Jump to content

TANRI veya YANILGISI

Recommended Posts

Allah 6 günde mi yoksa 8 günde mi yarattı gökleri ve dünyayı?

Fussilet:

9. De ki: “Siz mi yeri iki günde yaratanı inkâr ediyor ve O’na ortaklar koşuyorsunuz? O, âlemlerin Rabbidir.”

10. O, dört gün içinde , yeryüzünde yükselen sabit dağlar yarattı, orada bolluk ve bereket meydana getirdi ve orada rızık arayanların ihtiyaçlarına uygun olarak rızıklar takdir etti.

11. Sonra duman hâlinde bulunan göğe yöneldi; ona ve yeryüzüne, “İsteyerek veya istemeyerek gelin” dedi. İkisi de, “İsteyerek geldik” dediler.

12. Böylece onları, iki günde yedi gök olarak yarattı ve her göğe kendi işini bildirdi. En yakın göğü kandillerle süsledik ve onu koruduk. İşte bu, mutlak güç sahibi ve hakkıyla bilen Allah’ın takdiridir.

Furkan/59. Gökleri ve yeryüzünü ve ikisi arasındakileri altı gün içinde yaratan, sonra da Arş’a kurulan Rahmân’dır. Sen bunu haberdar olana sor!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 2,4k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Fussilet:

9. De ki: “Siz mi yeri iki günde yaratanı inkâr ediyor ve O’na ortaklar koşuyorsunuz? O, âlemlerin Rabbidir.”

10. O, dört gün içinde , yeryüzünde yükselen sabit dağlar yarattı, orada bolluk ve bereket meydana getirdi ve orada rızık arayanların ihtiyaçlarına uygun olarak rızıklar takdir etti.

11. Sonra duman hâlinde bulunan göğe yöneldi; ona ve yeryüzüne, “İsteyerek veya istemeyerek gelin” dedi. İkisi de, “İsteyerek geldik” dediler.

12. Böylece onları, iki günde yedi gök olarak yarattı ve her göğe kendi işini bildirdi. En yakın göğü kandillerle süsledik ve onu koruduk. İşte bu, mutlak güç sahibi ve hakkıyla bilen Allah’ın takdiridir.

İki gün yeri yaratmakla, dört gün de dağları ve rızkları yaratmakla uğraşıyor, milyonlarca galaksiyi, katrilyonlarca yıldız ve gezegeni yaratmak ise sadece ve sadece 2 gününü alıyor. Herhalde gökleri yaratma işini baştan savma yapmış, nasıl olsa süs diye özenmemiş olsa gerek.

Dağlardan bahsetmiş ama hiç göl ve denizlerden, kıtalardan falan bahsetmemiş. Bunun nedeni zaten suyun yani denizlerin daha önceden varolması olmasın? Yani su yani denizler zaten vardı, Allah onun üzerinde karaları yarattı herhalde. Hud/7 ile taşlar yerine oturuyor.

Hud/7. O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı konusunda sizi imtihan için, henüz Arş'ı su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde yaratandır. Böyle iken "Ölümden sonra şüphesiz diriltileceksiniz" desen, inkarcılar "Mutlaka bu apaçık bir büyüdür" derler.

Sitelerde Paylaş

Olaya sadece istediğiniz gibi bakmak istiyorsunuz...

Şartlanmışlık var zaten sizde...

Kafanızı istediğiniz kadar kuma gömün.....Sadece sizin sorununuz bu....

(8 gün olayı yok...Sadece 4 gün ondan sonra gelen 2 günü kapsıyor hepsi bu)

Sitelerde Paylaş

Eşler arası(Kadın-erkek) sevgi-merhamet bağı tesaduflerle acıklanamayacak kadar anlamlıdır...

Evrendeki tasarım Yaratıcının varlıgına acılan bir yol olsada sadece yollardan biridir...

Bir diğer yolda hayatta ki ANLAMdır..Bunun en güzel örneklerinden biri de eşler arası sevgi-merhamet gibi duyguların varlığıdır...

(Rum Suresi 21)

''Ve delillerindendir ki sizin cinsinizden eşler yaratmıştır size, onlarla uzlaşıp geçinesiniz diye ve aranıza da sevgi ve merhamet ihsân etmiştir; şüphe yok ki bunda, düşünen topluluğa deliller var''

Tesaduf mü yine? :D :D

Duydular yaratıcının varlığıyla rasyonel temellendirilebiliyor...

Ateizme göre bu duygular rastlantıların bir sonucudur...Komedi resmen...

Sitelerde Paylaş

Merhabalar :)

Ismim evrim, 17 yasindayim, erkegim, hollanda'dan ikamet etmekteyim, fakat günlerdir aklima takilan sey var, umarim yardimci olursunuz

Bu arada lütfen sakin yanlis anlamayin, sadece kafama takilmisti, ve sizlere sormak istedim, Forum'da konu açamadigim için, hemencik burada yazayim düsündüm ;)

- Ateizm, deizm, agnostisizm, panteizm, satanistler hakkinda ne düsünüyor? ateizme veya agnostiklere vs göre, ateizmle veya agnostiklerle ideolojik veya düsünce konusunda

satanizm arasinda benzerlikler var midir?

- richard dawkins, stephen hawking vs gibi ateizmin savunuculari, satanizm veya satanistler hakkinda ne demektedirler?

- Ateizm, deizm, agnostisizm, panteizm, anton szandor lavey hakkinda ne demektedirler? bu kisi gerçekten felsefeci mi kabul edilmektedir?

Abilerim veya ablalarim, dedigim gibi lütfen yanlis anlamayin, kafama takilmisti, ve sizlere sormak istedim sakin korkunuz olmasin, amacim kesinlikle sizleri korkutmam degil

Lütfen bana yardim ederek anlatabilirmisiniz? Cevaplayabilirmisiniz?

Simdiden tesekkurler

Iyi Günler :)

Sitelerde Paylaş

Yaşın küçük olduğu için kızmadan kısaca bilgilendirelim, satanizim dediğin şey genel olarak hristiyanlığın içinden çıkmık sözde dinlere karşı protesto amacı taşıyan tiyatrovari sahte ritüelleri olan kendi içindede mesheplere ayrılmış, hristiyanlığın bir meshebi diyebiliriz.

İçinde tanrı, şeytan barındıran hiçbir düşünceyi ateizm kabul etmez, bu nedenle bu bahsettiğin kurumlar ve kişiler hristiyanlığa ait oluşumlardır.

Ateizmde bunlara kıçı ile güler.

Sitelerde Paylaş

Yaşın küçük olduğu için kızmadan kısaca bilgilendirelim, satanizim dediğin şey genel olarak hristiyanlığın içinden çıkmık sözde dinlere karşı protesto amacı taşıyan tiyatrovari sahte ritüelleri olan kendi içindede mesheplere ayrılmış, hristiyanlığın bir meshebi diyebiliriz.

İçinde tanrı, şeytan barındıran hiçbir düşünceyi ateizm kabul etmez, bu nedenle bu bahsettiğin kurumlar ve kişiler hristiyanlığa ait oluşumlardır.

Ateizmde bunlara kıçı ile güler.

Q.N Abim veya Ablam, sizlere tesekkur ederim, çok sagolun :)

Dogrusu baya endiselenmistim, "acaba ateizm, satanizmi kabul görüyor mu?" veya " kabul görüyorsa nasil mantik olabilir"

Neyse bu cevap beni rahatlatti, çok tesekkurler ;)

peki lavey denilen kisi nasil bir kisiydi? Amaci neydi? Arkasinda karanlik güçler, emperyalist gibi güçler mi vardi?

Simdiden tesekkurler abilerim veya ablalarim ;)

Sitelerde Paylaş

Arkasında bir çeşit güçler aramak manasız olur, hayattan birtakım çıkarımlar yapmış kendince doğru olduğunu sandığı fikirleri kitap ve kilise haline getirmiş, bunu herkes bir büyük gizli el olmadanda hayata geçirebilir, o öyküde onun öyküsü, dünyada yazılmış binlerce zırva fikir var bunun tek farkı kilise açmış olması.

Sitelerde Paylaş

Neden ben müslüman bir toplumda doğdum berikisi gayrimüslüm?

Bir gayrimüslüm nasıl islam olmakla sorumluysa bir müslüman da gercek islamı bulmakla sorumlu...

Müslümanın gercek islamı bulmasının tek yolu merkeze Kuranı almasıyla olur..Aksi takdirde bir cok gelenek ve tabu din zannedilecektir..Ve bunun sorumsuzlugu kabul edılemezdir...Olayın geneli incelendiğinde bir müslümanın sorumlulugunun kesinlikle gayrımuslumun sorumlulugundan az olmadıgı yönündedir...

Basitce bir örnek verirsek;Evde eskiyen eşyaların fakir fukaraya verilme olayı var...Ve genellikle Allah rızası için verildiği söylenir...Ama Kuranda cok net ifade edildiği gibi verilen o eski şeylerden bir hayır umulmaması gerektıgı yönündedir....

"Ey iman edenler, kazandıklarınızın iyi olanından ve sizin için yerden bitirdiklerimizden infak edin. Kendinizin göz yummadan alamayacağınız bayağı şeyleri vermeye kalkışmayın ve bilin ki, şüphesiz Allah, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır, övülmeye layık olandır." (Bakara Suresi, 267)

"Sevdiğiniz şeylerden infak edinceye kadar asla iyiliğe eremezsiniz. Her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir." (Ali İmran Suresi, 92)

Kuran bütünsel incelendiğinde öyle müslümanım demekle işin bitmediği asıl o zaman başladığı yönündedir :D

tarihinde doctorr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neden ben müslüman bir toplumda doğdum berikisi gayrimüslüm?

Bir gayrimüslüm nasıl islam olmakla sorumluysa bir müslüman da gercek islamı bulmakla sorumlu...

Müslümanın gercek islamı bulmasının tek yolu merkeze Kuranı almasıyla olur..Aksi takdirde bir cok gelenek ve tabu din zannedilecektir..Ve bunun sorumsuzlugu kabul edılemezdir...Olayın geneli incelendiğinde bir müslümanın sorumlulugunun kesinlikle gayrımuslumun sorumlulugundan az olmadıgı yönündedir...

Basitce bir örnek verirsek;Evde eskiyen eşyaların fakir fukaraya verilme olayı var...Ve genellikle Allah rızası için verildiği söylenir...Ama Kuranda cok net ifade edildiği gibi verilen o eski şeylerden bir hayır umulmaması gerektıgı yönündedir....

"Ey iman edenler, kazandıklarınızın iyi olanından ve sizin için yerden bitirdiklerimizden infak edin. Kendinizin göz yummadan alamayacağınız bayağı şeyleri vermeye kalkışmayın ve bilin ki, şüphesiz Allah, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır, övülmeye layık olandır." (Bakara Suresi, 267)

"Sevdiğiniz şeylerden infak edinceye kadar asla iyiliğe eremezsiniz. Her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir." (Ali İmran Suresi, 92)

Kuran bütünsel incelendiğinde öyle müslümanım demekle işin bitmediği asıl o zaman başladığı yönündedir :D

Bir gayrimüslim neden İslam olmakla sorumlu da sen o gayrimüslimin dininden olmakla sorumlu değilsin?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Sen ilk üye olduğunda ne kadarda ılımlı yontulmuş bir müslümanı oynuyordun doktorr, ama bak ne kadarda gizleseniz gerçek yüzünüz çıkıyor en sonu ortaya, tıp ( doktorların büyük çoğunluğu) gerçektende daha bu din allah mevzusunu bünyesinden atamıyor..

Sitelerde Paylaş

Sen ilk üye olduğunda ne kadarda ılımlı yontulmuş bir müslümanı oynuyordun doktorr, ama bak ne kadarda gizleseniz gerçek yüzünüz çıkıyor en sonu ortaya, tıp ( doktorların büyük çoğunluğu) gerçektende daha bu din allah mevzusunu bünyesinden atamıyor..

Oynama yok ...sadece tüm insanlar gibi ben de bircok sürecten gectim...

Aslında sizinle aynı düşenmeyene karşı sizde tahammül yok...

Bana sadece tesaduf-rastlantı dıyorsanız ben bilinc sahibi bir yaratıcıyı secmekte hıc zorlanmıyorum...

Sitelerde Paylaş

Oynama yok ...sadece tüm insanlar gibi ben de bircok sürecten gectim...

Aslında sizinle aynı düşenmeyene karşı sizde tahammül yok...

Bana sadece tesaduf-rastlantı dıyorsanız ben bilinc sahibi bir yaratıcıyı secmekte hıc zorlanmıyorum...

Alla alla, kitaptaki erkek putunuz ve peygamberinize duyduğun derrriiiiiin hissiyatla doğruyu bulman neee kadar güzel, kadın çocuk insan düşmanı ilkel arabik dinin bu çağdaki kafasız müridleri..
Sitelerde Paylaş

Hepinize iyi aksamlar. Ateistler her kesinlikle emin olduklari ve önyargili gibi görünmekteler, ve taraf tuttuklarini düsünüyorum, yani "biz doğruyuz ve geri kalan sahte olduğunu ve soruşturmaya gerek yok" gibisinden. Ve ateistler, agnostikler, kuskucular, deistler vs aralarinda “hakikat arayisi” fikri var midir? Yani maksat, örnegin Tanri’nin var olup olmadigi, teoloji veya bilim referansiyla (taraf teyit etmeksizin) arastirmak sorusturmak. Ve günümüzde bilim adamlari veya gerçegi arastiranlar öyle fikirleri mevcut mudur? Yani delil veya kanit elde edene kadar gerçegi arastirmaktadilar mi? Yoksa kendi ideoloji ve düsünceleri dogrultusunda taraf tutarak ve savunarak gerçegi arastirmaktan vazgeçmislermidir?

Simdiden tesekkurler

Sitelerde Paylaş

Hepinize iyi aksamlar. Ateistler her kesinlikle emin olduklari ve önyargili gibi görünmekteler, ve taraf tuttuklarini düsünüyorum, yani "biz doğruyuz ve geri kalan sahte olduğunu ve soruşturmaya gerek yok" gibisinden. Ve ateistler, agnostikler, kuskucular, deistler vs aralarinda “hakikat arayisi” fikri var midir? Yani maksat, örnegin Tanri’nin var olup olmadigi, teoloji veya bilim referansiyla (taraf teyit etmeksizin) arastirmak sorusturmak. Ve günümüzde bilim adamlari veya gerçegi arastiranlar öyle fikirleri mevcut mudur? Yani delil veya kanit elde edene kadar gerçegi arastirmaktadilar mi? Yoksa kendi ideoloji ve düsünceleri dogrultusunda taraf tutarak ve savunarak gerçegi arastirmaktan vazgeçmislermidir?

Simdiden tesekkurler

Tanrının var olup olmadığı nasıl bulunur, biliyor musun? Ancak ortaya çıkıp kendini göstermesiyle. Öyle bilimle, felsefe ile falan tanrı bulunmaz. Sadece insanlar bulduğunu sanır, bir çeşit kendini aldatmadır yani.

Her şeye hakim, sonsuz gücü olduğu varsayılan bir varlığı o istemedikçe nasıl bulacaksın?

Sitelerde Paylaş

Alla alla, kitaptaki erkek putunuz ve peygamberinize duyduğun derrriiiiiin hissiyatla doğruyu bulman neee kadar güzel, kadın çocuk insan düşmanı ilkel arabik dinin bu çağdaki kafasız müridleri..

(Bakara 13)

''Onlara, “İnsanların inandıkları gibi siz de inanın” denildiğinde ise, “Biz de akılsızlar gibi iman mı edelim?” derler. İyi bilin ki, asıl akılsızlar kendileridir, fakat bilmezler''

tarihinde doctorr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...