Jump to content

TANRI veya YANILGISI

Recommended Posts

Zamanın tık-tıkları,

Güder yaratıkları.

Kan sızan pençesinde

Beynimin yırtıkları.

Hayal dalgıç ki arar,

Denizde batıkları.

Bu ne dünya; ne dünya,

Çer çöpten çattıkları!..

Bak şu maymun soyuna,

Ortaya attıkları!

Aziz ekmek, fikirde,

Teneke artıkları.

Ve evlerde baş köşe,

Batının pırtıkları,

Görünmezi görmeye

Eremez mantıkları.

Ya şu sözde müminler,

Şiltenin kıtıkları?

Yetmez mi bunca zaman

Yan gelip yattıkları?

Bir nesil özlüyorum,

Doğrultsun yatıkları!

Somunları taş olsun,

Zehirde katıkları!

Yorganları devirsin,

Dişlesin yastıkları!

Bir damla göz yaşına,

Sonsuzluk sattıkları.

Hakk'a dönünüz hakk'a

Hakk'ın yarattıkları...

tarihinde doctorr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 2,4k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

doc

sen önce niye hristiyan orta çağ düşüncelerini aşırıp bize kakalamaya çalıştığını söyle.

birde bariz yalan söyleme. sen Tanrı kavramını filan değil Allah'ı savunuyorsun.

niye iki yüzlülük yapıyorsun. utanıyormusun Allah'ın var olduğunu savunuyorum demeye.

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Düşünebiliyorsan o düşünceleri çürüt...

komik çocuk kilise babaları tarafından düşüncelerin kontrol edilmesi için yazılmış bir dolu zırva.

kısaca hareket etmeyen harekettirici yani tanrı diye önerdiğin şey bir madde olabilir.

senin zırva örneklerinde devam edersek, ki buun da patenti sana ait değil :)

lokomitf önermendeki, lokomotif i harekett ettiren, ama hareket etmeyen hareket ettirici bir maddedir.

yine senin zorunlu ilk varlığın da madde olması lazım. niye tanrısallık atfediyorsun?

birde niye ısrarla tanrı modelinde tartışıyorsun. tanrılara ne oldu?

sen aklınca uyanıklık yapıyorsun. bilinmeyen şeyler var ve benim dediğim yanlış ise tamamını açıkalyın diye zırvalayıp duruyorsun.

kendin ise tanrı var deyince açıklamış oluyorsun. bokumun bilim adamı olursun anca sen.

Sitelerde Paylaş

komik çocuk kilise babaları tarafından düşüncelerin kontrol edilmesi için yazılmış bir dolu zırva.

kısaca hareket etmeyen harekettirici yani tanrı diye önerdiğin şey bir madde olabilir.

senin zırva örneklerinde devam edersek, ki buun da patenti sana ait değil :)

lokomitf önermendeki, lokomotif i harekett ettiren, ama hareket etmeyen hareket ettirici bir maddedir.

yine senin zorunlu ilk varlığın da madde olması lazım. niye tanrısallık atfediyorsun?

birde niye ısrarla tanrı modelinde tartışıyorsun. tanrılara ne oldu?

sen aklınca uyanıklık yapıyorsun. bilinmeyen şeyler var ve benim dediğim yanlış ise tamamını açıkalyın diye zırvalayıp duruyorsun.

kendin ise tanrı var deyince açıklamış oluyorsun. bokumun bilim adamı olursun anca sen.

Ahmak herif düşünebiliyorsan yaz dedim...

Madde bigbang ile başlar kalkmış madde olabilir diyecek kadar aptalsın...(madde nın şu tasarım ve anlamı yapabilmesine inanacak kadar salaksın ayrıca)

Sana daha fazla vakit ayırmaya gerek yok...

Sitelerde Paylaş

Ahmak herif düşünebiliyorsan yaz dedim...

Madde bigbang ile başlar kalkmış madde olabilir diyecek kadar aptalsın...(madde nın şu tasarım ve anlamı yapabilmesine inanacak kadar salaksın ayrıca)

Sana daha fazla vakit ayırmaya gerek yok...

zorunlu ilk varlık niye madde olmasın bunu açıkla.

senin lokomotifde de hareket için zorunlu il varlık yani diğer adıyla hareket etmeyen hareket ettiricinin madde olduğu belli.

salak mısın verdiğin sembolik örnek ile bende sana aynı örneğin çürütmesini veryorum ama bunu anlayamayacak akdar gerizekalısın.

Sitelerde Paylaş

zorunlu ilk varlık niye madde olmasın bunu açıkla.

senin lokomotifde de hareket için zorunlu il varlık yani diğer adıyla hareket etmeyen hareket ettiricinin madde olduğu belli.

salak mısın verdiğin sembolik örnek ile bende sana aynı örneğin çürütmesini veryorum ama bunu anlayamayacak akdar gerizekalısın.

Madde-uzay-zaman(ve doğa kanunları) bigbang ile başlar(atomlar vs bigbangden sonra meydana gelmişlerdir.)...yanı ne madde ne uzay ne de zaman ezelidir...

Bu yüzden bunların zorunlu varlık olması düşünülemez....

Varlıgımızı temellendırırken sonradan var olan bir şey üzerinden temellendirmemiz mümkün değil....

Sitelerde Paylaş

bu arada anlam dediğin şey nedir? tasarım?

Önceki iletimden alıntıdır:

Duygular bize hayatta ki anlamı gösterir...

Anlam anlamsızlıktan cıkamaz...

Tasarımda oldugu gibi anlamın da bir BİLİNC sayesinde oldugunu söylemek kadar mantıklı ne olabilir..

Tesaduftur demek beynın ırzına geçmek gibi birşey....

Duygular neticesinde varmış oldugmuz anlamın ne oldugunu basitce şöyle anlatayım...

''Kolu olmayan bir insana düşünce gücüyle hareket ettirebileceği bir protez taktıgımızı düşün(şu an bu protezler mevcut)...

TASARIM:O protez kolun beyınden aldıgı elektrıksel impluslar netıcesınde hareket edebilmesi için dizayn edilmesi...Bu tasarımın tesaduflugunu bırak muazzam bir bilgi gerektirdiğini görüyoruz...Ayrıca o protezin saglıklı bır kolun tüm fonksıyonlarını yapmamasına ragmen saglıklı bir kola tesaduf demek aptallıgın ta kendısı olur....

ANLAM:O kolun olması gerektıgı yerde olması ve işlevsel olması.Yanı kolu olmayan birinin o bölgesine yapay bir kalp takabilirdik , bu yapay kalp muazzam bir tasarım olsa bile o bölgede ANLAMSIZ olurdu...Kolun olması gerektıgı yerde olması işte ANLAMLI oluyor....

Sitelerde Paylaş

Madde-uzay-zaman(ve doğa kanunları) bigbang ile başlar(atomlar vs bigbangden sonra meydana gelmişlerdir.)...yanı ne madde ne uzay ne de zaman ezelidir...

Bu yüzden bunların zorunlu varlık olması düşünülemez....

Varlıgımızı temellendırırken sonradan var olan bir şey üzerinden temellendirmemiz mümkün değil....

sonradan var olan derken bile zamanın big bang den önce de olduğunu gösteriyorsun.

madde ezelidir. ama dönüşerek bunu yapar.

madde değil diyorsan zorunlu ilk varlık nasıl olmalıdır ?

ama senin varlığın sonradan var olan birşey üzerine, en hızlı koşan sperm sen olmuşsun :)

varlığının ilk temeli sonradan olan birşey.

buradan zorunlu ilk varlığa kadar geldik diyelim, niye zorunlu ilk varlık tanrı olsun.

zorunlu ilk varlık oluşmasında sebep nedir?

Sitelerde Paylaş

Bir insan madde-uzay-zaman-bigbang den söz ediyor ve müslümanım diyorsa fazla tartışmayacaksın.

Daha inandıkları allahın nerede ve şeklinin nasıl olduğunu bilmezler.

Paralel evren, takyon, nur gibi kavamlarla kafalarını bulandırmış hayalperest bilimci nurculardır.

Sitelerde Paylaş

sonradan var olan derken bile zamanın big bang den önce de olduğunu gösteriyorsun.

madde ezelidir. ama dönüşerek bunu yapar.

madde değil diyorsan zorunlu ilk varlık nasıl olmalıdır ?

ama senin varlığın sonradan var olan birşey üzerine, en hızlı koşan sperm sen olmuşsun :)

varlığının ilk temeli sonradan olan birşey.

buradan zorunlu ilk varlığa kadar geldik diyelim, niye zorunlu ilk varlık tanrı olsun.

zorunlu ilk varlık oluşmasında sebep nedir?

Zorunlu ilk varlık vardır...

Buna biz Yaratıcı diyoruz...

Siz madde dıyorsunuz...(materyalizm)

Bazıları da doğa ve kanunları dıyor...(naturalizm)

Biz bigbang ile madde ve doğanın zorunlu varlık olamayacagını anladık diyoruz ayrıca doğada da kanunlarında da maddede de TASARIM ve ANLAMI meydana getirebilecek bir AKLIN olmadıgını gösterıyoruz....

Sitelerde Paylaş

Bence daha fazla saçmalama sagduyu...

Yaratıcının varlıgı veya yoklugu rasyonel veriler üzerinden değerlendirilmeli...

Bir ateist temellendirmeden(tesaduf dııyorsa tesadufun varlıgı nasıl oluşturdugunu temellendirebilmeli) ben yok olduguna inanıyorum derse benim için sorun kalmamıştır...

Sen de tam bunu yapıyorsun aslında başından beri...

Bu başlıgın da konusu tam da bu.

Konu hakkında söyleyecek birşeyinin olmadıgını defalarca gördüm...

Senin bir deist oldugunu düşünüyorum o yüzden, kutsal kitaplar dışında tartışmayı bilmiyorsun...

Benim derdim varsa eger yaratıcının yoklugu hakkında rasyonel söyleyebilecegınız şeyler onları duymak..

Mesela ortaçağda Muhammed adında biri Allah adında bir tanrı var ve benimle haberleşiyor dediği zaman bu rasyonel temel mi oluyor?

Tesadüf konusuna gelince, şimdi senin Türkiye'de müslüman bir ailede doğmanı neye bağlıyorsun?

Neden 2000 yıl önce bir Romalının kölesi olarak veya Aztek rahibi olarak doğmadın?

Neden bir hindu, bir eskimo veya bir yamyam olarak doğmadın?

Tesadüf mü yoksa yukardan birisi bunu ayarlıyor mu?

Sitelerde Paylaş

Önceki iletimden alıntıdır:

Duygular bize hayatta ki anlamı gösterir...

Anlam anlamsızlıktan cıkamaz...

Tasarımda oldugu gibi anlamın da bir BİLİNC sayesinde oldugunu söylemek kadar mantıklı ne olabilir..

Tesaduftur demek beynın ırzına geçmek gibi birşey....

Hayatın anlamı sen ne verirsen o kadardır.

akıllı bir tasarım yoktur. güneş nasıl ki doğudan doğmak zorundaysa, ve doğduğu için sabah oluyorsa, buda aynen bunun gibidir. güneş doğduğu için sabah oluyor, sabah olsun diye güneş doğmuyor.

suyun akıp aşağıya inmesinde yerini bulmasında ne kadar anlam varsa, o kadar vardır.

Sitelerde Paylaş

Ey zavallı sen 13 milyar yıl önce nerdeydin ? yoktun !

Ama seni bir yaradan varki varsın yoksa bir hiçtin kendinden bile haberin yoktu...

O gökleri ve yeri yoktan var edendir… (Enam Suresi, 101)

tarihinde Teblig tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mesela ortaçağda Muhammed adında biri Allah adında bir tanrı var ve benimle haberleşiyor dediği zaman bu rasyonel temel mi oluyor?

Tesadüf konusuna gelince, şimdi senin Türkiye'de müslüman bir ailede doğmanı neye bağlıyorsun?

Neden 2000 yıl önce bir Romalının kölesi olarak veya Aztek rahibi olarak doğmadın?

Neden bir hindu, bir eskimo veya bir yamyam olarak doğmadın?

Tesadüf mü yoksa yukardan birisi bunu ayarlıyor mu?

Ayarlama olmazsa evreni ilgilendiren bu kadar faktörüde göz önüne alınca kaostan kurtulmanın mümkün olamayacagını düşünüyorum....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...