Jump to content

TANRI veya YANILGISI

Recommended Posts

• İleti 2,4k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ee be beyinsiz,madem canlılık tesaduf gıbı komık bır secenekle olabılıyorsa ve tesadufte mevcut tasarım ve anlamı meydana getırecek bır bılınc yoksa, aynı zamanda canlılık ıcın gereklı olan hammadde(atomlar,elementler vs) mevcut iseler o zaman sen de ki beyını(tesadufe göre daha avantajlısın ne de olsa) kullanarak cansız maddelerden bir sinek meydana getirsene...

Ama bir beyin tasımanız beyinsiz olmadıgnızı göstermıyor ...

arkadaş millete hakaret etmekten bıkmadınmı ne zaman baksam aynı tavırlar neyin doğru olduğunu nerden biliyosun

1-Yaratıcının varlığını ispatla

2-Yaratıcı varsa onun bir din gönderdiğini ispatla

3-Bir din gönderdiyse onun allah olduğunu ispatla

en ufak bir somut delilin varsa paylaş

Sitelerde Paylaş

Sende bunu kanıtlayabilecek beyin var mı?

Bilinçliliğin yapamadığını tesadüf yapabilir.

Neden yapamasın?

Herşey bir bilinç ile oluyorsa sen tesadüfün ne olduğunu hiç bilmiyorsun demektir, elinde örnek yok çünki.

Neye dayanarak tesadüf ile şu olmaz bu olmaz diyebilirsin? Bize tesadüfle olmaya çalışmış ama başarız olmuş bir örnek verebilirmisin.

Tüm argümanlarınız gerzekçe yüzeysellikten ibaret.Tüm inancınızı saçma sapan mantık haytalrı üzerine kurmuşsunuz.

Kendinize samandan bir barınak yapmışsınız içerde güvende sanıyorsunuz.

''aha sinek yaratamadın, ohalde allah var'' bu mu senin tüm hayatına yön veren inancının temeli?

Yaz yaz...Şu cahilliği herkesın görmesi için yaz...

Bilinçliliğin yapamadıgını demek tesaduf yapabilir :D

Tesadufun bilinçten avantajları nelermiş peki?Bilinçten farklı neler yapabilirmiş?

''Bize tesadüfle olmaya çalışmış ama başarız olmuş bir örnek verebilirmisin.'' demissin...

Verebilirim...

ASIL örnekten önce BASİT bir örnek vererek başlıyalım:

BASİT örnek;

Bana cevap olarak yazmış oldugun yukarıda kı ileti yaklaşık 200 harf içeriyor...

Bana cevap olması acısından bir anlam butunlugu oluşturdugundan bu harflerın herbırı olması gerektıgı yerde...

Her bır harfın 29 harf arasından secıldıgını bıldıgımızden 1 bölü 29 üzeri 200 de bir olasılıkla bu yazı tesadufen olabilir...

Ama benım iddam şu bana 1 saat 2 dakıka sonra cevap yazmış oldugunu göz onune alarak aynı sureyı sana verip rastgele tuşlara basmanı ıstıyorum....Her 200 harf doldugunda başka bır secenek ıçin tekrar bas...

BİLİNCİ bir yazarının oldugunu ve onun yazdıgını kabul etmek,1 saat 2 dakıkada tesadufen bu iletinin meydana cıkmasına inanmaktan kat kat mantıklı olsa da senın 1 bölü 29 üzeri 200 de bir olasılıga sıgınıp tesadufen olabılır dıyebılırsın ama şu soruları göz ardı edemezsın;

1-Benım bu başlıkta yazmıs oldugum binlerce iletinin her bırının cevabının aynı anlam butunlugunde olmasını ,bir tesadufe mı bir bilince mı baglamak daha mantıklı?

2-Harflerın dizilimli olmasının yanında ANLAMLI olmasının da bir önemi var...

Örnegın cevap olarak İstiklal marsı yazılabılırdı,yine harflerın doğru diziliminden bahsedebılırdık ama benım sorularıma cevap olması acısından ANLAMSIZ olurdu.Bu ANLAMI tesadufe mı baglamak mantıklı yoksa bır BILINCE mı?

3-Tesadufte cok secenek vardır(yukarıda kı kucuk paragrafın 29 üzeri 200 secenek arasından secılmıs oldugu gıbı).Peki neden ilk secenek olarak bizim aradıgımız karsımızda?Yanı anlamsız ve sacma olaan binlercesı degılde neden tam da bızım aradıgımız cevap karsımızda?Tesaduf demek mı mantıklı BILINCLi bir varlıga atfetmek mı?

Tesaduftur demek her ne kadar mantıgın ırzına gecmek demekse de o küçük(1 bölü 29 üzeri 200 de bir(sadece su paragrafın tesadufen oluşma olasılıgı)) ışık kaynagına sıkı sıkı sarılmanızdan ötürü ''tesadufun canlılığın oluşturabılmesı'' örnegını verelim..

ASIL örnek;

Yukarıda yazmıs oldugum iletidir...(alıntılıyorum)

[''Ey insanlar! Size bir örnek verildi. Şimdi ona iyi kulak verin. Sizin Allah’tan başka taptıklarınız bir sinek dahi yaratamazlar, hepsi bunun için toplansalar bile. Eğer sinek onlardan bir şey kapsa, bunu ondan kurtaramazlar. İsteyen de âciz, istenen de.''(Hac suresi ayet73)

Yaratma iki ayrı bölümden oluşur

1-Parçaları birleştirme(inşa)

2-Yoktan var etme(ibda)

1. maddeye göre insanın cüzi yaratıcılıgı vardır diyebiliriz.(insan parcaları birleştirip eserler elde edebilir)

2.madde de ki yaratma (yoktan var etme) sadece Allah a aittir...

Bu yüzden bu ayette Kuranda ki meydan okumalardan biridir...

Bir sineğin yaratılması için evvela parçaların birleştirilmesi(atomlarının bir araya getirilimesi) sonrasında da onu canlandırmak(görme,işitme,[karakter, benlik,bilinç--insan için ] vs vs gibi daha önce olmayan ve maddenın özelliği olmayan özelliklerin yoktan ona verilmesi.)

Tesaduf seceneği inşa için söz konusu olabilir( parçaların bir araya gelmesi durumunda)

Örneğin bir insanın proteininin oluşması için gerekli olan aminoasit diziliminin olasılık hesabı yapılabilir...(tek bir albuminin tesadufen oluşması için bile mevcut evren zamanı yeterli değil ayrıca)

Ama daha önemlisi ve sürekli gözardı edilen o parcanın canlanması olayıdır ve bu olasılıklarla acıklanamaz.İşte burda tesaduften bahsetmek mumkun değildir.

''Bir sinek yaratamazsınız'' meydan okuması göz ardı edilemiyecek kadar sarsıcıdır... -_- -_-Sineğin hammaddesi olan atomlar elimizde.Buyrun o atomları bir araya getirip canlandırın ve Kuranın bu ayetinin ve netice itibariyle tüm davasını gecersiz kılın...

Ama sıkar :D :D]

Evet bu iletimde belirttiğim gibi atom diziliminin yanında ,atomlarda olmayan özellıklerin sineğe verilmesi kısmını tesaduf yapamaz..Zaten ayetın basında kı sizin ALAHTAN BAŞKA TAPTIKLARINIZ BİR SİNEK DAHİ YARATAMAZ (ayetin sonunda isteyen de acız ıstenen de acız vurgusu var yanı insanın kendısı de yapamaz) vurgusu son derece önemlidir...Burda tapmış oldugunuz şeyin TESADUF oldugunu görüyoruz...

Ve diyorum kı madem tesaduf herseyı yapabılır buyursun cansız maddelerden canlı elde etsın...Sadece dizilim yetmiyor cunku...İşte burda olasılık 0....

tarihinde doctorr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

arkadaş millete hakaret etmekten bıkmadınmı ne zaman baksam aynı tavırlar neyin doğru olduğunu nerden biliyosun

3-Bir din gönderdiyse onun allah olduğunu ispatla

en ufak bir somut delilin varsa paylaş

Niye tek taraflı goruyorsun..Yazmış oldugu 2277 nolu iletide ki sevıyesızlıgı görmüyor musun?

Sitelerde Paylaş

Bilinçliliğin yapamadıgını demek tesaduf yapabilir :D

Neden yapamaya cağını/ olmayacağını kanıtla.

Tek soru bu.

Ama ''olmaz, olamaz'' demekten başka bişeyin yok.Aynı saçmalıkları (birde eşek kadar kocaman kocaman) yazmana gerek yok tekrar tekrar.

Bize tesadüf ile oluşmuş bir örnek ver, ''işte tesdüfle olmuş olsa böyle olurdu'' de onunla kıyaslayalım.

ama bu arada tanrıya inandığın için verdiğin örneğin ''hiçbirşey tesadüfen olamaz herşey allahın kontrolündedir'' inancıyla çelişmemesine dikkat et.

Göster bize kaç gram beynin olduğunu.

Sitelerde Paylaş

Niye tek taraflı goruyorsun..Yazmış oldugu 2277 nolu iletide ki sevıyesızlıgı görmüyor musun?

görüyorum ve arttırıyorum

3-Bir din gönderdiyse onun gönderenin allah olduğunu ispatla

ve bence şunu demekten vazgec insan bu zekayla sinek bile yaratamıyorsa sineği allah yaratmıştır

4-Sineği allahın yarattığını ispatla

tarihinde FREE MAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neden yapamaya cağını/ olmayacağını kanıtla.

Tek soru bu.

Ama ''olmaz, olamaz'' demekten başka bişeyin yok.Aynı saçmalıkları (birde eşek kadar kocaman kocaman) yazmana gerek yok tekrar tekrar.

Bize tesadüf ile oluşmuş bir örnek ver, ''işte tesdüfle olmuş olsa böyle olurdu'' de onunla kıyaslayalım.

ama bu arada tanrıya inandığın için verdiğin örneğin ''hiçbirşey tesadüfen olamaz herşey allahın kontrolündedir'' inancıyla çelişmemesine dikkat et.

Göster bize kaç gram beynin olduğunu.

Kendiliğinden türemenın tesadufen olma olasılıgının yüzde 0 oldugunu söylüyorum...

Tesadufun ''yapamayacagı bir şey'' istedın ben de işte söylüyorum...

Varlıgı yaratıcya dayandırmayan bir zihnıyetın ''kendılgınden türemeyı'' kabul ettgını biliyoruz ..

İşte ben de tam da burda ''kendılıgınden türemenın'' mümkün olmayacagını ve tesadufle acıklanamayacagını söyluyorum...

Bir taraftan ''tesadufe'' bır taraftan ''kendıglınden turemeye'' ınanmak mantık acısından en büyük tutarsızlıktır...

Tesaduf herseyı yapar hatta bılıncın yapamadıgını da yapar :D diyen birinin , ''kendılıgınden türemenın'' nasıl tesadufen olabılecegını gösterebılmelı...

Hadı buyur...

Sitelerde Paylaş

görüyorum ve arttırıyorum

ve bence şunu demekten vazgec insan bu zekayla sinek bile yaratamıyorsa sineği allah yaratmıştır

Sineği tesaduf mu meydana getirmiştir?

Sitelerde Paylaş

Varlığı kanıtlanmamış bir şeyin var olduğunu iddia etmek salaklıktır,bu şeye anlam yüklemek duble salaklıktır.

Kanıtlanmadgnı nerden bılıyorsun?

Görmek var oldugna inanmak için gerekli tek neden değildir...

Seni görmediğim halde ''iletilerinden'' hareketle varlıgını kabul ettgım gıbı..

Yaratıcının varlıgının en büyük delili varlğımızdr...

Ayrıca mevcut evrenede kı tasarımlar ve anlamlar onun varlıgının dıger kanıtlarındandır......

Nasıl senın iletilerınden hareketle senın varlıgını kabul ettım işte mevcut evrend kı eserlerrden hareketle de onun varlğını kabul edıyorum...

Sitelerde Paylaş

Sizin bilim dediğiniz safsata (kanıtlanamamış iddialar yumağı)

Allahın varlığına ve birliğine karşı neyi isbat edebilmişki bir din gibi ona tapıyorsunuz

Sıcak su soğuk sudan daha hızlı donar?

al cevapla 3000 euroluk ödülü kap

daha bunu bulamamış bilimin nesine tapıyorsunuz?

:lol:

Sitelerde Paylaş

Bu Müslümanlar gerçekten ahmak.

bilim adamları kafa patlatıyor bilinmeyenler için, kimisinin cevabını veriyor ,kiminin cevabını bulmak için çabalıyor.

Ama bu ahmak Müslümanlar kolayını bulmuş, şu şu neden olmuş sorusuna ,bilim henüz cevap verememişse (hiç bir zaman cevap veremeyebilir de)o sorunun arkasına allah denen hayal mahsulü şeyi koyuyorlar.

Buna ahmaklık denmez de ,ne denir?

Sitelerde Paylaş

Bu Müslümanlar gerçekten ahmak.

bilim adamları kafa patlatıyor bilinmeyenler için, kimisinin cevabını veriyor ,kiminin cevabını bulmak için çabalıyor.

Ama bu ahmak Müslümanlar kolayını bulmuş, şu şu neden olmuş sorusuna ,bilim henüz cevap verememişse (hiç bir zaman cevap veremeyebilir de)o sorunun arkasına allah denen hayal mahsulü şeyi koyuyorlar.

Buna ahmaklık denmez de ,ne denir?

Ahmak:cevresınde olup bitenden haberı olmayan demekse,Yaratıcı varlıgını cevrende kı ve vucudunda kı sayısız delılerle sana gösterıyorsa hiç kusura bakma en büyük ahmak sensin...

Sitelerde Paylaş

Ahmak:cevresınde olup bitenden haberı olmayan demekse,Yaratıcı varlıgını cevrende kı ve vucudunda kı sayısız delılerle sana gösterıyorsa hiç kusura bakma en büyük ahmak sensin...

Ahmak demek ,sorgulama yeteneği olmayan,her duyduğuna inanan insanlara denir,Bir anlamda aptal,salak da diyebiliriz.

Sen de ahmaksın.

Çünkü,ota ,boka ,çere çöpe bakarak bir şeyin var olduğunu iddia ediyorsun.

İstediğine inanabilirsin,hiç kimsenin diyecek bir şeyi olmaz.Ama kendi inandığın,, hayal ürünü olan bir şeye ,anlamlar yüklersen ve bu şeyleri bizim göremediğimizi ve inkar ettiğimizi iddia edersen duble ahmaksın.

Ahmak olmadığı ispatlamak istiyorsan,bu hayal ürünü şeyin var olduğunu kanıtlaman lazım.Kanıtlamadığın sürece ahmak kalmaya devam edersin.

Sitelerde Paylaş

Sizin bilim dediğiniz safsata (kanıtlanamamış iddialar yumağı)

Allahın varlığına ve birliğine karşı neyi isbat edebilmişki bir din gibi ona tapıyorsunuz

Sıcak su soğuk sudan daha hızlı donar?

al cevapla 3000 euroluk ödülü kap

daha bunu bulamamış bilimin nesine tapıyorsunuz?

:lol:

arapların allahıda güneşin balcığa battığını yıldızların süs olduğunu bulabilmiş sende ona tapmaya devam et :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

Sineği tesaduf mu meydana getirmiştir?

bu sorundan da öyle düşünmediğini anlayabiliyoruz o zaman

Sitelerde Paylaş

bu sorundan da öyle düşünmediğini anlayabiliyoruz o zaman

freeman sinek tesadufen mı oldu dedim?

Sitelerde Paylaş

evet tesadüfler zinciri ve milyarlarca doğal mekanizma sayesinde zamanla yavaş yavaş oluşmuş ve türlere ayrılmıştır yüzlerce sinek türü vardır

veya allah sineğe ol demiştir o da tamam bidakka deyip olmuştur :lol:

Tesadufen olmuş demek...Ee sen neden yapamıyorsun peki?

Tesadufte olan sen de olmayan şey nedır?

Beyin mi :D

Sitelerde Paylaş

Tesadufen olmuş demek...Ee sen neden yapamıyorsun peki?

Tesadufte olan sen de olmayan şey nedır?

Beyin mi :D

tesadüfen oluştu ama binlerce yılda oluştu şimdi benim sineği bir anda yapamamam hem anlamsız hemde hicbirşeyi kanıtlamıyor

ama sen sineği allahın yarattığını iddaa ediyorsun bu konuda somut bir kanıtın varmı yoksa biz sinek yapamıyorsak allah yaratmıştır gibi bir beyinsiz düşünceyemi sahipsin

tarihinde FREE MAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...