamanı kendi peygamberlik ömrünü ve mekanı da ulaşabildiği/ulaşabileceği yerleri kapsar, tüm insanlara gönderilmiş olması da kendi dönemindeki tüm insanları kapsar, gerisi Kur'an'a aittir.

Algılama özürlümüsün, kurana uyan onlarada uymuş olur diyoruz. yukarıda kendinde bunu kabul ettin şimdi yenidenmi soruyorsun. Sen nesin böyle yahu?

Yok, olmayan şeyi algılayamayanım, olmayan bir şey algılanamaz, değil mi?

Ben kabul ettim de sen nerde kabul etmişsin, göster bakalım? Sen öyle bir şey kabul etmiş falan değilsin. Kabul etmiş olsaydın, Kur'an'ı elçi kabul edip ona uyan birisini peygambere uymuyor diyerek dinsizlik/imansızlık ile itham etmezdin.

Dön yazılarıma bak,

Baktım ve şöyle bir şey gördüm;

Kuran, değişmez olunca ve kuran uygulanınca, sadece kuran uygulamasından bahsedilebilir. Öncesi içinde, zamanımız içinde ve sonrası içinde sadece kuran uygulaması denebilir. Kuran uygulaması varsa, geleneksel olsun, daha iyi zaten. Bu daha çok insanın bu güne kuran uyguladığını gösterirki sevindirici bir durumdur, eleştirilecek durum değildir.
seninle ağız dalaşına girmeyeceğim...

Giremezsin çünkü ağızlık bir durum yok ortada, klavye dalaşına girebiliriz ancak.

Sitelerde Paylaş

Bana düşünmeyi söyleyeceğine aksi yönde bir bilgin varsa cevap olarak yazsana? Buna bile itiraz ediyorsun ya, çok fazla söylemeyim sana artık.

Kur'an üzerinde akıl yürütülür ancak ortak bir anlayış ve uygulamada karar kılınır. Herkesin kendi kafasına göre bir din oluşturması ve ona uyması gibi bir şey söz konusu değildir.

Sen kuranı ne sanıyorsun, nasıl okuyorsun. Sen kurana başlamadan önce; "Allah'ım kovulmuş şeytanın şerrinden sana sığınırım" demiyorsun herhalde.

Al işte bir ritüelist kafa daha! Kur'an'ın neresinde "'Allah'ım kovulmuş şeytanın şerrinden sana sığınırım' de" diye yazıyor? Siz Kur'an'ı sadece dilinizle okuyorsunuz ancak kafanızla okuyamıyorsunuz sanırım.

Sitelerde Paylaş

Bunlara cevap vermeyi gereksiz buluyorum. kafirler, münaFıklar bile bu sorularının cevabını kurandan görebilirken, sen müslümanım dediğin halde bulamıyorsan o zaman sen müslümanlığını yeniden gözden geçir diyeceğim. Sonra bak kurana kendin gör. İnkarcı biri sorsa, hadi tamam diyeyimde, müslümanım diyen biri için bunlar beni yoruyor...

İNKARCILARDA SORABİLİR DİYE ONLAR SORMADAN YERİ GELMİŞKEN BEN YAPIŞTIRAYIM.

Arkadaş, sen de kuran için şimdilik zahmet etme istersen, kısaca şu ayetlerden peygamberlere nasıl yaklaşılması gerektiğini öğren.

HUCURAT (49) - 1

Ey iman edenler, Allah'ın Resûlü'nün huzurunda öne geçmeyin ve Allah'tan sakının. Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir.

HUCURAT (49) - 2

Ey inananlar, sesinizi peygamberin sesinin üstüne çıkarmayın ve birbirinize bağırdığınız gibi ona bağırmayın. Yoksa siz farketmeden işleriniz (amelleriniz) boşa gider.

HUCURAT (49) - 3

Allahın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, Allahın, gönüllerini takvâ (Allaha karşı gelmekten sakınma) konusunda sınadığı kimselerdir. Onlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır.

Bu ayetlerin neresinde Muhammed'e "hz., hazret, s.a.v." denmesi gerektiği yazıyor? Göster bakalım.

Sitelerde Paylaş

Ahzab/56. Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selam edin.

Daha nasıl onore etsin? Allah ve tayfası muhammed'e salat bile ediyorlar. Artık salat burada hangi anlamda bilmiyorum, namaz mıdır, dua mıdır belli değil.

Salat, desteklemektir. Allah ve melekler, elçiyi desteklerler, müminlerden de elçinin desteklenmesi istenmektedir.

Allah sadece elçiye salat (destek) etmez. Muminlere de salat (destek) eder.

"O ki sizi karanlıklardan ışığa çıkarmak için melekleri ile birlikte sizi destekler. O, inananlara karşı Rahimdir."

1. huve : o

2. ellezî : ki o

3. yusallî : salât eder

4. aleykum : sizin üzerinize

5. ve melâiketu-hu : ve onun melekleri

6. li yuhrice-kum : sizi çıkarması için

7. min ez zulumâti : karanlıklardan

8. ilâ en nûri : nura

9. ve kâne : ve oldu

10. bi el mu'minîne : mü'minlere

11. rahîmen : rahîm olan (Rahîm esmasıyla tecelli eden)

Sitelerde Paylaş

Bak Alalh'ın prygamberimize verdiği değer. Sen ise aciz bir kul olarak babanın oğlu gibi "Muhammed" de ancak;

Peygamber mü’minler için kendi canlarından ileridedir. Onun eşleri de onların anneleridir.”

“Peygambere Allah rahmet eder, melekler de dua eder. Ey iman edenler, siz de teslimiyetle Ona salât ve selam getirin.”

“Ey iman edenler! Kendi fikirlerinizi Allah ve Resulünün emirlerinin önüne geçirmeyin ve Allah’tan korkun. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işitir, her şeyi hakkıyla bilir. Ey iman edenler! Sesinizi Peygamberin sesinden fazla yükseltmeyin; birbirinize bağırdığınız gibi, ona bağırmayın-yoksa amelleriniz mahvolur gider de farkında bile olmazsınız.”

Sen salat getirin ne demek bilmiyorsun. Hazreti diyeceksin, ardından "sallalahu aleyhi ve sellem" diyeceksin. Ama nerdee bay deist..

Kendi canımızdan bile ilreri görüyor Allah Hz. Muhammed'i bre gafil, sen Muhammed diye geçiştir..

tarihinde Doğrucu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1- Annemin dili Türkçe'dir. Türkçe'den başka bir dil bilmez kendileri.

Sen herşeyi tam doğru anlıyorsun arakadaşım!

"senin ana dilin nedir? ona göre konuşayım demişim, arkadaşın cevabı yukarıda. Takdir okuyucuların...

2- Kur'an'a uyan peygambere uyar diyorsan (peygamber=kuran ise), peygamber de Allah'ın elçisi ise, ne diye Kur'an'a elçi denince yırtınıyorsun?

Kurana uymanın peygambere uymak olması ayrıdır, kuran ve peygamberin elçi sayılmaları ayrıdır. Peygamber elçidir, kuran Allah'ın sözüdür, emridir.

Anlaman için örneklendirelim; Padişahın, emrini krala götüren elçidir, elçinin götürdüğü ise emirname, yani fermandır. Gördüğün gibi ikisi aynı değildir. Sen, zora girince ikisini de elçi yapıp, kurtulmaya çalışma. Aslında peygamberi kabul etmediğini ilk yazılarında görüyoruz. Ama, fikrin değişmişse önemi kalmaz onların.

Yok hala, bu durumda da aklınca; peygamber ve kuranı iki elçi yaparak, "nasıl olsa elçiler aynı şeyden bahsediyor, birini dikkate alırsam ötekine gerek duymayabilirim, ötekini kabul etmesemde olur." diye düşünüyorsan yine iman gider haberin olsun.

Zamanımız için sadece; "elçi yoksada, getirdiği (ferman, emirname) kuran elimizdedir, gerçek budur. Gerçeği bil, kurana uy, ama onu elçinin bize getirdiğinide unutma. Çünkü o elçi dışında bir teknikle Allah bize indirmemiştir. Bu nedenle peygamber şimdi olmasa bile, kuranı getirdiğini bilerek ona iman etmek gerekir.

Daha fazla yazma artık bu konuda çünkü ben yazmayacağım. Anlayacaklar için kolay anlatıldı.

Muhammed'in peygamberlik zamanı kendi peygamberlik ömrünü ve mekanı da ulaşabildiği/ulaşabileceği yerleri kapsar, tüm insanlara gönderilmiş olması da kendi dönemindeki tüm insanları kapsar, gerisi Kur'an'a aittir.

Peygamberin ulaşamadığı yerler ne olmuştu, oraya başka peygamberlemi gönderilmişti?

Kabul etmiş olsaydın, Kur'an'ı elçi kabul edip ona uyan birisini peygambere uymuyor diyerek dinsizlik/imansızlık ile itham etmezdin.

İmansızlıkla itham, peygamberi kabul etmezsen vardır. Kabul etmiyorsan yine aynı iddiam kabul edene kadar geçerlidir. Hala kurana elçi diyorsun yahu? Kuran elçiden de üstün olan Allah'ın sözü emridir, anlamıyormusun? Ama, bu söz var diye, bu sözü ileteni yok sayıp, saygısızlık edemezsin!

Baktım ve şöyle bir şey gördüm;

Peygamberlere nasıl yaklaşılması gerektiğini, onların onore edilmesi gerektiğini; ayetlerden görüp, öğrenip kabul ettinmi? Yoksa hala kabul edemiyormusun?

Sitelerde Paylaş

Bak Alalh'ın prygamberimize verdiği değer. Sen ise aciz bir kul olarak babanın oğlu gibi "Muhammed" de ancak;

Peygamber mü’minler için kendi canlarından ileridedir. Onun eşleri de onların anneleridir.”

“Peygambere Allah rahmet eder, melekler de dua eder. Ey iman edenler, siz de teslimiyetle Ona salât ve selam getirin.”

“Ey iman edenler! Kendi fikirlerinizi Allah ve Resulünün emirlerinin önüne geçirmeyin ve Allah’tan korkun. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işitir, her şeyi hakkıyla bilir. Ey iman edenler! Sesinizi Peygamberin sesinden fazla yükseltmeyin; birbirinize bağırdığınız gibi, ona bağırmayın-yoksa amelleriniz mahvolur gider de farkında bile olmazsınız.”

Sen salat getirin ne demek bilmiyorsun. Hazreti diyeceksin, ardından "sallalahu aleyhi ve sellem" diyeceksin. Ama nerdee bay deist..

Kendi canımızdan bile ilreri görüyor Allah Hz. Muhammed'i bre gafil, sen Muhammed diye geçiştir..

Muhammed'e "hz. hazret, sav, sallallahu aleyhi vesellem, aleyhissalatu vesselam" denilmesi gerektiği Kur'an'ın neresinde yazıyor bay müşrik/münafık? Böyle sıfatlar kullanmanın imanın ve islamın şartı olduğu, farz olduğu, söylemeyenin dinden çıkıp deist olacağı nerede yazıyor?

tarihinde esinti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhammed'e "hz. hazret, sav, sallallahu aleyhi vesellem, aleyhissalatu vesselam" denilmesi gerektiği Kur'an'ın neresinde yazıyor bay müşrik/münafık? Böyle sıfatlar kullanmanın imanın ve islamın şartı olduğu, farz olduğu, söylemeyenin dinden çıkıp deist olacağı nerede yazıyor?

Senin insna olduğun nerde yazıyor Kuran'da? Kanıt getir. Eğer getirmezsen ben açıkça anlıyorum ki sen bir odunsun. Çünkü bu kadar saçmalıkta nirvanaya ulaşmak emek ister, bir insan bu kadar saçmalayamaz..

Sitelerde Paylaş

Kur'an üzerinde akıl yürütülür ancak ortak bir anlayış ve uygulamada karar kılınır. Herkesin kendi kafasına göre bir din oluşturması ve ona uyması gibi bir şey söz konusu değildir.

Niye? sen öyle buyurdun diyemi? Allah kuran için; "ben onu herkesin anlayacağı kolaylıkta, açıklıkta ve anlaşılır indirdim.... Siz, hiç akıl etmezmisiniz, düşünmezmisiniz, öğüt almazmısınız?" diyecek, sonrada "kimseye gücünün yettiğinden fazlası, yüklenmez." buyuracak sen buna rağmen ortak anlayış ve kabulden bahsedersin ha... Hoop, hemşerim memleket nere senin yahu? uzaylımısın sen...

Al işte bir ritüelist kafa daha! Kur'an'ın neresinde "'Allah'ım kovulmuş şeytanın şerrinden sana sığınırım' de" diye yazıyor? Siz Kur'an'ı sadece dilinizle okuyorsunuz ancak kafanızla okuyamıyorsunuz sanırım.

*******************BU SON ARTIK.*****************

BUNU DA ANLAMAYACAKSAN NE MÜSLÜMANIM DİYE DOLAŞ, NE DE MÜSLÜMAN GİBİ BİZE YAZ. BİLMEYİP, BİLMEDİĞİNİDE BİLMEYİP HALA İDDİA ETME. SANA KURANIN OKUNMASI, ANLAŞILMASI, ŞEYTANIN TESİRİNDE KALMADAN GERÇEĞİNİ TESPİT EDİLEBİLMESİ İLE ALLAH'IN SÖYLEDİĞİ BİR TEKNİĞİ SÖYLEMİŞİM BUNU BİLE RİTÜEL OLARAK KABUL ETMİŞSİN.

HİÇ DEĞİLSE; BU ADAM NE DİYOR, BÖYLE BİR ŞEY KURANDA OLABİLİRMİ DİYE BİLE BAKMA ZAHMETİNE KATLANIP, ONDAN SONRA YAZAMAYI DÜŞÜNECEĞİNE, EFELENİYORSUN BİRDE.

AYNI İDDİALARA AŞAĞIDAKİ AYETDEN SONRADA DEVAM EDERSEN, SEN MÜSLÜMAN DEĞİL, KENDİNİ MÜSLÜMAN ÜSTÜ GÖREN AMA ASLINDA ÇOK KÜÇÜCÜK OLAN BİR ZAVALLI OLURSUN.

DOST ACI SÖYLER, BUNU DA KABUL ET...

Kur'an okurken Şeytandan Allah'a sığınmak gerektiğinin kurandan ispatı:

"Şimdi Kur'ân okumak istediğin zaman önce o kovulmuş şeytandan Allah'a sığın." (NAHL/98)

SONUÇ: Bu gerçekleri görmeni, kendini hemen düzeltmeni, hatadan dönme erdemini herkese göstermen için de bir teşekkür bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

Yeter artık, sanırım kuran okumayla ilgili ayeti de görünce bitirirsin ve kendine çeki düzen verirsin değilmi? Hatadan dönmekte müslümanın yapması gereken en önemli kuraldır. gurur, kibir yapmadan hatadan dönebilmen gerekir.

Artık bizi daha fazla yorma, bak nelere malodun? Bir sürü önemli yazıyı sırf sana doğruyu aktarabilmek için yazamadık. Ama geröekleri görmen halinde kayıp değil.

Her şeyin yazması gerekmez. Sana da illede hz. de diyen yok. Ama, mahalle arkadaşın gibi de yaklaşma. Akraba yada değil büyüklerinenasıl saygı gösteriyorsan, peygambere daha büyük saygı göster. "efendim" demen çokmu zoruna gider?

Başka sözüm yok...

Sitelerde Paylaş

Salat, desteklemektir. Allah ve melekler, elçiyi desteklerler, müminlerden de elçinin desteklenmesi istenmektedir.

Allah sadece elçiye salat (destek) etmez. Muminlere de salat (destek) eder.

"O ki sizi karanlıklardan ışığa çıkarmak için melekleri ile birlikte sizi destekler. O, inananlara karşı Rahimdir."

1. huve : o

2. ellezî : ki o

3. yusallî : salât eder

4. aleykum : sizin üzerinize

5. ve melâiketu-hu : ve onun melekleri

6. li yuhrice-kum : sizi çıkarması için

7. min ez zulumâti : karanlıklardan

8. ilâ en nûri : nura

9. ve kâne : ve oldu

10. bi el mu'minîne : mü'minlere

11. rahîmen : rahîm olan (Rahîm esmasıyla tecelli eden)

"Salat" ın tek anlamı yoktur. Sözü edilen ayettede salat; Allah açısından rahmet, melekler açısından saygıyı ifade eder. İnsanlar içinse; hürmet, değer verme, onurlandırma çoğu zmanda dua anlamı taşır.

Sitelerde Paylaş

Sen herşeyi tam doğru anlıyorsun arakadaşım!

"senin ana dilin nedir? ona göre konuşayım demişim, arkadaşın cevabı yukarıda. Taktir okuyucuların...

Bu arkadaşın espriden anlamadığını sanırım yazılanları okuyan tüm kullanıcılar anlamıştır. Takdir okuyucuların...

Kurana uymanın peygambere uymak olması ayrıdır, kuran ve peygamberin elçi sayılmaları ayrıdır. Peygamber elçidir, kuran Allah'ın sözüdür, emridir.

1- Peygamber belli bir zaman, mekan ve insanlara elçilik yapmıştır. Kur'an ise tüm zaman, mekan ve insanlara elçilik yapar.

2- Peki söyle bakalım akıllı parantez içi ünlem çocuk. Günümüz insanı, Kur'an'daki "elçiye itaat" ifadesini nasıl anlamalıdır? Mezardaki Muhammed'e itaat mi? Muhammed yattığı yerden emirler mi savurmaktadır? Yoksa diri/yaşayan ve Allah'ın itaat edilmesi gereken emir ve yasaklarını barından Kur'an'a itaat mi?

Anlaman için örneklendirelim; Padişahın, emrini krala götüren elçidir, elçinin götürdüğü ise emirname, yani fermandır. Gördüğün gibi ikisi aynı değildir. Sen, zora girince ikisini de elçi yapıp, kurtulmaya çalışma. Aslında peygamberi kabul etmediğini ilk yazılarında görüyoruz. Ama, fikrin değişmişse önemi kalmaz onların.

Peki o emirnameye (insan) elçinin ölümünden sonra da uyulması gerekiyor ise ve ölen (insan) elçiden başka (insan) elçi olmayacak ise ve insanlara da bir elçiye uyulması emir ediliyor ise, elçi diye neye uyulacak?

Yok hala, bu durumda da aklınca; peygamber ve kuranı iki elçi yaparak, "nasıl olsa elçiler aynı şeyden bahsediyor, birini dikkate alırsam ötekine gerek duymayabilirim, ötekini kabul etmesemde olur." diye düşünüyorsan yine iman gider haberin olsun.

Muhammed bir elçi ve nebidir. Girdi mi kafana? Hah. Şimdi şunu da kafana al. Muhammed'in elçiliği geçmişte kalmıştır, Allah katında her zaman bir elçi sıfatına sahiptir ancak elçilik görevi ölümü ile bitmiş, Kur'an'a devredilmiştir. Girdi mi? Kafana yani.

Zamanımız için sadece; "elçi yoksada, getirdiği (ferman, emirname) kuran elimizdedir, gerçek budur. Gerçeği bil, kurana uy, ama onu elçinin bize getirdiğinide unutma. Çünkü o elçi dışında bir teknikle Allah bize indirmemiştir. Bu nedenle peygamber şimdi olmasa bile, kuranı getirdiğini bilerek ona iman etmek gerekir.

Kur'an'ın insan elçiye inmediğini ve insandan olma bir elçinin olmadığını söyleyen mi oldu?

Peygamberin ulaşamadığı yerler ne olmuştu, oraya başka peygamberlemi gönderilmişti?

Ne bileyim ben? Yeryüzünün tamamına adım attığını iddia ediyorsan kanıtını getir. Kaldı ki kendi zamanı içinde yeryüzünün tamamına ulaşmış olsa bile, bugüne kadar ki tüm zamanlara ve insanlara ulaşamamıştır.

İmansızlıkla itham, peygamberi kabul etmezsen vardır. Kabul etmiyorsan yine aynı iddiam kabul edene kadar geçerlidir. Hala kurana elçi diyorsun yahu? Kuran elçiden de üstün olan Allah'ın sözü emridir, anlamıyormusun? Ama, bu söz var diye, bu sözü ileteni yok sayıp, saygısızlık edemezsin!

1- Peygamberi kabul etmediğime işaret eden bir ifademi getiremezsen adi bir müfterisin.

2- Geçmişte yaşamış insandan olma elçiler var ancak şu an insandan olma bir elçi yok. Kafa basmıyor mu? Şu an uymamız gereken bir insan yok, insan elçiye uyması gerekenler sahabe denilen peygamber zamanında yaşamış kişilerdir. Bizler ise sahabe değiliz. Şimdi anladın mı?

Peygamberlere nasıl yaklaşılması gerektiğini, onların onore edilmesi gerektiğini; ayetlerden görüp, öğrenip kabul ettinmi? Yoksa hala kabul edemiyormusun?

Ayetlere cevap verildi. Muhammed'e "sav, hz." denmesi gerektiğine dair bir şey göremedim. Şifreli bir şekilde ayetlerin içerisine gizlendiyse bilemem, ömer aklıçel'e bir sorayım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...