Jump to content

Dünyanın ve Uzayın Çapları

Recommended Posts

• İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben neredeyse kesin olarak eminim bunu doğru bildiğime ama neredeyseyi silip kesin olarakı bırakmak için tekrar ve tekrar güncelleyeceğim bu sorumu,lütfen bilgili arkadaşlar bir-iki cümle yanıt versinler.

Şunu da bloğumdaki reddiyeme eklemek istiyorum fakat yanılıyor da olabilirim,sizce de doğru mu aşağıda söylediklerim?Bilgili arkadaşlar cevaplandırılarsa sevinirim;

Bu arada iddia sahibi açık bir matematiksel çarpıtma da yapmakta,yalnızca tam şekilli(yuvarlak) dairelerin çapı olur.Dünyanın çapı olduğuna göre de dünya çap edinebilecek bir yuvarlaklıkta demektir.

Dolayısıyla iddia sahibinin ''bilindiği üzere, üç boyutlu bir cisim ancak düzgün bir küresel şekle sahipse tek bir çaptan bahsedilir'' söylemi yalandan başka birşey değildir.

Sitelerde Paylaş

ben bilim adamı değilim,kuranın tarifini anlatıyorum.andromeda galaksisinde yıldızlar varya yakın göktür.veya en azından yıldızları dünyadan gözükebiliyorsa.bence yedi kat evren iç içe geçmiş biçimdedir.bilinen uzay ilk katlar.

Zaten senden bilimsel bilgi beklemiyorum, Kuran'da bu katlarda neler olduğuna dair bilgi var mı diye sordum? Yoksa 7 kat deyip bırakmış mı?

Sitelerde Paylaş

Valla Evrensel Hoca'ya bir soruyum dostum,kabul ederse olur tabi.Ama öyle hemen kabul etmez bence,çok zor sınavlardan geçirecektir seni :D

Bizde cebrail yok. Sen hele bir yol, de bakalim cebrail derken ne yi kast ettigini ve ne gibi bir rol istedigini, ondan sonra ona uygun olup olmadigina ve ayni mevkiye baska talepler olup olmadigina ve senin onlardan farkina bakariz.

Sitelerde Paylaş

Bizde cebrail yok. Sen hele bir yol, de bakalim cebrail derken ne yi kast ettigini ve ne gibi bir rol istedigini, ondan sonra ona uygun olup olmadigina ve ayni mevkiye baska talepler olup olmadigina ve senin onlardan farkina bakariz.

Evet arkadaşlar melek alımları başlamıştır,lütfen bize müracat ediniz :D

Sitelerde Paylaş

Şunu da bloğumdaki reddiyeme eklemek istiyorum fakat yanılıyor da olabilirim,sizce de doğru mu aşağıda söylediklerim?Bilgili arkadaşlar cevaplandırılarsa sevinirim;

Bu arada iddia sahibi açık bir matematiksel çarpıtma da yapmakta,yalnızca tam şekilli(yuvarlak) dairelerin çapı olur.Dünyanın çapı olduğuna göre de dünya çap edinebilecek bir yuvarlaklıkta demektir.

Dolayısıyla iddia sahibinin ''bilindiği üzere, üç boyutlu bir cisim ancak düzgün bir küresel şekle sahipse tek bir çaptan bahsedilir'' söylemi yalandan başka birşey değildir.

Sevgili dostlar;

Şu konuda beni aydınlatabilecek olan yok mu?Utu'nun rızası için :)

Sitelerde Paylaş

Sevgili dostlar;

Şu konuda beni aydınlatabilecek olan yok mu?Utu'nun rızası için :)

bunu daha önce anlatmıştım ama demekki anlaşamamışız.burdaki derdin ney.iddia sahibinin iddiası mı,ayetin anlattığı durum mu. tarihinde dindarsurpriz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Katre, damla demektir. Kutur veya aktar ise katre'nin çoğuludur. Yani damlalar demektir. Damla, yuvarlak küre şekline benzediği için çap veya küre anlamında kullanılmış olabilir. Fakat ne zamandan beri çap anlamında kullanıldığını bilmem mümkün değil. Aktar kelimesi damlalar anlamına geldiği için (benzetme yoluyla) birbiri ardınca gelen benzer şeyler için de kullanılabilir. mesela tren katarı, deve katarı, konvoy gibi... Bence Rahman 33'te aktar kelimesi tabakalar anlamında kullanılmıştır. Yani birbiri ardınca gelen gökyüzü katmanları anlatılmak istenmiştir.

Ahzab 14' te ise benzetme yoluyla (damlalar) birbiri ardınca sıralanmış medine evleri anlatılmak istenmiştir.

Sitelerde Paylaş

bunu daha önce anlatmıştım ama demekki anlaşamamışız.burdaki derdin ney.iddia sahibinin iddiası mı,ayetin anlattığı durum mu.

Ben anlattığını görmedim,ayrıca ben tarafsız bir bilgilendirme istiyorum,kandilden yıldızların bilmem neyi sonucunu çıkaran birinin bilgilendirmesine güvenecek değilim :D Neyse sorduğum soru şu;

Mucizeci diyor ki ''3 boyutlu cisimlerde,cisim tam küre ise bir çapı olur,eğer geoit gibi tam küre değilse birden fazla çap olur'',ve Kur'an'da da yeryüzü için ''çaplar'' kullanıldığına göre demekki dünyanın geoit şeklinden bahsediyor diyor.

Ben biliyorum ki düzgün dairelerde bir çap olur,düzgün olmayan dairelerde hiç çap olmaz.%99.9 bu 3 boyutlular için de aynıdır ama yine de bilgili birinden onay almak istiyorum,bunu bloğumdaki reddiyeme eklemek için.

Yahu koskoca forumda bi bilen yok mu arkadaş,bi el atsanız ne var yani :D

Katre, damla demektir. Kutur veya aktar ise katre'nin çoğuludur. Yani damlalar demektir. Damla, yuvarlak küre şekline benzediği için çap veya küre anlamında kullanılmış olabilir. Fakat ne zamandan beri çap anlamında kullanıldığını bilmem mümkün değil. Aktar kelimesi damlalar anlamına geldiği için (benzetme yoluyla) birbiri ardınca gelen benzer şeyler için de kullanılabilir. mesela tren katarı, deve katarı, konvoy gibi... Bence Rahman 33'te aktar kelimesi tabakalar anlamında kullanılmıştır. Yani birbiri ardınca gelen gökyüzü katmanları anlatılmak istenmiştir.

Ahzab 14' te ise benzetme yoluyla (damlalar) birbiri ardınca sıralanmış medine evleri anlatılmak istenmiştir.

Bilgilendirme için teşekkürler dostum :) Dediğin gibi de olabilir bilmiyorum,bildiğim tek birşey var o da bu ayetin dünyanın geoit şekliyle ilgili tek bir bilgi içermediğidir,Arab'ın ilkel Allah'ı nerden bilsin dünyanın şeklini :)

Sitelerde Paylaş

Kur'an'da 7 kat göğü görüyorsunuz diyor ama o görmek bilmek anlamındadır. Yani 7 kat göğü biliyorsunuz diyor

Enbiya 30 - O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?

( Bu ayeti big bang'a delil olarak göstermeye çalışanlar var. Büyük patlama olduğunda yeryüzü diye bir şey yoktu.)

Göklerle yer birbirinden ayrılırken kimsenin görmüş olması mümkün değil. Bu ayetteki görmek, bilmek veya bilinen bir şeyi göz önünde canlandırmak anlamındadır.

15 - "Görmediniz mi Allah yedi göğü uygun tabakalar halinde nasıl yaratmış?"

16 - Ve Ay'ı bunların içinde bir nur yapmış, güneşi de bir lamba kılmış.

Nuh suresi 15. Ayette benzer bir şekilde anlaşılmalıdır. 16. ayette ise her bir göğün güneşi ve ay'ı olduğu bildirilmektedir.

Sitelerde Paylaş

Ben anlattığını görmedim,ayrıca ben tarafsız bir bilgilendirme istiyorum,kandilden yıldızların bilmem neyi sonucunu çıkaran birinin bilgilendirmesine güvenecek değilim :D Neyse sorduğum soru şu;

Mucizeci diyor ki ''3 boyutlu cisimlerde,cisim tam küre ise bir çapı olur,eğer geoit gibi tam küre değilse birden fazla çap olur'',ve Kur'an'da da yeryüzü için ''çaplar'' kullanıldığına göre demekki dünyanın geoit şeklinden bahsediyor diyor.

Ben biliyorum ki düzgün dairelerde bir çap olur,düzgün olmayan dairelerde hiç çap olmaz.%99.9 bu 3 boyutlular için de aynıdır ama yine de bilgili birinden onay almak istiyorum,bunu bloğumdaki reddiyeme eklemek için.

Yahu koskoca forumda bi bilen yok mu arkadaş,bi el atsanız ne var yani :D

Bilgilendirme için teşekkürler dostum :) Dediğin gibi de olabilir bilmiyorum,bildiğim tek birşey var o da bu ayetin dünyanın geoit şekliyle ilgili tek bir bilgi içermediğidir,Arab'ın ilkel Allah'ı nerden bilsin dünyanın şeklini :)

ben sadece ayetin ne demek istediğiyle ilgileniyorum,rahman 33de bahsedilen ne dairenin çapı,nede dünyanın şekli,orada kullanılan ifade,bir sınır ifadesi.bir alanın sınırı.bu alan 2 boyutlu ise kenar çizgisi,3 boyutlu ise,kılıfı diyebiliriz.mesela insan bedeninin kuturu derisidir.sen matematiksel çap ile ilişkilendiriyorsun.işin ,içinden böyle çıkamazsın gibime geliyor.ayetlerin manalarını hissetmelisin.

Sitelerde Paylaş

o yıldızlar bırde şeytanlara atılan taşlar oluyor.

kuranda 7 kat göğü goruyorsunuz diyor yani tüm evren birinci kat olamaz.

tüm evren birinci kat olmasa bile,yakın gök tabiri var ve bu yakın gökde yıldızlar var.yani yıldızların olmadığı evren katları var.

Sitelerde Paylaş

Kur'an'da 7 kat göğü görüyorsunuz diyor ama o görmek bilmek anlamındadır. Yani 7 kat göğü biliyorsunuz diyor

Enbiya 30 - O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?

( Bu ayeti big bang'a delil olarak göstermeye çalışanlar var. Büyük patlama olduğunda yeryüzü diye bir şey yoktu.)

Göklerle yer birbirinden ayrılırken kimsenin görmüş olması mümkün değil. Bu ayetteki görmek, bilmek veya bilinen bir şeyi göz önünde canlandırmak anlamındadır.

15 - "Görmediniz mi Allah yedi göğü uygun tabakalar halinde nasıl yaratmış?"

16 - Ve Ay'ı bunların içinde bir nur yapmış, güneşi de bir lamba kılmış.

Nuh suresi 15. Ayette benzer bir şekilde anlaşılmalıdır. 16. ayette ise her bir göğün güneşi ve ay'ı olduğu bildirilmektedir.

her katın kendi ayı ve güneşi olduğu biraz zorlama bir düşünce değilmi.sanki tüm katların içinde bir ay ve gümeşi ifade ediyor ayet.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Dark Prince.

Bir cismin çapından bahsedebilmek için o cismin zaten düzgün olması ve bir tane, sadece bir tane çapı olması gerekir. Yani ölçülen noktalar arasındaki uzaklığın sabit olması gerekir. Çap deyince ilk akla gelen objeler daire, küre ve silindir olsa da, aslında sonsuz tane obje mevcuttur.

Bir geometrik objenin sadece bir tane çapı olur. Daha fazla çaptan bahsedilmez.

Gerçi bazan "iç" ve "dış" çaptan da bahsedilir. Meselaa bir küreyi matkapla deldiğimizde, delik için "iç çap" küre için "dış çap" terimleri kullanılır. Ama nihayetinde yine obje olarak "kürenin çapından" ve silindirik bir "deliğin çapından" bahsediyoruz. Yani aynı objenin 2 tane çapından bahsetmiyoruz.

Eğer bir cismin noktaları arasındaki uzaklık sabit değilse, çaptan bahsedilmez. Çap, anlam olarak sabit uzaklıklar içerir.

Mesela bir elipsin 2 tane çapından bahsedilmez. Bu tamamen anlamsız olur. Elipsin 2 tane ekseninden bahsedilir.

Dünya konusuna gelince... Dünyanın çaplarından bahsetmek zırvalamaktır.

Ya Dünya bir küre olarak modellenir ve bu durumda Dünyanın ortalama bir çapından bahsedilir ki, bu sadece ve sadece 1 tanedir.

Ya da Dünya elipsoid olarak modellenir. Bu durumda ise çaplardan bahsedilmez. Dünyanın eksenlerinden bahsedilir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

yedi kat gök batlamyustan alıntıdır. o tarihte batlamyusun modeli benimseniyordu.

allah 7 kat gök bilgisini ilk nuh peygambere verdi.ondan sonra bu bilginin dünyada bilinmesi normaldir.kuranda bu bilgi tekrarlanmıştır sadece.

nuh 15. Görmediniz mi Allah yedi göğü, tabaka tabaka nasıl yaratmıştır?'

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...