Jump to content

TANRI veya YANILGISI

Recommended Posts

Eşler arası(Kadın-erkek) sevgi-merhamet bağı tesaduflerle acıklanamayacak kadar anlamlıdır...

Evrendeki tasarım Yaratıcının varlıgına acılan bir yol olsada sadece yollardan biridir...

Bir diğer yolda hayatta ki ANLAMdır..Bunun en güzel örneklerinden biri de eşler arası sevgi-merhamet gibi duyguların varlığıdır...

(Rum Suresi 21)

''Ve delillerindendir ki sizin cinsinizden eşler yaratmıştır size, onlarla uzlaşıp geçinesiniz diye ve aranıza da sevgi ve merhamet ihsân etmiştir; şüphe yok ki bunda, düşünen topluluğa deliller var''

Tesaduf mü yine? :D :D

Duydular yaratıcının varlığıyla rasyonel temellendirilebiliyor...

Ateizme göre bu duygular rastlantıların bir sonucudur...Komedi resmen...

tarihinde doctorr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 2,4k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eşler arası(Kadın-erkek) sevgi-merhamet bağı tesaduflerle acıklanamayacak kadar anlamlıdır...

Evrendeki tasarım Yaratıcının varlıgına acılan bir yol olsada sadece yollardan biridir...

Bir diğer yolda hayatta ki ANLAMdır..Bunun en güzel örneklerinden biri de eşler arası sevgi-merhamet gibi duyguların varlığıdır...

(Rum Suresi 21)

''Ve delillerindendir ki sizin cinsinizden eşler yaratmıştır size, onlarla uzlaşıp geçinesiniz diye ve aranıza da sevgi ve merhamet ihsân etmiştir; şüphe yok ki bunda, düşünen topluluğa deliller var''

Tesaduf mü yine? :D :D

Duydular yaratıcının varlığıyla rasyonel temellendirilebiliyor...

Ateizme göre bu duygular rastlantıların bir sonucudur...Komedi resmen...

Altta da benim yorum bulunsun da millet bazı kişilerin basit ifadelerden nasıl mucize çıkardığını görsün.

(Rum Suresi 21)

Senin ne kadar boş olduğun şu sıradan ifadeden hayatın anlamını keşfettiğini sanmanla ortaya çıktı zaten. Böyle cahilleri herkes parmağında oynatır. Şaşmamak lazım şeyhlerin, hocaefendilerin peşinden koşturanlara.

Yahu bir insan nasıl sıradan bir tespiti çok önemli bir şey bulmuş gibi ortaya atar? Hiç mi beyin yok sende?

Sitelerde Paylaş

Manyadın iyice, yeni bir kitap yaz biz de yeni çelişki bulalım. Sadece çelişki değil, bol bol cehalet dolu. Ki ben daha çok işin cehalet kısmına eğilirim :D

Not:Bu ayeti benden önce okuyan milyonlarca insan da benim gibi aynı soruyu sormuştur. Yani senin anlayacağın batı cephesinde sizler yeni kitap uydurana kadar değişiklik olmayacak

Rakamı bilmeyen bir yaratıcı olabilir mi?

Saffat 147 - Onu, yüz bin veya daha çok kişiye peygamber olarak gönderdik.

Koltuk bu başlıkta daha önce yazdıgın çelişkilerin hiçbirinin arkasında duramadın ...

O çelişkileri de kendi malınmış gibi göstermeye çalışıp kendini yüceltme :D

Cennetin genişliği hakkında çelişki var dedin ...Oysa bir cok cennet söz konusu oldugundan farklılıklar olması normal dedım..

Sonra herzaman ki gibi davranıp başka dala atladın...

Tutunacagın hıcbır dal saglam olmuyacaktır...

Sitelerde Paylaş

Örnek olay 3

Hasan eve gelir, eşi Ayşe ve arkadaşı Mehmet'i zina halinde görür. Olay mahkemeye intikal eder.

Bu durumda mükemmel nizamı getiren Kuran ayetlerine göre ne olacaktır? Müslüman arkadaşlar şu eşsiz hukuk düzenlemesinin bize bu durumda ne öngördüğü paylaşabilir mi?

Hüküm:Hasan ve eşi mahkemede 5 er kez karşılıklı yeminleşirler ve serbest kalırlar. Mehmet dahil kimse ceza almaz.

Örnek olay 3.a

Bu sefer Ayşe eve gelir ve arkadaşı Zümrüt'ü eşi Hasan'la zina halinde görür. Olay mahkemeye intikal eder.

Hüküm: Ayşe 4 şahidi olmadığı için (not: suçladığı bir kadın da olduğunu unutmayın) zina mağduru olmasına rağmen kamuya açık alanda acımasızca 80 sopa yer. Zinacılar ise serbest kalır ve sopayı muhtemelen gülerek ve Muhammed'e dua ederek izlerler.

Not: Şu 2 aynı olayı okuyup da doğurduğu sonuçları görüp hala bu ayetleri savunabilmek mümkün mü? Bu ayetler gökten gelmiş olabilir mi?

tarihinde koltuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Seni cehaletinde boğmak benim için zevk :D İyi oku aşağıyı;

----------------------------------------------------------------

Kuran'a göre;

A) TESPİTLER:

1)Yecüc Mecüc isimli bir kavim vardır.

2)Yecüc Mecüc’ler 2 dağın arasına Zulkareyn’in desteği ve bölgedeki diğer kavimlerin yardımıyla çekilen demirden yapılmış bir sed ile hapsedilmişlerdir.

3) 7 yüzyıl itibariyle Yecüc Mecücler hala bu seddin arkasındadır.

3)Bunlar birgün bu Seddi aşmayı başaracaklar ve bu da kıyamet alameti olacaktır.

SORULAR (Kuran ayetlerini yalanlamadan cevap verilmesi iyi olur)

1)Bu sed yıkıldı mı?

2)Yıkıldıysa nasıl ve ne zaman yıkıldı?

3)Yıkıldıysa bu seddin kalıntıları nerede? (4000 yıl önce yapılan ve 2 tepenin arasını bile kapatamayacak olan pramitleri aklınıza getirerek cevap verirseniz makul olur  )

4)Sed yıkılmadıysa, Yecüc Mecüc’leri “gugıl ört”ten bakıp bulabilecek misiniz?

Bütün bu tespit ve sorular ortadayken, bizim ne sonuç çıkarmamızı bekliyorsunuz.

Ayetler: Enbiya

96. Nihayet Ye'cuc ve Me'cuc'un önü açıldığı ve onlar her tepeden akın etmeye başladıkları zaman,

97. Ve gerçek vaad (ölüm, kıyamet) yaklaşınca, birden, inkâr edenlerin gözleri donakalır! "Yazıklar olsun bize! (derler), gerçekten biz, bu durumdan habersizmişiz; hatta biz zalim kimselermişiz."

Kehf

93. Nihayet iki dağ arasına ulaştığında onların önünde, hemen hiçbir sözü anlamayan bir kavim buldu.

94. Dediler ki: Ey Zülkarneyn! Bu memlekette Ye'cûc ve Me'cûc bozgunculuk yapmaktadırlar. Bizimle onlar arasında bir sed yapman için sana bir vergi verelim mi?

95. Dedi ki: "Rabbimin beni içinde bulundurduğu nimet ve kudret daha hayırlıdır. Siz bana kuvvetinizle destek olun da, sizinle onlar arasına aşılmaz bir engel yapayım."

96- 'Bana demir kütleleri getirin', iki dağın arası eşit düzeye gelince, 'Körükleyin' dedi. Onu ateş haline getirinceye kadar (bu işi yaptı, sonra:) dedi ki: 'Bana getirin, üzerine eritilmiş bakır dökeyim.'

97- Böylelikle, ne onu aşabildiler, ne onu delmeye güç yetirebildiler.

98. Zülkarneyn: Bu, Rabbimden bir rahmettir. Fakat Rabbimin vâdi gelince, O, bunu yerle bir eder. Rabbimin vâdi haktır, dedi.

Sadece bu ileti bile seni şarlatana çevirmeye yeter.

Söyle bakalım bu uydurma sed nerede?

Sitelerde Paylaş

Bir aydır CEVAP VEREMEDİĞİN SORULAR AŞAĞIDA

-------------------------------------------------------

Örnek olay 3

Hasan eve gelir, eşi Ayşe ve arkadaşı Mehmet'i zina halinde görür. Olay mahkemeye intikal eder.

Bu durumda mükemmel nizamı getiren Kuran ayetlerine göre ne olacaktır? Müslüman arkadaşlar şu eşsiz hukuk düzenlemesinin bize bu durumda ne öngördüğü paylaşabilir mi?

Hüküm:Hasan ve eşi mahkemede 5 er kez karşılıklı yeminleşirler ve serbest kalırlar. Mehmet dahil kimse ceza almaz.

Örnek olay 3.a

Bu sefer Ayşe eve gelir ve arkadaşı Zümrüt'ü eşi Hasan'la zina halinde görür. Olay mahkemeye intikal eder.

Hüküm: Ayşe 4 şahidi olmadığı için (not: suçladığı bir kadın da olduğunu unutmayın) zina mağduru olmasına rağmen kamuya açık alanda acımasızca 80 sopa yer. Zinacılar ise serbest kalır ve sopayı muhtemelen gülerek ve Muhammed'e dua ederek izlerler.

SORULAR:

1) Şu 2 aynı olayı okuyup da doğurduğu sonuçları görüp hala bu ayetleri savunabilmek mümkün mü?

2) Bu ayetler gökten gelmiş olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

poıuz bak sordugun soruların en azından ne kadar tutarsız oldugunu gör..

Sorulari begenmemezlik etme daha ayetleri tam aciklayamdik!

Ben sana ayeti Kuranda yazdigi gibi , anladigim gibi yaziyorum ve "bu kitapta yazanlar bilimle uyusmuyor" diyorum.

"O, yerin üstünde sabit dağlar yarattı.

bereketler meydana getirdi.

rızıkları takdir edip, düzene koydu.

Sonra

göğe ve yerküreye: gelin.» dedi. yedi gök Her göğe kendi işini bildirdi.

Biz en yakın göğü kandillerle süsledik ve koruduk."

Sen bana ayetleri bilimle uyusur bir sekilde aciklayabilirsen buyur acikla. ilk cevabini söyle anliyorum.

-"7 paralel evrenin icinden bizim uzayimizi olusturuyor" ve o bölümün üstünü ciziyorum,

Ayet asagida buyur acikla. Ve lütfen baska ayetler yazarak konuyu saptirma!

FUSSİLET - 9- 11

De ki: «Siz yeri iki günde yaratanı gerçekten inkâr edip duracak mısınız? Bir de O'na eşler koşuyorsunuz ha? O bütün âlemlerin Rabbidir.». O, yerin üstünde sabit dağlar yarattı. Orada bereketler meydana getirdi. Orada araştırıp soranlar için rızıkları tam dört günde belli bir seviyede takdir edip, düzene koydu. Sonra duman halinde bulunan göğe yöneldi. Ona ve yerküreye: «İsteyerek veya istemeyerek buyruğuma gelin.» dedi. Her ikisi de: «İsteyerek geldik» dediler. Böylece Allah onları iki günde yedi gök olmak üzere yerine koydu. Her göğe kendi işini bildirdi. Biz en yakın göğü kandillerle süsledik ve koruduk. İşte bu çok güçlü ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.

Sitelerde Paylaş

Evreni Allah yaratmis olsa nasil yarattigini bilirdi, bildirirdi:

FUSSİLET - 9- 11

De ki: «Siz yeri iki günde yaratanı gerçekten inkâr edip duracak mısınız? Bir de O'na eşler koşuyorsunuz ha? O bütün âlemlerin Rabbidir.». O, yerin üstünde sabit dağlar yarattı. Orada bereketler meydana getirdi. Orada araştırıp soranlar için rızıkları tam dört günde belli bir seviyede takdir edip, düzene koydu.

Sonra

duman halinde bulunan göğe yöneldi. Ona ve yerküreye: «İsteyerek veya istemeyerek buyruğuma gelin.» dedi. Her ikisi de: «İsteyerek geldik» dediler. Böylece Allah onları iki günde yedi gök olmak üzere yerine koydu. Her göğe kendi işini bildirdi. Biz en yakın göğü kandillerle süsledik ve koruduk. İşte bu çok güçlü ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.

ve bildiriyor da!

Allah, dünyada daglari yaratiyor, bitkileri yaratiyor SONRA 7 kat göge ne yapacagini söylüyor ve "en yakin gögü" yildizlarla süslüyor ve koruyor!!

Bilindigi gibi dünya uzaydan önce yaratilmadi,

Evren 13,5 milyar yil yasinda, dünya ise 4,5 milyar yil yasinda!!!

Yildizlarda dünyaya en yakin bir yerde degil!!!!

Önce bitkilerin yaratilmasi ve arkasindan evrenin yaratilmasi ve (atmosfer, görülmeyen direklerlele) korunmasi bilimle uyusmuyor!!!!!

Evreni Allah yaratti deyip bu ayetleri görmezden gelmek ayip oluyor!

Bak senin soruların şunlaridi poıuz....

Bu iddaları halen savunuyor musun...

tarihinde doctorr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Poiuz eger ''tartışma adabında'' devam edersen senin sorularına samımıyetle cevap vermeye devam edecem...

poıuz yaratmanın iki şekli vardır...

1-Yoktan var etme...(İnsanın hisleri benliği ve bigbang in yoktan var olması buna örnek olabilir)

2-Parçaları birleştirme(insanın atomları yeryuzunde dagınıkken onları bir araya getirme)

Her ikisi de yaratmadır...

O inkâr edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, biz onları ayırdık (21 Enbiya, 30)

Şimdi bu ayetten net olarak anlıyoruz ki yer gök baslangıc itibarıyle aynı anda yaratılmışlar yaratılma sıralaması yok...

Senın verdigin fussilet suresinde ki ayet ve nazıyat suresinde ki ayet DÜZENLEME ile ilgilidir....

(şimdi yoktan var etme(enbiya 30) bir yaratma ise onları düzenleme parcaları birleştirme de(fussilet 9-12, naziyat 27-30) bir yaratmadır)

(Naziyat 27-30)

27. Sizi yaratmak mı daha güç, yoksa gökyüzünü yaratmak mı, ki onu Allah bina etti,

28. Onu yükseltti, düzene koydu ,

29. Gecesini kararttı, gündüzünü ağarttı.

30. Ondan sonra da yerküreyi döşedi,

(düzenleme ve döşemenin sözkonusu olduğu cok net)

(fussilet 9-12)

9. De ki: Gerçekten siz, yeri iki günde yaratanı inkâr edip O'na ortaklar mı koşuyorsunuz? O, âlemlerin Rabbidir.

10. O, yeryüzüne sabit dağlar yerleştirdi. Orada bereketler yarattı ve orada tam dört günde isteyenler için fark gözetmeden gıdalar takdir etti.

11. Sonra duman halinde olan göğe yöneldi, ona ve yerküreye: İsteyerek veya istemeyerek, gelin! dedi. İkisi de "İsteyerek geldik" dediler.

12. Böylece onları, iki günde yedi gök olarak yarattı ve her göğe görevini vahyetti. Ve biz, yakın semâyı kandillerle donattık, bozulmaktan da koruduk. İşte bu, azîz, alîm Allah'ın takdiridir.

(Burda yer düzenlemesinden sonra göge yöneldi yazıyor poiuz demekki neymiş gök varmış )

Naziyat suresinde göğü düzene soktu sonra yer küreyi düzenledi yazar....

Fussilet suresinde (Sonra duman halinde olan göğe yöneldi) ayetinden anlıyoruz ki yer düzenlendıkten sonra gök yoktan yaratılmıyor sadece ona yönelme var....

Sitelerde Paylaş

Bak senin soruların şunlaridi poıuz....

Bu iddaları halen savunuyor musun...

evet, istersen aciklamaya burdan baslayabilirsin. Sonuca varmasi daha kolay ;)

Önce bitkilerin yaratilmasi ve arkasindan evrenin yaratilmasi(düzenlenmesi) ve (atmosfer, görülmeyen direklerlele) korunmasi bilimle uyusmuyor!!!!!

Sitelerde Paylaş

evet, istersen aciklamaya burdan baslayabilirsin. Sonuca varmasi daha kolay ;)

Önce bitkilerin yaratilmasi ve arkasindan evrenin yaratilmasi(düzenlenmesi) ve (atmosfer, görülmeyen direklerlele) korunmasi bilimle uyusmuyor!!!!!

(Naziyat 27-30)

27. Sizi yaratmak mı daha güç, yoksa gökyüzünü yaratmak mı, ki onu Allah bina etti,

Sitelerde Paylaş

Altta da benim yorum bulunsun da millet bazı kişilerin basit ifadelerden nasıl mucize çıkardığını görsün.

(Rum Suresi 21)

Senin ne kadar boş olduğun şu sıradan ifadeden hayatın anlamını keşfettiğini sanmanla ortaya çıktı zaten. Böyle cahilleri herkes parmağında oynatır. Şaşmamak lazım şeyhlerin, hocaefendilerin peşinden koşturanlara.

Yahu bir insan nasıl sıradan bir tespiti çok önemli bir şey bulmuş gibi ortaya atar? Hiç mi beyin yok sende?

Sen soruyu anlamıyorsun ki...

Burda önemli olan o hislerin temellendirilmesi...

Sagduyu şu eşler arasında ki sevgi-merhamet gibi duygular da tesadufun bir neticesi di mi?

Sitelerde Paylaş

Bu başlığa müdahale edip temizlik yaptım.. Şimdi yeniden temizleme yaptım..

Bana bir daha temizleme yaptırmayın, herkes ağzına sahip olsun...

Lütfen bizim müdahalemiz olmadan insan gibi tartışın..

Teşekkürler..

Sitelerde Paylaş

(Naziyat 27-30)

Naziyat 28

1. refea : yükseltti

2. semke-hâ : onun boyu, tavanı, yüksekliği

3. fe sevvâ-hâ : sonra da onu sevva etti, dizayn edip düzenledi

Naziyat 30

1. ve el arda : ve arz, yeryüzü

2. ba'de : sonra

3. zâlike : bu

4. dehâ-hâ : onu yayıp döşedi

Bu ayet gögü-tavani bir yerlerden (sanirim yerküreden) yükseltsede,

yerküreyi yayip dösesede...

dogru kabul edersek o zaman Fussilet yanlis oluyor.

Kuran bir cok kez oldugu gibi yine kendi kendiyle celisiyor mu?

Yoksa Allah Fussileti nesh mi etti?

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Naziyat 28

1. refea : yükseltti

2. semke-hâ : onun boyu, tavanı, yüksekliği

3. fe sevvâ-hâ : sonra da onu sevva etti, dizayn edip düzenledi

Naziyat 30

1. ve el arda : ve arz, yeryüzü

2. ba'de : sonra

3. zâlike : bu

4. dehâ-hâ : onu yayıp döşedi

Bu ayet gögü-tavani bir yerlerden (sanirim yerküreden) yükseltsede,

yerküreyi yayip dösesede...

dogru kabul edersek o zaman Fussilet yanlis oluyor.

Kuran bir cok kez oldugu gibi yine kendi kendiyle celisiyor mu?

Yoksa Allah Fussileti nesh mi etti?

işte poiuz gördugun gibi ilk gök sonra yer düzenleniyor..

Fusılette yer düzenlendikten sonra göğe yönelme var yani gök mevcut...

En yakın gögun kandillerle süslenmesi de evrenimizin en yakın gök oldugu anlamını barındırıyor..

Arş ve diğer göklerin farklı boyutlar oldugunu düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş

Sen soruyu anlamıyorsun ki...

Burda önemli olan o hislerin temellendirilmesi...

Sagduyu şu eşler arasında ki sevgi-merhamet gibi duygular da tesadufun bir neticesi di mi?

Neyin neticesi olduğu beni ilgilendirmiyor, belki tesadüfen oluştu belki zorunluluk olarak. Sadece senin aşağıdaki ayeti delil göstererek "Bak işte bu duygular Allah'ın eseri" demen.

(Rum Suresi 21)

Ben de diyorum ki, eşler arasında hatta insanlar arasında sevgi ve merhamet olduğunu bilmek için tanrı bile olmaya gerek, her insan bilir bunu. Hatta bu duygular hayvanlar arasında bile var.

Ayrıca bu duyguların yanı sıra kin, nefret, acımasızlık, kıskançlık, öfke, hırs, bencillik vs. gibi duygular da var.

Sitelerde Paylaş

işte poiuz gördugun gibi ilk gök sonra yer düzenleniyor..

Fusılette yer düzenlendikten sonra göğe yönelme var yani gök mevcut...

En yakın gögun kandillerle süslenmesi de evrenimizin en yakın gök oldugu anlamını barındırıyor..

Arş ve diğer göklerin farklı boyutlar oldugunu düşünüyorum...

FUSSİLET - 9- 11

De ki: «Siz yeri iki günde yaratanı gerçekten inkâr edip duracak mısınız? Bir de O'na eşler koşuyorsunuz ha? O bütün âlemlerin Rabbidir.». O, yerin üstünde sabit dağlar yarattı. Orada bereketler meydana getirdi. Orada araştırıp soranlar için rızıkları tam dört günde belli bir seviyede takdir edip, düzene koydu.

Sonra

duman halinde bulunan göğe yöneldi. Ona ve yerküreye: «İsteyerek veya istemeyerek buyruğuma gelin.» dedi. Her ikisi de: «İsteyerek geldik» dediler. Böylece Allah onları iki günde yedi gök olmak üzere yerine koydu. Her göğe kendi işini bildirdi. Biz en yakın göğü kandillerle süsledik ve koruduk. İşte bu çok güçlü ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.

Ne yazik senin gösterdigin ayet Fussileti düzeltmiyor!!!!

Önce

Daglar, bitkiler, bereketler.

sonra

duman?!? halindeki gök, evren ve yildizlar ve koruma.

Simdi önce bitkiler vardi

ama gök hala duman halindemiydi?

Yildizlar evrenimizde daha asili degilmiydi?

sonrami evren korundu? Bitkiler yetistigi ilk zamanlar evren korunmuyormuydu

Sen devamli bana yeni ayetler getiriyorsun ama

benim kafam pek calismiyor, sen bana su Fussileti dane dane acikla kurtulalim. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...