Jump to content

TANRI veya YANILGISI

Recommended Posts

• İleti 2,4k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Değildir. Doğal seleksiyon ''kör'' bir saatçidir.

Hatta bilinç dışındaki tek alternatiftir.

Mutant bakteriler yaşarken, diğerlerinin öldüğünü okumadın mı?

Doğal seleksiyon sadece gerçeğin bir görüntüsü o kadar.

Kaliteli gene sahip birey uzun süre hayatta kalır ve bu kaliteli genleri sonraki nesle aktarır.

Kısa sürede kaliteli genlere sahip bireyler çoğunluğu ele geçirir.

Bu son derece doğal bir süreç. Bu antiboyikleri kendin bile deneyebilirsin.

Şu Kör Saatçi Metaforunu daha önce duymuştum...

Tam olarak ne anlama geliyor ?

Sitelerde Paylaş

Tutamadım kendimi. :(

Oradaki bilinç olarak algıladığınız şey şöyle değil: ''Doğa düşünüyor, ve bir karar verip bir şeylerden bir şeyleri seçiyor.'' Öyle tahmin ediyorum ki orada kastedilen durum şartların getirdiği bir seçim. Doğal süreç...

Söyleyin vücuda giren yabancı bir maddeyi metabolizmanın atmaya çalışması ne kadar bilinçlidir? Orada arkadaşın bahsettiği seleksiyon tıpkı buna benziyor. Karar verip seçmek gibi bir durum yok. Daha ziyade etki-tepki kanunu devrede...

sence "doğa" soyut bir kavram mıdır? somut bir kavram mıdır?

Sitelerde Paylaş

Saydığın olaylarla modifikasyonun bağlantısı yokmudur. mesela Çuha çiçeği 15-20 derecede yetiştirilirse kırmızı renkli olur, 30-35 derecede yetiştirilirse beyaz renkli olur. Çuha çiçeğinin dölleri de aynı özelliği göstermeye devam edecektir ve yeni tür çiçekler oluşması beklenmez.

Himalaya tavşanlarının beyaz tüyleri kazınıp üstüne buz konunca yeni çıkan tüyler siyahtır. bu durumda himalaya tavaşanları bu özelliklerini oğul döllere aktaracaklar.

Ayrıca kutup ayısı örneği gibi develer de çöle uygun Yaratılmıştır. kutuplarda develerin yaşaması tabiki beklenemez ama bu tür yok olmaz. aynı şekilde kutup ayıları çölde yaşayamaz ama nesilleri de yok olmaz. yani seçilime uğramamışlardır.

Hayır modifikasyonla alakası yok benim dediklerimin. Modifikasyonlar sonraki nesillere aktarılmayan, bireysel değişimlerdir ve evrimle alakası yoktur.

Evrim genlerdeki değişimleri ele aldığı için Çuha çiçeği bizi bağlamaz. Bir zencinin çocuğu zenci doğar, beyazın çocuğu beyaz doğar.

Çünkü beyazların sahip olduğu ''gen farklıdır''. 30 000 yıl önce MCR1 geninde mutasyonlar olmuş ve beyazlar seçilmiştir.

Evrimde gen değişimi sadece mutasyonla olur. Mutasyon sürekli taze gen katar. Bazı mutasyonlar zararlı mutasyondur.

Zararlı mutasyona sahip olan birey hemen eleneceği için bu özelliği sonraki nesillere aktaramaz, diğerleri yayılır.

Discovery11 :). Merak etme ben periyodik aralıklarla bütün Harun Yahya sitelerini turluyorum zaten, oradaki argümanlar beni kesmez.:D

Kardeşim siz Nuh tufanına inanıyorsanız, kutup ayıları ve boz ayıların ortak atadan gelip sonradan ayrıldığını mecburen kabul edeceksiniz.

Sitelerde Paylaş

papaya kadar yolu var sonuc teist olmak yine he he:))

Yok bak simdi yanildin, devrim panpanin, evrimci olarak papasya degisimini onler. Iste insanoglunun numenasl yeti bilinci ve onu yonlendirebilmesi, yani beynin norokimyasal isleyisine birakmamasi, numenal devrimdir. Evrim ile gelmez.

Sitelerde Paylaş

Yok bak simdi yanildin, devrim panpanin, evrimci olarak papasya degisimini onler. Iste insanoglunun numenasl yeti bilinci ve onu yonlendirebilmesi, yani beynin norokimyasal isleyisine birakmamasi, numenal devrimdir. Evrim ile gelmez.

Felsefeyı böyle cıkarına yorumlarsan sadece kendınce haklı olursun:)

Sitelerde Paylaş

Korkma yahu okusana. Sen de biliyorsun ki bilim inanmaya değil anlamaya yönelik bir şey. Onu okuman 5 dk sürer. :)

korkma derken:)) espiri olarak algılıyorum ve gülüyorum:))

senı kırmamak adına okucam tabı...dawkınsı de okucam...merak etme

Sitelerde Paylaş

bence "doğa" diye birşey yoktur. bilimsel olarak da ispatlanamaz çünkü sadece "insanoğlunun ürünüdür".

Bilim varlikla da inancla da ugrasmaz. Fenomen olarak algiladigi kendisine yansi ve gozlem verenin gozlemini teoriye tasir, teorisini test eder, olgu haline getirir ve bu olgu yanlislanabilene kadar da gecerlidir.

Iste bu yuzzden bilimin bilimselliginde, kesinlik, mutlaklik, sabit, degismez ve suphe yoktur. Sadece olgunun gecerliligi ve yanlislanabilirligi vardir.

O yuzden bilim bilimsel olarak, doga adi verilen algiyi ve gozlemini ortaya koyar; kendisini degil. Doga fenomeninin kendisinin mutlak, kesin v.s. olarak ortaya koyumu metafizigin ontolojisinin ideolojik ve inancsal dogru tartismasidir. Bu tartismada bilim bilimsel olarak bulunmaz. Cunku bilim bilimsel olarak var, ol ve inandan degil; bil den yola cikar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...