Jump to content

Dünyanın ve Uzayın Çapları

Recommended Posts

• İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili Dark Prince.

Bir cismin çapından bahsedebilmek için o cismin zaten düzgün olması ve bir tane, sadece bir tane çapı olması gerekir. Yani ölçülen noktalar arasındaki uzaklığın sabit olması gerekir. Çap deyince ilk akla gelen objeler daire, küre ve silindir olsa da, aslında sonsuz tane obje mevcuttur.

Bir geometrik objenin sadece bir tane çapı olur. Daha fazla çaptan bahsedilmez.

Gerçi bazan "iç" ve "dış" çaptan da bahsedilir. Meselaa bir küreyi matkapla deldiğimizde, delik için "iç çap" küre için "dış çap" terimleri kullanılır. Ama nihayetinde yine obje olarak "kürenin çapından" ve silindirik bir "deliğin çapından" bahsediyoruz. Yani aynı objenin 2 tane çapından bahsetmiyoruz.

Eğer bir cismin noktaları arasındaki uzaklık sabit değilse, çaptan bahsedilmez. Çap, anlam olarak sabit uzaklıklar içerir.

Mesela bir elipsin 2 tane çapından bahsedilmez. Bu tamamen anlamsız olur. Elipsin 2 tane ekseninden bahsedilir.

Dünya konusuna gelince... Dünyanın çaplarından bahsetmek zırvalamaktır.

Ya Dünya bir küre olarak modellenir ve bu durumda Dünyanın ortalama bir çapından bahsedilir ki, bu sadece ve sadece 1 tanedir.

Ya da Dünya elipsoid olarak modellenir. Bu durumda ise çaplardan bahsedilmez. Dünyanın eksenlerinden bahsedilir.

Sevgiler

Sevgili DreiMalAli;

Çok teşekkür ederim,çok yardımcı oldun.Bu iletini linkini vererek aynen bloğuma ekledim;

http://dinsizdeist.blogspot.com/2011/07/ayet-iddia-kaynak-ey-cin-ve-ins.html

Sayende Yahya'nın büyük bir şarlatanlığı daha kesinleşmiş oldu,tekrar teşekkür ederim.

Sevgilerimle,sağlıcakla kal :)

Sitelerde Paylaş

Sevgili Dark Prince.

İlk iletinde verdiğin linklere şimdi baktım. Bizim meşhur şarlatanımıza açılan linklermiş meğer. Ağzını açtıkça ağzından yalan dökülen şarlatanımız.

"göklerin ve yeryüzünün birçok çapı" bir yalan olduğu gibi,

"Dünya'nın geoit" yapısı başka bir yalandır.

"Albert Einstein'ın Genel Görecelik Teorisi'ne göre, evren genişlemektedir" de şarlatanımızın diğer bir yalanıdır. Einstein'ın Genel Görelilik teorisinden bir çok sonuç çıkarmak mümkündür. Einstein Genel Göreliliği yayınladığında, Evreni sabit tutmak için formüllerine zoraki olarak bir evrensel sabit sokmak zorunda kalmıştır. Evrenin genişlediği gözlemlendiğinde ise bu sanal sabiti kullanma konusunda "Hayatımın en büyük eşşekliği." cümlesini kullanmıştır.

"göklerin çapları" tanımlaması da uzayın küremsi yapısına işaret etme"si de tabi ki yalandır. Uzayın şeklini veya yapısını kim yitidi ki, şarlatanlara bulmak nasip olsun.

...

Hani bir deyimimiz var ya: İti an, çomağı hazırla! diye...

Bu adamın hangi yazısı eline geçerse geçsin, yalan söylediğine emin olabilirsin.

Tam bir müslüman işi.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Valla Evrensel Hoca'ya bir soruyum dostum,kabul ederse olur tabi.Ama öyle hemen kabul etmez bence,çok zor sınavlardan geçirecektir seni :D

sınavmı ya her yermizden sınav fışkırıyor :) sınafsız bir şey yokmu sen bir sorsan torpil gibi bir şey yapsın

Sitelerde Paylaş

Sevgili Dark Prince.

İlk iletinde verdiğin linklere şimdi baktım. Bizim meşhur şarlatanımıza açılan linklermiş meğer. Ağzını açtıkça ağzından yalan dökülen şarlatanımız.

"göklerin ve yeryüzünün birçok çapı" bir yalan olduğu gibi,

"Dünya'nın geoit" yapısı başka bir yalandır.

"Albert Einstein'ın Genel Görecelik Teorisi'ne göre, evren genişlemektedir" de şarlatanımızın diğer bir yalanıdır. Einstein'ın Genel Görelilik teorisinden bir çok sonuç çıkarmak mümkündür. Einstein Genel Göreliliği yayınladığında, Evreni sabit tutmak için formüllerine zoraki olarak bir evrensel sabit sokmak zorunda kalmıştır. Evrenin genişlediği gözlemlendiğinde ise bu sanal sabiti kullanma konusunda "Hayatımın en büyük eşşekliği." cümlesini kullanmıştır.

"göklerin çapları" tanımlaması da uzayın küremsi yapısına işaret etme"si de tabi ki yalandır. Uzayın şeklini veya yapısını kim yitidi ki, şarlatanlara bulmak nasip olsun.

...

Hani bir deyimimiz var ya: İti an, çomağı hazırla! diye...

Bu adamın hangi yazısı eline geçerse geçsin, yalan söylediğine emin olabilirsin.

Tam bir müslüman işi.

Sevgiler

Sevgili DreiMalAli;

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim,deşdikçe altından yalanlar fışkırıyor maşallah :) Zaten Harun Yahya Allah birdir dese inanmam,uzun zamandır mucizleriyle vb. ilgileniyorum o yüzden ne olduğunu iyi bilirim.Sayende Matematik alnındaki kesin şarlantılığı da kesinleşmiş oldu,bunun için de tekrar teşekkür ederim :)

Sevgilerimle...

Sitelerde Paylaş

Bizde torpil yok. Herkesin beyin duzeyinin bilgisine, algisina, bilincine, birikimine ve bunu nasil gelestirebileceginin bilinc ve farkindaligina gore dagilim var. :)

bu bana uymaz bende gider başka tanrılar bulur elimi salasm elitane bulurum:) bana seningib zor tarı lazım deyil benmki konuşmaycak duymayacak görmycek saklancak amaaa ben bir şey istedimi ayetleri peşpeşe göndercek öle olura bende onu çoh sevrim

Sitelerde Paylaş

bu bana uymaz bende gider başka tanrılar bulur elimi salasm elitane bulurum:) bana seningib zor tarı lazım deyil benmki konuşmaycak duymayacak görmycek saklancak amaaa ben bir şey istedimi ayetleri peşpeşe göndercek öle olura bende onu çoh sevrim

Tabi ki, bizde teklif var, israr yok. Isteyen istedigi tanriyi secmekte ozgurdur ve bu onun hakkidir. Sonucta tanri secimi kisisel cikar ve bu cikarin algisi meselesidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...