Jump to content

TANRI veya YANILGISI

Recommended Posts

IFEELGOOD

Seni okuyorum. Senin söylediklerini binlerce kişi söyledi burada.

Sen hiçbir şeyi temellendiremiyorsun. Yaratıcı var diyorsan onu kanıtlamak zorundasın. Kanıtlayabiliyorsan eğer, temellendirebiliyorsun demektir.

Oysa ben söylediğim her şeyi temellendirebiliyorum, gösterebiliyorum.

Beni de ilgilendiren kısım bu.

Hayır, anneliğin nörobiyolojisi hakkında en küçük bir bilgin yok. Evrimsel süreçte neyin nasıl geliştiği ve oluştuğu hakkında en küçük bir fikrin yok.

İşleyen sistem bir günde, birilerinin kararıyla ortaya çıkmamış. Sistem varsa yaratıcısı, tasarlayanı da vardır demek sığlıktır, kaçmaktır, anlayamamaktır sadece.

Sen doğa üstü anlamlar arıyorsun, Allah arıyorsun sadece. Onu da senin bakış açın ve mantığınla her an her yerde görebilirsin zaten, ama sadece sen görürsün.

Tanrı falan yok. Yaratan, tasarlayan doğa üstü bir güç yok. Yalnızız.

Binlerce Tanrı modeli var, binlerce masa kahramanı var, siz sadece bir tanesine takılıp kalmışsınız. Çünkü binlerce yıldır empoze edilenlerin buluştuğu tek bir beden daha kullanışlıydı ve siz de ona sarıldınız. Bilim sorulara yanıtlar verdikçe hep bir adım öteye gitti bu abuk hayal, sıkıştı. Atomlarda, hatta artık evren dışında bir yerlerde arıyor insanlar. O kadar inatçı bir virus kısacası.

Bütün olay bu.

Soruların Nurcuların sorduğu sorulara benziyor, mantığın çok tipik..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 2,4k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

IFeelGood,

Bunun foruma taşınmasının anlamı nedir?

Bana özel mesaj yazarak soru sormak istediğini söyledi, ben de yanıtladım ve Tanrı üzerine tartıştık. Tartışma doğal olarak sürünce, ben de bana sorduğu soruları forumda da sorabileceğini ve tartışabileceğimizi söyledim.

Onun da aklına bütün tartışmayı taşıyıp buradan devam etmek fikri geldi, ben de olur dedim. Bunlar özele ilişkin tartışmalar değil, forumda devam etmek için de oldukça uygun.

Kısacası Pharmacist'in birçok sorusu ve kafasında verdiği yanıtlar bu iletilerde. Onun ve diğer pekçok inanırın temsilcisi olan düşünceler onlar.

Devam etmek için iyi.

Sitelerde Paylaş

Bana özel mesaj yazarak soru sormak istediğini söyledi, ben de yanıtladım ve Tanrı üzerine tartıştık. Tartışma doğal olarak sürünce, ben de bana sorduğu soruları forumda da sorabileceğini ve tartışabileceğimizi söyledim.

Onun da aklına bütün tartışmayı taşıyıp buradan devam etmek fikri geldi, ben de olur dedim. Bunlar özele ilişkin tartışmalar değil, forumda devam etmek için de oldukça uygun.

Kısacası Pharmacist'in birçok sorusu ve kafasında verdiği yanıtlar bu iletilerde. Onun ve diğer pekçok inanırın temsilcisi olan düşünceler onlar.

Devam etmek için iyi.

Bunun üzerinden bir ateistin tartışacak bir şeyi olduğunu düşünmüyorum burda.

Teistler ise (bu adam da dahil) senin cevaplar ve argümanları çarpıtırlar.

Kulp takarlar.

Amaç bu mu diye merak ettim.

Ama sanırım sen kaynak boyutundan bakıyorsun.

Anladım.

Mesajlarım konuyu bölüyorsa silinse iyi olur.

Sitelerde Paylaş

Şimdi cevap sırası bende....Burdan devam edebiliriz artık...

Evet ama sadece sen ve ben değil, inanan inanmayan bütün arkadaşlar devam ederiz.

Senin ilk iletine bakınca yalnızca ikimiz tartışacakmışız gibi bir anlam çıkıyor.

Öyle olmadığını belirtelim ki isteyen herkes katılsın, daha geniş alanlı tartışalım.

Sitelerde Paylaş

Evet ama sadece sen ve ben değil, inanan inanmayan bütün arkadaşlar devam ederiz.

Senin ilk iletine bakınca yalnızca ikimiz tartışacakmışız gibi bir anlam çıkıyor.

Öyle olmadığını belirtelim ki isteyen herkes katılsın, daha geniş alanlı tartışalım.

İlk iletimi bı daha okursanız iletilerin hepsının tasınmasından sonra tartısmanın herkese acılacagını yazmısım zaten...

AMA BEN BURDA SİZE KALDIGIMIZ YERDEN CEVAP YAZCAM..

Sitelerde Paylaş

İlk iletimi bı daha okursanız iletilerin hepsının tasınmasından sonra tartısmanın herkese acılacagını yazmısım zaten...

AMA BEN BURDA SİZE KALDIGIMIZ YERDEN CEVAP YAZCAM..

Tamam, dilediğin gibi devam et tabii, yanıtını yaz.

Ben ilk iletiyi yanlış okumuş veya yanlış anlamışım demek ki. Özür dilerim..

"Kimse bir şey yazmasın" dediğin bölüm aklımda kalınca, açıklama yapmak istedim.

Sitelerde Paylaş

inanç meselesinin tartışılması saçma değilmi ya adı üstünde inanç somut bir delil olmadığı için kimi inanır kimi inanmaz.

bence dinleri ve kitapları iyice inceleyip sorgulamalıyız ortaya çıkan sonuçlara göre inanmak ve inanmamak insana kalmış

Din kitaplarını okuyup anlayan biri dindar olarak kalamaz, dindar olanlar kesinlikle ististnasız anlamayanlardır..

tarihinde Marine tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Madem hersey madde canlı sansız atomlardan oluştu...

Bu atomlar kendı özellıklerı olmayan görme akıl annelık hissini bizlere nasıl verdıler...

The Selfish Gene kitabında hepsi ayrıntılı olarak yazıyor. Bilimin bu sorulara cevapsız kaldığını düşünüyorsan yanılıyorsun.

Hiçbir molekül can vermek için uğraşmadı. Bir sürü molekül zaten vardı. Bu potansiyele sahip olanlar aralarından seçildi.

Kendini eşleyen bir ilkel gen oluşunca mutasyonlar sürekli yeni genetik bilgi biriktirdi, bilgiyi çıkaran mutasyon seçildi.

Mutasyon seleksiyon, mutasyon seleksiyon, mutasyon seleksiyon özgün proteinler çıkanakadar milyonlarca yıl devamlı denendi.

Bir şekilde diğerlerine göre daha hızlı üreme şansı kazanan eşleyici kendi sayısını oransal olarak artırıyordu.

Her seferinde kendini en hızlı eşleyen, koruyucu zarlar içie hapsolup korunan eşleyiciler(genler) bizi bugünlere getirdi.

Yağmur senin için yağmıyor. 4.3 milyar yıldır Dünya'da devamlı yağmur yağıyor. Yaşayan canlı yokken de yağıyordu

Sitelerde Paylaş

Bunun üzerinden bir ateistin tartışacak bir şeyi olduğunu düşünmüyorum burda.

Teistler ise (bu adam da dahil) senin cevaplar ve argümanları çarpıtırlar.

Kulp takarlar.

Amaç bu mu diye merak ettim.

Ama sanırım sen kaynak boyutundan bakıyorsun.

Anladım.

Mesajlarım konuyu bölüyorsa silinse iyi olur.

Ben onun sorularını hakkı olan biçimde, örneklerle vs vs. yanıtlayamadım, çok vaktim yok. Özel mesajlarla din ve Tanrı konusunda hemen hiç tartışmadım, ta ki Pharmacist'e kadar. İlk soruyu sorunca ve ben de yanıtlayacağımı söyleyince de devamı geldi.

Öyle çok sorusu var ki, bence tartışmak gayet mümkün. Hoş, o sorular bu forumda belki binlerce kere soruldu ve yanıtlandı ama biz biliyoruz ki binlerce kere daha sorulacak ve yanıtlanacak. Din aynı din, inanır aynı inanır.

Forum içinde daha geniş tartışılır...

Sitelerde Paylaş

Ben burada bilişsel olarak iki ayrı tür vardır homo sapiensler içinde derken kimse şeyine takmıyordu.

İki ayrı tür vardır dedim dedim inanmadınız,

Bak ne oldu şimdi? :D

Şaka bir tarafa bilimsel olarak insanların bilişsel sınıflandırılmasının resmi olarak kabul edilmesinin zamanı geliyor yavaş yavaş.

Bu homo sapiensler gerçekliği olduğu gibi algılayamıyorlar.

Ateistler artık resmen ayrı bir bilişsel tür.

Sitelerde Paylaş

İfeelgood arkadaşım. sanırım hayatta seni üzecek bazı olaylar yaşadın ve duyguların sıkışık kalmış. İfade yolu bulamadığından şu anda çok duygu yüklüsün. Çünkü yazılarında hafif bir isyan ve duygu yükü sezdim. Bunu bu forumdan bağımsız "kişisel gelişim uzmanı" kimliğimle söyledim. belki inkar edeceksin ama söylediğim süreçler bilinçaltıyla alakalıdır. hepimiz bu yollardan geçebilir. ben şahsen geçmiştim...

duygu yüklü insanlar kolay tetiklenebilen, kutuplu düşünebilen ve karşısındakini gereği gibi değerlendirmeyen insanlara dönüşebilirler. Çünkü Pharmacist sana A sormuş... Sen B ile ilgili başka cevaplar vermek istemişsin. Senin canın geçmişe dair bazı olaylar konusunda sıkkın bence...

belkide yanılıyorumdur... ama İLETİŞİM denen şey karşı tarafa hissettirdiğinse... benim hissettiğim buydu...

Sitelerde Paylaş

Ben burada bilişsel olarak iki ayrı tür vardır homo sapiensler içinde derken kimse şeyine takmıyordu.

İki ayrı tür vardır dedim dedim inanmadınız,

Bak ne oldu şimdi? :D

Şaka bir tarafa bilimsel olarak insanların bilişsel sınıflandırılmasının resmi olarak kabul edilmesinin zamanı geliyor yavaş yavaş.

Bu homo sapiensler gerçekliği olduğu gibi algılayamıyorlar.

Ateistler artık resmen ayrı bir bilişsel tür.

Onlar farklı bir yöne doğru evrimleşmişler, evrimleşiyorlar. Uzak bir gelecekte beyinlerinin zihinsel faaliyetleri neredeyse tamamen körelmiş ama bunun yanında ezber kabiliyetleri insanüstü bir şekilde gelişmiş tamamen farklı canlılara dönüşebiirler... :D

Sitelerde Paylaş

The Selfish Gene kitabında hepsi ayrıntılı olarak yazıyor. Bilimin bu sorulara cevapsız kaldığını düşünüyorsan yanılıyorsun.

Hiçbir molekül can vermek için uğraşmadı. Bir sürü molekül zaten vardı. Bu potansiyele sahip olanlar aralarından seçildi.

Kendini eşleyen bir ilkel gen oluşunca mutasyonlar sürekli yeni genetik bilgi biriktirdi, bilgiyi çıkaran mutasyon seçildi.

Mutasyon seleksiyon, mutasyon seleksiyon, mutasyon seleksiyon özgün proteinler çıkanakadar milyonlarca yıl devamlı denendi.

Bir şekilde diğerlerine göre daha hızlı üreme şansı kazanan eşleyici kendi sayısını oransal olarak artırıyordu.

Her seferinde kendini en hızlı eşleyen, koruyucu zarlar içie hapsolup korunan eşleyiciler(genler) bizi bugünlere getirdi.

Yağmur senin için yağmıyor. 4.3 milyar yıldır Dünya'da devamlı yağmur yağıyor. Yaşayan canlı yokken de yağıyordu

merak etmeyın o kıtabı ındırdım...

okumadan da yorum yapmayacagım sımdı...

Sitelerde Paylaş

Onlar farklı bir yöne doğru evrimleşmişler, evrimleşiyorlar. Uzak bir gelecekte beyinlerinin zihinsel faaliyetleri neredeyse tamamen körelmiş ama bunun yanında ezber kabiliyetleri insanüstü bir şekilde gelişmiş tamamen farklı canlılara dönüşebiirler... :D

işte aramızda ki fark...

Soruların cevapları geçiştriliyo hep...

Bu forumda sorulması bı daha sorulamayacagı anlamına mı gelıyoo...

Daha önce cevap verilmişse eger buyrun tekrar cevaplayın..

Dawkins in uçan spagetti canavarı ateistlerin genelinin ağzındayken bunu dawkins söyledi demek cevap DEGILKEN biz bi islami düşünürü okuyup onun üzerinden soru sorunca bu ona ait demek CEVAP mı?

Tartısmanın konusu üzerinden yorum yapacak katkı saglayacak tüm katılımcılara sımdıden tşk...

tarihinde pharmacist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...